Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Marius Diaconescu - lector doctor universitar la Facultatea de Istorie a Universit裻ii din Bucure演i.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu mai aberați pe lîngă subiect. dacă nu mai aveți ce zice depre Marius Diaconescu ar fi mai bine să nu scrieți.

#128
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostDaco_Get, on 01 ianuarie 2018 - 11:21, said:

"În 1907, Anton Husza-Herskovitz
si vrei sa zici ca era etnic ungur?

Pute de la distanta a ce etnie era.

#129
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,534
  • Înscris: 30.01.2008

View Postenough1453, on 02 ianuarie 2018 - 22:01, said:

si vrei sa zici ca era etnic ungur?

Pute de la distanta a ce etnie era.
Posibil sa fi fost evreu ungur dar conteaza ca maghiarii au iactionat in consecinta !

#130
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

View Postionelmironescu, on 27 decembrie 2017 - 11:55, said:

dacă zici că ţările valahe au făcut parte din Turcia ......
Eu zic ca "tara" valaha nord-dunareana, se afla in raport cu ceilalti valahi, in raportul in care s-au aflat sarbii in raport cu croatii si slovenii, timp de vreo 80 de ani.  Da croatii, vedem de ce sunt in stare, si nu-s decat .... 4,5 milioane!

Nu a fost vîndut nici un sas! Perpetuaţi aceeaşi  minciună. Germania şi Israel au plătit şcolarizarea persoanelor care au părăsit România ca să se ducă în aceste ţări.
Sper să plece cît mai mulţi unguri în Ungaria.
Toti stim ca evreii si sasii au fost vanduti de balbaitul de oltean ceasca, pe bani multi(Radu Ioanid, „Securitatea şi vânzarea evreilor din România“).  Inca, inca unii mai vreau Ardealul, dar fara ardeleni. Si, implicit, fara sasi, unguri, ungureni(romanii civilizati de ... apus, nu de otomani...). Sa dea cel de sus sa se si intample, sa vedem cine "ocupa" golul. Tzixxxxx...erii?

Cu orice ne-am lăuda noi, la voi ungurii, tot nu e laudă.
Sînt duşman declarat al ungurilor. Am motive întemeiate.
Numai pe unguri ii dusmaniti? Putin. Mult prea putin. Sper ca tzarul putin sa va ... ajute!


#131
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
cred ca se aclimatizeaza si el in mediul istoric autohton.
Cand am vazut ca incepe sa se ocupe de unirea de la 1918
am banuit deja ca schimba macazu, probabil si el va fi un istoric patriot model.
Pacat , insa nu l acuz, probabil sa saturat sa fie facut albie de porci , numai vrea sa lupte
cu morile de vant.

#132
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postcstrife, on 27 noiembrie 2012 - 17:08, said:

Acel individ spune c 簾n documentele str緅n despre rom璽ni, imaginea prezentat era 簾ntotdeauna neagr rom璽ni sunt incendiatori, hoi, mincino槐, lene槐 槐 acest lucru nu s-a schimbat din secolul XIV - XV p璽n ast罳i. Acest individ trebuie eliminat din 簾nv裻緆璽ntul rom璽nesc. Este incalificabil.

Da președintele academiei rom滱e naționalist notoriu antimaghiar are o carte Din m毃nile vlahilor schismatici spune aceleași lucruri ca și M. Diaconescu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate