Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Eroare la rularea scriptului

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Tu observi ca in 70% din codul tau tu doar ai utilizat functii(puteam si eu sa fac asta), vezi ca in codul meu(desi un pic mai mare si mai plin de ambiguitati dupa parerea unora) am creat eu totul nu m-am folosit de alte functii decat cele de deschidere si citire din fisier, intelegi ce vreau eu sa zic? Am mentionat si intr-un post anterior care-i rolul codului respectiv...

Edited by MDCristi, 05 November 2012 - 00:53.


#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMDCristi, on 05 noiembrie 2012 - 00:51, said:

Tu observi ca in 70% din codul tau tu doar ai utilizat functii(puteam si eu sa fac asta), vezi ca in codul meu(desi un pic mai mare si mai plin de ambiguitati dupa parerea unora) am creat eu totul nu m-am folosit de alte functii decat cele de deschidere si citire din fisier, intelegi ce vreau eu sa zic? Am mentionat si intr-un post anterior care-i rolul codului respectiv...
Eu înţeleg ce vrei să zici, doar că nu văd sensul. Nici nu e mai performant ce faci, şi are şi greşeli elementare de logică. Şi îţi va fi şi mai dificil să-l extinzi şi să-l mentenezi.

View PostMDCristi, on 05 noiembrie 2012 - 00:51, said:

desi un pic mai mare si mai plin de ambiguitati dupa parerea unora
E plin de buguri, nu de ambiguităţi. Nu păreri, realităţi, căci doar vorbim despre cod, nu despre imaginaţie.

Edited by OriginalCopy, 05 November 2012 - 00:58.


#21
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostOriginalCopy, on 05 noiembrie 2012 - 00:57, said:

Eu înţeleg ce vrei să zici, doar că nu văd sensul. Nici nu e mai performant ce faci, şi are şi greşeli elementare de logică. Şi îţi va fi şi mai dificil să-l extinzi şi să-l mentenezi.


E plin de buguri, nu de ambiguităţi. Nu păreri, fapte, că doar vorbim despre cod, nu despre imaginaţie.
greselile sunt pentru ca sunt putin obosit(le repar maine), si de extins ce sa mai extinzi si-a atins scopul, singurul scop al functiei e sa verifice daca userul si parola exista astfel folosesc functia si la logare si la inregistrare, cat despre restul atributelor unui user vor exista alte functii. Functia de fata si-a atins scopul.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMDCristi, on 05 noiembrie 2012 - 01:00, said:

greselile sunt pentru ca sunt putin obosit(le repar maine), si de extins ce sa mai extinzi si-a atins scopul, singurul scop al functiei e sa verifice daca userul si parola exista astfel folosesc functia si la logare si la inregistrare, cat despre restul atributelor unui user vor exista alte functii. Functia de fata si-a atins scopul.
... şi încă un fopen(), încă un fclose(). Ai omorî serverul cu aşa ceva în viaţa reală.

Nu ştiu ce e cu ambiţia asta de a "nu folosi funcţii". Faci foarte mult rău. Uite de exemplu eu a trebuit să folosesc o implementaţie în php pentru levenshtein (funcţia built-in are nişte limitaţii), şi scriptul respectiv a fost încetinit de 50 de ori, de la 2 secunde la 104 secunde.

Apelul de funcţii C din PHP e aproape mereu mult mai rapid.

Edited by OriginalCopy, 05 November 2012 - 01:06.


#23
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Da' ce greseli vezi tu?
Pai cat de mult solicita serverul un fopen/fcolse?

Edited by MDCristi, 05 November 2012 - 01:14.


#24
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Pana la urma eu nu inteleg un lucru, zici ca daca folosesc fopen si fclose de mai multe ori omor serverul, dar chiar daca folosesc functii ca "file_put_contents" si restul asemenea acestei functii, ele nu au in implementatia lor un fopen() si un fclose()?

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Îţi lipseşte imaginea de ansamblu.

1. Acel caz cu salvarea datelor direct ca array e absolut ideal, pentru că în practică rareori editezi detaliile userului, cel mai des doar le ceri. Iar acel fişier va fi cached în APC (pe care oricum îl ai activat), deci nu se mai accesează hard disk-ul deloc.

Accesul hard-diskului costă. Accesul RAM nu costă.

fopen() şi fclose() ... nu, mai sus am menţionat memory-mapped files.

2. Alt aspect pentru care îţi lipseşte imaginea de ansamblu: codul tău e prea "deştept", e acel gen de cod pe care n-aş vrea să-l mai editez după ce l-am scris.

Codul nu e cod, codul înseamnă idei. Dacă ai lucra în echipă, cine crezi că ar avea chef să înţeleagă ideea din spate? Să conlucreze cu tine, în echipă? Ai fi acel gen de coleg pe care alţii îl evită: lasă că decât să scrie MDCristi acea nouă funcţionalitate şi apoi să mă doară capul la mentenanţă, mai bine o scriu eu.

Codul nu e îl scriu şi uit de el, e îl scriu şi apoi trebuie să am grijă de el: mentenanţă, debugging, extindere.

3. Încă un aspect: zici că funcţia şi-a făcut treaba. Bun. Şi în următoarea funcţie ce faci, iar fopen(), iar strlen() în buclă, iar comparări, totul de la zero? Aşa, iei toate datele o dată în array, le ai în RAM, şi operezi pe ele (în diferite funcţii).


Bănuiesc că trebuie să faci un proiect pe bune de la cap la coadă, să dai singur cu capul de prag, atunci vei înţelege ce spun. Deocamdată ai impresia că vorbesc despre "fineţuri de pe altă planetă", deşi eu vorbesc despre problemele care te însoţesc permanent în viaţa de programator.

#26
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Pai si care-s greselile de logica?

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMDCristi, on 05 noiembrie 2012 - 11:53, said:

Pai si care-s greselile de logica?
Nu sunt greşeli de logică (decât de formă, mergi până la strlen() inclusiv, şi asta într-o buclă, de exemplu, dar off-by-one e tolerabil).

E fix ceea ce ziceam: nimeni nu stă să-ţi înţeleagă bălăria de cod, cum nici eu n-am stat să mă uit pe el - EXACT aşa cum ai scris tu codul, arată toate codurile varză.

Oricum fă cum te taie capul, că oricum ai impresia că ştii tu ce ştii, şi că eu aberez cu punctele 1, 2, 3 de mai sus.

Mai acordă-ţi 1-2 ani de dat cu capul de pragul de sus, până când o să înţelegi ce am zis (de fapt nu o să înţelegi argumentaţia mea niciodată, ci o să greşeşti de atâtea ori încât o să ajungi singur la acele puncte 1, 2, 3). Eu voiam să-ţi mai curm din chin, dar bănuiesc că nu toţi pot fi educaţi, cei ca tine trebuie să se educe singuri (aşa am fost şi eu, deci nu e nimic personal în treaba asta).

Dă-i liniştit cu capul de pragul de sus, totul e bine aşa cum o faci :cheers:

#28
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostOriginalCopy, on 05 noiembrie 2012 - 12:02, said:

Nu sunt greşeli de logică (decât de formă, mergi până la strlen() inclusiv, şi asta într-o buclă, de exemplu, dar off-by-one e tolerabil).

E fix ceea ce ziceam: nimeni nu stă să-ţi înţeleagă bălăria de cod, cum nici eu n-am stat să mă uit pe el - EXACT aşa cum ai scris tu codul, arată toate codurile varză.

Oricum fă cum te taie capul, că oricum ai impresia că ştii tu ce ştii, şi că eu aberez cu punctele 1, 2, 3 de mai sus.

Mai acordă-ţi 1-2 ani de dat cu capul de pragul de sus, până când o să înţelegi ce am zis (de fapt nu o să înţelegi argumentaţia mea niciodată, ci o să greşeşti de atâtea ori încât o să ajungi singur la acele puncte 1, 2, 3). Eu voiam să-ţi mai curm din chin, dar bănuiesc că nu toţi pot fi educaţi, cei ca tine trebuie să se educe singuri (aşa am fost şi eu, deci nu e nimic personal în treaba asta).

Dă-i liniştit cu capul de pragul de sus, totul e bine aşa cum o faci Posted Image
Nu zic ca n-ai dreptate, ba ai, faza era ca eu nu foloseam functii pentru ca imi era sila sa le invat si mi se parea mai usor sa mi le fac eu. Ca o consecinta a acestui lucreu este codul meu greu de citit.... dar isi face treaba. Pai eu am o intrebare. In php cam cand e recomandat sa folosesti functii de lucru cu fisiere, ca la fel de bne pot sa iau continutul din fisiere file_get content si fac o functie care analizeaza stringul respectiv?

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
file_get_contents() e la fel de funcţie de lucru cu fişiere ca şi fopen().

Atracţia ta pentru low-level te face să le vezi ca mai puţin funcţii.

Când? Atunci:

View PostOriginalCopy, on 05 noiembrie 2012 - 11:42, said:

Codul nu e cod, codul înseamnă idei.

Citeşte ce am scris, că ţi-am răspuns deja.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMDCristi, on 05 noiembrie 2012 - 12:15, said:

eu nu foloseam functii pentru ca imi era sila sa le invat
Erai constient cand ai spus asta ?

#31
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postneagu_laurentiu, on 05 noiembrie 2012 - 12:37, said:

Erai constient cand ai spus asta ?
Probabil m-am exprimat eu gresit, adevarut este ca am si o frica pentru a fi dependent de functii, am teama asta ca atunci cand voi trece la un alt limbaj voi fi limitat pentru ca voi fi obisnuit sa-mi faca functiile toata treaba. Probabil ceea ce am afirmat acum poate parea lipsit de sens si stupid pentru cei ce citesc acest mesaj, dar nu este o afirmatie nefondata. Ma rog... rationamentul meu e putin in ceata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate