Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Judecata apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Buna ziua,

Acum 5 luni am cumparat un apartament de la " dezvoltator ".

L-am achitat, mi-a fost intabulat dreptul de proprietate, iar apartamentul figureaza ca fiind liber de sarcini in Cartea Funciara, cu numele meu ca proprietar.

Acum sunt dat in judecata de un furnizor al firmei ce mi-a vandut apartamentul pentru recuperarea unei datorii ce a facut-o dezvoltatorul catre ea.
Cu alte cuvinte eu ar trebui sa sting datoria dezvoltatorului catre furnizor.
Motivatia este ca ei se aflau in litigiu la momentul respectiv iar dezvoltatorul nu trebuia sa vanda respectivul apartament.

Momentan nu stiu mai multe, ramane sa ma duc la tribunal si sa vad mai pe indelete despre ce e vorba, pentru ca nu am fost contactat nici macar telefonic de acest furnizor pentru a sta de vorba si a vedea ce putem face.

Va scriu mai mult sa va intreb daca ati mai intalnit asa ceva si cam la ce ar trebui sa fiu atent( in afara de contactarea unui avocat, ca asta stiu si o voi face)


Numai bine !

#2
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 19.08.2006
urata treaba :(

putem stii in ce zona e apartamentul, cine e dezvoltatorul ?

#3
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Constanta - Ambient Residences

#4
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Apartamentul era intabulat in momentul cumpararii?  Daca era,si nu au fost inscrise sarcini/litigii in cf ,la revedere si voie buna!

#5
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Da era intabulat si nu erau inscrise sarcini sau orice altceva in cartea funciara.

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postsebannu1, on 09 noiembrie 2012 - 17:59, said:

Apartamentul era intabulat in momentul cumpararii?  Daca era,si nu au fost inscrise sarcini/litigii in cf ,la revedere si voie buna!

Contractul de V/C poate fi anulat, daca se observa ca compania incearca sa scape de active, iar contravaloarea apartamentului nu se regaseste in conturile companiei!
La anulare, firma e obligata sa va dea banii inapoi, daca a-ti semnat suma mai mica in contract, ghinion de nesansa!

Sa zicem ca eu il dau pe Gigel in judecata ca are datorii fata de mine! Gigel cand vede ca vine sentinta, isi vinde casa, si geanta cu bani i-o da lu soacrasa, fara acte evident! Este normal ca eu pagubitul, sa anulez conractul de VC al lui Gigel!

Situatia e similara cu un bun furat!

Edited by Josef_Mengele, 10 November 2012 - 01:59.


#7
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Postel-dan, on 09 noiembrie 2012 - 23:22, said:

Da era intabulat si nu erau inscrise sarcini sau orice altceva in cartea funciara.

Atunci nu au ce sa-ti faca,greseala lor ca nu au inscris litigiul/sarcina in cf pentru a deveni opozabila tertilor!

Quote

Contractul de V/C poate fi anulat, daca se observa ca compania incearca sa scape de active, iar contravaloarea apartamentului nu se regaseste in conturile companiei!
La anulare, firma e obligata sa va dea banii inapoi, daca a-ti semnat suma mai mica in contract, ghinion de nesansa!
Pentru asta trebuie dovedite doua chestii:
1 Ca firma si-a instrainat patrimoniul in vederea pagubirii creditorilor.
2 Cumparatorul sa fi cunoscut scopul vanzarii.(adica sa nu fie de buna credinta)

Quote

Sa zicem ca eu il dau pe Gigel in judecata ca are datorii fata de mine! Gigel cand vede ca vine sentinta, isi vinde casa, si geanta cu bani i-o da lu soacrasa, fara acte evident! Este normal ca eu pagubitul, sa anulez conractul de VC al lui Gigel!
Cum sa nu,daca poti dovedi cele doua puncte de mai sus.

Quote

Situatia e similara cu un bun furat!
Glumesti?

Edited by sebannu1, 10 November 2012 - 13:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate