Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Lista neagră - termopane și nu numai

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

Poll: Despre utilitatea listei (283 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința utilității/inutilității acestui topic. Si chiar mai mult decat atât.

  1. Da, il consider util. (211 votes [71.53%])

    Percentage of vote: 71.53%

  2. Nu, nu il consider util. (10 votes [3.39%])

    Percentage of vote: 3.39%

  3. Da, il consider util si doresc sa primeasca atributul de IMPORTANT. (72 votes [24.41%])

    Percentage of vote: 24.41%

  4. Il consider revoltător, poate sa decada in uitare. (2 votes [0.68%])

    Percentage of vote: 0.68%

Vote Guests cannot vote

#505
Simonix

Simonix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2016
NU va montati GEAM TERMOPAN

Este o mare pacaleala, calitate execrabila. Am montat de la ei si cand mi s-au spart 2 geamuri de la balcon, unde mi-au dat 2 gauri pentru teava hota/centrala mi-au spus dupa 35 zile de la trimiterea mesajului ca nu este treaba lor, si ca nu intra sub incidenta garantiei! Geamurile s-au spart FARA sa le atinga cineva, dupa 6 luni de la montaj.

Edited by Dorel-Mesterel, 16 March 2016 - 20:17.


#506
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 Simonix, on 15 martie 2016 - 14:32, said:

NU va montati GEAM TERMOPAN

Este o mare pacaleala, calitate execrabila. Am montat de la ei si cand mi s-au spart 2 geamuri de la balcon, unde mi-au dat 2 gauri pentru teava hota/centrala mi-au spus dupa 35 zile de la trimiterea mesajului ca nu este treaba lor, si ca nu intra sub incidenta garantiei! Geamurile s-au spart FARA sa le atinga cineva, dupa 6 luni de la montaj.


Dar ce contracte semnati oameni buni, daca nu puteti beneficia de garantie ? Scuze , dar cam cred ca va cautati tepele cu lumanarea....conteaza al naibii de mult discountul si pretul ....putin platesti....cam acelasi lucru primesti

#507
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 MONTAGE, on 23 martie 2016 - 10:11, said:



Dar ce contracte semnati oameni buni, daca nu puteti beneficia de garantie ?


Inca nu e clara treaba, daca e vorba de garantie, e ca la masini, pentru daune in urma unor accidente, exista casco si rca, nu te duci la producator sa-i ceri sa-ti repare masina pe garantie.

#508
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Simonix, on 15 martie 2016 - 14:32, said:

unde mi-au dat 2 gauri pentru teava hota/centrala
Dai gauri, face poc... asta e Posted Image Nu trebuie gaurite.

Edited by andreic, 04 June 2016 - 13:08.


#509
FEARDAK

FEARDAK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.09.2016
ATENTIE nu va pacaliti cu BANGOVIT (MARIOPLAST) Simionescu Daniel este orice, numai om nu e .Te minte-n fata numai sa te mai amane .Si luna ti-o promite daca cu asta te poate pacalii
am platit lucrarea integral ,mi-a eliberat chitantele dar nu vrea sa-mi dea contractul ce sa mai zic sa mi le monteze .
Am facut sesizari la OPC si ANAF urmeaza POLITIE SI SA-L DAU IN JUDECATA .nu mai vreau sa-mi monteze nimic nu mai am incredere ,ce sa mai vorbim de garantie daca eu alerg atata dupa un contract,
imi vreau banii inapoi ,Am o luna decand i-am dat banii si termenul a fost de 15-20 de zile maxim cine doreste mai multe detalii sau dovezi pentru a sustine ceea ce spun poate sa ma contacteze pe email [email protected]
si va sun eu dupa sau daca cineva a avut deaface cu el as fi foarte curios cum a rezolvat-o pana la urma
promit ca am sa revin cu detalii in momentul cand rezolv ceva.

#510
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E posibil să nu fie neapărat țeapă, ci doar nu a apucat să ți le facă/monteze la timp și a întârziat.

Cu banii înapoi e mai greu, dacă deja s-au luat/ tăiat/prelucrat materiale și s-au comandat sticle. Se mai întămplă sincope uneori, firmele sunt foarte aglomerate în perioada asta, omul s-a bucurat să te prindă drept client, dar acum nu mai apucă să ți le monteze la timp posibil din cauza personalului insuficient. Sperăm să nu fie doar o escrocherie.

Depinde ce scrie în contract, e cam greu să refuzi unilateral lucrarea dacă deja s-au comandat/prelucrat materialele.
Îi ceri penalizări de întârziere/discount suplimentar și accepți montajul dacă marfa este ceea ce ai cerut.

#511
FEARDAK

FEARDAK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.09.2016
Digix Nu mai cred din urmatoarele motive
acum 10 zile mi-a zis ca sunt gata dar ii mai trebuie sticla dar cand l-am rugat sa mi le arate asa fara sticla sa facut ca ploua
de 5 zile ma chinui sa-mi dea contractul dar evita sa mil dea ma mite ca ma suna in 10 min sa stabilim ziua montarii ca sa scape de mine si dus este
acum o zi imi spune ca a mai pulsat el la feronerie inca 60 euro pentru intarziere dar acum 10 zile ma mintea ca sunt gata
tot ce am vrut e sa discute serios si sa-mi zica care e problema fara sa ma mai minta
am verificat la anaf dupa ce i-am dat banii si am vazut ca are doar 2 angajati ,de unde am dedus si din vorbele lui ca (asteapta email sa-i spuna cand sunt gata)
este doar un intermediar.Lucreaza banuiesc  cu un atelier si cand il anunta ca sunt gata (prin email) atunci le monteaza (al doilea angajat se ocupa cu asta)
NU asa se conduce un business.Si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca ma minte in fata cu atata seninatate de parca as fi un copil de gradinita (sau asa crede el)
1-evita sa-mi dea contractul
2-minte fara sa discute serios un nou termen si sa-mi dovedeasca ca sunt in lucru
3- mi-am incredeea ca, chiar daca le va face va respecta
profilele-salamander streamline
feroneria-maco multi-matic
camerele-6
Geam 40mm-4seasons float low-e
per total calitatea aleasa

#512
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Da, lipsa de sinceritate ruinează încrederea în oameni, iar în exces poate ruina și afacerile. Era bine dacă mai vedeai undeva ce și cum a montat.
Nu e corect deloc cum procedează, avea o întârziere, trebuia să- ți spună adevărul și să-și asume un nou termen mai realist pentru montaj.

Ai greșit și tu un pic. Nu plăteai până nu aveai și semnai contractul.

#513
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 FEARDAK, on 30 septembrie 2016 - 13:52, said:

Am o luna decand i-am dat banii si termenul a fost de 15-20 de zile maxim cine doreste mai multe detalii sau dovezi pentru a sustine ceea ce spun poate sa ma contacteze pe email [email protected]


15-20 de zile,  pot fi calendaristice,  sau lucratoare.  20 de zile lucratoare inseamna cam o luna,  adica de cand ai platit. Sigur e ceva mai mult,  decat acest termen. Mai exista si alte lucruri care te fac sa fii nesigur si sa apelezi la institutii. Nu cred ca doar lipsa contractului si acest termen,  care poate fi implinit in aceasta perioada,  te fac sa apelezi la institutii.

Banuiesc ca este vorba despre o neatentie la inceput (atunci cand ai platit), ulterior ti-ai dat seama ca ceva nu e in regula,  altfel nu ai fi cerut detalii despre lucrare acum 10 zile,  majoritatea beneficiarilor cer detalii despre lucrare,  la cateva zile dupa implinirea termenului.

Oricum,  atunci cand este vorba despre intarzieri,  termopanistii informeaza beneficiarul si impreuna stabilesc un alt termen,  asta in conditii contractuale sau nu.  Atunci cand exista un contract,  acesta prevede penalitati pentru ambele parti,  pentru nerespectarea unora dintre prevederi. Unii beneficiari sunt mai siguri pe alegerea facuta si nu intra in panica, inteleg cateva zile de intarziere si nu apeleaza la prevederile contractuale.

La tine mi se pare interesanta abordarea,  te referi la modul personal,  mai mult decat la firma.  La firma spui doua denumiri,  una probabil nu mai exista,  informatie pe care probabil o ai ulterior platirii banilor.  Probabil acesta este motivul ingrijorarii tale,  este insa un aspect pe care trebuia sa Il iei in considerare inainte sa platesti.

Apropo,  contractul si garantia,  cand iti iei un televizor,  te intereseaza,  cand platesti 10. 000 de ron pe tamplarie,  este suficienta o chitanta?  Chitanta care oricum nu prea e ok,  din ce stiu eu catre persoanele fizice se emite bon de casa.

#514
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 FEARDAK, on 30 septembrie 2016 - 17:17, said:


am verificat la anaf dupa ce i-am dat banii si am vazut ca are doar 2 angajati ,de unde am dedus si din vorbele lui ca (asteapta email sa-i spuna cand sunt gata)
este doar un intermediar.Lucreaza banuiesc  cu un atelier si cand il anunta ca sunt gata (prin email) atunci le monteaza (al doilea angajat se ocupa cu asta)


Tardiva verificarea,  cat despre faptul ca are doar doi angajati si este intermediar,  este irelevant,  stiu firme cu 0 angajati,  care doar vand produse de tamplarie,  altii produc,  altii monteaza si cu toate acestea,  as avea incredere in ei,   pentru ca la o informare pe internet,  apar in fata firmelor cu angajati sau cu "fabrici" proprii. Sigur informarea trebuie facuta inainte de a plati.

#515
FEARDAK

FEARDAK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.09.2016
Am revenit cu o noua postare
Am reusit sa iau un contract de la el pana la urma.In urma cu 10 zile dupa ce a trecut anaful si protectia consumatorului pe la el.In contract a  specificat ca termenul de montare este de 21-30 de zile lucratoare,dar cand m-am inteles cu el termenul a fost de 15 zile, .
Astazi este ultima zi cand trebuia facuta montarea si binenteles ca su s-a facut .
Nu ma intereseaza explicatii din partea unui animal care procedeaza ca el .Pe banii mei nu vreau explicatii am trecut de faza cand acceptam explicatii.
Astfel de indivizi trebuie sa dispara de pe piata libera ,daca toti si-ar cunoaste drepturile si binenteles sa lupti pentru ele .Cel mai mare rau pentru o persoana este SA NU FACA NIMIC, cand ti se incalca drepturile,sperand ca o sa se rezolve de la sine.
Si chiar daca isi va onora contractul crezand ca totul se va incheia ,total gresit de-abia atunci va incepe ....
Asa sunt eu tin minte chiar daca trec ... .Si de obicei imi platesc datoriile.
Fiecare intelege ce doreste.

#516
FEARDAK

FEARDAK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.09.2016
Vineri 21.10.2016 OPC amendeaza firma Bangovit si la cererea mea ii da un termen de 15 zile lucratoare pentru a-mi restitui suma datorata pentru nerespectarea contractului.
Restituirea sumei a fost cererea mea pentru-ca nu mai am incredere in aceast SRL
Din discutiile de la telefon cu cei de la OPC am aflat pur intamplator ca este foarte cunoscuta firma de catre OPC, nefiind singura persoana de genul acesta.
Bangovit isi onoreaza comenzile dar cu intarziere ,astfel daca vreti termopane de la ei parerea mea este ca in jumatate de an ,decand le achitati ,poate le veti vedea si montate.
De calitatea lor nu pot vorbi ca nu mai dorescsa ajung pana acolo-( sa alerg si dupa garantie)
Am sa revin cu noi postari in caz ca imi vor returna banii sau nu.

#517
r00bert

r00bert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2008
Atentie la firma AKERO Distribution SRL cu sediul in Bucuresti. Am incheiat contract cu ei cu plata unui avans si au trecut 1 luna si 3 saptamani si nu reusesc sa-i conving sa vina sa le monteze. De fiecare data ma amana foarte elegant pe motiv ca nu au primit profilele din Germania. Am cerut rezilierea contractului si restituirea banilor, insa mi s-a raspuns ca a fost data comanda si vor trebui sa suporte ei pierderea.  Termenul de livrare contractual este de 10 zile lucratoare si exista si penalitati pentru fiecare zi intarziere.  Mai a fost cineva in situatia sa astepte aproape 2 luni? Sa ma adresez ANPC ?

#518
vali1981

vali1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2016
In Arad, incercati sa va feriti de RIG Termopane si RIG Imobiliare, sunt patronate de aceeasi persoana. A avut mai multe reclamatii pe partea de termopane, si da tepe la prestatorii de servicii.

#519
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
A venit si randul meu sa bag aici o firma : Metropolis. Nu stiu daca au reprezentante in toata tara insa lucrarile executate sunt de toata jena.

Cu vreo 7 ani in urma am facut la ei ferestrele pentru un apartament, profil salamander cu 3 camere. Au fost ok - prin urmare, la urmatoarea locuinta am facut tot cu ei.
Acu' 2 ani - ferestre pentru o garsoniera.Profile salamander 5 camere. Dezastru. Cele de la balcon "plang" la fiecare ploaie, efectiv patrunde apa in interior prin profil si pe la incheieturile baghetelor de inchidere.Profilele se deformeaza sub greutatea sticlei. Usa de la balcon se inchide tot mai greu de la luna la luna....etc

#520
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 florinel, on 01 noiembrie 2016 - 17:48, said:

A venit si randul meu sa bag aici o firma : Metropolis.

Ii stiu binisor, si n-as zice ca sunt tepari.
Dar nici profilele nu mai sunt ce au fost.

Ai incercat sa vorbesti cu sefii lor?

#521
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 florinel, on 01 noiembrie 2016 - 17:48, said:

A venit si randul meu sa bag aici o firma : Metropolis. Nu stiu daca au reprezentante in toata tara insa lucrarile executate sunt de toata jena.

Cu vreo 7 ani in urma am facut la ei ferestrele pentru un apartament, profil salamander cu 3 camere. Au fost ok - prin urmare, la urmatoarea locuinta am facut tot cu ei.
Acu' 2 ani - ferestre pentru o garsoniera.Profile salamander 5 camere. Dezastru. Cele de la balcon "plang" la fiecare ploaie, efectiv patrunde apa in interior prin profil si pe la incheieturile baghetelor de inchidere.Profilele se deformeaza sub greutatea sticlei. Usa de la balcon se inchide tot mai greu de la luna la luna....etc

Si ce vina are firma in cauza ?  Ai vrut produsul lor si l-ai primit. Ca lucrurile se schimba de la o zi la alta, asta e ,  in  cinci ani (daca am inteles bine) se pot intampla multe.

Aici se numeste "lista neagra",  ai platit ceva si ai primit altceva (de calitate inferioara,  de regula),  ai platit ceva si nu ai primit nimic (foarte rar,  dar inca se mai intampla).  

Tu ai primit ce ai vrut,  ce vina are firma in cauza?

 vali1981, on 01 noiembrie 2016 - 16:12, said:

In Arad, incercati sa va feriti de ..................... sunt patronate de aceeasi persoana. A avut mai multe reclamatii pe partea de termopane, si da tepe la prestatorii de servicii.

Ai 24 de ore,  sa spui ceva concret (cu privire la "termopane") si sa dovedesti.  Altfel,  postarea dispare.

Edited by Dorel-Mesterel, 01 November 2016 - 23:54.


#522
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Dorel-Mesterel - vad ca esti moderator. Cand platesti pentru un produs de calitate si primesti niste ferestre prost imbinate, cu spatii la imbinari, cand iti ploua in casa prin termopan - se cheama ca ai primit ce ai platit? Nu e teapa ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate