Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bine-bine, dar le foloseste careva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostArkouda, on 25 decembrie 2012 - 08:50, said:

Se pare ca numai eu folosesc intensiv, circa 2-3 ore pe zi, tableta din dotare (ipad2) de un an si jumatate.

Prin natura jobului umblu mult pe santiere si ma duc la multe sedinte. Practic prin aplicatia dropbox am biroul dupa mine.  Prin aplicatii de vizualizare desene in autocad am si toate desenele dupa mine, fara sa car vreo 10 kile de hartie.

Diverse aplicatii care imi usureaza viata: de orientare, de schitare pe santier peste o poza luata cu camera ipadului, de calcul a pozitiei soarelui  intr-o anumita zi din an, de nivelare, de calcul al unor sectiuni de otel din standardele europene, de primit si trimis emailuri (cine le scrie pe telefon e masochist). Etc, mai pot enumera zeci de lucruri pe care le fac pe ipad pentru a imi creste eficienta. Si uite ca fac orice cu ipadul fara jailbreak, nu exista nicimacar o limitare decare sa ma fi lovit vreodata.


Tocmai ai  evidentiat exact la ce ar putea folosi o tableta, JOB inafara biroului ! Ceea ce 99% din cei care au o tableta (cel putin romani sigur) NU AU. Tableta este urmasul PDA-ului, nu a laptoplui!
Repet, daca ai nevoie de o informatie rapida, ai smartphone, daca esti acasa sau intr-un punct fix,  laptopul (chiar si netbook) iti ofera mai multe posibilitati fata de o tableta care e defapt un smartphone cu ecranu mai mare, nu-mi spuneti ca e mai comod sa scrii pe touch decat pe tastatura sau sa dai cu degetu in loc sa folosesti mousul .

#74
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
E mai comod sa dai cu degetul . :)

#75
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postopop, on 16 ianuarie 2013 - 21:01, said:



Poate vreau sa citesc o reteta in bucatarie, sau poate vreau sa citesc presa pe buda. Sau sa citesc o carte in fotoliu sau intins in pat. Poate vreau sa le arat parintilor cat a crescut plodul (bine, n-am, da' zic si eu asa...). Probabil nu ai copii, ca mine, dar am vazut copii foarte mici care invata foarte repede o gramada de chestii cu ajutorul tabletei si al touch-screen-ului. Procesul de invatare devine mult mai rapid. Sunt o gramada de aplicatii in viata de zi cu zi la care nici nu te gandesti pana nu ai un astfel de dispozitiv. Simplul fapt ca nu trebuie sa ascul huruitul calculatorului toata ziua il consider un avantaj major fata de un desktop/laptop.

#76
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Uite unul care recunoaste Posted Image
Si eu citesc presa pe buda. Carti in pat, la fel. Citesc mult in general, cu tableta citesc si mai mult, pentru activitatea asta am renuntat la desktop si laptop.

#77
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postfilip.serban, on 17 ianuarie 2013 - 11:31, said:

dar am vazut copii foarte mici care invata foarte repede o gramada de chestii cu ajutorul tabletei si al touch-screen-ului. Procesul de invatare devine mult mai rapid.

Confirm. Ii dadeam fiicei mele, pe la vreun an, telefonul ( il puneam pe mod avion in prealabil ) pe care instalasem programele pt copii. Si a invatat sa deosebeasca si sa numeasca culorile, animale domestice si salbatice inca de atunci.

#78
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postfilip.serban, on 17 ianuarie 2013 - 11:31, said:

Poate vreau sa citesc o reteta in bucatarie, sau poate vreau sa citesc presa pe buda. Sau sa citesc o carte in fotoliu sau intins in pat. Poate vreau sa le arat parintilor cat a crescut plodul (bine, n-am, da' zic si eu asa...). Probabil nu ai copii, ca mine, dar am vazut copii foarte mici care invata foarte repede o gramada de chestii cu ajutorul tabletei si al touch-screen-ului. Procesul de invatare devine mult mai rapid. Sunt o gramada de aplicatii in viata de zi cu zi la care nici nu te gandesti pana nu ai un astfel de dispozitiv. Simplul fapt ca nu trebuie sa ascul huruitul calculatorului toata ziua il consider un avantaj major fata de un desktop/laptop.

Poate, dar cine gateste zilnic sigur nu gateste din carti/retete de pe internet, ocazional poti scrie pe hartie niste ingrediente, ca nu te doare mana.
Hai ma lasi ? au devenit romanii brusc mari consumatori de lectura pe tableta, doar tablete evolio s-au vandut 12.000, aproape jumatate cat cea mai vanduta carte din 2012.
Pare o afacere buna sa dai cel putin 4 milioane ca sa le arati babacilor plodul, bun argument, asta cand mergi in vizita la ei si nu o uiti acasa... .
Da-on ma-sa cu copii, angry birds se joaca si o maimuta si din cate stiu eu omenirea a evolat binemersi si fara tablete si la fel si noi, daca foloseste tableta o sa ajunga premiant nobel ? asa au zis si parintii nostri, sa-i luam jucarii, jocuri educative, carti de colorat si tot felu (pe atunci alea erau la moda) si ce folos ?
Iti huruie calculatorul ca esti zgarcit si nu ai bani de componente calumea ori habarnai cu ce se mananca pc-ul. Odata cu simplificarea lucrurilor (de la boot pc la unlock tableta) se va produce un retard pentru ca nu o sa-ti mai bati capul "oare ce nu e bine ?"
Recunosc, tableta e mult mai folositoare babuinilor si altor vietuitoare pentru care pc-ul inseamna doar facebook si care nu fac sinapsa ca atunci cand nu stiu ceva sa caute pe google, de procesat cateva cuvinte in engleza nici nu se mai pune problema.

Edited by opop, 17 January 2013 - 20:19.


#79
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postopop, on 17 ianuarie 2013 - 20:15, said:


Oh my, inca un posesor de adevar absolut! Pot sa te ating, zeule?

Edited by filip.serban, 17 January 2013 - 20:39.


#80
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postopop, on 17 ianuarie 2013 - 20:15, said:

asa au zis si parintii nostri, sa-i luam jucarii, jocuri educative, carti de colorat si tot felu (pe atunci alea erau la moda) si ce folos ?

Pai o fi fost degeaba in cazul tau, in alte cazuri functioneaza. Depinde si de aluat ca sa iasa cozonacul bun :)

#81
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
opop
Sa inteleg ca locuiesti in padure si postezi pe forum dintr-o scorbura, revoltat pe tehnologia satanica a babuinilor? Iarta-ne ca te-am tulburat cu maruntele noastre preocupari.

#82
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Nici eu n-am fost adeptul cititului pe calculator iar laptopul nu-mi place, nu m-am impacat cu touchpadul iar folosirea unui mouse face lucrurile mai complicate cand esti pe drum insa cu tableta m-am acomodat repede si cred ca-mi mai iau una ca pe asta trebuie s-o impart cu sotia care este deasemenea incantata. Avantajul fata de cartile clasice il reprezinta numarul imens de titluri disponibile. Unii mai obiecteaza ca afecteaza vederea dar mie, ca purtator de ochelari, mi se pare un avantaj sa poti mari literele cat vrei. Si ai si player audio in acelasi timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate