Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nu folosim creierul nici la 5% din puterea lui?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postghendi, on 05 noiembrie 2012 - 10:17, said:

Eu am raspuns tocmai la ce inseamna sa-ti folosesti creierul, constient si inconstient si am incercat sa-l pun intr-un context in fiinta umana ca sa nu se traga concluzii pripite legat de rolul si ceea ce poate face creierul. Imi pare rau daca nu se intelege sau nu se potriveste sabloanelor fiecaruia.


Ce inseamna sa folosesti pe maxim? Cum il folosesti tu mai mult sau mai putin si ce performante obtii in aceste cazuri?

se intelege ceva. insa discutia e despre cat folosim din capacitatea lui. capacitatea lui nu e data decat de el insusi. nu de visuri divine sau ce-oi mai vrea tu. toate vin de le el. nu vin din spirite. tot ce face un om vine de la creier ( si atunci cand invata sa mearga etc, acele miscari sunt rezultatul...DEZVOLTARII CREIERULUI nu sunt rezultatul corpului care invata creierul cum sa gandeasca), indiferent ca sunt senzori extrasenzoriali, ca sunt lucruri pe care " le simti" etc. toate apartin creierului.
toti i-am dat  o forma umana. unul singur a incercat sa ii dea o forma computerizata.

imi permit sa te citez: " Astfel nu este vorba de cat de multe ar putea face creierul ci de cat de multe poate face fiinta umana in deplina constienta. Ce are valoare pentru fiinta umana e ceea ce faci constient nu inconstient.  La fel e si cu creierul, nu el e limitarea, ci omul care-l poarta si efortul lui in a progresa, in a gandi, in a invata lucruri si a intelege scopul si lumea in care se afla."

daca tu esti convins ca nu creierul e cel care gandeste, care invata sa creeze, care progreseaza, sa aiba idei si crezi ca acele idei vin din vazduh, te rog fa-ne si noua placerea si spune-ne din ce colt misterios al universului vin gandurile daca nu din creier...
eu zic sa te mai gandesti. creierul conduce tot ceea ce inseamna vointa, progres, creatie, indemanare si tot ce mai vrei tu. problema e ca nu stim decat sa folosim acele compartimente ale creierului care se descurca cel mai bine ( talent nativ) si nu incercam sa aducem la acelasi nivel toate celelalte ( calcule, simturi, indemanare etc)

ceea ce rezulta e ca folosim intr-o proportie mai mare unele parti ale creierului si mult mai putin altele. deci creierul nu e folosit la capacitatea lui. probabil ca nici nivelul actual al civilizatiei nu cere asta... stii cum e...nevoia te invata. daca ar fi nevoie sa le ai pe toate, probabil ca am folosi mai mult din creier.

in functie de mediul in care traiesti, de anturaj, de nevoi etc, creierul isi dezvolta anumite capacitati. si instinctul de supravietuire e controlat tot de creier...

Edited by xtremdriving, 05 November 2012 - 10:53.


#56
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View Postxtremdriving, on 05 noiembrie 2012 - 10:39, said:

daca tu esti convins ca nu creierul e cel care gandeste, care invata sa creeze, care progreseaza, sa aiba idei si crezi ca acele idei vin din vazduh, te rog fa-ne si noua placerea si spune-ne din ce colt misterios al universului vin gandurile daca nu din creier...
eu zic sa te mai gandesti. creierul conduce tot ceea ce inseamna vointa, progres, creatie, indemanare si tot ce mai vrei tu. problema e ca nu stim decat sa folosim acele compartimente ale creierului care se descurca cel mai bine ( talent nativ) si nu incercam sa aducem la acelasi nivel toate celelalte ( calcule, simturi, indemanare etc)

ceea ce rezulta e ca folosim intr-o proportie mai mare unele parti ale creierului si mult mai putin altele. deci creierul nu e folosit la capacitatea lui. probabil ca nici nivelul actual al civilizatiei nu cere asta... stii cum e...nevoia te invata. daca ar fi nevoie sa le ai pe toate, probabil ca am folosi mai mult din creier.
Tu cand iti pui intrebarea cine sunt eu, ce iti raspunzi? Eu sunt creierul meu? Eu sunt corpul meu? Sau eu sunt IN corpul meu? Eu imi bat inima sau inima imi bate? Eu sunt mana sau eu imi misc mana? Samd. Tu iti folosesti creierul tau sau el te foloseste pe tine?
Vezi vreo distinctie intre cele doua aspecte?
Am facut si distinctia intre ce vine de la creier si ce poate veni de dincolo de el, mai citeste odata.

Creierul e exact asa cum il faci. Daca gandesti mai mult o sa ai un creier mai dezvoltat. Nu exista zone magice in creier care odata activate sa te faca mai destept. Deci daca depui efort organul numit creier se va dezvolta pentru a putea sa-ti ofere "hardware-ul" necesar pentru a sustine acel efort. Creierul e doar un organ, ar fi bine sa nu uitam asta ;)
Exista lucruri care se intampla inconstient si e bine sa fie inconstiente, altfel nu ti-ai putea desfasura o activitate normala.

#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postghendi, on 05 noiembrie 2012 - 11:57, said:

Creierul e exact asa cum il faci. hehe...si cum il faci TU? il face exact cum am spus, mediul in care traiesti, envoile, necesitatile, anturajul etc. Daca gandesti mai mult o sa ai un creier mai dezvoltat. posibil, depinde de...CAPACITATE CREIERULUI DE A SE DEZVOLTA, depinde de cat iti da el voie sa gandesti, ca nu gandeste corpul fara creier asa cum sustii tu..depinde ne necesitatile pe care le ai. din cauza asta preistoricii gandeau mai mult...aveau si creierul mai mare si aveau si mai multe necesitati legate de mancarea zilnica si altele. Nu exista zone magice in creier care odata activate sa te faca mai destept. normal, doar tu ai spus ca inteligenta vine de altundeva si nu din creier. creierul e doar un organ, nu el ne conduce, nu el gandeste, nu?. Deci daca depui efort organul numit creier se va dezvolta pentru a putea sa-ti ofere "hardware-ul" necesar pentru a sustine acel efort. Creierul e doar un organ, ar fi bine sa nu uitam asta Posted Image  Asta am spus eu, cu conditia de a intelege ca e doar un organ. Organul care ne conduce, ne face sa gandim, sa interactionam etc. ca nu interactioneaza inima mea cu inima uneia daca nu primesc semnale de la CREIER!
Exista lucruri care se intampla inconstient si e bine sa fie inconstiente, altfel nu ti-ai putea desfasura o activitate normala.
bre ia sa dau o fuga la religie sa vad daca iti gasesc posturi p'acolo...

cu alte cuvinte, daca e greu...inima bate, ca asa trebuie sa bata, asta stie ea sa faca de cand m-am nascut. in schimb toate senzatiile pe care le traiesc VIN DE LA CREIER!
sunt ceea ce sunt datorita creierului meu si daca vrei, a spiritului meu. unele lucruri se intampla inconstient ptca pot avea vreo legatura cu...soarta. intram in alte lucruri aici.
nu corpul meu, mana mea, sunt conduse de vreo entitate pe care tot o sugerezi tu ( sau persoana insusi. eu ca persoana nu ma pot consuce pe mine insumi. cred ca acel organ numic creier ne conduce. si atunci cand eu ii spun sa faca ceva, eu ii spun, comanda venind de la creier. deci eu gandesc ce vreau sa fac. acel eu sunt creierul. poate gresesc. astept alta teorie logica) si creierul e si el pe acolo ca nu avea ce face in alta parte...

Edited by xtremdriving, 05 November 2012 - 12:23.


#58
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View Postxtremdriving, on 05 noiembrie 2012 - 12:15, said:

eu ca persoana nu ma pot consuce pe mine insumi. cred ca acel organ numic creier ne conduce. si atunci cand eu ii spun sa faca ceva, eu ii spun, comanda venind de la creier. deci eu gandesc ce vreau sa fac. acel eu sunt creierul. poate gresesc. astept alta teorie logica
Gandim diferit pentru ca avem alta parere despre cine suntem si cu ce ne identificam. A gasit un video interesant pe aceasta tema (e scrut, dar impartit in doua parti): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0L2zw5JBadM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interesant e ca si tu zici ca nu esti sigur daca tu esti acel creier sau poate e vorba de mai mult Posted Image

#59
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
bla, bla...mi-am pierdut timpul sa vad acele filmulete ca sa nu zic ca nu m-am uitat... o incercare puerila de a gandi din alta perspectiva lucrurile. ti-am zis cum e si cu inima si cu parul si cu ce vrei tu. creierul e cel care te defineste. toate gandurile pe care le ai sunt produsul creierului tau. daca creierul tau are dezvoltat simtul criminal si ucide oameni, nu imi spune ca TU CREZI ca acel om nu e criminal ci ca a indeplinit ordinele demonului...
damn...
te-ai uitat prea mult la matrix, lumi paralele, oameni carora li se citesc gandurile si sunt arestati ptca un vizionar / computer central bla, bla vede ca acel om va comite o fapta penala peste nu stiu cate zile etc

Edited by xtremdriving, 05 November 2012 - 13:11.


#60
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View Postxtremdriving, on 05 noiembrie 2012 - 13:04, said:

bla, bla...mi-am pierdut timpul sa vad acele filmulete ca sa nu zic ca nu m-am uitat... o incercare puerila de a gandi din alta perspectiva lucrurile. ti-am zis cum e si cu inima si cu parul si cu ce vrei tu. creierul e cel care te defineste. toate gandurile pe care le ai sunt produsul creierului tau. daca creierul tau are dezvoltat simtul criminal si ucide oameni, nu imi spune ca TU CREZI ca acel om nu e criminal ci ca a indeplinit ordinele demonului...
damn...
te-ai uitat prea mult la matrix, lumi paralele, oameni carora li se citesc gandurile si sunt arestati ptca un vizionar / computer central bla, bla vede ca acel om va comite o fapta penala peste nu stiu cate zile etc
uh, n-ai inteles nimic. Sau, mai degraba, ai inteles ce-ai vrut tu. Iti recomand sa nu te mai uti la filme cu demoni, vizionari, lumi paralele si alte minunatii de genul :)
anyway, never mind...

Edited by ghendi, 05 November 2012 - 20:54.


#61
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postghendi, on 05 noiembrie 2012 - 10:17, said:

Eu am raspuns tocmai la ce inseamna sa-ti folosesti creierul, constient si inconstient si am incercat sa-l pun intr-un context in fiinta umana ca sa nu se traga concluzii pripite legat de rolul si ceea ce poate face creierul. Imi pare rau daca nu se intelege sau nu se potriveste sabloanelor fiecaruia.


Ce inseamna sa folosesti pe maxim? Cum il folosesti tu mai mult sau mai putin si ce performante obtii in aceste cazuri?
Daca avem un creier asa de mare, ar fi normal sa-l putem folosi din cind in cind pe maxim.
Cred ca in actiune, in caz de necesitate maxima, e folosit pe maxim. Sau pe acolo.
Si de aceea unii oameni sar de pe fix in astfel de situatii.
Pe maxim apar solutii ce nu apar in alte situatii.
Si....altele.

#62
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
cand sar de pe fix, e posibil sa fie din cauza asta:http://forum.softpedia.com/topic/887605-ceatza-rosie/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate