Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cod fiscal-modificari , cum va afecteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
919 replies to this topic

#901
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Statul considera (ma rog, organele fiscale...) ca obtii un profit impozabil de 440 ron per hectar.

Profit inseamna castig curat, dupa ce platesti toate angaralele: motorina, seminte, pesticide, fertilizanti etc. (numite generic "input-uri"), arenda, salarii (cu taxe si impozite aferente), amortizari - pe scurt, toate cheltuielile deductibile. Daca nu-ti convine, fa-ti societate agricola si platesti impozit doar la ce reiese din contabilitate ca profit impozabil, nu ti se mai calculeaza impozitul pe baza de cote de venit.

#902
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Mi-as face colegu dar nu imi permite serviciu,cu sanatatea sa o platesc de 2 ori eu fiind intreprindere individuala si fiind si angajat e corect?

#903
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, daca-ti faci societate agricola n-o mai platesti (sanatatea) de 2 ori, ci doar o data, acolo unde esti angajat.

#904
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Pai nu pot sa imi fac societate pt ca lucrez la stat si nu imi permite legea decat ii sau pfa

#905
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai atunci platesti impozitul ca nu ai incotro.....si zici mersi de subventia primita.

#906
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Pai suventia o dau la proprietar mai platesc si impozitu si ala mis,mai are rost sa imi tin evidenta contabila?

#907
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai de ce dai suptventia  proprietarului, nu ar trebui sa o iei tu? ca tu lucrezi pamantul. proprietarului ii dai arenda, cat te-ai inteles.

Edited by rich1974, 09 October 2013 - 11:21.


#908
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Bun! Am primit decizia de impunere, primul termen de plata este 25 oct. Unde mergem sa platim, la primarie sau la agentia fiscala cea mai apropiata?

#909
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postar85gyl, on 08 octombrie 2013 - 15:15, said:

Pai nu pot sa imi fac societate pt ca lucrez la stat si nu imi permite legea decat ii sau pfa
Fa-o pe numele sotiei, tatalui, socrului (fiului, fiicei) etc.

View PostPelasg, on 09 octombrie 2013 - 11:28, said:

Bun! Am primit decizia de impunere, primul termen de plata este 25 oct. Unde mergem sa platim, la primarie sau la agentia fiscala cea mai apropiata?
Eu zic ca la agentia fiscala, ca nu e impozit / taxa locala. Merge la bugetul de stat, nu la cel local ...
Pe decizia de impunere ce scrie la emitent: primaria X sau agentia de administrare fiscala Y...?

#910
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
[Eu zic ca la agentia fiscala, ca nu e impozit / taxa locala. Merge la bugetul de stat, nu la cel local ...
Pe decizia de impunere ce scrie la emitent: primaria X sau agentia de administrare fiscala Y...]
Da, are antet de AJFP Timis.

#911
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Cu decizia de impunere mergi la trezorerie si acolo platesti!

#912
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Pai asa mam inteles la 120 -130 e/ha,mai are rost sa tinem evidenta contabila?as face pe numele sotiei dar am masura 112

#913
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Ieri 22 oct.am platit prima transa de impozit si sanatate(plus contributia la pensie,optional, pana la sfarsitul lui decembrie),la trezorerie,in baza a doua foii(3 cu pensia) de varsamant intocmite la finante.Urmatoarea in decembrie.Mai plateste cineva? Si uite asa se intorc banii inapoi la stat,din subventii si proiecte FEADR...

#914
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asta ce mai e ,,contributia la pensie'' ?
si cit costa?

#915
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Platesc lunar in jur de 240 ron „contributie pt. pensie”(nu-i obligatoriu) cu gandul ca mai tarziu cand nu o sa mai pot muncii,cineva o sa plateasca si pt. mine...

#916
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la o contributie de 240 lei lunar pt.pensie inseamna un venit lunar brut sub 1000 lei, la un venit lunar brut de 1000 lei timp de vreo 35-40 de ani, la minunata varsta de vreo 70 de ani (ca pe acolo se va duce varsta de pensionare in curand), vei avea o minunata pensie de vreo 500 de lei.

LE: asta daca nu cumva astia care se chinuie acum sa ia bacul n-or sa decida ca de fapt ici nu meritam pensie...

Edited by anknic, 24 October 2013 - 08:56.


#917
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar dupa 14 ani de contributie cita pensie o sa am??

#918
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu te baza pe calculele pe care ti le-ar putea face cineva acum. In 14 ani se poate schimba legislatia in domeniul pensiilor, de cateva ori ...

Vreti pensie la batranete ? Faceti un credit acum, cumparati o garsoniera intr-un oras universitar si apoi inchiriati-o. Chiria aceea va fi pensia voastra la batranete ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate