Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Un Roman salveaza financiar tara

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara all forumisti.
Va supun atentiei, in cel mai serios mod, urmatoarea problema pe care nu o pot rezolva de vreo 8 luni.
Intr-un sat din tara noastra, isi ducea traiul o familie amarata. In afara de o caprita si cateva gaini, nu aveau mai nimic si munceau cu ziua pe unde gaseau. Intr-o zi, capul familiei se hotara sa vanda o gaina, pentru a face rost de ceva banuti. Prinse pasarea si spuse fiului care avea vreo 15 ani , sa mearga in vatra satului si sa o vanda cu 20 lei. Fiul pleca si acolo a gasit doua femei, din sat care, se hotarara sa cumpere gaina. Atunci fiul , in ideea ca poate obtine un pret mai bun, a cerut pe pasare, 25 de lei. Au pus fiecare cate 12,50 lei si au dat baiatului 25 de lei. In drumul de intoarcere spre casa, copilul, fiind convins ca a facut o treaba buna si-a cumparat si el o inghetata, pe care a dat 3 lei.
Ajuns acasa a spus tatalui ce afacere a facut. Tatal, avand o moralitate,demna, fata de sateni, (el considera ca paserea valora 20 lei), a oprit doar 20 lei si a spus copilului sa se intoarca, sa caute femeile respective si sa le inapoieze diferenta pe care au platit-o fata de pretul dorit de el.c opilul s-a intors si pe drum a gasit acele femei. Dar cum nu mai avea decat 2 lei, din diferenta de pret ceruta de tatal lui(3 lei daduse pe inghetata), returna fiecareia cete 1 leu.  Femeile, au multumit frumos si s-au bucurat ca le-a costat mai putin pasarea cumparata. Deci i final, au dat fiecare, cate 11,50 lei.

Acum vine partea cea mai interesanta din postare. Sa concluzionam:
Banii achitati de femei - cate 11.50 x 2 = 23 lei.
Inghetata copilului = 3 lei.
23 lei + 3 lei = 26 lei.
Dar pe gaina el primise doar 25 lei.
26 lei - 25 lei = 1 leu.
De undeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ???
Tranzactia de mai sus poate fii facuta, in euro, dolari, lire serline, sau orice moneda internationala. Deasemena, sumele discutate , pot fii de ordinul, milioanelor sau miliardelor !!!!!!!!!!!!!!
Daca, asa cum suntem noi romanii, considerati ca foarte, inventivi, adaptabili cu un i.q., peste media europeana si internationala, reusim sa punem in practica acest, plus de ,,1'', va asigur ca toate institutiile financiare din aceasta lume, isi vor indrepta resursele spre Romania. Hai fratilor puneti-va I.Q-ul la  lucru si sigur va venii si vremea ca noi toti sa traim asa cum ne dorim.Inteligenta invinge forta, inteligenta trebuie rasplatita, inteligenta domina si va domina lumea. Mobilizati-va si sunt sigur ca macar unul dintre noi, daca reuseste sa puna in practica prin vreo schema, actiune, tranzactie, oportunitate financiara, speculatie bursiera, beneficiari vom fii cu totii. TREBUIE SA REUSIM !!!

Iubiti natura. Merita!!!

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Schimba dealer-ul ca-ti da marfa de proasta calitate .
Pe deviza asta merge America de ani buni si uita-te peste 2 zile care este totalul deficitului .

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
of doamne, in ultimu timp tot probleme d-astea au inceput sa rasara, ba vinde gasca, ba vinde gaina ba cumpara bere ba cumpara inghetata
inghetata nu se adauga
cei 2 lei se adauga

Quote



Pe un baiat il trimite mamasa la targ sa vinda o rata cu 20lei.Pe drum se intalneste cu 2 oameni care se hotarasc sa cumpere rata.Baiatul cere pe rata 25 lei ,cei doi oameni pun cate 12,5 lei fiecare si cumpara rata.La intorcerea acasa mamasa nu accepta cei 25 lei spunand ca rata valoreaza doar 20lei si il trimite pe baiat sa le dea oamenilor 5 lei inapoi.
Pe drum,acesta se opreste la un bar si bea o bere cu 3 lei ramanand cu 2 lei.Se intalneste cu cei doi oameni si le da la fiecare cate 1 leu inapoi.
In concluzie cei doi oameni au ajuns sa plateasca pe rata cate 11,5 lei fiecare.
11,5 lei + 11,5 lei = 23lei + 3 lei berea bauta pe drum = 26 lei

Edited by opop, 04 November 2012 - 20:15.


#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
20 pret dorit de tata

12,5*2=25 platit de femei
25-3=22 bani ramasi dupa inghetata platita

2 lei la femei inapoiati.

20 la tata.

PS: Nu este nici un leu in plus.

Edited by Sorin84k, 04 November 2012 - 20:11.


#5
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Treaba e foarte simpla,ca in aia 23 lei e si inghetata copilului pe care tu o aduni inca odata.Se pare ca te depaseste matematica si logica.

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Interesant, nu stiam de ce mie imi tot ies bani in plus.Posted Image

Edited by popascu, 04 November 2012 - 20:15.


#7
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Sunt curios care-i raspunsul lui .
Daca raspunde ca si congresmenii americani e clara treaba .

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ce naiba?! Cred ca am auzit problema asta cu gaini, Dolari, cai, Euro de mii de ori. Mai e cineva care se mira. Si ca idee, intrebarea pleaca dintr-o deducatie gresita.

#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Schimba dealer-ul ca-ti da marfa de proasta calitate .

Referitor la ,,calitate'', in ce calitate faci aceasta afirmare? Pe langa faptul ca esti off topic, personal ma simt acuzat pe nedrept. Una di regulile de baza ale site-ului acesta este sa avem un respect minim fata de persoana de dialog! Nu regasesc asa ceva in postarea ta (((

Iubiti natura. Merita!!!

#10
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Copilul a mancat acei 3 lei (inghetata).
Daca copilul dadea la femei mai mult de 2 lei, atunci era o problema de unde a avut bani in plus, avea maruntis din alta zi sau a dat bani falsi sau a furat ceva bani de la femei ca ca sa aiba sa le dea 5 lei nu 2, ca daca intreaba tatal pe femei in alta zi, sa poata spune ca au primit suma corecta, baiatul furand de la altcineva 3 lei, ca sa isi acopere inghetata. Posted Image

Edited by Sorin84k, 04 November 2012 - 20:21.


#11
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Stai să văd dac-am înțeles, că până la urmă nu ne-ai spus. Românul care ne poate salva financiar țara e vânzătorul de înghețată, nu-i așa?

#12
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
ai adunat de 2 ori cei 3 lei si nu ai adunat 2 lei a doua oara. diferenta 1 leu.

#13
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

 1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 20:19, said:




Foloseste functia de raport care este situata sub poza de profil  daca te simti lezat de cuvintele scrise in mesajul meu .
Cei care modereaza aria o sa decida daca trebuie sa fiu suspendat sau nu .
In mod normal este luata ca pe o gluma dar ....
Si offtopic nu eram pentru ca ce ai prezentat tu este situatia identica cu a economiei Americane .
Vine unu si ii da in plus , altuia ii da in minus si pana la urma intra-n deficit .
O seara misto .

#14
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@KoShiMin da, ala e romanul care strange bani vara din vanzarea de inghetata, pentru a achita iarna intretinerea imensa. Posted Image
Scapa Romania de proteste, ca astfel romanii au cu ce achita facturile la caldura.

Edited by Sorin84k, 04 November 2012 - 21:15.


#15
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Vreau s afac si eu treaba pt cazul cand e un singur cumparator nu 2. Deci maine ma duc si vand frigiderul lu tata de 200 lei cu 250 lei. Apoi cumpar mancare de 30 lei si vin acasa cu 220 lei in buzunar. Plec si dau cumparatorului inca 20 lei si se bucura ca a luat mai eftinache si zice ba tu esti nebun. Bine ca nu zice ca nu-i merge frigiderul.
calcule.
Banii achitati de cumparator 250-20=  230 lei.
mancarea mea = 30 lei.
bani rulati 230 lei + 30 lei = 260 lei.
Dar pe frigider am luat doar 250 lei.
profitul net 260 lei - 250 lei =10 leu.
De undeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ???Posted Image

Rezolvare: De fapt "Dar pe frigider am luat doar" 230 lei ca 20 am dat inapoi din cei 250 initiali. Si de 30 lei hrana. 200 duc acasa. "Profit" 0.

Edited by popascu, 04 November 2012 - 21:14.


#16
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Personal, nu am fost la nici o olimpiada de matematica. Ma descurc, zic eu destul de bine, in primirea si darea restului la achizitionarea unui bun material. Dar nelamurirea mea cea mai mare intevine in urma situatiei urmatoare:
Vinde bunul cu 25 lei.
Fiecare din cele doua cumparatoare achita cate 12,50 x 2 = 25 lei
Achizitionaza un produs (nu inghetata, ca se topeste) pe care da 2 lei.
Da tatalui 20 lei.
Mai are 3 lei.
Returneaza femeilor cei 3 lei ramasi. Adica fiecaruia cate 1,50 lei.
Femaile au achitat in urma returnarii celor 1.50 fiecareia, 11.00. lei X 2 =22.00 lei
22.00 lei + 2 lei bunul achizitionat de copil = 24.00 lei !!!
Avem minus1 leu.
Unde este leul ???????????
Consider ca sunt o persoana care am notiuni elementare de aritmetica, poate ca aceasta postare face parte din cele care se refera la ,,matematica distractiva ''. Totusi insist si cer o parere pe subiect, relevanta,edificatoare, docta, pentru a fii edificat in aceasta problema, de unde 1 leu in plus? unde a disparut un leu? Daca face chieltuieli mai mari intevine plusul, daca face cheieltuieli mai mici, culmea intervine minusul. Pare irational. Cel putin pentru mine.
P.s. Sunt total impotriva jocurilor financiare piramidale in ceea ce priveste castigurile materiale ale tuturor participantilor. Doar primii iau ,,caimacul''. Restul........

Iubitinatura.Merita!!!

#17
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 20:53, said:

Personal, nu am fost la nici o olimpiada de matematica. Ma descurc, zic eu destul de bine, in primirea si darea restului la achizitionarea unui bun material. Dar nelamurirea mea cea mai mare intevine in urma situatiei urmatoare:
Vinde bunul cu 25 lei.
Fiecare din cele doua cumparatoare achita cate 12,50 x 2 = 25 lei
Achizitionaza un produs (nu inghetata, ca se topeste) pe care da 2 lei.
Da tatalui 20 lei.
Mai are 3 lei.
Returneaza femeilor cei 3 lei ramasi. Adica fiecaruia cate 1,50 lei.
Femaile au achitat in urma returnarii celor 1.50 fiecareia, 11.00. lei X 2 =22.00 lei
22.00 lei + 2 lei bunul achizitionat de copil = 24.00 lei !!!
Avem minus1 leu.
Unde este leul ???????????
Consider ca sunt o persoana care am notiuni elementare de aritmetica, poate ca aceasta postare face parte din cele care se refera la ,,matematica distractiva ''. Totusi insist si cer o parere pe subiect, relevanta,edificatoare, docta, pentru a fii edificat in aceasta problema, de unde 1 leu in plus? unde a disparut un leu? Daca face chieltuieli mai mari intevine plusul, daca face cheieltuieli mai mici, culmea intervine minusul. Pare irational. Cel putin pentru mine.
P.s. Sunt total impotriva jocurilor financiare piramidale in ceea ce priveste castigurile materiale ale tuturor participantilor. Doar primii iau ,,caimacul''. Restul........

Iubitinatura.Merita!!!

???

#18
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ce acuma e pe pierdere? vai saracul copil sa vezi ce bataie isi ia. Mai bine asculta  de tacsu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate