Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#883
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Tie poate nu dar urechilor si mainilor tale da :)))

#884
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostAlexD2, on 19 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Pentru gard viu se pot folosi scule de genul. Sunt si mai ieftine si moto si electrice

Cititi cu atentie inainte de a va arunca sa raspundeti.

View Postmircea11s, on 17 ianuarie 2022 - 10:21, said:

Nu te-ai descurca cu un motofierastrau pentru gard viu ? Intreb ca nu stiu ce diametre taie ala.

View Postvalidoe, on 17 ianuarie 2022 - 12:35, said:

Scula pentru gard viu nu face fata


#885
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postmircea11s, on 20 ianuarie 2022 - 09:52, said:

Cititi cu atentie inainte de a va arunca sa raspundeti.

Ce nu e in regula ? Am raspuns la postarea asta :

View Postvalidoe, on 12 ianuarie 2022 - 13:51, said:

In schimb am 450 de metri liniari de gard de gladita, ala ma omoara
Nu atat taierea in sine cat ''reculul'' dupa taiere, lemnul fiind destul de dur
Nu mai zic de ergonomie...

Edited by AlexD2, 20 January 2022 - 10:54.


#886
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ce nu este in regula ? Ultimul post l-ai citit ? Ai si inteles ? Conversatia a curs si a fost adusa in discutie si solutia propusa de tine, insa @validoe zice ca nu face fata.

#887
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postmircea11s, on 20 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Ce nu este in regula ? Ultimul post l-ai citit ? Ai si inteles ? Conversatia a curs si a fost adusa in discutie si solutia propusa de tine, insa @validoe zice ca nu face fata.
Poate imi scapa mie, poti sa pui postul unde s-a adus in discutie solutia propusa de mine ?
Multumesc

#888
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Parca am zis pe undeva ca nu merg sculele pentru gard viu si nici drujba ca iti trebuie echipament mai ceva ca al alora de pe ambulante cand iau covidati, din cauza spinilor
Ideea e ca e un lemn tare si trebuie taiat la inel. Daca nu, anul viitor trebuie sa tai de 2-3 ori mai multe crengi

Inainte taiam si eu cu scule de doi lei din Leroy sau Lidl si le aruncam toamna. Nu era vorba de bani dar se cunostea ''in palma''
Am probat si Felco cu maner rotativ, nu mi s-a parut stabil, fugea mana intr-o parte. Poate te obisnuiesti cu timpul

Colegul cu ideea plantarii inca a unui rand de gard pentru umbrire cred ca a glumit :)

#889
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvalidoe, on 20 ianuarie 2022 - 17:25, said:

..........Inainte taiam si eu cu scule de doi lei din Leroy sau Lidl si le aruncam toamna. Nu era vorba de bani dar se cunostea ''in palma''
Am probat si Felco cu maner rotativ, nu mi s-a parut stabil, fugea mana intr-o parte. Poate te obisnuiesti cu timpul
Colegul cu ideea plantarii inca a unui rand de gard pentru umbrire cred ca a glumit Posted Image
Vezi ca-n hornbach este o clona felco (2 ori 6) la 16,99 lei. Posted Image Cred ca-i cea mai ieftina de pe piata.
O fi crezut la fel ca mine ca vrei sa-i omori cu zile... adica sa se si chinuie cativa ani. Posted Image Cand ai spus ca ai dat cu glifosat, noi ce sa credem? De unde sa stim ca ai vrut doar sa-l alinti? Posted Image
Primaria a "toaletat" copacii de pe drum. Asa ca mi-a taiat un salcam si mi-au aruncat toate lemnele in curte. Azi am fost sa le tai... Cred ca m-am saturat de spini pentru tot anul. PS. Cu drujba bre, nu va faceti ganduri! Posted Image

Edited by adip1962, 20 January 2022 - 17:53.


#890
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

View PostAlexD2, on 20 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Poate imi scapa mie, poti sa pui postul unde s-a adus in discutie solutia propusa de mine ?
Multumesc

Postarile 873 si 874 din 17 ianuarie. Postarea cu pricina a si citat-o mircea11s azi dimineata cand ti s-a adresat.

#891
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Postadip1962, on 20 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Cand ai spus ca ai dat cu glifosat, noi ce sa credem? De unde sa stim ca ai vrut doar sa-l alinti?
Parca am zis si ca dau concentratie mica, doar sa stagneze cresterea (nu stau acum sa caut sa ma citez)
Mircea a citit pe indelete, altfel nu zicea ca si lui o doza mica de glifosat de la vecini i-a stagnat pomii

View Postadip1962, on 20 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Vezi ca-n hornbach este o clona felco (2 ori 6) la 16,99 lei. Posted Image Cred ca-i cea mai ieftina de pe piata.

Daca am deja originalul de ce as mai lua o clona?

#892
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcotzi, on 20 ianuarie 2022 - 17:54, said:

Postarile 873 si 874 din 17 ianuarie. Postarea cu pricina a si citat-o mircea11s azi dimineata cand ti s-a adresat.
Scuze dar n-am stiut ca la sculele alea le spune motofierastrau, eu stiam ca motofierastraiele sunt drujbe.

#893
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Glumeam cu mizeria aia de foarfeca.
Altfel, ne intelegem ca surzii cu orbii... :) E bine, mergem inainte!

#894
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

View PostAlexD2, on 20 ianuarie 2022 - 18:45, said:

Scuze dar n-am stiut ca la sculele alea le spune motofierastrau, eu stiam ca motofierastraiele sunt drujbe.

Ai si tu dreptate, dar de curiozitate am cautat pe net si vad ca sunt numite in toate felurile chiar daca sunt actionate de un motor electric sau termic (foarfeci, trimmer, masina de tuns, motounelte, inclusiv fierastrau, de catre cei de la brico depot). Ma rog, batem apa in piua. Ideea e ca nu e vorba de orice gard viu ca sa mearga "tuns". Vali a cam explicat despre ce e vorba...

#895
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcotzi, on 20 ianuarie 2022 - 21:01, said:

Ai si tu dreptate, dar de curiozitate am cautat pe net si vad ca sunt numite in toate felurile chiar daca sunt actionate de un motor electric sau termic (foarfeci, trimmer, masina de tuns, motounelte, inclusiv fierastrau, de catre cei de la brico depot). Ma rog, batem apa in piua. Ideea e ca nu e vorba de orice gard viu ca sa mearga "tuns". Vali a cam explicat despre ce e vorba...
Cu denumirea e in regula, chiar n-am stiut si nu am sesizat ca e vorba de scula respectiva.
In privinta taierii gardului viu cu scula de genu eu am vazut in zona Baia Mare gard viu din carpen, gard de peste 30 de ani, cam de 3m inaltime si 1m latime tuns cu o astfel de scula. Acum eu cred ca gladita e un lemn mai putin tare ca si carpenul. Eu insa cred ca taria lemnului nu are mare importanta daca gardul este tuns intr-un an la o marime si forma convenabila  cu ce scule poti sa faci asta si apoi periodic, fara sa il lasi prea mult sa creasca, pe parcursul anului, sa tunzi numai lastarii nou crescuti cu scula respectiva. Apoi, mai rar, odata la cativa ani, poti sa-i mai faci o rectificare si sa-l aduci la o forma mai mica folosind de data asta unelte mai puternice.

Edited by AlexD2, 20 January 2022 - 21:57.


#896
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View PostCumulus, on 16 decembrie 2021 - 17:45, said:

Aveam nevoie de o foarfeca de doua maini si eram decis sa iau un Lowe 22.080, dadusem comanda, dar dupa trei saptamani nicio veste, ca atare m-am sucit catre un Ars LP-40, tot pe-acolo ca buget. Cam scumpa, dar incercasem o varianta de buget (una Micul Fermier) si luasem una telescopica din Lidl, dar pe care am returnat-o, pentru ca era prost realizata si fragila.
Am vazut ca astea telescopice flambeaza si ma gandeam ca fie le rup, fie ma enervau la taieri. De altfel si la Lowe mi-era teama de manere, care pareau fragile.
LP-40 e varianta heavy duty de la ARS, taie pana la 50mm diametru si are 1.7kg. Manerele sunt tot din tuburi de aluminiu, fiecare prins cu doua suruburi mari, dar oricat am fortat-o nu se clinteste nimic la ea, m-am lasat cu toata greutatea, nimic. Foarte solid construita, si taie ca un bisturiu.
E un bypass, taie curat, si e destul de grea, insa fiind obisnuit cu scule mai grele chiar a fost o placere sa o folosesc timp de o saptamana, ore intregi. Am vazut ca producatorul recomanda ca in primele 8 ore de folosire sa treci de cateva ori cu piatra de ascutit peste lama, in caz ca apar mici defecte in tais, iar dupa perioada asta numai cand e cazul. Nu am vazut sa fie vreo urma pe tais, desi am taiat tufe mari de trandafir, ramuri groase de prun si corcodus, mar, par, piersic, nuc, salcie, liliac, vita de vie, cires si visin. Apoi am luat la tocat crengi mari taiate cu fierastraul timp de ore intregi.
Daca aveati vreodata dubii legate de Ars, nu e cazul, cel putin asta e un monstru de foarfeca.
Am tot lucrat cu scule asa si-asa si m-am saturat, am zis ca mai bine fac un efort si iau ceva de calitate, care sa fie folosit cu placere si fara emotii.

Ăștia nu mai au nimic pe stoc și ce  vine zilele astea(lpb30)  sunt arvunite
Lp 40 cica prin mai...

Eram asa, nehotărât, as fi luat un bypass dar îmi par butucanoase lamele în special la lp40, dacă nu întra printre lastari degeaba e zdravănă...
Mai degrabă 30-ul e un compromis ok..
Avand în vedere circumstanțel3 și. Faptul ca în weekendul asta o sa termin prunii, cred ca rămâne pe anul viitor

Edited by parintele, 28 January 2022 - 12:09.


#897
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,788
  • Înscris: 08.01.2010
Da, e masiva LP-40.

#898
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am luat acum vreo 4 ani o bellota de 90cm. Ca in unt taie la asa dimensiune :).

#899
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mda...
Dupa ce m-am tot incurcat in ele, am numarat foarfecile de o mana de la tara si am decis ca-s totusi cam prea multe (am inca 8, din care pe unele le evit mereu). Asa ca am zis ca arunc tot si-am cumparat 2 Okatsune, 101 pentru sotie si 103 pentru mine. Da, arata bine, se simt bine in mana. Parca ar fi putintel mai grele decat celelalte. Dupa ce se incalzeste un pic o sa vad si cum taie.
M-a impresionat Hanakumagawa, dar nu-i de nasul meu. Ma rog, nici Okatsune, dar prea l-ati laudat toti.

Edited by adip1962, 01 March 2022 - 12:30.


#900
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 01 martie 2022 - 12:29, said:

M-a impresionat Hanakumagawa, dar nu-i de nasul meu. Ma rog, nici Okatsune, dar prea l-ati laudat toti.
Okatsune e o foarfeca foarte buna si nu ma refer aici la material si la cum taie ca asta s-a mai discutat, ci la ergonomie.  Okatsune este o foarfeca care sta foarte bine in mana, este mult mai echilibrata decat forfecele tip Felco si chiar modelele medii incap bine intr-o mana relativ mare. Asta se datoreaza prizei ceva mai in fata a degetelor mici, mai inspre partea de taiere.  in special cu degetul aratator. Este o foarfeca simpla, fara multe zorzone, usoara si care datorita echilibrului foarte bun, pare si mai usoara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate