Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cateva intrebari despre Sagem MyX 6-2

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Salutare!

As vrea si eu sa stiu urmatoarele lucruri despre acest telefon:

1. Care este durata maxima a unui singur clip ce poate fi filmat cu ajutorul telefonului

2. Presupunand ca memoria interna este goala, cam cate clipuri de lungime maxima respectiv cate fotografii la rezolutie maxima as putea sa fac.

3. Cam care este pretul cardurilor pentru acest telefon.

Va multumesc pentru timpul acordat. :)

#2
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
1. la calitatea maxima a filmului in aprox. 5-6 min se umple memoria telefonului de 7 mega si ceva, acesta fiind maximul pt ca filmele, pozele si sunetele inregistrate cu el nu se pot inregistra decat in memoria telefonului de unde trebuiesc transferate pe card.
2. avand in vedere ca o poza are undeva la 450 k la rezolutie si calitate maxima si are 7 mega si ceva memorie telefonul rezulta aprox. 18 poze.
3. o varianta de achizitie de card: http://www.cardurime...93c539674347cc2 (nu vede mai mult de 256 Mega chiar daca cardul e mai mare).

#3
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
mai  PEET telefonul nu are 7 mega memorie ci 10 o poza 1280x1024 ocupa in medie 370(intradevar sunt si poze de 470) de k iar pentru inregistrat iti consuma in jur de 1,1MB/min filmat iar durata de inregistrare video nu este limitata decat de memoria disponibila iar calitatae este f buna(mult mai buna decat la V3)

#4
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
pozele sunt de calitate destul de buna?Adica ca la se s700 sau nokia n70

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
pozele sunt bunicele si videoclipurile sunt chiar marfa .. vedeti si voi pe www.mobile-review.com ca sunt acolo ... gasiti voi, nu mai caut acu ca mi-e lene

#6
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005

 DeMeintzs, on Nov 15 2005, 21:23, said:

mai  PEET telefonul nu are 7 mega memorie ci 10 o poza 1280x1024 ocupa in medie 370(intradevar sunt si poze de 470) de k iar pentru inregistrat iti consuma in jur de 1,1MB/min filmat iar durata de inregistrare video nu este limitata decat de memoria disponibila iar calitatae este f buna(mult mai buna decat la V3)
Nu pui la socoteala ca o parte din memorie e utilizata pentru alte lucruri: agenda, sunetele predefinite, imaginile predefinite, mms, etc., asa ca practic mai raman 7 mega si ceva pt utilizat.
Am facut si poze care au depasit 500 k.
Iar despre calitate nu s-a plans nimeni, intradevar calitatea pozelor si a filmelor e peste Motorola V975 pe care l-am avut inainte (binenteles comparand pozele facute la aceeasi rezolutie).
Neajunsuri ar fi ca nu inregistreaza sunet mai mult de 30s, nu salveaza fotografiile si filmele direct pe card si raspunde foarte incet la unele comenzi (deschiderea unei fotografii, trecerea de la o fotografie la alta, raspunsul la comenzi la navigarea pe web).
Altfel e un telefon bun.
Bafta.

#7
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
stati sa inteleg.... pozele si clipurile nu se pot salva pe card...atunci ce naiba mai fac cu el... in afara de faptul ca as putea sa bag pe el cateva mp3`uri.

si ink ceva...ce variante de transfer de date as putea sa folosesc.

1. ar putea sa fie un cablu infrarosu...insa am auzit k de multe ori sa intampla sa nu recunoasca telefoane sau sa nu primnesti drivere bune

2. as putea sa cumpar un cablu de date original de la sagem...insa ma tem k ar putea fi foarte scump.

Voi care stiti k sunt preturile pentru infrarosu si pentru cablu original? Care merita banii?

si ink ceva...am oservat ca pe www.cardurimemorie.ro nu apar carduri Micro SD iar sagem myx6-2 cu astfel de carduri functioneaza. Stiti si alte magazine de carduri?

#8
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
Pozele si filmuletele nu se pot salva DIRECT pe card...se salveaza in memoria telefonului si de acolo trebuie sa le muti tu "manual" pe card:)

Nu trebuie sa cumperi neaparat un cablu original,cumperi unul de la baietii care le vand pe forumuri cu 300k si testezi! La fel poti face si cu un infrarosu,mai mult de 500k nu te costa...

ai un link mai sus cu carduri Micro SD

Edited by wizi, 17 November 2005 - 11:08.


#9
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
cardurile acelea sunt trans flash. pentru sagem este nevoie de MicroSD...parca asa era...:D

pozele de pe www.mobile-review.com la ce rezolutie sunt facute?

Intre un Sony K700i si un Sagem MyX 6-2 voi ce ati alege?

Edited by antidote, 17 November 2005 - 11:12.


#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 antidote, on Nov 17 2005, 11:08, said:

cardurile acelea sunt trans flash. pentru sagem este nevoie de MicroSD...parca asa era...:D

pozele de pe www.mobile-review.com la ce rezolutie sunt facute?

Intre un Sony K700i si un Sagem MyX 6-2 voi ce ati alege?


Dintre acelea doua as alege Sagemu' ca are functii multimedia mai actuale .

iar Transflash e acelasi lucru cu MicroSD , am la E1000 si e acelasi lucru , numele difera.

Iar pozele sunt facute la 1280*1024.
Cablu USB(nu USB>serial cum sunt alea la 300K) original costa 26 P (lire) cu comanda pe situl lor.

#11
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Transflash este denumirea aleasa initial pentru acest tip de card pana au obtinut omologarea de microSD.
Bafta  :wave:

#12
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
la myx 5-2 sms-urile din memoria telefonului se sterg odata cu decuplarea bateriei(schimbarea cartelei) la myx 6-2 e la fel ? :)

#13
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
se poate debloca din reteaua orange? am ocazia sa iau un sagem din asta la un pret destul de bun, dar vreau sa il folosesc pe connex.

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 wizi, on Nov 22 2005, 13:07, said:

la myx 5-2 sms-urile din memoria telefonului se sterg odata cu decuplarea bateriei(schimbarea cartelei) la myx 6-2 e la fel ? :)
asa mi se intampla si la myx 5, da vezi ca exista optiune sa scoti chestia aia ... da nu mai stiu pe unde .. cauta si vei gasi ... deci se poate evita stergerea mesajelor ... si mie mi se intampla in momentul in care scoteam cartela parca, nu cand scoteam bateria ..  :rolleyes:

#15
Danubius

Danubius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.03.2005
Problema cu salvarea filmelor si pozelor s-a rezolvat cu ultimul update de soft. www.planetsagem.com. BAFTA

#16
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
adica vrei sa spui k acum filmele si pozele se salveaza direct pe card?? incepand cu ce data au fost facute asa telefoanele din seria myx 6-2??

#17
bogdan_iuly

bogdan_iuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.08.2005
Pana la urma cum a ramas? Eu n-am gasit update-uri pentru telefon pentru ca nu aparea codul telefonului meu in lista de update-uri.

#18
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

 bogdan_iuly, on Dec 30 2005, 19:30, said:

Pana la urma cum a ramas? Eu n-am gasit update-uri pentru telefon pentru ca nu aparea codul telefonului meu in lista de update-uri.

Nu poti face update daca nu au acelasi cod. poti in schimb sa modifici codul firmware pt a putea fi acceptat (adica sa fie identic cu cel al update-ului). Scapi si de alte probleme. Pe sagem myx5-2 merge dar nu stiu pe myx6-2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate