Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vanatori pe propietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Buna seara , in primu rand imi cer scuze pt viitoare greseli de asezare  ( scriu dp telefon )
Azi, pe la ora 12:00 , impreuna cu mama mea eram in vizita la bunici...totul frumos si vesel pana aici.
Apoi dintr-o data s-a auzit un foc de arma destul de aproape de casa ( in vecinatatea e si o padure , tot propietate privata a bunicilor ) in total s-au auzit 6 focuri de arma apartinand  5 vanatori . Incidentele au avut loc la fix la 100 m de casa, pe propietate privata !!! Am mers dupa ei si le-am spus sa paraseasca zona , dupa unele discutii contradictorii si amenintari cu 112 au plecat...cand, ce sa vezi, un 4x4 zburda prin iarba , pe PROPIETATE PRIVATA. Aici mama mea s-a enervat si a sunat la politia din SV, la care domnu a avut un raspuns excelent - " doamna, daca nu aveti ce face, culcati-va " si a inchis. Acel sef de " trib " era destul de sigur pe el ca totu e in ordine, si ca sunt conform legii ( ceilalti participanti, pareau oamenii destul de importanti si pur si simplu au plecat )
Si chiar mai avea tupeu sa zica ca " si un caine daca e , il putem impusca " .
Intrebarile mele:
1. Pateste ceva acel domn, de la politia sv pt cuvintele lui frumoase de a raspunde la o urgenta?
2. De ce era sigur acel domn ca totul e legal , ca au de la primarie aprobare si etc etc .
Maine sunt hotarat sa fac plangere la politie pt idiotu care a raspuns(am ora apelului), pentru acei " vanatori " si voi face si la ministeru agriculturii si oriunde e nevoie , si in bucuresti !!!
Sfaturile dumneavoastra dupa ce cititi povestea mea, va rog !

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Poti sa faci plangere oriunde vrei. Dreptul la proprietate privata este doar ca sa nu zici nu-l ai, dreptul la exprimare libera este doar pentru a spune ca nu-l ai. Stangul este totdeauna acolo unde trebuie (in dos)...  Zi mersi ca nu s-a intamplat nimic mai rau pe proprietatea voastra privata... Ar fi fost parte a vanatorii iar supercop-ul ala ar fi dormit linistit...
O sa faci cateva plangeri, cateva valurele (legal, ai tot dreptul - ma intreb unde-i stangul), probabil si o televiziune locala implicata si atat... Chiar sunt curios cum vor evolua lucrurile.

Edited by c14h3r, 04 November 2012 - 19:59.


#3
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Te uiti prea mult la filme,dreptul de proprietate nu ti-a fost afectat!

#4
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Sa vezi ce frumos e cand stai in casa cu bunicu la pat, de 90 ani si auzi focuri de arma fix in gradina si jeepuri alergand pe teren. Rog " desteptii " sa taca si sa comenteze cine se pricepe.


#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
buy a gun and shoot those motherfuckers Posted Image

#6
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
O faceam cu placere daca traiam in America. Chiar azi a aratat la stiri cum un vanator, afacerist de profesie a fost impuscat din greseala :)

#7
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Daca terenul nu este imprejmuit ,de unde vroiai sa stie aia ca-i a lu bunicu lu Gigel?
Al dracu satenii astia ce sensibili is,da tractoarele care care trec zilnic pe sub geamuri nu va deranjeaza?Sau nu mai creste iarba pe unde a trecut jeep-ul?

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
SI eu stiam ceva ca daca nu e imprejmuit terenul nu ai ce le face . Atunci cand e imprejmuit si il prinzi pe terenul tau e altceva .

#9
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

 emyboy, on 04 noiembrie 2012 - 20:43, said:

SI eu stiam ceva ca daca nu e imprejmuit terenul nu ai ce le face . Atunci cand e imprejmuit si il prinzi pe terenul tau e altceva .
Gigel in cuca-macaii nu stie d-astea!
In schimb stie sa manuiasca al dracu de bine sapa/furca/toporul......,si uite asa ajunge vedeta la stirile de la ora 5.

Edited by sebannu1, 04 November 2012 - 20:52.


#10
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
vanatorii nu au facut ilegal, ei platesc accesul pe fondul cinegetic, iar asta le garanteaza accesul oriunde in acel fond in anumite conditii, indiferent de proprietar. daca te deranjeaza asta imprejmuiesteti terenul. si apropo, au tot dreptul sa impuste orice caine care umbla liber in fond.

#11
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
daca nu rezolvi nimic la politie si alte autoritati (lucru aproape sigur in Romania din pacate) adreseaza-te presei si/sau televiziunilor care alearga dupa un subiect.
nu ca ai rezolva ceva, dar asa macar de dragul de a incerca sa iti faci dreptate.

prin ceva similar am trecut si eu. am facut n-spe mii de reclamatii, sesizari la diverse autoritati. legea nu se aplica pt. oricine!!! asta e lectia pe care mi-a dat-o sistemul.
politia s-a cacat , scuze pt. limbaj

#12
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 heroes3, on 04 noiembrie 2012 - 20:54, said:

daca nu rezolvi nimic la politie si alte autoritati (lucru aproape sigur in Romania din pacate) adreseaza-te presei si/sau televiziunilor care alearga dupa un subiect.
nu ca ai rezolva ceva, dar asa macar de dragul de a incerca sa iti faci dreptate.

prin ceva similar am trecut si eu. am facut n-spe mii de reclamatii, sesizari la diverse autoritati. legea nu se aplica pt. oricine!!! asta e lectia pe care mi-a dat-o sistemul.
politia s-a cacat , scuze pt. limbaj
copile, du-te la culcare ca e tarziu! tu nu intelegi ca nu e nimic gresit in ce au facut vanatorii aia? legea e de partea lor!

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In priul rand,de regula fondurile de vânătoare sunt împărţite între Direcţia Silvică şi AJVPS,
deci aici verifica daca copacii bunicului fac parte sau nu dintr-un domeniu, daca s-a organizat
sau nu o vanatoare legala pe acel domeniu, cine avea drept sa traga cu pusca p-acolo.
Pe vremuri era o reglementare,n-aveai voie sa tragi la mai putinde 200m de ultima casa din sat
si bineinteles, in directia casei, acum nu se mai specifica nimic, doar ca n-ai voie sa vanezi
in intravilan. Daca tu esti Scufitu'Rosu si bunicu sta-n mjlocul padurii, ca-n poveste, ghinion!
Pe cei ce administreaza aceste fonduri, nu-i intereseaza a cui e padurea,in sensul ca doar copacii
apartin proprietarului, vanatul, nu. Ca sa nu-ti calce proprietatea, ar trebui imprejmuita cu-n gard,
dar cum nimeni nu-si permite sa bage o groaza de bani in asta, vanatorii pofita.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Si noi mergem, conducem uneori pe un teritoriu privat. Ideea este ca acei vanatori primesc o legitimatie de vanatoare pe niste fonduri de vanatoare, acestea sunt teritorii de padure si nu conteaza ca este pe terenul tau privat deoarece ei cauta vanatul. Daca doresti intimitate, atunci pune gard si eviti orice problema.

#15
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 khazar, on 04 noiembrie 2012 - 20:50, said:

vanatorii nu au facut ilegal, ei platesc accesul pe fondul cinegetic, iar asta le garanteaza accesul oriunde in acel fond in anumite conditii, indiferent de proprietar. daca te deranjeaza asta imprejmuiesteti terenul. si apropo, au tot dreptul sa impuste orice caine care umbla liber in fond.
Daca e adevarat ce zici, mi se pare o mare tampenie. Terenul nu e tot imprejmuit, asta e adevarat...vorbim de o suprafata cat juma de herastrau.
La urmatoarea vizita voi avea grija sa pun semne cu propietate privata si sa fie imprejmuit aproape toata suprafata.


 rumegus, on 04 noiembrie 2012 - 21:09, said:

In priul rand,de regula fondurile de vânătoare sunt împărţite între Direcţia Silvică şi AJVPS,
deci aici verifica daca copacii bunicului fac parte sau nu dintr-un domeniu, daca s-a organizat
sau nu o vanatoare legala pe acel domeniu, cine avea drept sa traga cu pusca p-acolo.
Pe vremuri era o reglementare,n-aveai voie sa tragi la mai putinde 200m de ultima casa din sat
si bineinteles, in directia casei, acum nu se mai specifica nimic, doar ca n-ai voie sa vanezi
in intravilan. Daca tu esti Scufitu'Rosu si bunicu sta-n mjlocul padurii, ca-n poveste, ghinion!
Pe cei ce administreaza aceste fonduri, nu-i intereseaza a cui e padurea,in sensul ca doar copacii
apartin proprietarului, vanatul, nu. Ca sa nu-ti calce proprietatea, ar trebui imprejmuita cu-n gard,
dar cum nimeni nu-si permite sa bage o groaza de bani in asta, vanatorii pofita.
In sfarsit un raspuns competent ! Imi pare rau ca nu-s acasa, nu imi erau greu sa iau imaginea dp google earth sa va faceti  o imagine de ansamblu.
E fix ultima casa din sat respectiv, ma rog, dp acel colt de sat.
Daca vanau in padure, ma durea fix in cot, nu aveam de comentat. Ei erau la fix 100 m de casa, iar padurea din locu unde erau cand i-am luat la intrebi era la 300 m, in ce trageau si zbierau ca besmeticii, habar n-am !
Sa-mi explici si de ce cand am mentionat 112 au si eliberat zona si apoi unu a demarat cu un jeep de pe coclauri ? I-am luat nr la masina oricum.
Mi-au facut o gramada de nervi, in loc sa vin sa ma relaxez dau peste tot felu de idioti. Nu-i frumos in america? E pe propietatea ta, boom boom si gata.

#16
Paula24

Paula24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2012
Buna ziua!Sper sa mi poata da cineva un sfat.Azi am fost pe terenul meu privat situat lanaga localitatea care locuiesc.Avusesem un caine acolo.l am gasit impuscat de vanatori.Pot face ceva in cazul acesta?Mi au intrat pe terenul meu,fiind privat.au voie?Nu este prima data cand am probleme cu acesti indivizi.Am gasit anul trecut o capcana pt iepuri pe terenul meu.Ce as putea face ca sa nu se mai repete aemenea lucruri?Ma poate ajuta cineva?Tinand cont ca politia din aceasta localitate nu este de nimic,Am apelat cu o alta problema la politie anul trecut,cand mi s a furat din teren piese auto inclusiv motorul de la o masina si nu s a facut absolut nimic.Oare exista cineva la care as putea sa ma adresez si nu doar.Sa ma ajute cumva?Va multumesc si ma bucur pt orice eventual raspuns.

#17
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
terenul e ingradit? daca nu e, leagea spune ca se impusca orice caine liber. iar legat de capcana pt iepuri, alea nu sunt puse de vanatori, ci de braconieri. strica orice capcana care o gasesti sau anunta paznicul de vanatoare sau padurarul.

#18
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Am discutat cu cei de la asociatie, trebuie imprejmuit terenu si cam asta o sa si fac cand mai am drum pe-acolo. Paznicu de vanatoare, care era cu gura mare e mana in mana cu braconierii ( asta neoficial asa ) si o sa am grija de el...cat despre desteptu de la politia sv, a primit ce merita. Posted Image


PS: Ca tot e vorba de caini. http://www.ziaruldei...de-caini~ni93d8

Edited by cosminnnn, 12 November 2012 - 19:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate