Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

RCS&RDS cere OK pentru 4G în banda de 2.100 MHz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
802 replies to this topic

#1
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
ANCOM: Cererea reflectă o neînțelegere a legislației
Operatorul RCS&RDS, liderul piețelor locale de servicii TV și internet fix și cel mai mic jucător de pe piața de telefonie mobilă, consideră că Autoritatea de Reglementare în Comunicații (ANCOM) ar trebui să-i permită companiei să ofere servicii de internet mobil prin tehnologia 4G (LTE) încă din acest an în banda de frecvențe de 2.100 MHz pentru a-i permite să concureze de pe poziții egale cu rivalii de la Orange, Vodafone și Cosmote, a declarat pentru ZF Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al operatorului.

http://www.zf.ro/bus...latiei-10297381

#2
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Probabil o sa le si permita treaba asta ... cel putin asa ar fi corect. Oricum RDS nu prea are multe variante cand vine vorba de LTE pentru are un spectru destul de limitat.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Si de ce nu ii lasa?

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Sunt ei pregatiti pentru 4G? Nici nu cred ca poate fi adus in discutie, mai ales anul acesta.
Oricum asta arata clar intentia lor de a lansa lansa 4G cat mai curand posibil.

#5
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Si li se va da OK-ul, pentru ca oricum sunt obligati de UE sa il dea pana cel tarziu in 2014, cand vor intra si noile licente in vigoare. O sa turbeze cei de la Orange, Cosmote si Vodafone ca au dat o caruta de bani pe licente , iar RDS va  beneficia de aceleasi drepturi ca ei. Asta e a doua lovitura sub centura pentru ei , dupa anuntarea unor noi reduceri a tarifului de interconectare in curand. Ce imi place!!! Posted Image Posted Image

#6
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Voi chiar credeti ca Orange si Vodafone au cumparat de prosti mai mult spectru? Cum naiba, toti sunteti niste genii si numai conducerea lor e formata din oameni batuti in cap? Veniti-va in fire oameni buni! RDS nici cu 3G-ul actual nu se descurca, merge infect. Oare cum va fi cand isi vor imparti si acest spectru daca vor introduce 4G??

#7
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postboy4ever, on 12 noiembrie 2012 - 00:22, said:

Voi chiar credeti ca Orange si Vodafone au cumparat de prosti mai mult spectru? Cum naiba, toti sunteti niste genii si numai conducerea lor e formata din oameni batuti in cap? Veniti-va in fire oameni buni! RDS nici cu 3G-ul actual nu se descurca, merge infect. Oare cum va fi cand isi vor imparti si acest spectru daca vor introduce 4G??

ce spui mai Franz ? 3G la diginet sau pe digimobil , pe unde am mers eu a functionat brici , in comparatie cu cosmote sau orange !

#8
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2012
De unde stii tu ca merge infect ,daca nu esti abonat , aici nu e vorba de cosmote,ei au cel mai praf net mobil. Sunt abonat digimobil . Am incercat si cosmote si sunt varza

#9
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
[ http://www.speedtest.net/result/2301603887.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adevarul e ca merge superb Digi.Mobil-ul ... Ma tot intreb daca la numarul de utilizatori pe care spune Digi.Mobil ca ii are figurez de doua ori, tinand cont ca am si stick si cartela de voce, desi nu folosesc nici unul nici altul.

PS: Mi-e lene sa fac un test si pe Cosmote, dar sigur rezultatele nu sunt sub 6 Mbps si latenta este mult mai buna.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdanutz1, on 11 noiembrie 2012 - 22:52, said:

Sunt ei pregatiti pentru 4G? Nici nu cred ca poate fi adus in discutie, mai ales anul acesta.
Oricum asta arata clar intentia lor de a lansa lansa 4G cat mai curand posibil.
ceva argumente nu dai?

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Arumente care sa sustina care afirmatie?
Ca nu sunt pregatiti pentru 4G in acest an?
E clar ca nu sunt devreme ce nici macar nu upgradat reteaua la 21.6 Mbps.

Intentia de a lansa servicii 4G?
Este evident o data ce au cerut avizul ANCOM.

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Este clar ca anul asta nu o sa avem 4G de la RDS, totusi, daca obtin acordul vor lansa servicii 4G in 2013 ;)

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
La 4 G ar putea avea viteze mai mari decat Reziliecom in multe locatii.

#14
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postvasilemadalincristian, on 12 noiembrie 2012 - 00:18, said:

O sa turbeze cei de la Orange, Cosmote si Vodafone ca au dat o caruta de bani pe licente

Las' ca asa a fost si cu 3G pe 900 MHz. Totusi, RDS mai degraba ar face un upgrade la 21 mbps.

Iar daca vor pune 4G pe 2100 MHz, nu vom incepe sa primim "network busy" pe 900 MHz la apeluri telefonice?

#15
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postadrian001, on 12 noiembrie 2012 - 01:29, said:

[ http://www.speedtest.net/result/2301603887.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adevarul e ca merge superb Digi.Mobil-ul ... Ma tot intreb daca la numarul de utilizatori pe care spune Digi.Mobil ca ii are figurez de doua ori, tinand cont ca am si stick si cartela de voce, desi nu folosesc nici unul nici altul.

PS: Mi-e lene sa fac un test si pe Cosmote, dar sigur rezultatele nu sunt sub 6 Mbps si latenta este mult mai buna.
Au pus destui useri speed test-uri cu netul de la Cosmote, si merge foarte bine (de cel de 21,6 mbps nici nu mai vorbesc). Si eu folosesc net tot de la Cosmo si sunt foarte multumit. Am avut ocazia sa testez si Digi, chiar si eu am o cartela prepay, si merge cam prost. Adica mai prost ca la verzi.

#16
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postboy4ever, on 12 noiembrie 2012 - 00:22, said:

Voi chiar credeti ca Orange si Vodafone au cumparat de prosti mai mult spectru? Cum naiba, toti sunteti niste genii si numai conducerea lor e formata din oameni batuti in cap? Veniti-va in fire oameni buni! RDS nici cu 3G-ul actual nu se descurca, merge infect. Oare cum va fi cand isi vor imparti si acest spectru daca vor introduce 4G??
Amice, incepi sa ma plictisesti. Tu declari ca n-ai nici un numar de Digi in agenda dar stii cel mai bine cum evolueaza reteaua (?). Te rog sa ne scutesti. Iar osanalele pentru Cosmote sa ia calea toapicelor de la subforumul Cosmote. Laudatorii Cosmote-ului sa-si vada de ale lor sa nu mai verse inca odata laturile pe care le-a varsat si acum 5 ani degeaba. Atat timp cat Cosmote va fi in curtea grecilor cred ca tendintele sunt clare asa ca nu ne mai agasati inutil. Hai pa. Nu te apuci sa compari incarcari ale retelelor cand numarul de clienti este in raport de 1/4 intre doi operatori.

Edited by ParapantaFlavia, 12 November 2012 - 17:31.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Acum 5 ani s-a lansat Digi Mobil?

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Da, in 2007 ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate