Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

de ce antivirusurile free expira?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Am cautat si pe net, da e o probl stiuta, la un moment dat celebrele Avira sau Avast free expira, cica de fapt nu expira si trebuie sa te inregistrezi etc da nu vad nici o optiune de inregistrare, pur si simplu iti cere sa cumperi

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Il dezinstalezi si il reinstalezi din nou, ultima versiune. E nromal sa te invite sa cumperi versiunea Pro. Antivirusul e free tocmai ca sa-l testezi nu ca sa-l tii permanent, ei castiga din vanzarea Pro-ului.

Edited by andreic, 03 January 2013 - 01:18.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Tine un an avast-ul dupa ce te inregistrezi. Dupa un an il reinstalezi si te inregistrezi din nou. Parca ziceai pe un alt opic ca nu te-ai mai virusat de 2 ani, la ce iti mai trebuie antivirus?

Edited by spider_zero_sapte, 03 January 2013 - 01:21.


#4
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna seara.
Avast este mai complet si mai usor de utilizat ca Avira, il folosesc de multi ani (l-am ales dupa ce Avira ma tot asalta cu ferestre de confirmare). Nu este neaparat nevoie sa va inregistrati sau sa-l cumparati. Varianta Free este foarte buna, nu am avut niciodata probleme.
La expirarea celor 60 de zile de trial, trebuie dezinstalat, si reinstalat din nou. La re-instalare (tot ca demo version), va apare o perioada de 6 zile ramase. Fie il reinstalati din nou dupa 6 zile (si veti avea 54 zile ramase), fie il reinstalati imediat (deci a doua oara) si aveti 59 zile ramase. E o mica schema de 'sicanare' a utilizatorului, astfel incat sa-si doreasca sa cumpere varianta completa.
Eu inca folosesc (pe WinXP) varianta Avast 4.8. Variantele noi sunt mai complete (sandbox, rating site-uri), le-am incercat, insa consuma mai multe resurse, si cam incetinesc computerul. Bazele de date (din actualizarile zilnice) sunt aceleasi.
An Nou Fericit !

Edited by address, 03 January 2013 - 01:27.


#5
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Simplu: din varianta PRO isi scot ei banii.Varianta FREE este ca sa il testezi.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@adress sigur instalezi varianta gratuita?Solutiile de securitate gratuita nu expira.Si Avira ofera licenta valabila 1 an,care se reinnoieste automat.Avast necesita licenta in varianta gratuita insa licenta este GRATUITA,n-ai nevoie decat de un E-mail valid.AVG e la fel gratuit din fabrica.Cel mai probabil voi puneti botul la upgrade si va instaleaza fie varianta de av cu plata,fie toata suita de securitate.

#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Iti dai seama cu cine discutam noi aici daca nici ”NEXT-NEXT-APPLY-EXIT” nu functioneaza la dumnealor. Nici macar de adresa de mail nu ai nevoie. Poti scrie orice minune ce contine”@” si ”.”, ca de exemplu : [email protected], la fel la nume si prenume. Nu-s ce versiuni de Avast instaleaza acestia dar eu am instalat avast free pe zeci de computere
si de virusat s-au virusat doar cei care au dezactivat scuturile intentionat pentru metin, wolfteam sweetim and shit.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Din cate stiu eu, la versiunea gratuita de la Avira ai optiunea de a sari pasul cu adresa de mail si datele personale.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dap,dar asta doar daca stii sa citesti...in engleza!Oricum,aia n-are nicio treaba cu licenta.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postspider_zero_sapte, on 03 ianuarie 2013 - 01:21, said:

Tine un an avast-ul dupa ce te inregistrezi. Dupa un an il reinstalezi si te inregistrezi din nou.
Mai exact nici nu trebuie reinstalat. Te poti inregistra din nou fara reinstalare si functioneaza perfect.

View Postxeleron, on 03 ianuarie 2013 - 01:42, said:

Avast necesita licenta in varianta gratuita insa licenta este GRATUITA,n-ai nevoie decat de un E-mail valid.
Mai exact poate fi orice aberatie care sa cuprinda @ si ceva de genul ".com". Valid? Nu.

Si da, sunt gratuite. Daca cer inregistrare si expira inregistrarea aia nu inseamna ca nu-s gratuite sau ca nu vor functiona in continuare.
Vor doar sa aiba si ei niste statistici ceva, teoretic o baza de date cu cei care folosesc acele solutii de securitate...

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postxeleron, on 03 ianuarie 2013 - 02:19, said:

Dap,dar asta doar daca stii sa citesti...in engleza!Oricum,aia n-are nicio treaba cu licenta.
=)) =))

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Incercati si antivirusul celor de la microsoft, e free, nu expira si e chiar bun.

#13
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaddress, on 03 ianuarie 2013 - 01:23, said:

Buna seara.
Avast este mai complet si mai usor de utilizat ca Avira, il folosesc de multi ani (l-am ales dupa ce Avira ma tot asalta cu ferestre de confirmare). Nu este neaparat nevoie sa va inregistrati sau sa-l cumparati. Varianta Free este foarte buna, nu am avut niciodata probleme.
La expirarea celor 60 de zile de trial, trebuie dezinstalat, si reinstalat din nou. La re-instalare (tot ca demo version), va apare o perioada de 6 zile ramase. Fie il reinstalati din nou dupa 6 zile (si veti avea 54 zile ramase), fie il reinstalati imediat (deci a doua oara) si aveti 59 zile ramase. E o mica schema de 'sicanare' a utilizatorului, astfel incat sa-si doreasca sa cumpere varianta completa.
Eu inca folosesc (pe WinXP) varianta Avast 4.8. Variantele noi sunt mai complete (sandbox, rating site-uri), le-am incercat, insa consuma mai multe resurse, si cam incetinesc computerul. Bazele de date (din actualizarile zilnice) sunt aceleasi.
An Nou Fericit !
Nu cred ca varianta asta mai veche de Avast isi mai upgradeaza VPS-ul.

View Postsandu bogdan, on 03 ianuarie 2013 - 09:05, said:

Incercati si antivirusul celor de la microsoft, e free, nu expira si e chiar bun.

Intr-adevar , mai ales Microsoft Offline Defender (o varianta boot-abila) este cel mai recomandabil in cazul virusarii incontrolabile (la mine mi-a detectat un autorun pe care 10 antivirusuri nu le-au gasit)

Edited by sandokan965, 03 January 2013 - 14:31.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaddress, on 03 ianuarie 2013 - 01:23, said:

La expirarea celor 60 de zile de trial, trebuie dezinstalat, si reinstalat din nou. La re-instalare (tot ca demo version), va apare o perioada de 6 zile ramase. Fie il reinstalati din nou dupa 6 zile (si veti avea 54 zile ramase), fie il reinstalati imediat (deci a doua oara) si aveti 59 zile ramase. E o mica schema de 'sicanare' a utilizatorului, astfel incat sa-si doreasca sa cumpere varianta completa.
Cam multe reinstalari, la Avira parca e odata la 9 luni, cam asa parca tine.

View PostRCmake, on 03 ianuarie 2013 - 02:14, said:

Din cate stiu eu, la versiunea gratuita de la avira ai optiunea de a sari pasul cu adresa de mail si datele personale.
Bineinteles ca nu e obligatoriu, dar atentie sa nu instalati si spamul adica alea cu web protection si frectii.

Edited by andreic, 03 January 2013 - 15:24.


#15
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
vad ca ziceti "Mai exact nici nu trebuie reinstalat. Te poti inregistra din nou fara reinstalare si functioneaza perfect.", eu nu vad optiunea asta, unde e?...

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am raspuns decat la mesajele referitoare la Avast. Cand esti avertizat ca in X zile expira poti da click acolo la Register (now) sau in tabul Maintenance.
Nu mai stiu exact ca nu mi-a expirat de multe ori pana acum, doar e valabil 1 an, insa merge reinregistrat asa, fara reinstalare.

#17
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Domnilor, lasati snobismul si instalati-va programele si aplicatiile in limba nativa. Ca altfel uite unde ajungem!

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Freeware != Trial

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate