Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Fluier ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Am vazut in mai multe locuri un tip de fluier , daca poate fi numit fluier , care consta intr-o teava la care intr-o parte sufli si la partea cealalta misti degetul ca sa articulezi sunetul. Si inca un tip de fluier , ceva tot dintr-o teava doar ca are niste gauri facute pe ea , tot fara nimic la capete.Vreau sa stiu cum se numesc astea , am gasit pe internet denumirea de carabă dar nu stiu exact ce e sau daca e ceea ce caut.

Edited by fbm95, 04 January 2013 - 21:38.


#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
blockflote?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfbm95, on 04 ianuarie 2013 - 21:12, said:

Am vazut in mai multe locuri un tip de fluier , daca poate fi numit fluier , care consta intr-o teava la care intr-o parte sufli si la partea cealalta misti degetul ca sa articulezi sunetul.
Gen cea folosita la efecte in desene animate ?

#4
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Cautam ceva asemanator cu fluierul din filmuletul acesta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BUoJVdRFDhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Fluierul din filmulet avand gaura de suflat in mijloc si la ambele extremitati se formeaza sunetul. Eu intrebam de un fluier la care se sufla la o extremitate si cu degetul umbli la cealalta . Vroiam sa stiu cum se numeste ca eventual sa gasesc cum sa fac unul si cum sa cant la el .

Edited by fbm95, 05 January 2013 - 09:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate