Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Dezbatere novice

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
1Gabriel

1Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2012
Buna seara!
Doresc sa-mi deschid un site pe platforma wordpress si am nevoie de cateva informatii.
1. Pot la aproape 17 ani sa achizitionez un domeniu .ro pe numele meu, legal?
2. Influenteaza numele domeniului PR paginii? Ca sa fiu mai elocvent, am urmatorul exemplu:
Presupunem prin absurd ca nu exista decat 2 site-uri in nisa procesoarelor, cu o vechime similara a domeniului si cu optimizarile SEO fara diferente semnificative. Domeniile se numesc: pc.ro procesorintel.ro
Daca vreau sa caut in google procesor intel, primeste cel de-al 2-lea site un avantaj, sau raman la 50%-50% sansa de a aparea unul in fata celuilalt? Am citit zeci de variante, dar doresc sa aud parerea unor oameni cu experienta.
3. Pot sa public pe site-ul meu articole pe care sa le traduc in romana din engleza, eventual franceza, si sa le reformulez/dezvolt in stilul propriu, fara sa ma suspende Adsense? Adevarul este ca Adsense nu doresc sa adaug in urmatoarele minim 5 luni din motive subiective, dar daca toata munca este in zadar si as fi respins, atunci ar exista o problema. Doresc sa fac site-ul in primul rand ca hobby, dar si un venit de 70 euro la 2 luni ar fi bine venit. As fi ipocrit daca nu as recunoaste ca unul dintre motive este si banii.

Experienta anterioare am in Photoshop Html si CSS unde am castigat si cateva premii, la concursuri organizate de institutiile de invatamant din orasul meu. Ma pricep suficient de bine si in C++, dar din pacate am doar mentiuni (sunt profil mate-info intensiv info).
Mai m-am jucat cu forum-uri SMF, cu site-uri Joomla, cu Scam page-uri nevinovate si cu cateva scripturi de recunoastere vocala pe site.
Sunt constient ca wordpress-ul este o platforma mult mai complexa decat micile mele pagini html, dar sper ca experienta din programare C++ sa-mi fie cat de cat utlia in PHP, java si restul, fiind asemanatoare.
Stiu ca bagajul meu de cunostinte este mai putin decat minim, dar sunt deschis cunoasterii si sper sa-mi pot optimiza site-ul, cel putin grafic, asa cum doresc.
Va multumesc si imi cer scuze daca v-am plictisit.

#2
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Novice din Novisad. Novice e un cuvant aiurea care nu ar trebui sa-l utilizezi.
Cat despre articolele acelea sa stii ca nu prea ai dreptul sa le copiezi sau poate doar adaptezi

#3
Codinski

Codinski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.01.2013
Salut,

Daca sti HTML si CSS nu ar trebui sa ai nicio problema cu wordpress-ul, temele platformei se pot modifica prin html si css, si contin scurte coduri php, pentru autori, tag-uri, cuvinte cheie si continut.

Teoretic daca pc.ro are titlul pagini cu procesoare intel si este mai bine optimizat decat procesoareintel.ro pc.ro apare primul, dar daca procesoareintel.ro este optimizat bine il ajuta si numeledomeniului, dar ca sa fiu sincer depinde si de algoritmul google cum apreciaza cele doua linkuri.

DIn ce stiu eu, varsta minima pentru achizitionarea unui domeniu este de 14 ani, poti sa achizitionezi domeniu prin nshost, plata paypal, acces la rotld pentru domeniu.

Poti traduce pagini dintr-o alta limba in romana si sa o publici pe site, dar iti recomand sa traduci textul, sa intelegi textul si apoi sa scrii pe site date complete si prin propria exprimare, nu cred ca cineva ar scrie exact ca tine.

#4
1Gabriel

1Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2012
@popascu
Buna seara !
Nu inteleg pe ce se bazeaza afirmatia dvs. in legatura cu novice.
Novice este un cuvant perfect romanesc, conform dex. Chiar se regaseste si in limba engleza.
Am incercat sa caut pe google legatura dintre "novice" si "novisad" si nu am gasit nici una.
In schimb am gasit un oras din Serbia numit Novi Sad, dar nici acesta nu are legatura cu "novice". Nefiind in cunostinta de cauza si nedorind sa intru in polemica cu dvs. am sa opresc conversatia aici. Totusi, daca doriti sa va sustineti afirmatia, va rog sa reveniti cu argumente.

Revenind pe topic, doresc sa va informez ca am specificat "sa le traduc in romana din engleza, eventual franceza, si sa le reformulez/dezvolt in stilul propriu", in nici un caz sa le copiez, deoarece si pe mine m-ar deranja snobismul. In caz ca ati vrut sa specificati ca nu am voie sa le traduc si sa le reformulez, tin sa va anunt ca informatia dvs. este eronata. Am consultat mai multe site-uri straine si acest lucru este permis, de unde rezulta ca are dreptate dl. Codinski. Nu voi preciza sursa, deoarece risc sa fiu penalizat de un moderator din cauza unei eventuale reclame, dar daca doriti sa va convingeti imi puteti trimite un PM si va dau link-urile cu cea mai mare placere.

@Codinski
Buna seara !
Va multumesc enorm pentru informatiile oferite. Mi-au fost extrem de utile.
Cat despre varsta minima pentru inregistrarea unui domeniu, am trimis un mail celor de la ROTLD, iar raspunsul primit a fost, din pacate, acesta:

Quote

Buna ziua,

Conform contractului de inregistrare domenii .ro de la www.rotld.ro, detiantorul domeniului trebuie sa aibe cel putin 18 ani.

"23. MINORI. Prin acceptarea serviciilor noastre Dumneavoastra confirmati ca aveti varsta legala pentru a incheia aceasta Intelegere (Contract)."

Cu stima,

CENZURAT

Chiar uitasem sa precizez ca citisem Regulamentul de inregistrare si nu gasisem informatiile aferente. Nu ma gandeam sa caut in Contractul de inregistrare. In plus, site-ul lor se misca destul de greu si e dificil de navigat. Cred ca primesc flood sau au un trafic intens.

Revenind la subiect, mai am o intrebarea pentru posesorii de domenii .RO .
Au fost cazuri in care vi s-a solicitat dovada varstei ?

Email-ul l-am dat de pe un mail auxiliar, cat despre IP este "proxy-uit" de catre Yahoo, deci nu ar trebui sa reprezinta o problema daca totusi l-as inregistra, fara sa risc sa-mi fie suspendat.
In plus, ma gandesc ca lor le-ar convenii sa aibe clienti, si nu vice versa.
In alta ordine de idei, acolo scrie "confirmati", nu "trebuie" sau "necesita", de unde, din punctul meu de vedere, le este impus si lor de undeva de mai sus sa nu le vanda minorilor, deci nu ar trebui sa fie o problema.
In fine, probabil sunt doar paranoic.

Voi cum ati face in situatia mea?
Ati inregistra pe numele vostru, sau pe numele unui prieten major?

Va multumesc si o seara buna in continuare!

#5
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ai cautat novice vs Novisad?? Era pamfletica postarea daca nu ti-ai dat seama.
Stiu ca acum cativa ani userii care scriau ca sunt "novice" era samctionati pt utilizarea incorecta a cuvintelor

#6
Codinski

Codinski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.01.2013

View Post1Gabryel, on 22 ianuarie 2013 - 17:34, said:


Revenind la subiect, mai am o intrebarea pentru posesorii de domenii .RO .
Au fost cazuri in care vi s-a solicitat dovada varstei ?

Salut, eu am domeniu .ro de 2 ani, si nu mi-a cerut nimeni dovada varstei.

View Post1Gabryel, on 22 ianuarie 2013 - 17:34, said:

Voi cum ati face in situatia mea?
Ati inregistra pe numele vostru, sau pe numele unui prieten major?

Iti repet din nou, prin nshost poti sa inregistrezi domeniul, si tu esti propietar, am un prieten de 17 ani care are blog inregistrat prin nshost, el este propietarul si nu i-a cerut nimeni sa confirme varsta.

View Post1Gabryel, on 22 ianuarie 2013 - 17:34, said:

Va multumesc si o seara buna in continuare!

La fel si tie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate