Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

SO multiple

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu intrebati de ce, ziceti numa' daca e posibil icon_smile.gif

partitionarea unui hdd in felu' urmator:

1. FreeBSD - 4G - primara
2. RH - 3G - primara
3 Slack - 2G - primara
4. swap - 500M - extinsa
5. Win2k - 2G - extinsa

boot manager - grub

exista limitarea aia de 1024 cilindri in care tre' sa se afle toate partitiile bootabile? cu alte cuvinte reusesc sa bootez tot ce-i scris mai sus?

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Teoretic ESTE posibil. Nu stiu cum ar merge mai multe linux-uri cu acelasi swap... Si tot teoretic mai intii ar trebui sa instalezi win2k... dar daca vrei sa ai aceste partitii, e bine sa le creezi din linux.

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
in momentu' de fata situatia se prezinta cam asa:

1. freebsd - 2g primara
2. win2k - 2g primara
3. rh - 3g primara
4. swap - 500m extinsa
5. slack - 2g extinsa
6. swap - 500m extinsa
7. mumu - 5g (fat32) extinsa
...restu' nu mai conteaza

io vrau sa aduc 2g din ultima partitie (7) si sa-i pun la freebsd. asta inseamna sa sterg 2, sa o adaug la 1 si sa impart 7 in 2 partiftii: ntfs si fat32. ideea e ca in modul asta win2k trece de cei 8g. pe mine asta ma intereseaza daca mai booteaza in noile conditii. exista limitarea aia la 1024 cilindri sau nu?

atata slacku' cat si rh-u' sunt ext3 si desi le-am dat fiecaruia cate o partitie de swap, sincer sa fiu nu as baga mana in foc ca nu folosesc decat una din ele. freebsd n-are nevoie de partitie de swap (ii faci tu la instalare in cadrul partitiei rezervate pt el).

win2k l-am instalat si inainte si dupa ce am instalat linuxurile si n-am avut probleme, pen' ca am rescris mbr-ul cu grub-ul din rh si l-am modificat apoi si n-am avut probleme....pana acuma :)

#4
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
woah, ce faci cu 2 partitii de 500M de swap?
swap-ul se face 2xMEM daca ai :P

bye

#5
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by DeatRipple
in momentu' de fata situatia se prezinta cam asa:

1. freebsd - 2g primara
2. win2k - 2g primara
3. rh - 3g primara
4. swap - 500m extinsa
5. slack - 2g extinsa
6. swap - 500m extinsa
7. mumu - 5g (fat32) extinsa
...restu' nu mai conteaza

io vrau sa aduc 2g din ultima partitie (7) si sa-i pun la freebsd. asta inseamna sa sterg 2, sa o adaug la 1 si sa impart 7 in 2 partiftii: ntfs si fat32. ideea e ca in modul asta win2k trece de cei 8g. pe mine asta ma intereseaza daca mai booteaza in noile conditii. exista limitarea aia la 1024 cilindri sau nu?

atata slacku' cat si rh-u' sunt ext3 si desi le-am dat fiecaruia cate o partitie de swap, sincer sa fiu nu as baga mana in foc ca nu folosesc decat una din ele. freebsd n-are nevoie de partitie de swap (ii faci tu la instalare in cadrul partitiei rezervate pt el).

win2k l-am instalat si inainte si dupa ce am instalat linuxurile si n-am avut probleme, pen' ca am rescris mbr-ul cu grub-ul din rh si l-am modificat apoi si n-am avut probleme....pana acuma :)

Ceea ce vrei tu sa faci nu prea se poate. Dar poti sa iei 2GB, sa faci partitie separata si sa o montezi in ce sistem vrei tu...

#6
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Nu se poate.Win 2000 nu o sa vrea niciodata sa se instaleze intr-o partitie logica.La Grub din cite stiu nu exista limitarea la 1024 dar nu ti-as recomanda sa il folosesti.Cel mai bun este si va fi intotdeauna Lilo.Pentru doua linux-uri pe hard se foloseste o singura partitie se swap care o vor folosi in comun.Sa nu mai pui niciodata BSD-ul la inceputul hardului.Asta intotdeauna trebuie pus la sfirsit ca sa nu ai probleme.Eu te sfatuiesc sa stergi totul si sa refaci partitiile cam de felul urmator:Prima partitie pentru win 2k NTFS primara,p2 ext3 primara,p3 ext3 primara,p4 extinsa unde bagi o partitie de swap pentru linuxurile alea + partitiii de date fat 32 sau NTFS cum vrea muschii tai.La sfirsit lasi un spatiu liber unde vei instala BSD-ul.Daca nu vei face asa cum te sfatuiesc vei avea probleme.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
deci deocamdata le am asa cum sunt listate mai sus si probleme inca n-am avut.
FreeBSD cere numai partitie primara, altfel l-as fi pus la sfarsit.
am 256m ram, deci 500 pt swap e rezonabil.

am apucat sa pun grub la inceput si l-am lasat asa pana in ziua de azi. probleme nu mi-a facut. l-am pus in momentu' in care a aparut de curiozitate. n-am sustinut ca ar fi mai bun ca si lilo.

stiu ca nu arata prea igienic, insa initial aveam win98 pe prima, win2k pe a doua samd.....apoi am renuntat la 98 etc etc....ma rog....nu vreau sa reinstalez rh-ul pen' ca am niste chestii acolo. ma interesa numa' daca exista limitare la 1024 si daca win2k accepta altceva decat partitie primara. probabil ca pana la urma o sa repartitionez discu', insa nu prea imi convine....d-aia si threadu' de fata.

multzam oricum pt ajutor

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ps. Antaris: referitor la swap.....am banuit ca ii asa, insa nu mai instalasem niciodata 2 linux-uri pe acelasi hdd si d-aia am preferat sa nu risc. insa mi-am dat seama apoi ca amandoua swap-urile sunt folosite atat de slack cat si de rh....la 60G 500M nu-s chiar multi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate