Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

ZTE V970

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Salut tuturor!
Are cineva acest telefon?
Ce parere aveti despre el?
avantaje/dezavantaje?
astept in special parerea proprietarilor.....
Am comandat acest telefon din China pe data de 27 decembrie si sunt curios la ce ma pot astepta....Oricum, am citit cateva nopti forumuri din strainatate inainte sa-l comand, insa as vrea sa aflu si parerea userilor din tara.

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
din specificatii nu arata rau. Cat ai dat pe el, daca pot sa te intreb? SI cum l-ai comandat?

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
http://www.gsmarena....d_x_in-4962.php Asta e la cosmote, l-am vazut astazi, ala ce il l-ai luat tu e putin mai slabut dar ecranele sunt identice, dimensiunile la fel si bateria din cate vad.Te poti duce la cosmote pana vine al tau sa iti faci o idee cam cum arata in realitate.

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu de ce va chinuiti cu review-uri din strainatate cand pe la noi apar de multe ori, mai devreme :)

http://next.lab501.r...im-de-la-zte/13

#5
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

View Postbluesnake, on 08 ianuarie 2013 - 00:49, said:

din specificatii nu arata rau. Cat ai dat pe el, daca pot sa te intreb? SI cum l-ai comandat?

167 dolari + 3 dolari transportul + 4% comision paypal

am citit undeva ca numai paypal se recomanda ca mod de plata altfel exista sanse sa nu primesti nimic si sa nici nu poti face nimic sa ti recuperezi banii.
am avut mai multe peripetii cu configurarea contului de paypal decat cu comanda propriu zisa.

Edited by gezahofi, 08 January 2013 - 09:32.


#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
La pret nu e rau deloc, dar... marca? ZTE - am inteles ca;s mai rasariti de chinezismele ordinare, dar tre sa ai curaj sa dai bani pe asa ceva... parerea mea

#7
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Ramane de vazut.. cica toate retelele de telefonie mobila utilizeaza tehnologie ZTE si HUAWEI. De ce sa nu fie telefoanele bune? am luat decizia de a comanda dupa ce am luat teapa cu un Samsung S6802 luat de nou de la Germanos. De 3 ori am fost cu el la service, si tot nu a functionat ca lumea, iar bateria ma tinea de la 7 (deconectarea de pe incarcator, incarcere 100%), pana la 16-17, cand se inchidea din cauza descarcarii.

#8
lunyz

lunyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2008
Salut tuturor !
Detin telefonul ZTE V970 GRAND X  DUAL SIM din luna Septembrie 2012, a fost achizitionat la pretul de 1150ron. Pana in prezent sunt foarte multumit de achizitia facuta. Exista mai multe variante ale acestui telefon atat variante cu un singur sim cat si dual sim. Varianta pe care o detin este dual sim dar nu are si camera frontala.

Pro:
-Rezolutia decenta a ecranului
-Conectarea rapida GPS (am folosit comparativ un Samsung Galaxy SII in concediu timp de 14 zile pe o distanta de peste 9000km si de fiecare data ZTE s-a conectat mai rapid la sateliti decat Samsung)
-calitate foarte buna a convorbirilor (receptie semnal, claritate sunet...)
-procesorul dual core raspunde foarte bine (majoritatea tel dual sim au procesor single core)
-dimensiuni mai reduse decat competitorii dual sim Samsung, HTC, Sony, LG
-calitate mai mult decat decenta a sunetului atat in difuzor cat si in castile cu care a fost livrat
-multiple configuratii pentru dual sim management
-navigare rapida pe internet cu diferite browsere: OPERA, GOOGLE CHROME, DOLPHIN...
-rularea in conditii decente a jocurilor chiar si a celor ceva mai pretentioase
-pana in momentul de fata s-a blocat o singura data si atunci a fost din cauza unui e-mail care mi-a blocat chiar si laptopul si desktopul
-acumulatorul este decent avand in vedere ca este un tel dual sim. Daca este folosit doar pentru convorbiri aproximativ 30min/zi acumulatorul rezista 4-5 zile.
Daca este activat traficul de date, wi-fi, facebook, viber, yahoo mail si folosit pt. navigare pe net 3 ore  + cca 30min convorbiri cu displayul iluminat la valoarea maxima rezista ceva peste 24 ore.


Contra:
-Ledul de la camera telefonului in momentul in care este folosit drept lanterna functioneaza doar la jumtatea intesitatii fata de utilizarea ca blitz pt camera. Am incercat cu mai multe aplicatii dar rezultatul a fost identic.
-Ledul frontal are doar doua culori: rosu si verde, nu are intreg spectrul de culori ca la Sony Ericsson sau Motorola. Are si un aspect destul de ieftin.
-Culorile afisate au o usoara tenta de albastru. Nu sunt atat de vii si reale ca la Samsung Galaxi SII sau LG PRADA 3.0, dar rezolutia este mai buna decat la aceste telefoane si asta compenseaza.
-Camera foto realizeaza fotografii decente in conditii de iluminare buna, dar daca lumina este redusa atunci pozele au o calitate mediocra.

#9
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc mult!
Poti sa mi spui daca ai cumparat telefonul rootat? Ce fel de ROM utilizezi? L-ai cumparat din tara?

Edited by gezahofi, 08 January 2013 - 15:32.


#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Specificatii:
Brand / Model    ZTE  Grand X  V970
CPU: MTK6577 ARMv7 Cortex-A9 Dual-core 1.0GHz
GPU: PowerVR SGX531 Ultra
OS  
Android V4.0
Memory  
RAM : 1GB / ROM : 4GB eMMC
MAX supports 64GB Class 12 Micro SD Memory Card (TF-Card)
Size  
127.4 x 65.0 x 9.9 mm
Weight  
140g with battery
Screen  
4.3" QHD, 540 x 960, 16M Colors, IPS-LCD
Capacitive Multi Touch Screen
Network  
Dual Sim, supports W+G / G+G
2G:GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
3G:WCDMA/HSPA/HSPA+: 900/2100MHz
SAR: 0.303W/kg
Connection  
Bluetooth with EDR & A2DP
Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g/n, supports Wi-Fi hotspot
micro USB 2.0
Camera  
Back 5.0 mega pixel / Auto Focus / Flash LED
Support to shoot 3GP 720P (1280x720) with sound, Max 30 mins.
Sensor  
Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor
Radio  
FM
Video  
AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc.
Audio  
MP3, AAC, WAV, etc. / 3.5 mm Audio Port
Special function  
G-sensor, P-Sensor, L-Sensor, FM radio, Wifi, GPS, Multi-touch, Dual SIM, Schedule Power on/off, Missed Calls Notification LED
Package Includes  
- Li-ion Batteries 1600mAh x 1
- USB Cable
- Charger

Acum, intrebarea mea este de ce sa cumpar acest model de ZTE, cand pentru o diferenta de 3-5 dolari pot lua un telefon identic din punct de vedere al designului dar care are in plus o baterie de 1.700 mAh (fata de 1.600), are compass (busola), camera spate este de 8 Mp (fata de 5), iar ecranul scratch resistent (pe unele site-uri spune Gorilla Glass)? Asadar va recomand Newman N1 - http://forum.softped...man-n1-dualsim/

#11
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
aia 3-5 dolari diferenta de care zici tu s-ar putea sa fie si mai multi... spre deosebire de cei 205 dolari cat ai platit tu, pe mine m-a costat 167 + 5 transportul (cu track nr. cu tot), nu am platit nici tva si nici vama, cu toate ca nu am dat bani ptr cutie fara insemne, etc. Apropos, au dat husa de silicon gratis + o folie de protectie cadou.
Deci am dat 600 de lei cu tot cu ciocolata ptr doamna de la posta.
Nu mi-e greu sa recunosc superioritatea camerei si a bateriei la modelul propus de tine, insa nu uita ca am comandat ce am vrut, deci nu consider ca am fost pacalit. Poate ca nu dau doi bani pe o camera foto pe care oricum nu o utilizez deloc sau ptr o busola care nu mi foloseste la nimica.
Dar daca te face sa te simti bine, stii ce? Ai castigat!
Peace!

apropos, cred ca nu ai fost atent, procesorul e dual core, dar nu de 1Ghz ci de 1,2Ghz.....

Edited by gezahofi, 12 January 2013 - 01:21.


#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Procesor dual-core - 1GHz:
http://etotalk.com/z...-led_p3164.html
http://www.gsmarena....x_v970-4597.php
http://www.aliexpres...e-zte-v970.html
Multumirile mi le obtin in viata reala, pe forum doar incerc sa-i ajut (dezinteresat, nefiind fabricant ori comerciant de telefoane) pe cei indecisi. Fiecare isi cumpara ce vrea, dupa cum il ajuta mintea, punga, dorintele si preferintele.

Attached Files



#13
walkernazy

walkernazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.03.2010

View Postgezahofi, on 12 ianuarie 2013 - 01:20, said:

pe mine m-a costat 167 + 5 transportul (cu track nr. cu tot), nu am platit nici tva si nici vama, cu toate ca nu am dat bani ptr cutie fara insemne, etc. Apropos, au dat husa de silicon gratis + o folie de protectie cadou.
Deci am dat 600 de lei cu tot cu ciocolata ptr doamna de la posta.

Daca nu sunt indiscret, de unde l-ai luat in banii astia? Doar l-ai comandat sau il ai si fizic?

Edited by walkernazy, 12 January 2013 - 22:01.


#14
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Din pacate trebuie sa mi cer scuze de la toata lumea, intr-adevar am postat date nereale.... Posted Image  , Nu e 167 $, e si mai ieftin decand l-am comandat, e 160$.
@victor . Studiaza te rog un pic TITLUL topicului, apoi linkul de mai jos :
@walkernazy ,da, ieri l-am ridicat de la posta. Nu esti indiscret, si pe mine ma deranjeaza politica de preturi a magazinelor oficiale , iata :
http://www.tmallbox....e-v970-ips.html
spre deosebire de etotalk, la tmallbox costa doar 5$ transportul (desi scrie ca e free shipping  Posted Image ), cu toate astea e cel mai bun pret. A venit cu rom BM3.0, folie si carcasa rigida cadou, rootat.
inca o dataPosted Image peace

Edited by gezahofi, 12 January 2013 - 22:50.


#15
li5590

li5590

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2009
stimate gezahofi cat a durat livrarea?si teoretic vad ca v970 e 850/2100 la wcdma.grand x in de la orange specifica 900/2100 , adica varianta buna pentru europa.
sa fie oare suportate toate?sau e suficient ca are 2100?e o intrebare la care nu mi-am gasit raspunsul.si cum tu ai telefonul si l-oi fi folosit pe "date" la net , am zis sa intreb daca tie iti merge.iti dai seama ca ma tenteaza si pe mine sa-l cumpar acum a 142$ :o ms anticipat.

#16
alyn97

alyn97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2013
Li5590 este suportat (daca zici de cartela) si in celelalte citeste la 2G nu la 3G! Scrie acolo 850/900/1800/1900

#17
alyn97

alyn97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2013
Am vazut ie net ca sunt doua feluri de ZTE v970, unul cu IPS si PowerVR SGX 531 ULTRA si altul fara IPS (cel postat in linkul lui gezahofi) si PoverVR SGX 531 fara ULTRA (mai proasta un pic)
Varianta cu IPS am vazut-o la cel mai ieftin pret aici:
http://www.merimobil..._p/meri5714.htm

La un pret foarte bun acum 140$ (versiunea cu IPS si PowerVR 531 Ultra)
Iar cea postata in linkul de @gezahofi este 133$ (fara IPS 250k culori si PowerVR 531 simplu)

#18
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

View Postli5590, on 12 martie 2013 - 14:00, said:

stimate gezahofi cat a durat livrarea?si teoretic vad ca v970 e 850/2100 la wcdma.grand x in de la orange specifica 900/2100 , adica varianta buna pentru europa.
sa fie oare suportate toate?sau e suficient ca are 2100?e o intrebare la care nu mi-am gasit raspunsul.si cum tu ai telefonul si l-oi fi folosit pe "date" la net , am zis sa intreb daca tie iti merge.iti dai seama ca ma tenteaza si pe mine sa-l cumpar acum a 142$ Posted Image ms anticipat.

Salut!
Scuze de intarziere la raspuns dar nu am avut calculator o vreme...
Livrarea a durat 3 saptamani ptr ca am ales varianta free shipping (care totusi costa 5 dolari). Daca eram dispus sa dau 30-40 dolari puteam sa o am in 3 zile cu DHL.
In slotul wcdma folosesc o cartela de digi, iar in celalalta una de vodaf. Dar am incercat toate combinatiile, NU merge cu 2 cartele digi simultam, insa MERGE cu orice alta combinatie.
eu sunt multumit de tel, insa vreau sa l vand ca am pus ochii pe altceva. Recomand tmallbox.com, dar nu platiti NUMAI cu paypal.
La orange cred ca e vandut ca si Grand X, si are un singur slot de sim, nu e dual sim. La fel si cel de la cosmote. Apropos, cred ca si procesorul difera, cel vandut de orange si de cosmote e procesor simplu core de la intel, iar cel din China e un dual core mediatek.
sper ca am ajutat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate