Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Aprecierea euro

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Desi unii in urma cu ceva vreme unii  cantau prohodul monedei euro iata ca aceasta se apreciaza puternic in fata dolarului.
O mare parte din aprecierea leului se bazeaza si pe aprecierea euro

#2
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
mmmm... și întrebarea este?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Stii ce se intampla cu unu care e pe cale sa se innece si simte ca il trage curentul la fund? Da din maini cat poate de tare si mai iese de 2-3 ori la suprafata, ai crede ca o sa innoate pana la mal...
Patience young grasshopper, anul viitor o sa fie unul foarte interesant.
Tensiunea de pe piata s-a atenuat putin din cauza ca germanilor li s-a facut mila de greci si le-au aruncat cateva zeci de miliarde de euro sa nu petreaca un Craciun cacacios fara bani
In realitate, nimic nu s-a schimbat.

Edited by onlyone, 25 December 2012 - 19:37.


#4
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
S-a apreciat leul?Hmmm, in buzunarele mele nu se simte.Damn....

#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Depinde pe ce interval te uiti...
Toate monedele au probleme, dar inca nu am auzit ca USA ar renunta la dolar... $$$

Cat despre leul nostru ... miorlaie pe baza banilor intrati in economie de sarbatori.

#6
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View PostHorsie, on 25 decembrie 2012 - 21:33, said:

Cat despre leul nostru ... miorlaie pe baza banilor intrati in economie de sarbatori.
Si (daca) o sa continue aprecierea, cine o sa miorlaie atunci ?

P:S.: Şeful pieţelor financiare din BRD: 2013 ar putea fi anul leului

#7
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Nu stiu cine o sa miorlaie, dar "economia duduie" si Romania devine raiul investitiilor straine productive?
Fumezi ceva puternic de Craciun?

http://convertor.mon...te?mode=medians


Vezi in ultimii ani curbele de Craciun.
E o evolutie sezoniera clara, care are cauze clare.

Cand te trezesti din efectul narcotic, o sa iti dai seama.

Asta nu insemna ca EUR va ajunge 5-6 RON maine, dar va avea un trend (usor) ascendent in continuare.

#8
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Vezi tu, eu pot sa iti expun o idee fara sa jignesc dar dc tu ai inceput in felul asta iti zic si eu ca fumezi ceva dc te astepti sa faci bani din nimic.
Cum crezi ca poti castiga bani doar asteptand(sa creasca cursul) ? Te-ai invatat ca toate finantele mondiale sa lucreze ptr tine ?
De cand a inceput criza pana acum cursul leu-euro a crescut cu 40%, eu cred ca sunt o groaza de oameni in tara asta care s-au obisnuit ca si tine sa faca bani din piata seaca.

Edited by lender_, 26 December 2012 - 11:08.


#9
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Apropo de jigniri.. de unde crezi tu ca eu castig din cursul valutar? Nu am facut in viata mea bani din curs, dar prefer sa imi tin economiile in valuta pe termen lung.
E mai viabil asa, decat sa castig mai mult la dobanda il lei, dar sa pierd la o crestere a cursului...

Tu esti ala ciudat, care asteapta apocalipsa (doar imobiliara) trangand la ciorap fiecare banut, pana la adanci batraneti (calic), dar dam in offtopic.

Eu subliniez o tendinta sezoniera, naturala + o problema reala a tarii in care traim; tu preferi sa invinovatesti pe altii pt kkt-ul cotidian...
Te consideri optimist? Posted Image

EUR/USD variaza in fct de multe variabile...
De la un sughit al lui Obama, pana la o migrena a lui Markel.

#10
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostHorsie, on 26 decembrie 2012 - 11:41, said:

Apropo de jigniri.. de unde crezi tu ca eu castig din cursul valutar? Nu am facut in viata mea bani din curs, dar prefer sa imi tin economiile in valuta pe termen lung.
E mai viabil asa, decat sa castig mai mult la dobanda il lei, dar sa pierd la o crestere a cursului...

Tu esti ala ciudat, care asteapta apocalipsa (doar imobiliara) trangand la ciorap fiecare banut, pana la adanci batraneti (calic), dar dam in offtopic.

Eu subliniez o tendinta sezoniera, naturala + o problema reala a tarii in care traim; tu preferi sa invinovatesti pe altii pt kkt-ul cotidian...
Te consideri optimist? Posted Image

EUR/USD variaza in fct de multe variabile...
De la un sughit al lui Obama, pana la o migrena a lui Markel.

Eu am facut taman invers, mi-am tinut o mare parte din economii in lei mizand pe o dobanda cu vreo 3% mai mare la lei, doar ca leul s-a depreciat fata de euro de atunci cu vreo 6%, deci am luat teapa.
Nu voi mai face greseala asta si de acum orice economie pe care o s-o mai fac va fi doar in valuta.

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postlender_, on 26 decembrie 2012 - 10:55, said:

Cum crezi ca poti castiga bani doar asteptand(sa creasca cursul) ? Te-ai invatat ca toate finantele mondiale sa lucreze ptr tine ?
De cand a inceput criza pana acum cursul leu-euro a crescut cu 40%, eu cred ca sunt o groaza de oameni in tara asta care s-au obisnuit ca si tine sa faca bani din piata seaca.
Pai din ceea ce zici tu ar fi mai normal sa faca bani din piatra seaca un obosit de strain care vine cu 1 milion de euro ii vinde azi la 4,5 lei, da lei imprumut la dobanda de 5% si peste 1 an ia 4.72 milioane de lei si cumpara euro caci cursul s-a apreciat la 4,2 lei si se trezeste cu 1.125.000 euro adica cu o dobanda la euro de 12% FARA SA FACA NIMIC
Ei astia sunt bani facuti din nimic, EXACT cum s-au facut in anii cand se aprecia euro.
Omul isi ia banii si pleca. CINE si CE castiga din chestia asta?
La nivel macro din economia romaneasca se extrag in fapt 1.100.000 euro la fiecare milion bagat. Cum s-ar explica in cazul asta aprecierea?

Astazi cumva balanta de plati e excedentara si noi nu stium? sunt exporturile mai mari decat importurile si noi nu stim?

Edited by onlyone, 26 December 2012 - 13:37.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005

View Postlender_, on 25 decembrie 2012 - 22:52, said:

Si (daca) o sa continue aprecierea, cine o sa miorlaie atunci ?

P:S.: Şeful pieţelor financiare din BRD: 2013 ar putea fi anul leului


Acu`....eu as zice ca nu e cazul sa credem nimic din ce spune vreun sef de banca. Ala urmareste interesul lui, nu al populatiei -  eu as face taman invers fata de orice spune banca.
Cand toti bancherii te asigura ca leul o sa fie moneda anului 2013 -  tampitii o sa scape de valuta la un curs slabut(cum e acum), iar anul viitor se vor trezi ca valuta creste de fapt. Cine castiga ? Banca....

E ca si cum seful unei case de pariuri iti da sigur un castigator....

#13
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postlender_, on 25 decembrie 2012 - 22:52, said:

Si (daca) o sa continue aprecierea, cine o sa miorlaie atunci ?

P:S.: Şeful pieţelor financiare din BRD: 2013 ar putea fi anul leului

Credeam ca nenea vine si cu niste argumente legate de afirmatia sa.
De ce ar putea fi Romania un plasament atractiv pentru investitorii straini?
Dobanzile la lei au scazut destul de mult in timp ce inflatia a crescut galopant.
Cele 13 miliarde de euro pe care trebuie sa le plateasca Romania anul asta sunt in mare parte din rezerva valutara a BNR, mai exact BNR va cheltui cam 1/3 din rezervele valutare pentru a plati acest imprumut, asta inseamna ca leul va fi o tinta mai usoara pentru speculatori.
Exista posibilitatea unei a 3-a suspendari a lui Basescu, probabil va dati seama ce efect ar avea asupra cursului.
Dobanzile la depozitele in euro au ajuns aproape la acelasi nivel cu cele in lei, asa ca de ce ar mai risca romanii sa-si tina economiile in lei, economii erodate de inflatie?

Edited by galeo, 26 December 2012 - 14:35.


#14
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postgaleo, on 26 decembrie 2012 - 14:34, said:

Cele 13 miliarde de euro pe care trebuie sa le plateasca Romania anul asta sunt in mare parte din rezerva valutara a BNR,
Eu stiu de 5 mld euro de plata la FMI, si nici astia nu sunt obligatia exclusiva a BNR, ptr ca FMI a facut o exceptie ptr Romania si o parte din bani a ajuns la Min. de Finante.

View Postgaleo, on 26 decembrie 2012 - 14:34, said:

mai exact BNR va cheltui cam 1/3 din rezervele valutare pentru a plati acest imprumut, asta inseamna ca leul va fi o tinta mai usoara pentru speculatori.
De unde stii ca banii de la FMI nu au fost folositi tocmai ptr devalorizarea cursului ca altfel ar fi stat jos ?
De ce crezi ca Daianu spune "ca nu trebuie permisa o apreciere". Cine sa o permita ? Pana acum nu s-a permis ? Si daca cineva nu a permis atunci cine ? Toate indiciile duc spre BNR.
Mai exista o alta parere, pe care din pacate nu o gasesc ca sa v-o dau, dc imi aduc bine aminte era a consilierului lui Isarescu, in care spunea ca nivelul de trai se va imbunatati prin aprecierea leului.

View Postgaleo, on 26 decembrie 2012 - 14:34, said:

Exista posibilitatea unei a 3-a suspendari a lui Basescu, probabil va dati seama ce efect ar avea asupra cursului.
Aici suntem de acord, daca USL nu vrea liniste atunci agitatia politica se va reflecta negativ in curs. Dar eu cred ca si ei vor liniste.

#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Leul pare a termina anul 2012 în forță, cu un epsiod de apreciere provocat mai ales de speculatorii străini. Cursul de schimb a fost puternic influențat în ultimele două luni de politică, de alegeri, iar perspectiva unui guvern stabil lasă loc de speranță că și începutul lui 2013 va fi la fel de bun pentru leu. Este din ce în ce mai probabil ca în ianuarie sau februarie Banca Națională să renunțe la o parte a rezervei sale valutare în favoarea băncilor comerciale care ar putea fi astfel stimulate să se recapitalizeze prin vânzarea de euro, să facă rost astfel de și mai mulți lei cu care ar trebui, cel puțin teoretic să stimuleze economia.
Și totuși perspectiva de creștere economică nu este una strălucită, iar statul român împrumută masiv bani de pe piață, acest lucru fiind principala amenințare fundamentală a leului.


Cu adevărat importantă pentru evoluția euro față de leu anul viitor va fi economia. Aceasta a dat semne clare de frânare în a doua jumătate a lui 2012 și de aceea perspectiva unui leu puternic poate rămâne o iluzie, în ciuda întăririi din această toamnă. Este posibil să vedem în 2013 euro și la 4,4 lei, dar eu cred că mai sigur o să-l vedem peste 4,6 lei.

Nu uitați, moneda este doar expresia muncii unei națiuni, iar dacă noi nu vom reuși să muncim mai bine în 2013 nici leul nu va putea fi mai mult decât o bancnotă frumos colorată.

http://www.biziday.r...viseaza-frumos/

View Postlender_, on 26 decembrie 2012 - 14:48, said:

Eu stiu de 5 mld euro de plata la FMI, si nici astia nu sunt obligatia exclusiva a BNR, ptr ca FMI a facut o exceptie ptr Romania si o parte din bani a ajuns la Min. de Finante.


5 miliarde anul viitor, 13 in urmatorii 4 ani, din care 9.4 miliarde platiti de BNR iar 3.6 de la bugetul de stat.
13 miliarde e aprox 10% din PIB, nu vad cum ar reusi statul sa-si acopere toate cheltuielile si in acelasi timp sa mai puna si 10% din PIB deoparte in urmatorii 4 ani pentru a-si plati datoriile

Edited by galeo, 26 December 2012 - 15:29.


#16
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postgaleo, on 26 decembrie 2012 - 15:26, said:

5 miliarde anul viitor, 13 in urmatorii 4 ani, din care 9.4 miliarde platiti de BNR iar 3.6 de la bugetul de stat.
Ai zis 13mld "anul asta", banuiesc ca din greseala, deci suntem amandoi de acord ca in urmatorul an BNR plasteste mult mai putin de 5mld.

View Postgaleo, on 26 decembrie 2012 - 15:26, said:

La un anumit moment credeam ca Moise Guran a inceput sa inteleaga ce se intampla, dupa care a gresit destul de mult in proiectii.
Oricum din articolul ala ai selectat doar ce ti-a convenit, mai era o fraza acolo:

Quote

Deocamdată cursul pare a se fi stabilizat pe la 4,47 de lei pentru un euro și, deși acest suport pare puternic, exact vacanța asta de sărbători îl poate slăbi. Traderii pleacă în vacanțe, volumele sunt mici iar cursul se poate muta rapid și mai sus și mai jos.
Nu zau, ca s-a stabilizat la 4.47, ca e spre 4.42 acum. Iar de slabirea leului ce sa mai zic, de cand a vorbit el, s-au mai dus 5 bani.

Edited by lender_, 26 December 2012 - 15:42.


#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Articolul era scris cu ceva vreme in urma, asa ca fraza aia nu prea are relevanta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate