Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

E Book Reader - Subiect General

- - - - -
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#271
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai si al meu tot clasic a devenit, doar ca e cu touch si tastatura virtuala...
Eu nu urmaresc ofertele decat de cateva luni, de cand a inceput sa ma lase bateria la 'chindelul' meu.
Nu am comandat inca altul deoarece, pe de o parte nu m-am decis inca ce vreau in loc si, pe de alta parte mai trag de al meu cat o va mai duce...
Nu m-am interesat inca daca nu i s-ar putea inlocui acumulatorul. Insa nu cred ca ar avea rost sa mai investesc in el.
Mai bine un model nou cu iluminare integrata.
La Kindle Paperwhite am ratat deja o promotie bunicica de la eMag si nu mi-ar conveni sa il cumpar la un pret mai mare decat era atunci, Kobo Aura HD inca nu a ajuns pe piata noastra (desi a promis un magazin ca il va aduce). Oricum ar costa sensibil mai mult. Iar alte variante nu prea ma atrag.

#272
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ce oferta era la emag?
Gasesti Kobo la 900 lei pe clickshop, cu livrare in 6 zile. Il aduc din Germania, cica.

http://www.clickshop...ouch-wi-fi-alb/

Edited by prisonbreak, 27 May 2014 - 23:31.


#273
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A fost 500 RON la eMag.
Despre Clickshop nu sunt pareri prea bune. Uite! De aici s-a discutat: http://forum.softped...2#entry14969782
Putin mai jos la acel topic este discutia legata de promisiunea proprietarului unui magazin online de a aduce Kobo Aura HD.

Edited by _-_, 27 May 2014 - 23:38.


#274
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postprisonbreak, on 27 mai 2014 - 21:07, said:

Ai gasit vreun format care sa necesite mai mult de 2-3 clickuri si 15-30 secunde de conversie in calibre?
De ce sa imi bat capul facand conversii? Care uneori sunt cu probleme. Mi se pare normal ca un ebook reader sa citeasca epub care e un standard. Kobo citeste cele mai multe formate, Nook mai putine. Nu o sa imi cumpar niciodata un Kindle pentru ca e plin de restrictii nu suporta formatul epub, nu are slot pentru card si mai vine cu reclame. Din cate am citit unele carti romanesti protejate cu DRM nu merg pe Kindle.

Edited by Papillon_, 28 May 2014 - 08:09.


#275
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Povesti. Reclamele sunt o gogoasa umflata de altii, cat despre conversie, daca si asta e o bataie de cap atunci discutia e comica :)
Nu stiu despre ce probleme vorbesti, eu pana acum n-am intalnit asa ceva.

E drept ca n-are slot, dar imi poti spune in cat timp citesti tu 2 GB de carti? Fara sa mai pun la socoteala spatiul de pe amazon. Drm-ul se scoate instant, e un detaliu irelevant.

Edited by prisonbreak, 28 May 2014 - 08:21.


#276
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Post_-_, on 27 mai 2014 - 22:25, said:

Iar eBook Readerul (Kindle Touch Wifi 3G) m-a costat 815 RON, pentru ca, in ignoranta mea in materie de pe atunci, voiam cu 3G ca sa pot face sincronizare oricand cu contul Kindle si sa am acces gratuit in Wikipedia... Mai era si varianta cu reclame.
Deci, cu tot cu husa originala ar fi costat peste 1100 RON.
Oho dar ai dat mult pe el, pe mine m-a costa 455 de lei, 411 Nook-ul + 34 de lei un card de 8GB clasa 10. Am mai cumparat o husa oem neagra la 100 de lei dar nu e asa furmoasa ca cele orginale. Pacat ca nu se gasesc si la noi accesorii originale.

#277
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPapillon_, on 28 mai 2014 - 08:08, said:

Oho dar ai dat mult pe el, pe mine m-a costa 455 de lei, 411 Nook-ul + 34 de lei un card de 8GB clasa 10. Am mai cumparat o husa oem neagra la 100 de lei dar nu e asa furmoasa ca cele orginale. Pacat ca nu se gasesc si la noi accesorii originale.

Da. Insa, din fericire, acum s-au mai ieftinit. Altfel nici nu m-as mai gandi sa investesc intr-un eBook Reader.
A fost scump si pentru ca ma incapatanasem sa iau unul cu 3G care s-a dovedit a fi complet util (ma refer la utilizarea gratuita a 3G-ului prin intermediul operatorilor de telefonie mobila cu care Amazon au contracte). 3G-ul consuma foarte rapid bateria, asa ca nu l-am utilizat aproape niciodata. Chiar si WiFi-ul il utilizez extrem de rar din acelasi considerent.
La Kindle marea mea dezamagire a fost bateria. Dupa doar 2 ani a inceput sa dea semne de 'oboseala', desi am protejat-o cat am putut. Iar asta nu mi se pare normal.

In alta ordine de idei, sunt si eu de acord cu afirmatiile lui prison.
DRM-ul se poate scoate.
Reclamele se pot scoate si fara hacking, daca le scrii celor de la Amazon din pagina de suport accesibila via cont asociat la Kindle ca esti din Romania si ca nu esti interesat de ofertele lor.
Probleme legate de conversii chiar nu am avut niciodata, cel putin la conversia din .epub in .mobi. (eu prefer formatul .mobi). In schimb, la conversia formatelor .doc sau .rtf apar aceleasi probleme indiferent de formatul in care efectuezi conversia.
Spatiul de stocare de pe Kindle mi se pare suficient. Cartile le tin pe computer. Pe Kindle copiez doar ce am eu nevoie si sterg cand nu mai am nevoie. Dupa ce organizez cartile si efectuez o sincronizare cu contul Kindle, orice carte sterg, in situatia in care o pun la loc si fac din nou o sincronizare se va reorganiza in mod automat. Spatiul liber l-am umplut cu fisiere .mp3 (desi, nici pe alea nu le mai ascult in timp ce citesc, tot pentru salvarea bateriei).

In ceea ce priveste compatibilitatea cu anumite formate standard mi se pare o nesimtire din partea celor de la Amazon pentru ca nu o ofera. In schimb, calitatea mai buna a ecranului ramane un atu in favoarea lui Kindle. Ar mai fi si pretul mai mic un argument in favoarea lui Kindle PW. Totusi, inclin ceva mai mult pentru Kobo Aura HD.

#278
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Cum scoti DRM-ul de la o carte?

#279
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Cu adobe digital edition si un plug-in pt calibre. In momentul in care incarci cartea in calibre, drm-ul e scos automat. Practic, in afara de instalarea acestui plug-in o singura data, nu mai trebuie sa faci nimic ulterior.

#280
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Nu pot sa instalez pluginul "ignoble epub dedrm" imi da eroare.

Attached Files



#281
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Incearca aici:

http://apprenticealf...ols-for-ebooks/

Si poti citi si aici, desi e pt Kindle, dar ca sa vezi cum instalezi acest plug-in:

http://blog.the-eboo...n-4-easy-steps/

#282
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
A mers, multumesc! E foarte simplu, instalezi plugin-ul pentru Calibre si apoi adaugi cartea.

#283
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Cu placere!

#284
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Salut,

Recent mi-am luat un Kindle Paperwhite si m-am apucat sa caut carti pe net.
Nu stiu asa multe deocamdata am luat carti epub si cu ajutorul calibre le-am facut azw3.
Le poate citi fara probleme, ceea ce ma supara putin e faptul ca eu am updatat metadate-ul fiecarei carti si le-am pus si coperti dar Kindle-ul nu mi le arata. Oare trebuia sa le pun la o anumita rezolutie sau ce nu fac bine?

#285
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcr1st1an, on 28 mai 2014 - 12:24, said:

Salut,

Recent mi-am luat un Kindle Paperwhite si m-am apucat sa caut carti pe net.
Nu stiu asa multe deocamdata am luat carti epub si cu ajutorul calibre le-am facut azw3.
Le poate citi fara probleme, ceea ce ma supara putin e faptul ca eu am updatat metadate-ul fiecarei carti si le-am pus si coperti dar Kindle-ul nu mi le arata. Oare trebuia sa le pun la o anumita rezolutie sau ce nu fac bine?

Se pare ca depinde de modelul de Kindle.

Incearca solutiile de aici:
http://smallbusiness...ndle-58147.html
https://answers.yaho...13152103AACwyJF

#286
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Buna ziua.
Vreau sa imi cumpar un e-book cat mai eye-friendly. Am aflat ca un e-book cu tehnologia e-ink pearl este cel mai potrivit. Astept pareri de la cei care au folosit, deci care au experienta si pot spune mai multe despre ele decat apare intr-o reclama sau prezentare intr-un magazin virtual a produsului.

#287
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Lamuriti-ma si pe mine, daca e-book are WI-FI, inseamna ca daca am internet wireless ma pot conecta cu ebook-ul la internet putand accesa pagini web sau accesez altceva avand doar posibilitatea de a descarca carti de undeva? Adica cu acest wi-fi pot avea internet pe e-book? (e vorba de un e-book ce poate reda formatul html)

#288
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde de model. In general, eBook Readerele au si un browser simplist pentru navigare pe Internet. De asemenea, pot include anumite aplicatii pentru accesarea retelelor de socializare, dictionare online etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate