Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

(Hawkie) Casa P+1 langă Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#487
tg25

tg25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012

View Postcondor2000, on 30 septembrie 2014 - 07:28, said:

Ok, mersi de avertisment ! Apropo, stie cineva cum lucreaza firma TRADE CONSTRUCT ??? ( Administrator Ciprian Trif ) Ma gandeam sa construiesc cu ei,... Am vazut vreo 2 cladiri construite de aceasta firma, dar inca nu am reusit sa vorbesc cu beneficiarii.

Salut
Ai gasit mai multe informatii despre firma TRADE CONSTRUCT? Casele executate le-au prezentat ei? Ai reusit sa le vezi la rosu?
Eu am proiectul finalizat si caut constructor pentru a demara lucrarile in luna martie.
Mersi!

#488
condor2000

condor2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2014

View Postturi_gabriel, on 01 februarie 2015 - 12:23, said:


Salut
Ai gasit mai multe informatii despre firma TRADE CONSTRUCT? Casele executate le-au prezentat ei? Ai reusit sa le vezi la rosu?
Eu am proiectul finalizat si caut constructor pentru a demara lucrarile in luna martie.
Mersi!

Buna,
Mai multe informatii nu am gasit, incerc peste cateva saptamani, sa vorbesc cu beneficiarii unor constructii facute de aceasta firma, sa vad daca sunt multumiti, sau nu.
In orice caz, mi-e mi-a facut o oferta la rosu, de 260 Eur/mp si mi se pare foarte scump fata de preturile pe care le-am vazut pe net ca ar fi pentru case la rosu.
Ma asteptam sa fie pana in 200Eur/mp, dar valoarea de 260 m-a surprin foarte neplacut. Efectiv m-a facut sa reevaluez daca incep constructia, sau mai astept alte oferte.
O sa mai cer oferte de la inca doua firme, sa vedem daca se apropie de aceasta valoare, sau se incadreaza pana in 200 Eur/mp.
Am un prieten cu o firma de constructie la Cluj si el m-a invatat sa iau o echipa foarte buna, care construieste cu materialele asigurate de mine. M-ar costa 50 EUR/mp la rosu (manopera, pentru niste echipe de meseriasi foarte buni), iar pentru materialele, se poate face contract cu un furnizor serios, care ar putea acorda si Discount poate face livrarea direct pe santier. Foarte multe firme de constructii procedeaza exact asa, subcontracteaza lucrarile si doar adauga 20-25% comision. Deci practic in acest fel as putea iesi cu cel putin 25% pret final mai redus. Nu ma grabesc sa incep constructia, mai analizez posibilitatile. ;-)
Mult succes si bafta va doresc sa gasiti un constructor bun ! Daca gasiti ceva bun, va rog sa ma anuntati si pe mine,...
Mersi !

#489
tg25

tg25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Salut
Mersi pentru raspuns!
In reclamele lor apare altceva: 335e/mp la cheie. La rosu e 40% din total. 260 la rosu e foarte mult. Preturile sunt intre 140 si 200. Manopera 30-40 euro.
Se pare ca sunt neseriosi daca promoveaza ceva si ofera altceva.

#490
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Daca poate cineva sa-mi dea o idee cum sa blochez accesul la scari (care inca sunt nefinisate) pentru un copilas de 1 an jumate. Stiu ca in comert exista un fel de blocatoare dar eu n-am decat 1 perete, scarile nu sunt intre 2 pereti.
In dreapta e perete, iar in stanga ar trebui sa fie balustrada. Ce pot sa incropesc, aveti ceva idei ?

#491
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
un dulapior.
o comoda.
ceva greu, dar foarte stabil, sa nu cada pe copil.
geamantane si trolere.
puse inaintea scarilor.

sau
dus copilu la mama.
la tata.
trimis la rude in italia.
sau se poate astepta pana se insoara si poa sa urce singur si sigur, cu gagica, si sa nu fie deranjat.

Edited by casuta_papusilor, 09 June 2015 - 21:25.


#492
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am podul la casa din lemn. E placat cu scanduri de lemn care s-au mai contractat intre timp. As vrea sa pun ceva deasupra acestor scanduri pentru a permite o intretinere mai buna. O varianta ar fi linoleu dar am inteles ca ar retine umezeala? Intre etaj si pod, in tavan exista izolatie cu vata. Sau ar fi mai bine sa folosesc niste placi de OSB care sa le bat peste acele scanduri ?

#493
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
placi de osb sau de tego.
tego e mai trainic, mai rezistent la apa si mai lucios (pentru intretinere) decat osb-ul.
poti cumpara unul nu prea gros, ca sa nu fie prea scump.
grosimi uzuale, in mm: 6, 8, 10, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30.

Edited by casuta_papusilor, 12 June 2015 - 12:53.


#494
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Inchiriez in Timisoara dezumidificator profesional Trotec TTK 120S.
L-am folosit la casa pentru a scoate umezeala din pereti (foarte eficace!) iar acum as vrea sa-mi recuperez o parte din investitie. Preturi la intelegere. Multumesc.

Domeniul de funcționare, temperatură: 5 °C până la 43 °C
Capacitate de dezumidificare max. / 24 h: 35 litri
Recomandat pentru încăperi: 95 m² / 238 m³
Debit de aer: 510 m³/h

#495
arla

arla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2015
Salutare. As vrea sa incep constructia unei case langa TIMISOARA (Sacalaz mai exact) dar, nu stiu nici o firma serioasa . Proiectul este gata, certificatul de constructie tocmai l-am obtinut ...mai ramane o echipa serioasa care sa se apuce de executie.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva recomandari ?

#496
tg25

tg25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012

View Postarla, on 13 septembrie 2015 - 16:51, said:

Salutare. As vrea sa incep constructia unei case langa TIMISOARA (Sacalaz mai exact) dar, nu stiu nici o firma serioasa . Proiectul este gata, certificatul de constructie tocmai l-am obtinut ...mai ramane o echipa serioasa care sa se apuce de executie.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva recomandari ?
Salut

Poti sa-ti recomand eu firma cu care lucrez, am facut fundatiile, se lucreaza acum la peretii de la demisol si sunt multumit. Am si cateva variante de echipe.

#497
danigdx

danigdx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2010

View PostHawkie, on 28 iunie 2014 - 21:19, said:

Ieri mi-a venit usa de la intrare. Atasez o poza din interior. Este de lemn, esenta meranti, culoare nuc.

Attachment DSC_1351.JPG

Termosistemul e aproape gata. Din pacate multe tigle s-au murdarit de la masa de spaclu si am impresia ca nu trece asa usor (mi-e frica sa nu se fi patat). O sa incerc cu un dispozitiv de apa sub presiune sa vad daca are efect...

Attachment DSC_1359.JPG

Buna seara,

Daca se poate,va rog sa-mi spuneti,cat a costat acest model de usa?

#498
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
Felicitari pentru casa Hawkie, in primavara ma apuc si eu de construit si mi-as dori sa iasa macar 80% de bine ca la tine.

Si pe mine ma intereseaza cat a costat usa si de unde a fost cumparata, e foarte frumoasa.

Cu dezumidificatorul cum a mers, a fost eficient?

Edited by AlexR2007, 02 October 2015 - 10:27.


#499
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
usa e luata de la Premium Profil.
Umidificatorul e foarte bun da.

#500
tg25

tg25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Salut

Am inceput si eu lucrarile. Mai tarziu decat imi doream, dar deocamdata totul merge bine. Am atasat cateva imagini cu proiectul si stadiul actual.

Attached Files



#501
arla

arla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2015
Salut tg25, construiesti cu o firma sau nu ? Vreau si eu sa ma apuc dar ...

#502
tg25

tg25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Salut!
Cu firma. Lucrez cu credit bancar si sunt obligat sa construiesc cu firma.

#503
Campean_C

Campean_C

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2016

View PostHawkie, on 30 iunie 2015 - 22:31, said:

Inchiriez in Timisoara dezumidificator profesional Trotec TTK 120S.
L-am folosit la casa pentru a scoate umezeala din pereti (foarte eficace!) iar acum as vrea sa-mi recuperez o parte din investitie. Preturi la intelegere. Multumesc.

Domeniul de funcționare, temperatură: 5 °C până la 43 °C
Capacitate de dezumidificare max. / 24 h: 35 litri
Recomandat pentru încăperi: 95 m² / 238 m³
Debit de aer: 510 m³/h

Buna

Am avut o inundatie in apartament ( Timisoara - zona standion)  , ma intrereseaza sa inchiriez un aparat de dezumidificare. Cum pot lua legatura cu tine pentru detalii?

multumesc anticipat.

#504
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
Felicitarile mele, se muta pe finalizate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate