Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

achizitionare semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
buna seara. as vrea sa achizitionez o semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri si nu stiu care sunt de precizie sigura.spre ce marca ma sfatuiti sa ma indrept? ( gaspardo? nodet? monosem?) oricum stiu ca lucrurile romanesti lasa de dorit... dar astept sfaturi si pareri.

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 budalanic, on 06 decembrie 2012 - 19:31, said:

buna seara. as vrea sa achizitionez o semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri si nu stiu care sunt de precizie sigura.spre ce marca ma sfatuiti sa ma indrept? ( gaspardo? nodet? monosem?) oricum stiu ca lucrurile romanesti lasa de dorit... dar astept sfaturi si pareri.
Monosem  sau Becker la preturi mai accesibile si calitate ok.
Gaspardo sunt mai slabute.
Hassia  nu mai exista ca marca.
Kuhn si Optima(Kverneland) sunt f. bune, dar si pretul e pe masura.

Ca si precizie, toate sunt la fel (desi Becker are alt sistem, nu cu vid) daca sunt ok tehnic. Difera usurinta in exploatare ( si aici Monosem cred ca este cea mai faina) si calitatea materialelor ( Gaspardo este deficitara aici).
Eu am avut anul trecut dilema asta,  cu un buget de 1500-3000 EUR in "finala" a ramas Monosem si Becker. Am luat Becker pentru ca am gasit in stare foarte buna , la intoarcere din Olanda in  Germania,
La Nodet nu  m-am uitat pentru ca nu am gasit deloc informatii despre ea, nu am gasit nicaieri pe internet un manual de operare cu reglaje etc. etc. Pe de alta parte mi se pare si prea grea facuta.

Edited by rand, 06 December 2012 - 19:44.


#3
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
rand tu pe care mergi?  si eu care vroiam sa merg pe gaspardo...mi s-a parut ca gaspardo ar fi mai buna ca monosem.   monosem ce nr de plante/ha asigura? am semanat anul acesta cu monosem,a altcuiva si mai mult de 30000 plante nu au fost.

#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cum am zis mai sus, eu am luat  Becker Aeromat.
Gaspardo este mult mai inghesuita ca si Monosem sau Becker si chiar daca are transmisia la sectii pe axe cardanice, se strica mai des. Sunt materiale mai slabe.
Despre densitate, cu siguranta nu a fost bun reglajul. Oricare dintre ele permite o distanta pe rand reglabila intre 8 si 40cm, ceea ce la 75cm intre randuri corespunde la 150.000 - 30.000 plante /ha.

#5
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
mersi!

#6
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
de kleine nu stie nimeni nimic ? sunt facute si la mecanica ceahlau o serie de semanatori cu licenta "kleine" , deci ar trebui sa fie destul de fiabile....

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Kleine sunt ok, cu toate ca ei excelau la semanatori mecanice, nu pneumatice

#8
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 octav13, on 08 decembrie 2012 - 03:14, said:

de kleine nu stie nimeni nimic ? sunt facute si la mecanica ceahlau o serie de semanatori cu licenta "kleine" , deci ar trebui sa fie destul de fiabile....
Eu am o semanatoare kleine facuta la piatra neamt si sunt foarte multumit de ea.De 12 ani am semanat cu ea sute de ha (porumb si sfecla) si am schimbat la ea doar o singura data brazdarele(din cauza frecarii cu pamantul).Seamana foarte bine ,mai ales la sfecla unde am nevoie de precizie.Piese gasesti,sunt ieftine......eu unul ti-o recomand,dar sa aiba neaparat fertilizator

#9
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
deci kleine e mecanica...cat costa?  stai sa ma documentez un pic...Posted Image

Edited by budalanic, 08 December 2012 - 20:13.


#10
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 budalanic, on 08 decembrie 2012 - 20:09, said:

deci kleine e mecanica...cat costa?  stai sa ma documentez un pic...Posted Image
semanatoarea e fabricata sub licenta"kleine" de mecanica neamt ,e pneumatica si  pe discuri

#11
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010

 budalanic, on 08 decembrie 2012 - 20:09, said:

deci kleine e mecanica...cat costa?  stai sa ma documentez un pic...Posted Image

Referitor la preturi de la MC poti sa te uiti aici: http://www.echipamen...produse-54.html

#12
Petiam

Petiam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.12.2012
Salutare,
Anul acesta m-am apucat si eu de agricultura si acum cateva zile am achizitionat o semanatoare Becker aeromat pe 6 randuri. Poate cineva sa ma ajute cu o documentatie tehnica despre aceasta? Cum se fac reglajele pentru densitatea plantelor? Pe ia sunt niste tabele dar sunt cam sterse si nu se intelege nimic.
Va multumesc.

#13
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Unde pot gasi un cilindru pentru un SUP 6 care sa coboare/ridice marcatoarele?

Multumesc

#14
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012

 Petiam, on 09 decembrie 2012 - 11:30, said:

Salutare,
Anul acesta m-am apucat si eu de agricultura si acum cateva zile am achizitionat o semanatoare Becker aeromat pe 6 randuri. Poate cineva sa ma ajute cu o documentatie tehnica despre aceasta? Cum se fac reglajele pentru densitatea plantelor? Pe ia sunt niste tabele dar sunt cam sterse si nu se intelege nimic.
Va multumesc.
cat ai dat pe ea?

#15
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Petiam, on 09 decembrie 2012 - 11:30, said:

Salutare,
Anul acesta m-am apucat si eu de agricultura si acum cateva zile am achizitionat o semanatoare Becker aeromat pe 6 randuri. Poate cineva sa ma ajute cu o documentatie tehnica despre aceasta? Cum se fac reglajele pentru densitatea plantelor? Pe ia sunt niste tabele dar sunt cam sterse si nu se intelege nimic.
Va multumesc.
Trimite-mi pe PM o adresa de email si iti trimit manualul in germana cu tabelul de reglaj.
Se pot citi ceva cifre de pe tabele? Asa ai identifica usor ce setari ai. In principiu, depinde de dimensiunea rotii, de numarul de alveole si de cutia de viteze cu care e echipata.
Reglajul il faci selectand treapta de viteza dorita, si raportul de transmisie de la iesirea din cutie, prin schimbarea/combinarea a 4 pinioane.

Edited by rand, 09 December 2012 - 22:13.


#16
Petiam

Petiam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.12.2012

 budalanic, on 09 decembrie 2012 - 21:54, said:

cat ai dat pe ea?
5500 EUR adusa in tara din Danemarca

#17
Petiam

Petiam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.12.2012

 rand, on 09 decembrie 2012 - 22:10, said:

Trimite-mi pe PM o adresa de email si iti trimit manualul in germana cu tabelul de reglaj.
Se pot citi ceva cifre de pe tabele? Asa ai identifica usor ce setari ai. In principiu, depinde de dimensiunea rotii, de numarul de alveole si de cutia de viteze cu care e echipata.
Reglajul il faci selectand treapta de viteza dorita, si raportul de transmisie de la iesirea din cutie, prin schimbarea/combinarea a 4 pinioane.
Merci pentru raspuns. Intre timp am gasit manualul ei, intradevar in germana si l-am dat la tradus.
Semanatoarea este echipata cu discurile pentru porumb, cred ca 24 alveole, distanta intre sectii este de 70 cm. Pe carte cat si pe semanatoare sunt incercuite niste cifre, ce reprezinta? Te rog explica-mi ce reprezinta "reglarea treptei de viteza si raportul de transmisie din cutie"? Pentru ce sunt aceste reglaje?

#18
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu cred ca ai 70 cm intre randuri, cred ca ai 75cm.
Legat de reglaj, tu de pe masina din cutia de viteze si pinioane reglezi distanta intre seminte pe rand. Asa ca ai tabel cu distante intre boabe pe rand.
De ex. la anvelope 6.5x15, 24 de alveole cu pinioane la iesire 18-23, ai urmatoarele distante : tr.1 18.4cm, tr.2 19.4cm tr.3 20.6 .... tr.8  28.5cm
Deci, de pe semanatoare tu poti regla distanta intre boabe pe rand.
Apoi, ai un tabel care, in functie de distanta intre randuri, iti da densitatea la ha. Tabelul este din cm in cm. Cred ca incercuit ai 15cm distanta pe rand,  care pt 75cm intre randuri iti da o densitate de 88900 plante /ha.

Reglajul il incepi asa:
- te uiti in tabelul de densitate si alegi densitatea apropiata de ceea ce doresti. Vrei 70.000 plante la hectar - atunci te uiti in tabel si la 75cm intre randuri vezi ca ai nevoie de 19cm intre plante pe rand (ar fi 70200 pl/ ha)
- te uiti in tabelul de reglaj care combinatie iti asigura o distanta pe rand cat mai aproape de 19cm, in cazul de mai sus 19.4 cm obtinute in tr.2 cu pinioane pe iesire 18-23.

La ingrasaminte e la fel, ai tabelul de grame pe 10 metri  liniari.  AI tabel corespondent cu kg /ha - gr/10m. Cauti reglajul din pinioane cu cea mai apropiata valoare de ce iti doresti.
La 75cm intre randuri, pentru 150kg/ha ai valoare de 112 gr/10m. Cea mai apropiata valoare este 111, obtinuta cu pinioane Z 20-Z 30. Ai multe posibilitati de reglaj

Edited by rand, 10 December 2012 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate