Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

(Hawkie) Casa P+1 langă Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#19
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Nu prea inteleg cum vin scarile alea. Ceva nu e bine acolo. Pt scari cu 2 rampe si podest ar trebui sa ai macar un spatiu de 2m / 3m. Asta inseamna ca intrarea in baie si in camera pozitionata vis-a-vis de baie nu se pot realiza ca in desen.
Spatiul incadrat de usa de intrare, scara, peretele bucatariei si cel al ivingului va fi probabil nefolosit si poate pacat sa-l irosesti. Intr-adevar la chefuri ai mai mult spatiu de desfasurare :D
Langa intrare ar fi ok sa prevezi un spatiu mic pt haine, incaltari, umbrele, palarii...
La etaj, data fiind problema cu scarile, nu se va putea intra in incaperea mica din stanga sus (care probabil e o baie).

Iti recomand sa-l pui pe arhitect sa gandeasca o solutie facand abstractie de cea desenata de tine. Pune pe o foaie toate cerintele pe care le ai (nr de camere si suprafata minima/maxima a fiecareia, orientarea lor dupa punctele cardinale, iesiri spre terasa...etc.) si pune-l sa lucreze pe baza acestor cerinte. Daca vezi ca nu iese ceva mai bun decat ai desenat tu arata-i si desenul. Posted Image

Edited by lowpy, 23 January 2013 - 11:59.


#20
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
De ce e kitch ? Daca nu pun un element de genul asta, casa ar da spre CUB. De asemenea as vrea un balcon de-aspura acelui "bovindou"

#21
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Polonezii au o apetenta pentru asa ceva. Kitch pentru ca este transpus prost acest element arhitectural in sa zicem "arhitectura moderna". Sunt diverse alte metode de rupere a monotoniei unei constructii cu o forma regulata in plan, nu trebuie sa apelezi neaparat la trucuri ieftine. Posted Image

#22
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt in cautarea unui constructor. In zona unde am eu terenul foarte multi si-au facut casele cu acelasi constructor si din primele informatii am inteles ca sunt multumiti.
Am atasat cateva poze cu 2 case construite de acesta. Facand abstractie de partea de arhitectura, cei care se pricep, ce puteti sa-mi spuneti din urmatoarele poze ? Pot sa-mi dau seama calitativ daca sunt lucrari bine facute sau nu ?

Attached Files



#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Pare in regula dar lasam profesionistii sa se pronunte. Imi permit sa-ti dau un sfat. Daca vrei sa-ti faci un cos asemanator celui din poze incearca sa nu-l faci pe peretele lateral fiindca o sa ai tot felul de probleme, incepand cu izolarea contra condensului si culminand cu fixarea de peretele lateral. Plus ca la un cos de asemenea dimensiuni ai nevoie de o fundatie serioasa, de preferat fundatia cosului sa fie legata de fundatia casei.
Sa ai bafta.

#24
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ce nu-mi place mie la casa aceea:
-fundatia si elevatia nu sunt hidroizolate/termoizolate deloc, la casa mea izolatia pleaca de la 1,2 m sub pamint
-grinzile si stilpii nu stiu cum au fost turnate, dar nu par prea uniforme, ori nu au fost vibrate si s-a facut betonul la betoniera in curte, ori mi se pare
-la grinzile orizontale de lemn ale acoperisului trebuiau niste contravintuiri, nu doar citeva scoabe batute
-grinzile de jos ale acoperisului sunt puse direct pe cimentul ud si nu inteleg cum sunt prinse de grinda de beton, acolo trebuiau sa fie niste sirme groase
Ce imi place:
-e zidit bine spre foarte bine, fara risipa de caramida
-tigla e pusa bine
-santierul e curat, ordonat

#25
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Grinzile pot fi prinse cu tije filetate si atunci nu poti sa le vezi din pozitia de unde s-a facut poza.

#26
stroal1

stroal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010
As dori sa-mi recomandati un arhitect bun (sau mai multi) din Timisoara.
Si noi ne aflam in faza de inceput. Am cumparat un teren langa Timisoara, avem o idee destul de buna despre cum vrem sa arate si sa fie impartita casa si dorim sa gasim un arhitect capabil care sa o proiecteze (un proiect complet si amanuntit cu rezistente, instalatii, izolatii si tot ce presupune constructia).
Va multumesc!

Edited by stroal1, 29 January 2013 - 11:22.


#27
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Are cineva idee cam cu cat ar creste costurile la ridicarea casei P+1 , suprafata aprox 200mp, daca pe exterior as folosi caramida Porotherm de 38cm in loc de cea de 30 ?
Merita costul suplimentar ? Voi avea un cost de incalzire mult mai redus fata de varianta 30 cm ? In ambele variante consider ca voi face izolatia cu polistiren 8-10 cm

Edited by Hawkie, 29 January 2013 - 11:23.


#28
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Costurile ar putea creste cu 500-1000 EUR in functie de pretul pe care il primesti la PTH de 38. Insa ia in calcul faptul ca cei 8 cm de caramida nu vor izola mai bine decat 8 cm de polistiren Posted Image Deci iesi mai bine cu PTH30+18 cm polistiren decat cu PTH38+10cm polistiren.Posted Image

Edited by lowpy, 29 January 2013 - 11:28.


#29
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Un articol interesant despre izolatia cu polistiren : http://www.wall-stre...uc-pe-casa.html

Exista si polistiren de 18cm ?

Edited by Hawkie, 29 January 2013 - 11:39.


#30
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

View PostHawkie, on 29 ianuarie 2013 - 11:37, said:

Un articol interesant despre izolatia cu polistiren : http://www.wall-stre...uc-pe-casa.html
Chestia asta s-a tot dezbatut pe topicul dedicat izolatiilor. Parerile sunt impartite. Daca oricum ai de gand sa pui polistiren nu te vor afecta cativa cm in plus sau in minus. Posted Image

View PostHawkie, on 29 ianuarie 2013 - 11:37, said:

Exista si polistiren de 18cm ?
Exista 10cm + 8cm. Valoarea era data doar ca sa ilustrez faptul ca x cm de polistiren izoleaza mai bine decat x cm de caramida.

#31
stroal1

stroal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010

View Postlowpy, on 29 ianuarie 2013 - 11:46, said:

Chestia asta s-a tot dezbatut pe topicul dedicat izolatiilor. Parerile sunt impartite. Daca oricum ai de gand sa pui polistiren nu te vor afecta cativa cm in plus sau in minus. Posted Image

Exista 10cm + 8cm. Valoarea era data doar ca sa ilustrez faptul ca x cm de polistiren izoleaza mai bine decat x cm de caramida.

Din cate am citi pe alte forumuri despre izolatie, nu este recomandata suprapunerea a doua placi de polistiren, si personal oricum nu cred ca un polistiren mai gros de 15 cm va avea efecte vizibile la factura de incalzire. (grosimea maxima de polistiren expandat pe care o cunosc este de 20 cm Posted Image)

View PostHawkie, on 29 ianuarie 2013 - 11:22, said:

Are cineva idee cam cu cat ar creste costurile la ridicarea casei P+1 , suprafata aprox 200mp, daca pe exterior as folosi caramida Porotherm de 38cm in loc de cea de 30 ?
Merita costul suplimentar ? Voi avea un cost de incalzire mult mai redus fata de varianta 30 cm ? In ambele variante consider ca voi face izolatia cu polistiren 8-10 cm

Fa o comparatie folosind calculatorul de materiale de la Brikston:  http://www.brikston.ro/calculator/ si modifica doar pretul/caramida cu unul real de la depozit (ex: la dedeman caramida Brikston 365x180x238 GV = 5.63 ron/buc si caramida 290x240x238 GV = 4.82 ron/buc tva inclus)

Edited by stroal1, 29 January 2013 - 12:11.


#32
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

View Poststroal1, on 29 ianuarie 2013 - 12:09, said:

Din cate am citi pe alte forumuri despre izolatie, nu este recomandata suprapunerea a doua placi de polistiren, si personal oricum nu cred ca un polistiren mai gros de 15 cm va avea efecte vizibile la factura de incalzire. (grosimea maxima de polistiren expandat pe care o cunosc este de 20 cm Posted Image)
Corect, dar am explicat ca am folosit valoarea de 18cm pt. explicatie.
Daca nu se simt cei cativa cm in plus de polistiren, cu atat mai putin se vor simti cativa cm in plus de caramida datorita coeficientului de transfer termic inferior.Posted Image

#33
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postlowpy, on 29 ianuarie 2013 - 12:18, said:

Daca nu se simt cei cativa cm in plus de polistiren, cu atat mai putin se vor simti cativa cm in plus de caramida datorita coeficientului de transfer termic inferior.Posted Image
Corect  caramida de 30 este suficienta pentru rolul structural mai bine 5cm in plus de polistiren decat 5cm de caramida  la grosimea finala a zidului :)

#34
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Cateva randari preliminare...inca mai lucram, dar ca idee...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   737.09K   337 downloads
  • Attached File  2.jpg   769.79K   347 downloads
  • Attached File  3.jpg   865.82K   333 downloads


#35
fane_tm

fane_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2011
Interesant, dar cred ca o sa te cam scuture de bani acel "bovindou" sau cum ii zice la "iesitura aceea semi-hexagonala" adunat cu acoperisul... Acuma, daca nu aveti buget restrans, si voua va place, e ok...
Si eu am avut initial un proiect mai "estetic" in cap, doar ca dupa discutii cu constructori si arhitecti am ajuns la un proiect "banal" din cauza costurilor suplimentare pt fiecare chichita... eu avand un buget restrans (adica n-am acuma toti banii pt constructie, ma bazez ca voi mai strange pe parcurs...)

Edited by fane_tm, 02 February 2013 - 22:05.


#36
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Casa va iesi peste 140 mii de euro, dar daca banii sunt ok, atunci gogogo ! Problema pe care o vad acum e garajul acela in spatele casei, fa cumva si du-l in fata casei din doua motive: vei avea mai putina zapada de dat si mai putin material (beton, pavele etc) de montat pentru a face aleea auto.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate