Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Primii pasi in Catia

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Cum se face reasezarea in plan? dupa cum se vede in poza cutia mea nu e la orizontala si nu stiu cum sa o realienez la orizontala....
Attached File  p.jpg   8.71K   21 downloads

#20
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Cu "mici" modificari incepe sa prinda contur....
Attached File  DSC04689.JPG   52.56K   27 downloads
Attached File  DSC04690.JPG   114.51K   28 downloads
Attached File  DSC04691.JPG   97.87K   29 downloads
Attached File  DSC04692.JPG   68.75K   30 downloads

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Bravo!!!   Nu uita sa o vopsesti frumos (eu as da "lovitura de ciocan rosie!")....si nu uita sa ne treci la bibliografie Posted Image

#22
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postionut76, on 12 ianuarie 2013 - 16:23, said:

Bravo!!!   Nu uita sa o vopsesti frumos (eu as da "lovitura de ciocan rosie!")....si nu uita sa ne treci la bibliografie Posted Image

Multumesc, pina la vopsit mai este cale lunga insa daca o sa gasesc "lovitura de ciocan rosie!" asa o s-o fac.
Exista vreo posibilitate sa masor diferenta de nivel intre doua elemente? nu reusesc sa masor decit distanta...
Attached File  1.jpg   37.35K   31 downloads

#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
E simplu, fa o schita pe suprafata plana dinspre noi a radiatorului si du o linie  din marginea sa pina in peretele de tabla, apoi vezi ce lungime are

#24
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004

View PostNickRvl, on 12 ianuarie 2013 - 22:10, said:

Multumesc, pina la vopsit mai este cale lunga insa daca o sa gasesc "lovitura de ciocan rosie!" asa o s-o fac.
Exista vreo posibilitate sa masor diferenta de nivel intre doua elemente? nu reusesc sa masor decit distanta...
Attachment 1.jpg

... si mai simplu:deschizi ustensila de masurat si dai click pe Customize, iar la sectiunea Display Options pe coloana Panel bifezi Components.
Se poate bifa si Components pentru 3D si o sa iti arate componentele masurarii (pe x, y, z) efectuate si in panelul 3D.

De asemenea, in panoul principal se poate ca in panoul principal de masurare sa schimbi la Selection Mode 1 si/sau 2 din Any geometry in Any geometry, Infinite.

Ceea ce am descris mai sus te ajuta sa masori "diferente de nivel" pe directiile principale fara constructii ajutatoare. Pentru a alte situatii ... alte setari :)

Spor si succes!

Aaaa ... era sa uit :) problemele de la colturile care iti dadeau batai de cap se rezolva cu,,,,, Corner Relief -> Custom Pattern in Unfolded View si cu un Sketch nou :)

Numai de bine!

#25
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004
Am uitat sa adau si o poza!
Sper sa fie de ajutor -->

A doua poza e pentru modificare culorilor din Sketch.

Attached Files


Edited by rdanutz, 14 January 2013 - 15:26.


#26
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
In cea ce priveste cotele, ambele metode prezinta avantaje si dezavantaje, in varianta cu trasarea liniei (1 in poza) e mai "vizibil" rezultatul insa este "greoaie" metoda, in cea dea doua varianta (2 in poza) prin "customize" -> Measure Between dezavantajul ar fi ca nu-mi afisaza implicit cota pe care o doresc, cota care ma intereseaza ori i-mi este afisata in fereastra (cum e in poza) ori pe ecran toate 3 axele in acest caz imaginea e prea incarcata, daca altfel nu se poate e bine si asa.
Attached File  b.jpg   58.56K   9 downloads
Acum "colturile", nu inteleg cum trebuie procedat, deci creez un "Wall" si merg mai departe cu "Wall on Edge" pina ce ajung in pozitia 4
Attached File  1.jpg   53K   9 downloads
Attached File  2.jpg   47.45K   9 downloads
Attached File  3.jpg   48.56K   10 downloads
Attached File  4.jpg   46.45K   10 downloads
acum, problema este aici:
Attached File  5.jpg   25.11K   10 downloads
Cum fac acolo imbinare la 45 grade?, am incercat cu Schetch, cu chiu cu vai reusesc sa "tai" un colt la 45 dar cum incerc sa-l fac si pe al doilea apare celalalt la loc si tot asa....

#27
sepe40

sepe40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2013
Buna: cum pot seta Catia V5 R14 astfel incat la proiectarea unei piese sa pot sa atasez un nou plan?.
Adica point dupa care un nou plan . La mine nu apare.

Edited by sepe40, 26 November 2013 - 18:53.


#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsepe40, on 26 noiembrie 2013 - 18:45, said:

Buna: cum pot seta Catia V5 R14 astfel incat la proiectarea unei piese sa pot sa atasez un nou plan?.
Adica point dupa care un nou plan . La mine nu apare.
Nu am inteles nimic din intrebarea ta...cum adica sa ateasezi un plan...LA CE sa il atasezi/

Un plan, prin definita lui, se poate construi prin mai multe metode...fie prin 3 luncte, fie prin 3 drepte, fie printr-un punct si o dreapta, fie "lipit " de o suprafata plana etc. Tu ce vrei sa faci de fapt, poti sa explici  mai bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate