Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

A murit Sergiu Nicolaescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#109
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Bah da ce filme tampite a facut si asta.... toate cu aceeasi actori si toti barbati... bine ca nu-l mai dau la protv si in seara asta.

#110
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostRiver_Song, on 05 ianuarie 2013 - 21:50, said:


Ca, Pizdet si Letopizdet?

Daca incerci o gluma, nu e bine. Mai bine lasa-te. Copiii, ma rog unii, aveau acces si la Paul Feval, A. Dumas, J. Verne si multe altele. Io ma numar printre fericitii cu optiuni, biblioteca familiei numarind peste 10000 de volume

#111
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Ohoo, mai aveai putin si faceai biblioteca judeteana Posted Image

#112
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiestodj20, on 05 ianuarie 2013 - 22:24, said:

Ohoo, mai aveai putin si faceai biblioteca judeteana Posted Image

Puiule, familia mea a fost una de chiaburi, model detestat de regimul trecut. Ceea ce incerc eu sa explic nu poate fi inteles de catre romanul simplu. Constiinta comuna accepta scriitori de cacat de teapa unui Creanga cu figuri de tip loser, ce-si sparg timpul pe Ozana cea lin curgatoare. Daca in constiinta comuna si-ar fi facut loc vulturii, altfel ar fi aratat si natiunea si realizarile ei si constiinta sanatoasa

#113
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpufonel, on 05 ianuarie 2013 - 21:50, said:


Mai la subuect: nu imi amintesc sa se fi facut atata tevatura la moartea lui Liviu Ciulei, un regizor de 1000 de ori mai talentat decat SN. Asta spune multe despre scara de valori a poporului roman.

3 filme a regizat si alea acum 50 de ani! Ciulei a fost mai mult regizor de teatru! Cum vrei sa-l stie lumea cu 3 filme?

#114
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postvata_pa_batz, on 05 ianuarie 2013 - 21:59, said:


Daca incerci o gluma, nu e bine. Mai bine lasa-te. Copiii, ma rog unii, aveau acces si la Paul Feval, A. Dumas, J. Verne si multe altele. Io ma numar printre fericitii cu optiuni, biblioteca familiei numarind peste 10000 de volume

Genial, Dumas si Verne superiori lui Preda si lui Sadoveanu.

Intr-adevar, ar trebui sa ma las de glume, nu-s asa de reusite ca ale tale.

#115
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Genial, Dumas si Verne superiori lui Preda si lui Sadoveanu.
umm... da?
preda a avut intr-adevar romane bune, dar nu cred ca se poate compara cu dumas. cat despre sadoveanu... doar vreo 2 carti mi-au placut (e drept, nici n-am avut curiozitatea sa citesc foarte multe), in schimb am citit cam tot ce a pus verne pe hartie. francezu' era un geniu nu doar prin prinsma talentului de a scrie, ci si prin multitudinea de cunostinte din diferite domenii pe care le poseda, in timp ce sadoveanu a fost un bolsevic ordinar, a lins toata viata dosuri comuniste.
sa-mi spuna mie unul ca i-a placut mai mult "baltagul" (adica 'a mai proasta opera EVAR, intoxicare pentru fiecare generatie) decat "20.000 de leghe sub mari" sau decat "insula misterioasa" Posted Image

Edited by doctorwho, 06 January 2013 - 00:35.


#116
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Doctore, vrei sa zici ca nu ti-a placut varianta mioritica a CSI ? :lol:

#117
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Lasati-l incolo de Nicolaescu, ca-i zboara cenusa de la atita atentie postuma...

PS: jules verne a fost idolul copilariei mele. Cartile lui le recitesc cu placere oricind.

#118
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 00:34, said:

umm... da?
preda a avut intr-adevar romane bune, dar nu cred ca se poate compara cu dumas. cat despre sadoveanu... doar vreo 2 carti mi-au placut (e drept, nici n-am avut curiozitatea sa citesc foarte multe), in schimb am citit cam tot ce a pus verne pe hartie. francezu' era un geniu nu doar prin prinsma talentului de a scrie, ci si prin multitudinea de cunostinte din diferite domenii pe care le poseda, in timp ce sadoveanu a fost un bolsevic ordinar, a lins toata viata dosuri comuniste.
sa-mi spuna mie unul ca i-a placut mai mult "baltagul" (adica 'a mai proasta opera EVAR, intoxicare pentru fiecare generatie) decat "20.000 de leghe sub mari" sau decat "insula misterioasa" Posted Image

Cati oameni apreciaza carpeta de pe perete cu caprioare si cascade si cati se bucura sincer sa vada un Dali?

Mie, uneia mi-a placut mai mult Baltagul decat 20.000 de leghe. Jules Verne citeam pe la 9-10 ani, Sadoveanu pe la 25.

#119
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
~OFF Topic~ Baltagul e un roman bun de folosit pe wc cand ai constipatie. Daca ar fi tradus in engleza probabil ar prinde praf intr-un beci obscur. Avem si scriitori buni, insa unii scriitori si unele opere sunt de toata jena. Sistemul educational ne obliga sa le vedem ca "mari capodopere". Romania e un paradox cu cultura ei "incredibila" si istoria ei "magnifica" si totusi? suntem dosul europei. Ma apuca plansul cand noi ne laudam cu Gica Hagi si Nadia Comaneci cand altii fac descoperiri incredibile in medicina chimie fizica si totusi isi promoveaza tara pentru ce e in ea, nu pt 2 oameni ce au obtinut performante acu x ani. Daca nu punem osul la treaba o sa ajungem sa concuram cu africa la nivel de trai. Dar foarte probabil ca aia sa ne`o ia inainte.

Edited by Blue_Ivy, 06 January 2013 - 01:21.


#120
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Blue_Ivy, m-ai impresionat. Ai un articol publicat in care dovedesti chestia asta cu ,,Baltagul"?

#121
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostRiver_Song, on 06 ianuarie 2013 - 01:27, said:

Blue_Ivy, m-ai impresionat. Ai un articol publicat in care dovedesti chestia asta cu ,,Baltagul"?

Sa traduca orice fan baltagul aceasta opera minunata in engleza si ii propun sa mearga cu ea la una din marile edituri din europa sa le-o dea sa citeasca sa vada daca ar accepta s-o publice. Cu sau fara numele autorului pe ea, desi daca e asa buna opera chiar si trimisa din partea unui autor anonim ar trebui apreciata nu? Tare am impresia ca raspunsul ar fi unul nu prea pozitiv.

#122
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Mie, uneia mi-a placut mai mult Baltagul decat 20.000 de leghe. Jules Verne citeam pe la 9-10 ani, Sadoveanu pe la 25.
fiind fata e evident ca nu ai simtit operele in acelasi fel ca un baiat... cine nu si-ar fi dorit sa fie pe nautilus sau "capitan la 15 ani"? cum am spus, operele astea sunt geniale prin faptul ca sunt scrise remarcabil, astfel incat sa fie placute cititorului de orice varsta, cat si prin faptul ca abunda de cunostinte pe care autorul le impataseste, carti din care chiar ai ce invata. sa nu mai spun de muschetari, monte cristo, bragelonne. operele acestea nu se pot compara cu baltagul oricat de sadovenist/a ai fi.

#123
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Pana acum ati facut destul offtopic. Daca aveti de gand sa mai continuati, nu mai continuati. ;)

Subiectul e Sergiu Nicolaescu nu Sadoveanu, Verne, nu altcineva nu altceva, nu mistouri nu glume tampite si altele asemanatoare.
Eu sunt paralel cu filmele romanesti, cu Sergiu Nicolaescu, nu-mi plac, nu m-au interesat, dar asta e! Sa se odihneasca in pace!

#124
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Ati ajuns la cu totul alt subiect, cred ca ar fi cazul ca un moderator sa inchida topicul asta, a murit, l-au ars, a trecut si perioada de 3 zile, cred ca se poate inchide.

#125
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 01:35, said:

fiind fata e evident ca nu ai simtit operele in acelasi fel ca un baiat... cine nu si-ar fi dorit sa fie pe nautilus sau "capitan la 15 ani"? cum am spus, operele astea sunt geniale prin faptul ca sunt scrise remarcabil, astfel incat sa fie placute cititorului de orice varsta, cat si prin faptul ca abunda de cunostinte pe care autorul le impataseste, carti din care chiar ai ce invata. sa nu mai spun de muschetari, monte cristo, bragelonne. operele acestea nu se pot compara cu baltagul oricat de sadovenist/a ai fi.

Eu imi doream, pe la 10 ani. Tot atunci citeam si Dumas si ma visam Milady De Winter, ma facina cartea aia cu ,,Povestiri despre cutezatori", ma uitam la Sailor Moon si mi se parea politica neinteresanta. Pe urma am crescut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate