Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Vreau sa invat engleza pe internet ,rog ajutor cu idei

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Pentru inceput ,caut programe tv si las tv-ul pe ele!
Dar daca as gasi undeva unde se preda prin conferinta d-aia prin yahoo,cred ca ar fi super!
Incep de azi sa dedic macar o ora ,doua zilnic,sa vedem merge!
Succes!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Banuiesc ca vrei gratuit... ca gaseai meditatori contra-cost.

#3
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Si eu sunt oarecum intr-o situatie de genul asta, am mai explicat pe undeva, mi-am dezvoltat engleza pasiva, inteleg destul de bine ce vorbesc altii, inteleg ce citesc (daca nu sunt subiecte complicate), dar engleza activa (sa scriu si sa vorbesc) a ramas in urma.

E o diferenta foarte mare intre a intelege ce citesti sau ce vorbesc altii si a vorbi sau scrie chiar tu, o sa vezi ca te blochezi destul de des, nu esti sigur/sigura daca ai formulat corect, etc.

Eu iti recomand niste carti, se numesc Oxford Bookworms, sunt de la stage I la stage VI (daca nu ma insel), sunt carti special adaptate pentru cei ce invata Engleza. Sunt carti de povesti, deci beletristica. Stage I e chiar pentru cei foarte incepatori, eu am citit si de Stage VI (care e ultimul) si de Stage I (sa vad cum e), cel mai confortabil ma simt la IV si V. Cauta Oxford Bookworms Library, le gasesti cred in fiecare oras, costa cam 25-30-35 lei una, mai gasesti cateva si pe Scribd in format electronic fara insa a le putea downloada (doar daca platesti), insa pot sa le citesti.

Daca doar asculti fara sa citesti o sa intalnesti o problema (eu am intalnit-o) foarte delicata, nu o sa reusesti sa scrii cuvintele corect. Cuvintele se pronunta diferit fata de cum se scriu, o sa ai tendinta sa scrii asa cum se aud. Cand citesti e bine sa citesti cu voce tare, sa nu citesti rapid, ideea e sa prinzi vizual si cum sunt formate propozitiile, sa nu citesti rapid primele 4 cuvinte iar apoi sa te blochezi, sa mai citesti 2, iara pauza, si apoi restul. Mai bine (daca esti la inceput) incet dar sigur, fara mari intreruperi.

Sunt N siteuri (sa cauti in Engleza pe motoarele de cautare) care te pot ajuta, problema e sa ai macar abilitatea pasiva dezvoltata, pentru a intelege ce citesti sau asculti. Un site bun cu clipuri video care trateaza diferite teme este engvid.com

Te mai poate ajuta si lang-8, un site unde poti sa scrii texte intr-o limba aleasa iar cineva, random, iti corecteaza acele texte. Si pe youtube gasesti lucruri interesante.

Edited by Alex-Softpedia, 17 November 2012 - 09:58.


#4
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Daca se gaseste gratuit da,de ce nu, insa e greu fara profesor,clar deja am citit alfabetul si-mi vine sa fug!N-am pic de vointa ,nenorocitu de mine,de ce oi fi asa!?

Dar deja aud alfabetul in cap,eu as vrea ceva situri dar cu explicatii in romana, deci un site romanesc pe care se invata engleza,pin'acu am dat de explicatii tot in engleza!
Multumesc mult.
Ce sa gasesc eu aici?Nu ma descurc,decit daca dai o trimitere directa la stage1!http://www.cartiengl...ge/banner_5.pdf

Edited by 7culori, 17 November 2012 - 10:41.


#5
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Depinde la ce nivel esti. Daca esti la inceput incearca sa scrii pe motoarele de cautare Engleza pentru copii, o sa gasesti ilustratii si explicatii pentru chestiile de baza cu care trebuie sa incepi.

Conjugarea verbelor de baza, gen To be sau To Have.

E imposibil sa nu gasesti si in Romana, incearca Engleza pentru copii, Engleza incepatori, Cursuri Engleza incepatori, etc.

Uite trei carti stage I :

http://www.scribd.co...he-Elephant-Man

http://www.scribd.co...1-Love-or-Money

http://www.scribd.co...ord-bookworms-1

Chestia e ca trebuie sa stii totusi ceva Engleza, chiar daca sunt stage I, nu stiu nivelul tau..

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
ia-ti Rosetta Stone, scump, dar bun.
are 3 nivele [ 1st Level, 2nd level, 3rd level ]. eu am invatat turca cu el [ si inca un curs ].

Edited by lex404, 17 November 2012 - 12:14.


#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FC990uX5UiY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Cauta si pe YouTube cu "english course english subtitle".

#9
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Nivelul meu e de gradinita,adica zero ,desi as sti citeva cuvinte retinute din filme,sau expresii, am mai conjugat si verbul a fi dar am memoria foarte scurta!
lectia unu de pe you tube mi-a dat curaj!
Gata ,vorbesc singur in engleza ,dau drumu la lectie ,apoi pe un caiet o sa incerc sa scriu cuvintele daca le-am retinut.Multumesc tuturor.
Acum s-a ivit alta problema ,

ce as putea face sa-mi inbunatatesc memoria ,aci pe site exista ceva informatii pentru asta ?Deocamdata stiu atit ,exercitiu repetat si lecitina!

#10
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Incearca pe marplo . Gasesti acolo un curs de engleza, care e va ajuta enorm.

#11
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
N-are nimic memoria ta. Acele cursuri care te invata o limba straina in nu stiu cate saptamani sunt minciuni, nu exista asa ceva (doar daca esti Daniel Tammet o sa poti ).

O limba straina iti ia ani de studiu pana sa o stapanesti la un nivel mediu (asta presupunand ca nu inveti zilnic cate 8 ore, mai ai si altceva de facut) faptul ca nu retii mare lucru dupa cateva zile/saptamani e normal. Totul e sa nu te descurajezi, sa nu ai pretentii prea mari de la tine, aloca un timp zilnic pentru Engleza, sau la 2-3 zile cate o ora, doua.

#12
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Un curs de engleza care mi s-a parut foarte bun, fiindca te invata engleza engleza, nu ce am invatat noi la scoala, adica o limba pe care n-o vorbeste nimeni, este cel care s-a vindut cu un ziar, cred ca Saptamina financiara, ii zice English Today cursului, sint 26 de dvd-uri in total, din care ultimele 4 pentru engleza de afaceri. Are subitrare si in romana si in engleza (cel putin primele dvd-uri).
Daca o iei de la zero si chiar vrei sa inveti iti trebuie cam o saptamina/ dvd, facind in fiecare zi macar o ora.
Se gaseste cred de cumparat la editura Litera, setul complet e vreo suta de euro, ceea ce mi se pare un pret mai mult decit modic.
Am gasit pe youtube introducerea la dvd-ul 13; tipa e profesoara.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZzGTmZwhBUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aprilia, 18 November 2012 - 19:23.


#13
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Adevarat ,dureaza ceva pina ce mintea se obisnuieste ,totul e sa nu renunti ,chiar si daca mai bagi goluri, da vezi tu ,...am trecut de 45 de ani,si minte ioc!Dar doresc sa-i fac de ris pe toti care vor sa invete si ei engleza sau sa si-o inbunatateasca,sa nu se lase.
Azi uitindu-ma la un film ,dupa ce am citit ceva gramatica pe marplo -in site excelent,am incercat sa traduc in gind ce se vorbea ,fara sa ma uit la subtitrare,am ramas uimit ,ca se poate face progrese,dar macar citeva verbe si expresii din auzite sa stii!
Insa nu pot tine mintea in friu care ma buruiaza si vrea mereu sa fuga la subtritare,problema e ca trebuie sa fii foarte rapid ,ca dupa ce ai auzit ,repede in gind sa traduci ,chiar daca nu nimeresti tot,apoi tot repede sa te si verifici cu subtritarea , si tot repede sa retii macar un cuvint din cele care nu stiai ce inseamna.
Cred ca e o metoda foarte buna ,dar si mai buna pentru cei care se pot concentra rapid!
Si iarasi apare alta stare!-concentrarea atentiei!
Nu cunosc  gramatica engleza ,dar presupun ca cea engleza este mult mai usoara decit a noastra!
Recomand din lipsa de timp ca tinerii sa studieze mai mult gramatica si mai putin sau deloc literatura!M-am uitat, ca pe subiectele de la drept ,se pune accent pe gramatica ,literatura nu au la subiecte ,ai zice ca ce folos sa inveti istorie sau geogravarza,sau desen sau muzica ...dar daca nu stii istorie esti ignorant si nu esti sufletist patriot ,nu stii geografie sau biologie probabil nu vei respecta pamintul pe care locuiesti ,asa ca toate disciplinele merg impreuna pina la un timp.Totusi cred ca ar trebui din clasa a 8-a sa nu se mai repete materiile si la liceu ci fiecare sa aleaga un drum ,nu zece!

#14
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 Alex-Softpedia, on 18 noiembrie 2012 - 12:08, said:

N-are nimic memoria ta. Acele cursuri care te invata o limba straina in nu stiu cate saptamani sunt minciuni, nu exista asa ceva (doar daca esti Daniel Tammet o sa poti ).

O limba straina iti ia ani de studiu pana sa o stapanesti la un nivel mediu (asta presupunand ca nu inveti zilnic cate 8 ore, mai ai si altceva de facut) faptul ca nu retii mare lucru dupa cateva zile/saptamani e normal. Totul e sa nu te descurajezi, sa nu ai pretentii prea mari de la tine, aloca un timp zilnic pentru Engleza, sau la 2-3 zile cate o ora, doua.
Nici nu cred ca poti sa inveti zilnic cite 8 ore, memoria are si ea o capacitate limitata/ unitate de timp. Poti, traind intre vorbitorii acelei limbi, sa inveti continuu, insa tot e nevoie de timp, mai ales daca vrei sa vorbesti corect. In afara de invatatul propriu zis al unui curs, e foarte important sa asculti si sa citesti in limba respectiva. Imi amintesc ca atunci cind invatam spaniola luam de la biblioteca povesti, din sectiunea de carti pentru copii de 10 ani, care aveau vocabular accesibil, forme gramaticale simple, fraze nu foarte complicate; am invatat foarte mult asa, am simtit cum vocabularul se extinde si m-am imprietenit cu conjugarile, care sint chiar mai multe deci in romana. Ah, si trebuie un dictionar bun, ca altfel inveti un sens - doua al unui cuvint, si ti se pare ca stii limba (nu voi uita in veci cum o traducatoare cu acte mi-a tradus Mark was determined to see the project through cu Mark era hotarit sa vada prin proiect )

Edited by Aprilia, 19 November 2012 - 05:45.


#15
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Trebuie sa-mi mentin flacara vie, altfel cedez, ieri am invatat ceva,da ce ma fac azi!Am invatat cit de cit alfabetul ,mai incurc citeva sunete p-acolo , numar, stiu culori , zilele inca nu , stiu verbul a fi da incurc pronumele ,iar forma negativa e mai grea, aveti dreptate ,nu ma voi grabi, e destul macar o ora pe zi ,la inceput ,firar sa fie! Are articole putine engleza, si sunt ei mai cu mot ,sa aiba 4 genuri in loc de trei sa mearga pe stinga in loc de dreapta!parca la fel si la substantive!
Unde mi-e greu sar peste, ma duc la altceva mai usor!
nu te lasa, hai sugestioneaza-te ,incurajeaza-te ,parca as merge la razboi!
Ma duc pe marplo. Succes ,nu va lasati pina nu biruiti acesti pagini nemilosi , inchinatori la paduri!/copaci!,care au cucerit lumea cu limba lor!

#16
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

 7culori, on 19 noiembrie 2012 - 09:11, said:

Ma duc pe marplo. Succes ,nu va lasati pina nu biruiti acesti pagini nemilosi , inchinatori la paduri!/copaci!,care au cucerit lumea cu limba lor!
Invatati, invatati, invatati; in scurt timp , vei ajunge la saturatie daca nu completezi cu discutii interactive . In felul acesta vei corecta erorile iminente ale unui inceput.

#17
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Am invatat sa recunosc in propozitii ,articolul hotarit si nehotarit ,acesta este the,a sau an .
Ma intreb de ce nu se invata mai intii care sunt conjunctiile, prepozitiile! Adica se formeaza propozitii cu verbe si articole dar acolo pun si de,la, in , din,etc!O fi asta o chichita de secret profesional pentru bani suplimentari de meditatii?Sau ce?!

La forma de singular a cuvintului ,am retinut ca daca se adauga un -s ,devine plural ,la alte se adauga -end, restu am si uitat!

Discutii interactive!? Unde pot gasi asa ceva?

La plural se mai adauga si -es la unele cuvinte. Am sa scriu ce invat ca sa am continuitate sa nu ma las ,indiferent de aparenta mea nebuna!Trec la adjectiv ,the adjective...?!Asta se intrevede /pare ,ca se anunta a fi mai usor , zice ca pus linga un substantiv ,nu se schimba forma lui ,adica ramine la fel/invariabil, ex, hot=fierbinte ,ramine la fel si cind zici fierbinti.

Edited by 7culori, 19 November 2012 - 11:00.


#18
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

 7culori, on 19 noiembrie 2012 - 10:35, said:

Discutii interactive!? Unde pot gasi asa ceva?
Felicitari.
Ma refer la dialoguri cu o persoana rabdatoare, buna cunoscatoare a limbii engleze, cel putin pentru exercitiul  fonetic.Vei simti pe propria piele evolutia.
Sunt convins ca vei reusi sa ajungi la un nivel conversational mai mult decat te astepti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate