Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

RCS&RDS cere OK pentru 4G în banda de 2.100 MHz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
802 replies to this topic

#19
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View PostParapantaFlavia, on 12 noiembrie 2012 - 17:21, said:

Nu te apuci sa compari incarcari ale retelelor cand numarul de clienti este in raport de 1/4 intre doi operatori.

Voi aveti voie sa comaprati preturile, dar eu nu am voie sa compar preformantele. Sincer mie mi se rupe cati clienti au unii si cati au altii, nu cine are clienti mai multi sau mai putini este criteriul dupa care aleg un operator de telefonie mobila.

PS: Foarte antipatica aceasta PrapantaFlavia si am observat asta in fiecare post al ei ...

#20
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadrian001, on 12 noiembrie 2012 - 18:13, said:

Voi aveti voie sa comaprati preturile, dar eu nu am voie sa compar preformantele. Sincer mie mi se rupe cati clienti au unii si cati au altii, nu cine are clienti mai multi sau mai putini este criteriul dupa care aleg un operator de telefonie mobila.

PS: Foarte antipatica aceasta PrapantaFlavia si am observat asta in fiecare post al ei ...

Sa inteleg ca esti foarte interesat de mine (?), pentru ca nu fiecare post al meu nu se regasete in aceasta sectiune. Intrebarea este de unde pana unde isi permit offtpicarii sa puna etichete...
P.S. Preturi mai mici pentru o acoperire si viteze mai mici. Pana la urma este vorba de 2 la 3/4/5 cand este vorba de licente. Si cum toti joaca in aceeasi piata... Dar de aici si pana a pretinde ca avand zero numere de Digi in agenda stii mai bine decat utilizatorii cu 5 ani vechime in retea si agenda majoritara in retea cum se prezinta reteaua este distanta mare adriene... Deci nu fiti "antipatici". Pup. Unii din noi suntem in retea de la acoperire 0,1% si cand apar aplaudacii antipatici ai cosmote sa verse frustrari (cum au mai facut si cu alte ocazii) reactionam. Obisnuiti-va cu ideea.
Mie sa pare mai mult comic decat penibil cum se oparesc unii deja desi RCS&RDS nici nu a calificat o categorie de clienti pentru care se va pune la dispozitie accesarea acestor servicii. Dar ei deja stiu ca nu ajunge banda... bla bla bla...

Edited by ParapantaFlavia, 12 November 2012 - 18:32.


#21
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu citesc alte sectiuni ale forumului in afara de asta si putin pe la Networking, asa ca ma refer strict la ce ai postat pe aici. Am Digi.Mobil exact de la infinatarea retelei si ca pasionat de retele mobile de date/voce crede-ma ca stiu in mare cum sta fiecare operator de la noi din punct de vedere tehnic. Cei de la Digi.Mobil stau cel mai rau atat la acoperire cat si la tehnolgiile oferita fie ca iti place, fie ca nu iti place. Digi.Mobil incearca sa intre pe piata doar prin preturi foarte mici si beneficii multe aduse abonatilor alor servicii si evident ca face unele comprimisuri in ceea ce priveste calitate retelei. Personal nu am nimic cu Digi.Mobil si nici cu nimeni care foloseste aceasta retea, fiecare e liber sa aleaga ce vrea si sa isi faca calculul cu privire la calitate/pret, dar strict din punct de vedere tehnic reteaua lor este inferioara celorlalti

#22
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Dragule, hai sa recapitulam. Io nu incerc sa neg realitatea asa cum fac unii cu rea intentie pe aici. Stiu exact care sunt deficientele actuale ale retelei si stiu ce se poate face in cinci ani de la 0 daca ai un sac de bani fara fund. Io nu neg viteze mici de internet mobil in anumite zone sau o harta de acoperire. Eu am intrebat concret de unde stiu unii "profeti" (de ne umplu de spume pe forum si promoveaza intens "servicii bune" de la concurenta in offtopic) cum vor evolua Digi 900 si Digi 4G in conditiile in care nici nu a inceput realocarea spectrului 900 si RCS&RDS abia discuta despre 4G la ANCOM. De unde stiu ei "cat de bine" sau "cat de rau" se vor prezenta aceste retele? Au capacitatea de a vedea in viitor? Daca au poate ne spun si cand se termina criza economica si de ce nu... poate si cea politica... Nu stiu ce crezi tu, dar io nu cred in Vanessa sau Melissa sau alte vrajitoare, ghicitoare si prezicatoare. Asadar ramane varinta logica bazata integral pe posturile lor, acesti oameni sunt rauintentionati si au un singur scop, sa umple de bale in spatiul virtual concurenta si sa faca osanale companiei de unde sustrag foloase. Sa faca bine sa inceteze pentru ca si asa avem epilepsie de la atatea reclame imbecile in media la telefonia mobila. Reclama sau antireclama suplimentara in spatiul virtual nu fac decat sa provoace voma cronica. Na klar? Mi se pare extrem, extrem de penibil ca niste oameni care ung cu miere aici Cosmote (in total offtopic) dar nu sunt in stare sa ne spuna cand se implementeaza marca T-mobile in Romania vin sa profeteasca cat de proaste sunt niste servicii pe care RCS&RDS inca nu le ofera si inca nu le-a implementat/lansat. Reclama prin antireclama... la ceva ce nu exista? Este posibil? Este posibil sa evaluezi ceva inexistent? Vreau lamuriri de la performerii care au reusit asa ceva aici.

Edited by ParapantaFlavia, 12 November 2012 - 19:53.


#23
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadrian001, on 12 noiembrie 2012 - 19:12, said:

Digi.Mobil incearca sa intre pe piata doar prin preturi foarte mici si beneficii multe aduse abonatilor alor servicii

Completare. Cu o singura licenta si cu o vechime de 5 ani in spate eu zic ca s-a trecut de mult de etapa "intrarii pe piata". Deja vorbim de o a doua licenta. Dar daca doriti sa o considerati in continuare "intrare pe piata" eu nu am nici o problema. Este democratie.

Edited by ParapantaFlavia, 12 November 2012 - 19:59.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,686
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcatalinman, on 12 noiembrie 2012 - 18:08, said:

Da, in 2007 Posted Image

Shit, fix cand m-a abonat tata la Reziliecom acasa cu Speed Shitty Touch 546v6. Dar poate ca Digi Net Mobil si sticks-urile aferente nu au existat in Slatina mai devreme de 2009. Posted Image

#25
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

View PostParapantaFlavia, on 12 noiembrie 2012 - 17:21, said:

Amice, incepi sa ma plictisesti. Tu declari ca n-ai nici un numar de Digi in agenda dar stii cel mai bine cum evolueaza reteaua (?).
Si cu ce m-ar ajuta daca as avea toata agenda numai DigiMobil? As cunoaste mai bine situatia? Atata timp cat posed o cartela sim de la ei imi pot da o parere despre retea. Si crede-ma, am fost la curent cu mult mai multe chestii legate de Digi decat tine.

View Postmaistoru, on 12 noiembrie 2012 - 22:50, said:

Te rog sa ne scutesti. Iar osanalele pentru Cosmote sa ia calea toapicelor de la subforumul Cosmote.
Si voi sa faceti la fel atunci, sa nu mai laudati Digi peste tot.  Am venit cu ceva clar, nu cu chestii inventate si minciuni. Se vede ca va ofticati!

View PostParapantaFlavia, on 12 noiembrie 2012 - 19:25, said:

Eu am intrebat concret de unde stiu unii "profeti" (de ne umplu de spume pe forum si promoveaza intens "servicii bune" de la concurenta in offtopic) cum vor evolua Digi 900 si Digi 4G in conditiile in care nici nu a inceput realocarea spectrului 900 si RCS&RDS abia discuta despre 4G la ANCOM. De unde stiu ei "cat de bine" sau "cat de rau" se vor prezenta aceste retele? Au capacitatea de a vedea in viitor?
Esti turc(a)?? Uita-te si tu cat spectru au si ia-o logic! Ce sa mai implementeze in 900 in afara de 3G? Nu-mi spune ca vor face loc si pentru GSM in acelasi spectru! Iar cu 2100 si ce discuta ei acum cu ANCOM... Uita-te la situatia actuala a RDS-ului (cea mai proasta retea dpdv tehnic, cea mai saturata etc.) si gandeste-te ce ar insemna sa mai micsoreze si acest spectru (facand loc pt. 4G). Gandeste si tu, nu fi copac!

Edited by boy4ever, 13 November 2012 - 09:49.


#26
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008
prietene inventezi citate?????
arata-mi si mie un printscreen unde am zis eu " Te rog sa ne scutesti. Iar osanalele pentru Cosmote sa ia calea toapicelor de la subforumul Cosmote. "

#27
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Mea culpa, aveam doua taburi deschise, si mi-a ramas la copy-paste din ce te-am citat pe tine in alta parte. Era tot din mesajul lui @ParapantaFlavia, e mai in urma. Puteai sa-ti dai seama. Of of.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,171
  • Înscris: 04.02.2011

View Postboy4ever, on 12 noiembrie 2012 - 00:22, said:

Voi chiar credeti ca Orange si Vodafone au cumparat de prosti mai mult spectru? Cum naiba, toti sunteti niste genii si numai conducerea lor e formata din oameni batuti in cap? Veniti-va in fire oameni buni! RDS nici cu 3G-ul actual nu se descurca, merge infect. Oare cum va fi cand isi vor imparti si acest spectru daca vor introduce 4G??
Păi RDS folosește la momentul actual doar 30% din bandă. Având în vedere acest lucru, este posibil să fi rezervat ceva pentru 4G. Îm mod evident nu va fi chiar ca la Orange/Vodafone, Digi nici măcar nu se axează pe servicii mobile în principal, deci nu văd unde e problema.

View Postvirtualx, on 12 noiembrie 2012 - 00:41, said:


ce spui mai Franz ? 3G la diginet sau pe digimobil , pe unde am mers eu a functionat brici , in comparatie cu cosmote sau orange !
Orange acum chiar merge mai bine decât toți, la distanță mare. Că sunt ei măgari, e altceva.

View PostNeaceasca85, on 12 noiembrie 2012 - 12:06, said:

La 4 G ar putea avea viteze mai mari decat Reziliecom in multe locatii.
Toți au viteze mai mari ca la ei, viteza la rezilietelecom este de 0,1-2mbit/s.

View Postboy4ever, on 12 noiembrie 2012 - 14:39, said:

Au pus destui useri speed test-uri cu netul de la Cosmote, si merge foarte bine (de cel de 21,6 mbps nici nu mai vorbesc). Si eu folosesc net tot de la Cosmo si sunt foarte multumit. Am avut ocazia sa testez si Digi, chiar si eu am o cartela prepay, si merge cam prost. Adica mai prost ca la verzi.
Mda, să vezi tu când ieși din aria de acoperire 3G la verzi.. Atunci să te ții. Rețeaua EDGE e făcută de inginerii mirifici ai lor, nororc cu rețeaua 3G cumpărată de-a gata de la Zapp.

#29
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
La Cosmote (si la restul) asa cum e reteaua lor GSM (buna-rea) mai poti folosi mobilul pentru scopul lui principal si anume sa vorbesti la el sau sa trimiti un mesaj, pe cand la Digi.Mobil daca ai un smartphone scump in rural te alegi cu un calculator de buzunar extrem de scump. Cam asta e diferenta ...

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,171
  • Înscris: 04.02.2011
În mod sigur Digi nu vrea să instaleze LTE pentru apeluri de voce și SMS.

#31
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 07.12.2006

View Postboy4ever, on 13 noiembrie 2012 - 09:41, said:

Esti turc(a)?? Uita-te si tu cat spectru au si ia-o logic! Ce sa mai implementeze in 900 in afara de 3G? Nu-mi spune ca vor face loc si pentru GSM in acelasi spectru! Iar cu 2100 si ce discuta ei acum cu ANCOM... Uita-te la situatia actuala a RDS-ului (cea mai proasta retea dpdv tehnic, cea mai saturata etc.) si gandeste-te ce ar insemna sa mai micsoreze si acest spectru (facand loc pt. 4G). Gandeste si tu, nu fi copac!
Unde va micsora spectru 2100 ,pentru a face loc 4G-ului (daca intr-adevar va fi cazul), pot foarte frumos instala antene 3G in 900 ca sa compenseze. In plus gandeste-te ca o foarte mare parte din traficul de date se va muta din 3G in 4G pe masura ce va fi implementat (deci no harm done)

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,686
  • Înscris: 14.10.2008
Bine ar fi ca pe LTE viteza sa nu scada niciodata sub 1-2 mbps, exceptand depasirea traficului.

#33
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postvasilemadalincristian, on 13 noiembrie 2012 - 17:49, said:

Unde va micsora spectru 2100 ,pentru a face loc 4G-ului (daca intr-adevar va fi cazul), pot foarte frumos instala antene 3G in 900 ca sa compenseze. In plus gandeste-te ca o foarte mare parte din traficul de date se va muta din 3G in 4G pe masura ce va fi implementat (deci no harm done)

Nu e simplu deloc sa planifici o retea 3G - 4G de calitate. Sunt foarte multe constrangeri si uneori trebuie facute anumite compromisuri mai mici sau mai mari in functie de ce resurse ai (indifierent ca e vorba de bani/spectru/oameni ...). Oricum pentru Digi.Mobil e foarte complicata treaba pentru ca nu prea au de nici unele, deci va fi foarte greu. SIngurul lucru pe care il are Digi.Mobil pus la punct este core-ul retelei, asta exclusiv datorita faptului ca ei sunt un provider puternic pe piata de net fix, dar cu o floare nu se face primavara.


PS: E usor sa dai din gura pe un forum ca fac aia, schimba aialalta si pac pac ai LTE in toata tara  ... Ei nici folosind full aia 2 x 15 Mhz pentru 3G nu vor scapa de congestia crunta din anumite puncte ale retelei.

#34
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 21.08.2008
Nici n-o sa se mai apuce de nimic dupa ce o sa citeasca ce-ai scris tu aici, clar.

#35
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu stiu despre ce congestii, constrangeri sau compromisuri se vorbeste aici. Eu am dovada evidenta a furnizarii unor servicii de calitate la o ora de varf, 21:50. Nu ma poate convinge nimeni ca as avea de ales o varianta mai buna decat RDS atat timp cat am acoperire si servicii bune acolo unde am eu nevoie.

[ http://speedtest.net/result/2310120860.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danutz1, 15 November 2012 - 21:58.


#36
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai vorba aia mai iesi si tu in lume ... Problemele de care zic eu sunt reale si cei de la Rds stiu de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate