Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

blocat in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012
Buna, pe o straduta, drum public, circulatie in ambele sensuri, masini parcate de o parte si de alta a strazii, iar de o parte si de alta a strazii sunt case, sper ca se intelege acum cam cum arata acel loc... Asa, imi parchez intr-o zi masina in fata unei case, nu blochez intrare nu nimic, totul ok, cand ies de la servici ma trezesc cu un stergator ridicat, in fine totu ok. Peste 2 zile iar parchez acolo si cand ajung inapoi imi gasesc masina blocata, una in fata si una in spate, la 10cm de bara fiecare. Ce puteam face legal in situatia asta, exceptand intelegerea amiabila dintre noi(adica eu claxonand si/sau milogindu-ma celor care m-au blocat sa ma lase sa plec) Puteam apela la serviciul ridicari auto? Avand in vedere ca nu erau locuri special amenajate iar in locurile din fata caselor unde am parcat nu erau locuri de parcare si nici nu platesc impozit. Multumesc.

Edited by wmanole, 03 November 2012 - 19:08.


#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ce te face sa crezi ca nu ti-o vor ridica si pe a ta? Asta daca se sinchisesc sa vina,au ei alte zone mai importante pe care le pandesc. De exemplu eu cand bag masina in curte,am nevoie de un anumit spatiu de manevra(o bag cu spatele),pentru a face cat mai putine miscari,iar daca acel spatiu de manevra nu exista,ma chinui un pic mai mult(stau pe o strada circulata,trafic). Tu poti incerca sa suni la casele din apropiere(implicit la cea sub geamul careia ai parcat masina),sa intrebi daca stie cine e proprietarul.

Edited by asasinuxp, 03 November 2012 - 19:15.


#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,658
  • Înscris: 16.12.2008
10cm fata/spate e spatiu kakalau sa iesi din stramtoare. Priveste aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qzj49aJ9Sgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012
Pai hai sa o luam si asa atunci, de ce ar ridica masina mea care e blocata intre doua masini fiind imposibil sa o scot din parcare si de ce n-ar ridica masinile lor care sunt stationate la fel ca si a mea doar ca datorita stationarii lor intr-o oarecare pozitie ma blocheaza pe mine?

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Acele masini sunt parcate cumva ilegal ca sa le ridice,blocheaza circulatia? O alta metoda e sa vii cu cineva cu o sufa sa trageti o masina mai in fata/spate,daca nu reusesti sa te intelegi cu proprietarul,dar prea multa bataie de cap.

#6
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012
asasinuxp, vad ca te-ai pus oarecum contra mea, in fine, e ok, multumesc pentru raspunsuri sa stii ca oricum imi sunt de folos. Bine, nu sunt parcate ilegal, nici a mea nu e ilegal, corect? Doar ca ei au parcat in asa fel (legal cum ai spune tu) incat eu sa nu mai pot iesi cu masina(dar bineinteles asta s-a inteles de la inceputul subiectului, dar na, daca vrei sa o zic si asa..)   Dar atunci spune-mi, tu de exemplu ce ai face in situatia data de mine mai sus? Sa zicem ca, claxonezi 20 de min bati pe la porti etc si nu dai de nimeni, ce faci ca sa scoti masina din parcare?

si sper ca stii prea bine ca acea metoda declarata de tine cu sufa nu e in totalitate legala..

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Din cate tin eu minte, nu este reglementata nicaieri distanta fata-spate care trebuie lasata la parcare, asa ca n-ai de ce sa chemi politia/ridicarile...
Iar 20 de centimetri reprezinta suficient spatiu de manevra ca sa scoti masina de-acolo.

#8
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 14.04.2007

 wmanole, on 03 noiembrie 2012 - 19:34, said:

Dar atunci spune-mi, tu de exemplu ce ai face in situatia data de mine mai sus?
Chemi si tu 2 prieteni si ii pui sa parcheze in fata, respectiv in spatele justitiarilor :)

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
poti apela la serviciul de ridicari  ca sa-ti ridice masina perpendicular in sus si sa sa o puna pe strada
apoi poti apela la o cheie

#10
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012

 Barboso, on 03 noiembrie 2012 - 19:37, said:

Din cate tin eu minte, nu este reglementata nicaieri distanta fata-spate care trebuie lasata la parcare, asa ca n-ai de ce sa chemi politia/ridicarile...
Iar 20 de centimetri reprezinta suficient spatiu de manevra ca sa scoti masina de-acolo.

Am dat un exemplu 10cm, considera atunci 1mm distanta, ce ai face? Ai suficient spatiu de manevra?

#11
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Nu e legal dar daca cei care te-au blocat nu vor sa se dea,te descurci,nu le zgarii masina,doar le-o deplasezi.

 opop, on 03 noiembrie 2012 - 19:40, said:

poti apela la serviciul de ridicari  ca sa-ti ridice masina perpendicular in sus si sa sa o puna pe strada
apoi poti apela la o cheie
Mai ieftin scapi cu o sufa cu un prieten.

#12
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012

 opop, on 03 noiembrie 2012 - 19:40, said:

poti apela la serviciul de ridicari  ca sa-ti ridice masina perpendicular in sus si sa sa o puna pe strada
apoi poti apela la o cheie

Ai putea sa-mi spui ce ai fi facut tu in situatia data? Fara ironii te rog

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Zgaltaie cele 2 masini cu mana. Poate au alarme, vor incepe sa sune si vor iesi proprietarii.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,880
  • Înscris: 07.02.2003

 asasinuxp, on 03 noiembrie 2012 - 19:43, said:

Nu e legal dar daca cei care te-au blocat nu vor sa se dea,te descurci,nu le zgarii masina,doar le-o deplasezi.
Conform noului proiect de lege ai dreptul sa produci pagube in incercarea de a iesi din blocaj iar plata o vor face asigurarile celor care te-au blocat Posted Image Se duce treaba asta cu blocajul incet da sigur. Nu am info daca s-a publicat in MO sau inca nu...

http://stirileprotv....gulamentar.html

Edited by andreic, 03 November 2012 - 19:52.


#15
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 wmanole, on 03 noiembrie 2012 - 19:43, said:

Ai putea sa-mi spui ce ai fi facut tu in situatia data? Fara ironii te rog
a 2a parte din postul de mai sus, nimic nu e mai eficient ca o cheie, dar "use it wise"

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,880
  • Înscris: 07.02.2003

 asasinuxp, on 03 noiembrie 2012 - 19:13, said:

Ce te face sa crezi ca nu ti-o vor ridica si pe a ta?
Daca e regulamentar nu are de ce.

#17
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
E doar o initiativa,inca nu a fost aprobata.

#18
wmanole

wmanole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.10.2012

 opop, on 03 noiembrie 2012 - 19:51, said:

a 2a parte din postul de mai sus, nimic nu e mai eficient ca o cheie, dar "use it wise"
:))) crede-ma te rog ca de-ar fi dupa mine m-as plimba de 10 ori dupa masina cu surubelnita si i-as muta-o la 50 de m cu sufa si alte cele, dar vreau sa o fac pe cale legala daca e posibil..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate