Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De ce unii oameni nu sarbatoresc Craciunul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#55
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostGoldMasters, on 27 noiembrie 2012 - 16:34, said:

Simplu, probabil nu au ce pune pe masa Posted Image)

Corect.  Unii mai iau câte un credit de la bancă cu toate că e "criză" ... Posted Image

#56
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 27 noiembrie 2012 - 16:37, said:

Corect.  Unii mai iau câte un credit de la bancă cu toate că e "criză" ... Posted Image


Dupa cum si la voi se ia pauza de la bucuria cu Avraam referitor la ziua lui Isus.


Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat." (Ioan.8:56)



.

Edited by husand, 29 November 2012 - 09:26.


#57
kerigma

kerigma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.09.2011
CRĂCIUNUL – Un alt Isus, un alt duh, o altă Evanghelie!

„În adevăr, dacă vine cineva să vă propovăduiască un alt Isus pe care noi nu l-am propovăduit sau dacăeste vorba să primiţi un alt duh pe care nu l-aţi primit sau o altă Evanghelie pe care n-aţi primit-o, oh, cum îl îngăduiţi de bine!”
- 2Corinteni 11:4

http://www.scribd.co...ltă-Evanghelie

#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkerigma, on 03 decembrie 2012 - 20:28, said:

CRĂCIUNUL – Un alt Isus, un alt duh, o altă Evanghelie!

„În adevăr, dacă vine cineva să vă propovăduiască un alt Isus pe care noi nu l-am propovăduit sau dacăeste vorba să primiţi un alt duh pe care nu l-aţi primit sau o altă Evanghelie pe care n-aţi primit-o, oh, cum îl îngăduiţi de bine!”
- 2Corinteni 11:4

http://www.scribd.co...

Pentru că unii au descoperit că Isus nu s-a născut în Decembrie.  
Cum ar putea ţine o sărbătoare care se bazează pe o minciună?

Irod a murit pe 14 ianuarie, anul 1 îH. Tertulian (n. 160 dH) spune că împăratul Augustus si-a început domnia cu 41 de ani înainte de nasterea Domnului si a murit la 15 ani de la acest eveniment.  Augustus a murit pe 19 august 14 dH, ceea ce înseamnă că Iisus s-a născut în anul 2 îH.

De asemenea, Tertulian scrie că Iisus s-a născut la 28 de ani de la moartea Cleopatrei în 30 îH, ceea ce ne dă tot anul 2 îH ca an al nasterii Lui.

Irineu, născut cam la o sută de ani după Iisus, scrie si el că Domnul s-a născut în al 41-lea an al domniei lui Augustus. Întrucât Augustus si-a început domnia în toamna lui 43 îH, obtinem tot anul 2 îH.

Eusebiu (264-340 dH) asează nasterea Domnului în al 42-lea an de domnie a lui Augustus si la 28 de ani de la cucerirea Egiptului după moartea lui Antoniu si a Cleopatrei. Al 42-lea an de domnie a lui Augustus tine din toamna lui 2 îH până în toamna lui 1 îH. Cucerirea Egiptului a avut loc în toamna anului 30 îH. Al 28-lea an a tinut din toamna anului 3 îH până în toamna lui 2 îH.

Singura dată care corespunde tuturor acestor date este toamna anului 2 îH.

#59
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
dar 14 nisan, unde scrie ca trebuie celebrat de crestini ??

#60
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 12:28, said:

dar 14 nisan, unde scrie ca trebuie celebrat de crestini ??

Aici.  Isus a instituit sărbătoarea comemorării morţii sale în noaptea dinaintea morţii sale.

(Luca 22:17–20) . . .primind un pahar, a adus mulţumiri şi a zis: „Luaţi-l şi treceţi-l de la unul la altul între voi, 18 pentru că vă spun: De acum înainte nu voi mai bea din rodul viţei până nu va veni regatul lui Dumnezeu“. 19 De asemenea, a luat o pâine, a adus mulţumiri, a frânt-o şi le-a dat-o, zicând: „Aceasta reprezintă corpul meu, care urmează să fie dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 20 Apoi, la fel, şi paharul, după ce au luat cina, şi a zis: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu, care trebuie să fie vărsat în folosul vostru.

(1 Corinteni 11:23–26) . . .Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am şi transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 şi, după ce a adus mulţumiri, a frânt-o şi a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel şi cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veţi bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el.

Isus a murit în ziua de 14 nisan anul 33 e.n.

#61
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
te-am intrebat, unde apare porunca de a tine data de 14 nisan,
nu ai raspuns.

tu ai raspuns sa tinem comemorarea mortii ! dar unde apare ca trebuie doar pe 14 nisan? cand biblia afirma: "ori de cate ori "

Edited by blueday, 26 December 2012 - 13:00.


#62
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 13:00, said:

te-am intrebat, unde apare porunca de a tine data de 14 nisan,
nu ai raspuns.

tu ai raspuns sa tinem comemorarea mortii ! dar unde apare ca trebuie doar pe 14 nisan? cand biblia afirma: "ori de cate ori "


Ori de câte ori, sau de fiecare dată.  Orice eveniment important se ţine o dată pe an, la data stabilită.

De exemplu, paştele evreiesc trebuia ţinut tot o dată pe an.

Pavel a explicat clar că era vorba despre faptul de a vesti moartea lui Isus ...

(1 Corinteni 11:23–26) . . .Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am şi transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 şi, după ce a adus mulţumiri, a frânt-o şi a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel şi cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veţi bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el.

Cina Domnului se ţine o dată pe an, la data la care a murit Isus, în amintirea acestui eveniment extrem de important pentru omenire.

#63
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 26 decembrie 2012 - 17:08, said:



Ori de câte ori, sau de fiecare dată.  Orice eveniment important se ţine o dată pe an, la data stabilită.

De exemplu, paştele evreiesc trebuia ţinut tot o dată pe an.

Pavel a explicat clar că era vorba despre faptul de a vesti moartea lui Isus ...



si daca eu vreau sa vestesc astfel moartea lui Isus, o data pe luna, care e problema ta?
a spus Isus sa facem asta anual?

tu stii care e traducerea corecta? "oricat de frecvent faceti", deci e de dorit ca cina sa fie tinuta cat mai frecvent.

#64
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 20:39, said:

si daca eu vreau sa vestesc astfel moartea lui Isus, o data pe luna, care e problema ta?
a spus Isus sa facem asta anual?

tu stii care e traducerea corecta? "oricat de frecvent faceti", deci e de dorit ca cina sa fie tinuta cat mai frecvent.

Poţi să faci ce vrei, dar realitatea e realitate ...

Se pare că nu înţelegi nici măcar faptul că Isus li se adresa evreilor.  Deci tu ar trebui să înţelegi ce înţelegeau "ei" din cuvintele lui Isus, nu ce înţelegi tu în prezent.

Evreii ţineau sărbătoarea Paştelui O DATĂ PE AN, la 14 nisan, pentru a-şi aminti de răscumpărarea lor din sclavia Egiptului. vezi Exodul 12:6, 7; Numerele 28:16; Ezechiel 45:21.

Isus a murit tot în ziua de 14 nisan, anul 33 e.n., iar el a înlocuit Paştele evreiesc cu comemorarea morţii sale. vezi Luca 22:14-20; 1 Corinteni 11:23-26.

Aşa cum evreii au fost eliberaţi din sclavia egipteană, Isus ne-a eliberat din sclavia păcatului şi a morţii!

Asta învaţă Biblia.  Tu poţi să sărbătoreşti ce vrei şi de câte ori vrei ...

Edited by Eugen3, 28 December 2012 - 14:38.


#65
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 28 decembrie 2012 - 14:36, said:

Tu poţi să sărbătoreşti ce vrei şi de câte ori vrei ...

dar asta scrie: ori de cate ori celebrati, oricat de frecvent !

primii crestini de ce nu precizeaza ca tineau Cina anual???

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 decembrie 2012 - 15:28, said:

dar asta scrie: ori de cate ori celebrati, oricat de frecvent !

primii crestini de ce nu precizeaza ca tineau Cina anual???

Ţi-am explicat mai sus, dar nu vrei să vezi adevărul ...

Evreii ţineau sărbătoarea Paştelui O DATĂ PE AN, la 14 nisan, pentru a-şi aminti de eliberarea lor din sclavia Egiptului. vezi Exodul 12:6, 7; Numerele 28:16; Ezechiel 45:21.

Isus a murit tot în ziua de 14 nisan, anul 33 e.n., iar el a înlocuit Paştele evreiesc cu comemorarea morţii sale. vezi Luca 22:14-20; 1 Corinteni 11:23-26.

Aşa cum evreii au fost eliberaţi din sclavia egipteană, Isus ne-a eliberat din sclavia păcatului şi a morţii!

Tu poţi să sărbătoreşti ce vrei şi de câte ori vrei ...

Edited by Eugen3, 30 December 2012 - 12:39.


#67
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postblueday, on 28 decembrie 2012 - 15:28, said:

dar asta scrie: ori de cate ori celebrati, oricat de frecvent !

primii crestini de ce nu precizeaza ca tineau Cina anual???
cina Domnului , Euharistia , Sfanta Impartasanie / "Cuminecatura" , era luata si trebuie celebrata/luata in fiecare Dominus Dies , zi de Duminica
Craciunul a fost inventat ca sarbatoare si suprapus peste o sarbatoare pagana de proportii exagerat de mari si de un barbarism si o promiscuitate greu de evaluat

#68
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
avem marturii istorice ca primii crestini luau Cina cand doreau (oricat de frecvent).

#69
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 30 decembrie 2012 - 15:45, said:

avem marturii istorice ca primii crestini luau Cina cand doreau (oricat de frecvent).

Ai şi mărturii din "Scriptură"?
Hai că eşti comic ...

#70
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
dar tu ai dovezi biblice ca Cina era tinuta o data pe an?

#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 03 ianuarie 2013 - 12:36, said:

dar tu ai dovezi biblice ca Cina era tinuta o data pe an?
Da.

Ce sărbători ţineau evreii de mai multe ori pe an?

Orice sărbătoare naţională, aniversarea unui eveniment important, cum ar fi căsătoria, se ţine o dată pe an, la data stabilită!

Pavel spunea că vestim "moartea Domnului" până când soseşte el.  Isus a murit la data de 14 nisan anul 33 e.n.  Adevăraţii creştini la acea dată ţin sărbătoarea comemorării morţii lui Isus, amintindu-şi de răscumpărarea oferită de el.  Exact acest lucru făceau şi evreii.  Ţineau paştele o dată pe an, tot la data de 14 nisan, pentru a-şi aminti de eliberarea lor din sclavia egiptului.

(1 Corinteni 11:26) . . .Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el.

Ţi-am mai spus, tu poţi să o ţii de câte ori vrei pe an, dar indiciile din Scriptură arată că Cina Domnului trebuie ţinută doar o dată pe an, la data morţii lui Isus.

Edited by Eugen3, 04 January 2013 - 15:42.


#72
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu e niciun indiciu, decat in capul unora care cred ca le stiu pe toate, cand in realitate sunt manevrati de niste escroci .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate