Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Telefoane publice în stare bună, dar nefuncționale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,946
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut prin București (în general pe clădiri rehabâlâtate tărmâc) telefone publice în stare bună, dar care sunt scoase din uz (în general au firele tăiate). Ce va face "Rom.telecom." cu aceste telefoane?

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Probabil le va recupera. Daca nu, tot proprietatea lor ramane. Daca ai de gand sa imprumuti unul, ai grija sa nu fii prins ca iti complici nitel viata.

Oricum, sunt complet inutilizabile, numai pe cablurile romtelecom (legate la centrala) functioneaza si nu altfel. Nu ai ce sa faci cu ele, poate carcasa aia de fier sa valoreze ceva.

Edited by Arkouda, 02 December 2012 - 08:27.


#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,224
  • Înscris: 08.12.2006
Apropos...se mai gasesc cartele pentru telefoanele publice romtelecom? Imi aduc aminte de studentie cand singura modalitate de a suna acasa era telefonul public, faceam cheta sa cumparam o cartela , pe care o foloseam 3-4 perosane, era mai convenabil asa. Aceste cartele se gaseau si la chioscurile de ziare, in ultima vreme nu am mai trecut pe la niciunul.

Edited by cuculea, 02 December 2012 - 09:33.


#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Apropo, ce legatura are cum te combinai tu cu colegii la cartele de telefon cu topicul omului?

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,946
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, m-ar tenta unul pentru colecţie, dar nu am chef să intru la închisoare! (aşa că am să stau cuminte).
Cartele cred că se mai găsesc pe la magazinele "Rom.telecom." şi pe la unele chioşcuri şi dughene (magazine).

#6
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
In ultima vreme am vazut ca au inceput sa dispara cabinele telefonice. Desi e posibil sa le fi ridicat niste "baieti veseli", inclin totusi sa cred ca e o actiune a Romtelecomului. Probabil urmaresc cate apeluri se fac de la fiecare telefon si le desfiinteaza pe alea cu cele mai putine.
Nu am remarcat sa dispara si telefoanele montate pe cladiri dar e foarte posibil (nu m-a preocupat subiectul asa ca nu a fost foarte atent). Imi amintesc totusi de cateva aparate montate la metrou in vestibulele statiilor; au disparut acum vreo 2-3 ani.
Daca vrei sa cumperi unul (nou) cred ca ai putea lua legatura cu Intrarom, s-ar putea sa mai aiba dar nu stiu daca vand pe persoana fizica si in cantitati mici.
Am vazut acum 3 ani in curtea unui depozit de pe centura, langa Carrefour Militari 44.443025°/25.965544°, o multime de cutii din alea de care are RTC instalate in curtile blocurilor (cred ca erau Alcatel, modelul cu suprafata valurita, ca un carton de oua) erau vai de capul lor, murdare si indoite. Cred ca a fost o actiune de inlocuire a lor cu unele mai moderne.
E posibil ca telefoanele publice vechi sa fi ajuns tot pe acolo; vezi poate te intelegi cu ei Posted Image

Edited by hupogramos, 02 December 2012 - 12:16.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,946
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, telefoanele astea nu prea mai au clienţi. "Intarom" nici nu cred că mai produce aşa ceva, iar "Rom.telecom." nu va da (a întrebat un alt pasionat).

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Cel mai probabil se casează, cât despre cartele, ele sunt un overshoot atâta timp cât există cartele cu număr de acces și pin.
S-or chinuit unii să rezolve toate găurile de securitate ca să mai prelungească utilitatea acestor aparate cu 2-3 ani.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,946
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă le-am scris pe forumul lor pe facebook. Unul dintre telefoanele nefuncţionale a fost repus în funcţiune. Să vedem dacă s-au ocupat/se vor ocupa şi de celelalte.

#10
IonutzRO

IonutzRO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 04.06.2011
Ati mai vazut de vanzare cartele cu 10/15 lei, sau Telekom a renuntat la telefoanele publice? M-ar interesa una pentru colectie.

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 03.02.2005
Cauta pe la sediile Postei Romane, pe acolo am vazut mai demult ceva cartele de vanzare.

#12
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View PostIonutzRO, on 27 iulie 2015 - 18:43, said:

Ati mai vazut de vanzare cartele cu 10/15 lei, sau Telekom a renuntat la telefoanele publice? M-ar interesa una pentru colectie.

Nu cred ca se mai gasesc.
Dar oricum sunt demodate rau.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,201
  • Înscris: 18.04.2008
Eu la poștă am văzut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate