Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Linux si Windows2000 pe acelasi HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
saschart

saschart

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 230
  • Înscris: 20.09.2002
Eu sunt novice in Linux, dar vreau sa-l instalez pe o alta partitie secundara
Pe prima partitie am Windows2000 si as vrea daca se poate cand rulez Linux-ul sa nu se vada partitia cu Windows (formatat in ntfs) iar cand rulez Windows sa se vada partittia cu Linux.
Ce varianta de Linux este pt incepatori si ocupa mai putin spatiu pe HDD ?

#2
sylvester9th

sylvester9th

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2002
1. Partitia de Windows 2k [ntfs] o vei vedea sub Linux doar daca la instalare o 'montezi' - in caz ca alegi varianta de install custom. 2. Cand vei rula Win 2k in mod normal nu ai cum sa vezi partitia de Linux. Daca vrei cel mai simplu este sa ai o alta partitie FAT32 pe care sa o vezi atat in Linux cat si in Win 2k.            3. Varianta cea mai simpla de linux in general este considerata ca fiind asigurata de RedHat dpdv al interfetei cu utilizatorul . La RedHat pentru ultima versiune 8.0 la incepatori la instalare se recomanda varianta 'Personal Desktop' si pentru care ai nevoie de minim 1.5Gb pe HDD.                :OK:

#3
sylvester9th

sylvester9th

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2002
La  punctul 2. din raspunsul precedent tin sa precizez ca eventuala partitie comuna poate sa fie in format FAT32 sau NTFS. Evident daca vrei neaparat sa ai o astfel de partitie iti recomand formatul NTFS.     :OK:

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
daca vrei sa vezi partitia de linux din windows, trebuie sa-l instalezi pe fat32. dar se misca oribil.
partitia din windows poti sa o vezi din linux ;) chiar daca e ntfs... daca nu esti root, poti sa nu o vezi.

#5
saschart

saschart

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 230
  • Înscris: 20.09.2002
Multumesc
Pentru Mandrake 8.2 este suficient sa downloadez directorul install din ftp://ftp.linux.ro/pub/Distributions/Mand...ke/8.2/Install/ ?
As vrea sa instalez de pe hard ca am inteles ca merge, se poate fara sa trag si cele trei CD-uri ?

#6
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
teoretic da...
sunt 600 de megi acolo.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
poti instala de pe hdd....iti trebe discheta

Viewlin vede partitiile de linux din windows, cu conditia sa ai ext2 sau ext3. reiserfs (pe care-l promoveaza mandrake) nu este vazut de viewlin.

#8
saschart

saschart

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 230
  • Înscris: 20.09.2002
Dar nu-mi iese  :confused:
Imi da eroarea : Directory or ISO image file could not be found on partition. Here's a short extract of the file in the root of the partition: lost+found
Daca trag CD-urile este de ajuns sa ma limitez la primul ?

#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iti ajunge primul cd....numa' ca nu-l instalezi full folosind numa' primu' cd.

mai intai, inainte de a boota de pe discheta tre' sa extragi iso si sa pui totu' intr-un director. faci chestia asta din windows cu orice viewer de iso. al doilea cd ai grija sa-l extragi intr-un director in directorul in care l-ai extras pe primul.

enjoy.

ps: de ce nu-ti arzi cateva cd-uri? nu costa chiar mult

#10
saschart

saschart

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 230
  • Înscris: 20.09.2002
Va multumesc la toti am reusit sa instalez linuxul si-n plus am si o partitie comuna  :D
Dar a aparut o mica problema la bootare:
Cum setez boot.ini in Windows 2000 asa fel incat sa-mi booteze primul in default, iar Linux-ul sa-mi boot-eze daca vreau ii schimb eu optiunea la startare
Lilo din Linux este fain dar vreau sa setez optiunile din Windows...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate