Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Problema font Arial Black (Windows 8 si Yahoo! Messenger)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ceva timp textul din Yahoo Messenger imi apare scris cu fontul Arial Black, iar in lista cu fonturi nu mai am optiune sa trec pe arial simplu.
Am dezinstalat messenger-ul, am sters vreo 3 foldere ramase dupa dezinstalare, am curatat registrii, am reinstalat si tot cu Arial Black se deschide.

Culmea este ca daca intru in Preferences, am acolo optiune la fonturi sa setez Arial. De fapt este deja setat, insa textul mi-l scrie tot cu Arial Black.
Ma gandesc ca ar fi o problema cu fonturile din Windows (desi m-am uitat in folderul cu fonturi si exista Arial Regular acolo).

Nu am mai avut problema asta pe alte sisteme de operare, din cauza asta am si postat in sectiunea de W8, plus ca am mai vazut pe cineva cu aceeasi problema tot pe W8.
Cu toate astea in alte programe pot seta fara probleme fontul Arial.

Ma poate ajuta cineva cu un backup al folderului fonts din Windows 8 Pro x64 (DVD english)?
Am incercat variantele astea de aici si tot nu imi apare in acea lista fontul Arial:
http://forum.softped...nturi-bolduite/
http://web.nickshank...-core-web-fonts (arial32.exe)

Attached Files

  • Attached File  1.png   41.33K   51 downloads
  • Attached File  2.png   30.86K   49 downloads

Edited by gumball3000, 18 November 2012 - 12:35.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Le ai in kit-ul de instalare - dezarhivezi cu 7Zip fisierul install.wim si acolo cauti in Windows folderul Fonts.

Aici nu este permisa postarea lor. S-ar incalca drepturile de copyright.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am incercat si chestia asta, dar nu s-a rezolvat nimic.
Ba mai mult, am mai reinstalat o data si messengerul.
Pana la urma am schimbat fontul pe Tahoma si nu observ nicio diferenta majora intre Tahoma si Arial.
Puteti observa si mai jos:

1234567890qwertyQWERTY (Arial)
1234567890qwertyQWERTY (Tahoma)

Edited by gumball3000, 21 November 2012 - 23:20.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din apcate nu folosesc YM asa ca n-am cum sa verific. Totusi ce am observat in 8 este ca multe fonturi s-au schimbat radical - ba unele au disparut complet.
Si pe mine ma deranjeaza ca in Command Prompt imi apar niste fonturi minuscule ( a trebuit sa schimb in proprietati fontul ca sa vad ceva ), in Notepad imi apare Segoe... Si nu eram obisnuit cu ele.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In Notepad se schimba extrem de usor, oricum setam mereu arial.
In cmd sincer sa fiu nu am observat vreo diferenta de font (nu ca l-as folosi foarte mult).

Oricum e ciudata problema asta, pe google am vazut ca se discuta despre ea la nivel de 2004-2008.

#6
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Vezi ca nu ai blurat idu acolo unde scrie ca nu este online prietenasu'. Zic si eu. Sa nu se supere.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am vazut ei eu tot astazi, dar nu mai am cum sa editez mesajul. Oricum nu stiu ce era cu ID-ul acela in lista mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate