Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nu folosim creierul nici la 5% din puterea lui?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Tot am vazut stiri si diversi oameni care afirmau ca nu ne folosim creirul la purea lui nici pe un sfert. Intrebarea mea este: nu folosim ca nu putem sau ca nu a existat ceva care sa-l saolicite atat de tare? Ce s-ar intampla daca ne-am putea folosi creierul la 100% din puterea lui?

Edited by MDCristi, 02 November 2012 - 00:28.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Problema nu e ca il folosim la 5% , problema e ca unii nu il folosesc nici la 1% ...

#3
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
dar nu e adevarat. Ai link la vreun studiu stiintific care sa arate ca omul isi foloseste doar 5% din creier?

http://faculty.washi...ler/tenper.html :)

poate te referi la energia consumata de creier raportata la restul corpului?

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
De fapt , nici macar 1% , multi au creerul spalat de tv !! Nu de la discovery , nature , planet ,  etc !! Consumabil la reclama !!

Edited by tidicristi, 02 November 2012 - 00:52.


#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
si pe wiki e un articol pe tema asta:
http://en.wikipedia....%_of_brain_myth

Quote

  • Studies of brain damage: If 90% of the brain is normally unused, then damage to these areas should not impair performance. Instead, there is almost no area of the brain that can be damaged without loss of abilities. Even slight damage to small areas of the brain can have profound effects.
  • Evolution: The brain is enormously costly to the rest of the body, in terms of oxygen and nutrient consumption. It can require up to 20% of the body's energy—more than any other organ—despite making up only 2% of the human body by weight.[11][12] If 90% of it were unnecessary, there would be a large survival advantage to humans with smaller, more efficient brains. If this were true, the process of natural selection would have eliminated the inefficient brains. It is also highly unlikely that a brain with so much redundant matter would have evolved in the first place.
  • Brain imaging: Technologies such as positron emission tomography (PET) and functional magnetic resonance imaging (fMRI) allow the activity of the living brain to be monitored. They reveal that even during sleep, all parts of the brain show some level of activity. Only in the case of serious damage does a brain have "silent" areas.
  • Localization of function: Rather than acting as a single mass, the brain has distinct regions for different kinds of information processing. Decades of research have gone into mapping functions onto areas of the brain, and no function-less areas have been found.
  • Microstructural analysis: In the single-unit recording technique, researchers insert a tiny electrode into the brain to monitor the activity of a single cell. If 90% of cells were unused, then this technique would have revealed that.
  • Neural disease: Brain cells that are not used have a tendency to degenerate. Hence if 90% of the brain were inactive, autopsy of adult brains would reveal large-scale degeneration.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Evident ca este o afirmatie imbecila.Normal ca il folosim pe tot,doar d-aia suntem vii,si putem interactiona cu mediul!Ca nu il folosim in mod constient e alta treaba.In creier gasim majoritatea centrilor nervosi.Chiar si o simpla actiune gen ridicatul unei cani presupune o coordonare foarte complexa a muschilor,(pe care creierul ne-o ascunde evident),iti dai seamna ce ar insemna ca la fiecare 1 ms(perioada de latenta musculara) sa coordonezi muschii bratului,antebratului in perfecta sinergie?
Incearca sa iti imaginezi viata daca ai avea control constient constant asupra centrului respirator,ca sa vezi ce inseamna sa controlezi constant o miscare relativ lenta.

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 xeleron, on 02 noiembrie 2012 - 01:20, said:

Evident ca este o afirmatie imbecila.Normal ca il folosim pe tot,doar d-aia suntem vii,si putem interactiona cu mediul!Ca nu il folosim in mod constient e alta treaba.In creier gasim majoritatea centrilor nervosi.Chiar si o simpla actiune gen ridicatul unei cani presupune o coordonare foarte complexa a muschilor,(pe care creierul ne-o ascunde evident),iti dai seamna ce ar insemna ca la fiecare 1 ms(perioada de latenta musculara) sa coordonezi muschii bratului,antebratului in perfecta sinergie?
Incearca sa iti imaginezi viata daca ai avea control constient constant asupra centrului respirator,ca sa vezi ce inseamna sa controlezi constant o miscare relativ lenta.

Asta nu inseamna ca ne folosim tot creierul nici pe departe . Einstein , spre exemplu , sau Kant inseamna ca foloseau cat ? 180% ?

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
inseamna ca erau mai inteligenti ? :)

#9
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
E o afirmatie gresita facuta de o adunatura de ratati. Folosesti tot creierul, doar ca impartit in centre, fiecare centru ocupandu-se de anumite sarcini.
Voi astia de aici sunteti printre aia 5 milioane care l-au votat pe "mentalistul" gog la romanii sunt sparti de foame, nu?

Edited by progressiveM, 02 November 2012 - 04:51.


#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
"Menta" asta , o freaca degeaba , ca fraier is multiiiiii !!

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In varianta in care s-ar ajunge sa folosim creierul la peste 50% ( indulgent fiind in procent ) vor trece fro cateva zeci de mii ani de evolutie si posibil in acest proces se va micsora volumul lui. Altfel ... vedeti in jurul vostru.

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Avand in vedere ca sunt oameni ( autisti de obicei) care au niste capacitati remarcabile fie de a se juca cu cifrele, a retine imagini etc la un nivel incredibil, da, cred ca ne folosim foarte putin din capacitatea lui. Si mai cred ca trendul este descendent. In urma cu sute, mii, zeci de mii de ani, oamenii foloseau o parte mult mai mare din creier. Parca am vazut un docu unde se sugera ceva in jur de 38%.

Edited by xtremdriving, 02 November 2012 - 09:34.


#13
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Eu nu inteleg cum se poate afla cu exactitate/aproximatie cat se foloseste?Exista vre-un procedeu special? Sau astea sunt afirmatiile unor oameni care n-aveau ce face?

#14
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 MDCristi, on 02 noiembrie 2012 - 09:43, said:

Eu nu inteleg cum se poate afla cu exactitate/aproximatie cat se foloseste?Exista vre-un procedeu special? Sau astea sunt afirmatiile unor oameni care n-aveau ce face?

e simplu... repet. doar vazand ce poate face creierul unui autist, iti dai seama cat de putin folosim noi... de exemplu noi stergem memoriile vechi ( sau sunt depozitate undeva in strafunduri ) pe cand unii pot retine milioane de imagini zilnic. calcule cu cifre pe care facute pe hartie ti-ar lua 2 minute, unii le fac in secunde... vazand toate astea, ne dam seama ca unii folosesc mai mult. acum nu stiu, poate aia folosesc 5% si noi 0,5. Asta nu stim, insa stim sigur ca altii folosesc de zeci de ori mai multa putere de calcul din creier. Poate capacitatea creierului e infinita si trebuie doar antrenata. asta ar contrazice motto-ul ca inteligenta e limitata dar prostia nu.

#15
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
E bine sa crezi ca mai sunt sperante pentru omenire sa evolueze.

Daca folosesti in casa doar 4 m de teava de apa, nu inseamna ca o avarie la 500 m nu te afecteaza si pe tine.

Cred ca procentul ala se refera la partea de creier folosita pentru activitati "intelectuale".

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 MDCristi, on 02 noiembrie 2012 - 00:28, said:

Nu folosim creierul nici la 5% din puterea lui?
Ies aburi daca il folosesti constant la 100% .

Edited by Handicarpati, 02 November 2012 - 09:55.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu cred ca acei 5% sunt folositit la activitati constiente si poate d-aiase da cifra aia.

@xtremdriving ti se pare tie ca un creier autist e folosit la un procent mai mare doar pentru ca au o abilitate foarte buna de a face calcule matematice?Ia incearca sa pui un autist intr-un colectiv vezi cat de repede se integreaza in acel mediu.

#18
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

 xtremdriving, on 02 noiembrie 2012 - 09:34, said:

Avand in vedere ca sunt oameni ( autisti de obicei) care au niste capacitati remarcabile fie de a se juca cu cifrele, a retine imagini etc la un nivel incredibil, da, cred ca ne folosim foarte putin din capacitatea lui. Si mai cred ca trendul este descendent. In urma cu sute, mii, zeci de mii de ani, oamenii foloseau o parte mult mai mare din creier. Parca am vazut un docu unde se sugera ceva in jur de 38%.


aia e compensatia

un autist e o leguma in toate privintele  (sociale, profesionale etc)  cu EXCEPTIA lucrului la care se pricep  (muzica, numere etc)

ei NU pot avea o viata normala, cu relatii etc, nu pot interactiona, nu pot supravietui fara supraveghere non stop, nu pot avea grija de ei cel mai des, bashca multi au probleme medicale grave, deoarece de multe ori, autismul e insotit si de grave defecte congenitale

nu e asa ca ii indiviezi acu ... ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate