Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un Roman salveaza financiar tara

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Post1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 19:58, said:

...
exact cum ai scris tu se intampala in romania , da pe o scara oleaca mai mare si e invers : am luat bani - o nimica toata, o bagatela, un firfiric acolea - douazeci de miliarde euro si acu ne apucam sa vindem gasca - da la noi nu e gasca ca e mai mare si e Hidroelectrica ; da sa stii ca e acelasi lucru ca o vindem pe pret de gasca jumulita Posted Image
Asa au calculat bancile din State de ne-au adus criza si crashu financiar...

Edited by STARTREK1, 04 November 2012 - 21:11.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 20:53, said:

22.00 lei + 2 lei bunul achizitionat de copil = 24.00 lei !!!
Avem minus1 leu.
Unde este leul ???????????

"minus1 leu" fata de ce?
Suma dintre aia 22 si 2 lei nu reprezinta nimic special, de ce ar trebui sa fie egala cu 25, ca e 24 si e pe aproape?

#21
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Post1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 20:53, said:

Personal, nu am fost la nici o olimpiada de matematica. Ma descurc, zic eu destul de bine, in primirea si darea restului la achizitionarea unui bun material. Dar nelamurirea mea cea mai mare intevine in urma situatiei urmatoare:
Vinde bunul cu 25 lei.
Fiecare din cele doua cumparatoare achita cate 12,50 x 2 = 25 lei
Achizitionaza un produs (nu inghetata, ca se topeste) pe care da 2 lei.
Da tatalui 20 lei.
Mai are 3 lei.
Returneaza femeilor cei 3 lei ramasi. Adica fiecaruia cate 1,50 lei.
Femaile au achitat in urma returnarii celor 1.50 fiecareia, 11.00. lei X 2 =22.00 lei
22.00 lei + 2 lei bunul achizitionat de copil = 24.00 lei !!!
Avem minus1 leu.
Unde este leul ???????????
Consider ca sunt o persoana care am notiuni elementare de aritmetica, poate ca aceasta postare face parte din cele care se refera la ,,matematica distractiva ''. Totusi insist si cer o parere pe subiect, relevanta,edificatoare, docta, pentru a fii edificat in aceasta problema, de unde 1 leu in plus? unde a disparut un leu? Daca face chieltuieli mai mari intevine plusul, daca face cheieltuieli mai mici, culmea intervine minusul. Pare irational. Cel putin pentru mine.
P.s. Sunt total impotriva jocurilor financiare piramidale in ceea ce priveste castigurile materiale ale tuturor participantilor. Doar primii iau ,,caimacul''. Restul........

Iubitinatura.Merita!!!

te rog nu-mi spune ca sistemul de invatamant din Romania te-a promovat mai mult de 8 clase

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
25 lei-2-3=20 lei. Atat vrea tatal lui.
Suma initiala devine acum 25-2=23 lei. Acestia sunt banii primiti de parinte, nu 25.
Din 23, scadem 3(restul de platit)=20. Acestia sunt banii cu care ramane parintele. Revenim la babe,
ele au platit cate 12,5 lei. Cati bani ajung la tata? 23. Noi cu acestia lucram. Deci ele primesc cate 1,5 lei din 23 lei, nu din 25. Prin urmare, impartim 23 la doi si obtinem 11,5 lei. Atat au platit ele REAL tatalui prima data. Din 11,5 per baba se scad 1,5 dati inapoi si rezulta 10 lei. Atat a platit fiecare la finalul afacerii.

#23
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008

View PostYOUR_GOD, on 04 noiembrie 2012 - 21:12, said:

Cati bani ajung la tata? 23. Noi cu acestia lucram. Deci ele primesc cate 1,5 lei din 23 lei, nu din 25. Prin urmare, impartim 23 la doi si obtinem 11,5 lei. Atat au platit ele REAL tatalui prima data. Din 11,5 per baba se scad 1,5 dati inapoi si rezulta 10 lei. Atat a platit fiecare la finalul afacerii.

Nu cred ca ai citit bine problema. De fapt ele platesc 23 de lei din care se scad cei 3 lei dati pe inghetata. Practic au dat la inceput 25 de lei si au primit inapoi 2.

#24
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Pertinente si pe subiect ,,majoritatea'', postarilor voastre, dar, daca nu ma insel, acum cativa ani, in urma unor ,,inginerii financiare'', inrudite cu cea adusa in discutie, un reprezentant de top al societatii bancare franceze, recte B.R.D. - groupe societe francoise, a reusit sa devalideze trezoreria acesteia cu vreo 70 miliarde de euroi. Poate gresec suma, e posibil sa fie mai mare, dar orice prejudiciu creat unei institutii financiare, de catre angajatii sai, este minimalizata. Si angajatul respectiv, folosea o metoda , care dupa multi, multi ani, a iesit la iveala, in urma unui fapt cu conotatie financiara de o valoare nesemnificativa.
Banca avea pierderi uriase, dar pe piata financiar era cotata ca institutie demna de toata increderea.
Ideea mea cand am deschis topicul nu a fost cea de fraudare financiara, a nici unui fel de partener in ce priveste afacerile derulate. Am socotit ca poate este o modaliate de speculare (nu este acelasi lucru cu fraudarea), a diferentelor semnalate in postarea respectiva.
Intradevar , nu te pot mintii, am reusit sa fiu absolvent a 8 clase. Oare 8 clase de atunci, sunt mai prejos decat diplomele de masterat in ,,n'' domenii, din ziua de azi? Macar la 8 clase nu se cerea nici un fel de spaga, sau atentie!!! Sa fiu sincer nici nu prea se copia.

Iubiti natura. Merita!!!

Edited by 1orgu, 04 November 2012 - 21:43.


#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Aici nu e nicio inginerie financiară, e doar o socoteală bramburită: cei 3 lei nu trebuie adăugați la cei 23 de lei, ci scăzuți, căci ei au fost cheltuiți din cei 23 de lei. Adunarea corectă e așa: 23 lei plătiți pe găini + 2 lei rest (din 25 ai dat rest 2). Acei 23 se împart astfel: 3 lei înghețata și 20 lei la tata. Deci 20 (tata) + 3 (înghețata) + 2 (rest) = 25. Probă: 25 lei plătiți - 2 lei rest - 3 lei înghețata - 20 lei la tata = 0. Deci, totul e o adunare aiurea, gen: am luat salariul 100 lei, am băut 10 lei, am returnat la firmă 5 lei deci firma mi-a dat mie 95 lei + 10 lei băutura = 105 Aduni numere care nu au ce căuta acolo. Un exemplu mai exagerat: puteam aduna 25 cît au dat precupețele cu 20 cît a încasat tata și să ne mirăm de ce iese 45 de lei.

#26
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Post1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 19:58, said:


Intr-un sat din tara noastra, isi ducea traiul o familie amarata. In afara de o caprita si cateva gaini, nu aveau mai nimic si munceau cu ziua pe unde gaseau. Intr-o zi, capul familiei se hotara sa vanda o gaina, pentru a face rost de ceva banuti. Prinse pasarea si spuse fiului care avea vreo 15 ani , sa mearga in vatra satului si sa o vanda cu 20 lei. Fiul pleca si acolo a gasit doua femei, din sat care, se hotarara sa cumpere gaina. Atunci fiul , in ideea ca poate obtine un pret mai bun, a cerut pe pasare, 25 de lei. Au pus fiecare cate 12,50 lei si au dat baiatului 25 de lei. In drumul de intoarcere spre casa, copilul, fiind convins ca a facut o treaba buna si-a cumparat si el o inghetata, pe care a dat 3 lei.
Ajuns acasa a spus tatalui ce afacere a facut. Tatal, avand o moralitate,demna, fata de sateni, (el considera ca paserea valora 20 lei), a oprit doar 20 lei si a spus copilului sa se intoarca, sa caute femeile respective si sa le inapoieze diferenta pe care au platit-o fata de pretul dorit de el.c opilul s-a intors si pe drum a gasit acele femei. Dar cum nu mai avea decat 2 lei, din diferenta de pret ceruta de tatal lui(3 lei daduse pe inghetata), returna fiecareia cete 1 leu.  Femeile, au multumit frumos si s-au bucurat ca le-a costat mai putin pasarea cumparata. Deci i final, au dat fiecare, cate 11,50 lei.

Acum vine partea cea mai interesanta din postare. Sa concluzionam:
Banii achitati de femei - cate 11.50 x 2 = 23 lei.
Inghetata copilului = 3 lei.
23 lei + 3 lei = 26 lei.
Dar pe gaina el primise doar 25 lei.
26 lei - 25 lei = 1 leu.
De undeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ???
TREBUIE SA REUSIM !!!

Iubiti natura. Merita!!!

25lei (pretul cu care a fost vanduta gaina) - 3 lei (cat a costat inghetata) = 22 lei (bani pt tata)
tata vrea numai 20 lei => 2 lei returnati femeilor => femeile au platit 11,5 lei de caciula pt gaina, deci gaina a fost vanduta cu 23 de lei
11,5 * 2 (femei) 23 lei bani platiti de femei copilului . Din acesti bani copilul a cumparat inghetata de 3 lei => 23 lei -3 lei =20 lei (cat a luat tata)

#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Stai linistit @1orgu ca astia exagereaza tot mereu. Sunt  oameni cu facultate sau master care nu inteleg problema aia descrisa de tine si sunt care termina 8-10-respectiv 12 clase si nu stiu alfabetul.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e nimic de inteles si nici o problema (decit cel mult cu creierul aluia care a compus-o), e doar alba-neagra.

#29
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Post1orgu, on 04 noiembrie 2012 - 21:39, said:

Ideea mea cand am deschis topicul ...
a fost extrem de clara : " Un Roman salveaza financiar tara " .

mai ramane doar sa-i spui numele acelui Roman !

#30
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara all forumisti.
Imi cer scuze daca am suparat sau jignit pe cineva cu acest topic. Ideea mea a fost aceea de a beneficia de aportul si studiile la nivel foarte inalt, in domeniul financiar, al unui ,,m aster man'', care poate, va reusii sa puna in practica aceasta anomalie, ,,aritmetica'' sau  ,, matematica'', pe care eu o persoana cu bune intentii, am considerat ca am dreptul sa o expun, pe acest site. Dupa bilele, negre pe care le-am primit, am ajuns la concluzia certa, ca , in ciuda celor cateva sustineri serioase, care au fost postate, restul nu au facut decat sa-mi comfirme parerea ca poate am fost inoportun in subiectul respectiv.
Va multumesc la toti cei care ati raspuns, indiferent de parerile exprimate si va doesc numai si numai bine , in viata aceasta grea pe care o avem, sper, pentru o perioada cat ma scurta.

Iubiti natura. Merita!!!

#31
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009

View Postabancor, on 04 noiembrie 2012 - 23:21, said:

Aici nu e nicio inginerie financiară, e doar o socoteală bramburită: ....


Exact. Nu văd nici o anomalie.

Singurii bani reali rulaţi în aceste tranzacţii sunt cei scoşi din poşetele doamnelor.

Suma ieşită = 23 lei reali (2x12,5 lei plătiţi iniţial-2 lei returnaţi ulterior)

Care s-a distribuit la sfârşit astfel:
3 lei reali au intrat în buzunarul vânzătorului de îngheţată.
20 lei reali păstraţi de tată

Total 23 lei scoşi din buzunarul femeilor =  23 lei împrăştiaţi pe la diverşi cetăţeni.

Nu văd nici un leu în plus sau în minus.

Doamnele au platit gaina tatalui si inghetata copilului,  20+3=23 scosi din buzunarul lor

Dacă tranzacţiile s-ar fi făcut cu bancnote marcate  şi s-ar fi făcut la sfârşitul afacerii "percheziţii" simultane la femei, vânzătorul de îngheţată  şi  tată s-ar fi găsit per total aceleaşi bancnote , adică nimic nu apare sau dispare în neant, cu atât mai puţin banii.

Este o falsă problemă, complicată inutil, pentru distragerea atenţiei, cu existenţa a doi cumpărători.  Era absolut acelaşi lucru dacă o babă cumpăra găina cu 25 lei apoi I se returna  2 lei.

#32
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Interesant e dacă copilua da dat baborniţelor găinul la preţ sub cel al pieţei.

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Asta e ca urmatoarea problema:

a = b
Inmultim cu b  =>  ab = b2
Scadem a2 =>  ab - a2 = b2 - a2
Continuam  a( b - a ) = (b - a)(b + a)
Simplificam cu b - a => a = b + a
Dar a = b =>  a = a + a
Adunam   => a = 2 a
Simplificam cu a => 1 = 2   Posted Image

PS: Asta e din ciclul ISARESCU - PONTA sau cum sa facem bugetul tarii.

Edited by Clovis, 10 November 2012 - 18:05.


#34
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostClovis, on 10 noiembrie 2012 - 18:03, said:

Asta e ca urmatoarea problema:

a = b
Inmultim cu b  =>  ab = b2
Scadem a2 =>  ab - a2 = b2 - a2
Continuam  a( b - a ) = (b - a)(b + a)
Simplificam cu b - a => a = b + a
Dar a = b =>  a = a + a
Adunam   => a = 2 a
Simplificam cu a => 1 = 2   Posted Image

PS: Asta e din ciclul ISARESCU - PONTA sau cum sa facem bugetul tarii.

Buna seara, all forumisti.
Corect, acest buget al tarii, ne dicteaza sau ne este impus, pentru urmatoarele 12 luni, referitor la situatia noastra financiara. Chiar nu putem obtine nici un avantaj personal, din aceasta anomalie pe care ei o folosesc in interes.....?
Somn lin si toate cele bune pentru urmatoarele 12 luni.

Iubiti natura. Merita !!!

#35
tomtom4931

tomtom4931

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.07.2009
Daca a=b=>b-a=0=>nu se poate simplifica cu 0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate