Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Care e suprafata minima de pe care se poate supravietui?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 request, on 24 octombrie 2012 - 13:41, said:


Pai in cazul asta un teren de minim 5000 m chiar 10000 m ( pentru familie ) ar fi suficient pentru o livada si gradina sa cultivi leguminoase legume si ce iti mai pofteste sufletul.
Tu esti vegetarian sau raw vegan ?

Eu ma gandeam la mai putin. Eu nu sunt chiar 100% raw vegan, mai gatesc cate ceva dar foarte rar. Adevarul e ca atat frigiderul cat si aragazul sunt folosite "abuziv". Gatind distrugem o mare parte din nutrienti iar de proteinele de origine animala nu avem nevoie (asa cum arata in filmul Forks Over Knives). Am observat la vecinii mei de la sat ca se spetesc muncind practic pentru animale, cam asta fac toata ziua: cosit, porumb (de care e nevoie in cantitati mult mai mari decat daca consuma sa zicem omu' pentru o mamaliga sau face copt vara). Dupa aia mananca carne in exces, paine, dulciuri si sunt multi dintre ei extrem de bolnavi. Intre timp livezi intregi de meri si nuci stau neculese dar si alte fructe. Doar copii ce mai au gusturile nepervertite inca de tot si se mai urca in copac. Pe altii ii intereseaza doar vinarsul facut din fructe...

#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
In contextul economic si politico-strategic actual, la nivel mondial, se pare ca vom avea schimbari destul de interesante, chiar violente, a organizarii vietilor in general.
Tari precum Rusia, Canada, chiar si Romania, din punctul meu de vedere vor deveni din ce in ce mai interesante.

Atata timp cat nevoile oamenilor in general cresc, uneori cu nesimtiere si fara limite, ne putem astepta la orice fel de surpriza !

 ursudepadure, on 24 octombrie 2012 - 16:53, said:

Eu ma gandeam la mai putin. Eu nu sunt chiar 100% raw vegan, mai gatesc cate ceva dar foarte rar. Adevarul e ca atat frigiderul cat si aragazul sunt folosite "abuziv". Gatind distrugem o mare parte din nutrienti iar de proteinele de origine animala nu avem nevoie (asa cum arata in filmul Forks Over Knives). Am observat la vecinii mei de la sat ca se spetesc muncind practic pentru animale, cam asta fac toata ziua: cosit, porumb (de care e nevoie in cantitati mult mai mari decat daca consuma sa zicem omu' pentru o mamaliga sau face copt vara). Dupa aia mananca carne in exces, paine, dulciuri si sunt multi dintre ei extrem de bolnavi. Intre timp livezi intregi de meri si nuci stau neculese dar si alte fructe. Doar copii ce mai au gusturile nepervertite inca de tot si se mai urca in copac. Pe altii ii intereseaza doar vinarsul facut din fructe...

Scuza-mi intrebarea ? Dar ce muncesti ? Vreau sa-mi dau seama de activitatea ta fizica !
In alta ordine de idei, si eu cred ca aprox 5000-10000 de metri patrati ar fi buni pentru o familie (de 4 persoane sa zicem). Dar asta este un calcul simplist, sa nu uitam ca in general o familiea de 4 persoane, cu 2 adulti, are nevoie de inca 2 adulti din exterior in societate. De la functionari, la pompieri, politie, doctori etc. Nu mai zic de croitori, cizmari, fierari, soferi, mineri etc.

Nu putem calcula strict cate calorii poti consuma avand o viata linistita fizic. Ca sa ai o viata linistita in general se ard multe calorii, mai exact ard altii multe calorii !

#21
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 DDuras, on 24 octombrie 2012 - 16:08, said:


S-ar putea sa trebuiasca sa facem asta muuuult mai curand decat ne-am imagina ...

Exact, lumea asteapta totul de la industrie, corporatii, EU, etc...s-ar putea sa avem nevoie de solutii traditionale intr-un viitor apropiat, cand atatea industrii se vor dovedi ca nu se pot sustine. Problema e globala, nu ma refer doar la Europa. Asta nu inseamna ceva gen "anarcho-primitivist" cum ar zice unii, pur si simplu incercam sa integram in viata noatra ce ni se potriveste mai bine din toate culturile. Ce ma distreaza cum aici, in America de Nord, tot ce era mai demult un mod de viata acum e hobby scump: pescuit, gradinarit, olarit, facut sticle si alte mestesuguri. Toate au devenit hobbies. Iar oamenii, mai mult de jumatate lucreaza in birouri ca sa "managereasca" si sa contopeasca, sa administreze si sa buchiseasca ca pana la urma mai mult le incurca cu toata tehnologia care ar trebui sa simplifice, nu sa complice...

#22
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 tavktm, on 24 octombrie 2012 - 17:12, said:

In contextul economic si politico-strategic actual, la nivel mondial, se pare ca vom avea schimbari destul de interesante, chiar violente, a organizarii vietilor in general.
Tari precum Rusia, Canada, chiar si Romania, din punctul meu de vedere vor deveni din ce in ce mai interesante.

Atata timp cat nevoile oamenilor in general cresc, uneori cu nesimtiere si fara limite, ne putem astepta la orice fel de surpriza !



Scuza-mi intrebarea ? Dar ce muncesti ? Vreau sa-mi dau seama de activitatea ta fizica !
In alta ordine de idei, si eu cred ca aprox 5000-10000 de metri patrati ar fi buni pentru o familie (de 4 persoane sa zicem). Dar asta este un calcul simplist, sa nu uitam ca in general o familiea de 4 persoane, cu 2 adulti, are nevoie de inca 2 adulti din exterior in societate. De la functionari, la pompieri, politie, doctori etc. Nu mai zic de croitori, cizmari, fierari, soferi, mineri etc.

Nu putem calcula strict cate calorii poti consuma avand o viata linistita fizic. Ca sa ai o viata linistita in general se ard multe calorii, mai exact ard altii multe calorii !

In ro in invatamant dar si ceva IT. In ultimii 5 ani stati in ro am luat o catedra la tara unde mi-a placut mult mai mult decat la orash. Am crescut mai mult la tara, asa cum se intampla in comunism cu multi copii din Romania, cand parintii nu aveau timp sau doreau sa faca economii etc..De cativa ani sunt in Canada unde am facut si munci fizice (uneori extrem de grele) pana am ajuns sa fiu iar ceva contzopist. Desigur, daca ma aflu aici si pun asemenea intrebari e usor de ghicit ca m-as intoarce in Ro sa stau la tara.
In privinta "caloriilor" eu gandesc un pic diferit. Cand e vorba de mancare ma gandesc la nutrienti in general, nu doar la calorii. Pentru asta am adunat mai multe baza de date ca sa fac un studiu. Se pare ca nucile, alunele, stafidele, merele, prunele uscate, morcovii si semintele ar fi o alegere mai buna decat ceea ce contine amidon (cereale, cartofi) si produse de origine animala. In privinta pamantului ai dreptate, eu ma gandeam doar la un singur membru...pentru o familie e nevoie de cel putin jumatate de hectar daca pamantul e bun si sunt si ceva pomi gata plantati. Intradevar calculul meu este unul simplist, se refera mai degraba la ceva gen "self-sufficient life".  Stiu ca nu e usor, ca poate fi extrem de greu dar parca nu e asa depressing cum e sa stai 8-12 ore intr-un cubicle cu lumina de neon. Vorbesc din ceva experienta...

Editat de horia66, 24 octombrie 2012 - 18:23.


#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 DDuras, on 24 octombrie 2012 - 16:45, said:

Sa nu-mi spui ca traiul pe timpul comunismului (la noi) a fost supravietuire.

Pentru unii aflati la "odihna" pe la Gherla, Aiud, Jilava, Canal, Periprava, Balta Brailei... Baragan, a cam fost.

Acuma, si "supravietuirea" asta, odata cu evolutia perceptiei morale a existentei umane in Europa, a mai evoluat si conceptul... nu mai e chiar ca-n Siberia. Supravietuirea nu mai are numai dimensiunea fizica, ci se mai disting si dimensiuni culturale, etnice, morale.

 ursudepadure, on 24 octombrie 2012 - 16:53, said:

... iar de proteinele de origine animala nu avem nevoie (asa cum arata in filmul Forks Over Knives).

Aia s-o crezi matale... Filmul acela ti-e singura sursa de informare ?

#24
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 horia66, on 24 octombrie 2012 - 18:21, said:

Pentru unii aflati la "odihna" pe la Gherla, Aiud, Jilava, Canal, Periprava, Balta Brailei... Baragan, a cam fost.

Acuma, si "supravietuirea" asta, odata cu evolutia perceptiei morale a existentei umane in Europa, a mai evoluat si conceptul... nu mai e chiar ca-n Siberia. Supravietuirea nu mai are numai dimensiunea fizica, ci se mai disting si dimensiuni culturale, etnice, morale.



Aia s-o crezi matale... Filmul acela ti-e singura sursa de informare ?

Nu, propria mea experienta in primul rand. Nu cred nimic daca nu incerc pe propria mea piele. Bunica mea a scapat si ea de hipertensiune la 70 de ani devenind vegetariana si a trait aproape 100. Dar e alegerea fiecaruia. Personal ma bazez si pe amintirile din copilarie. Stiu precis ca a trebuit sa fiu convins cu greu sa mananc carne (mai ales grasime). Cand eram mic cautam mai degraba cotorul de varza, morcovi, ridichi, etc...si cat mai mult crud.
Oricum trecerea brusca de la carnivor inrait la vegetarian poate fi la fel de periculoasa ca atunci cand te lasi brusc de un drog.  Pentru subiectul asta am sa deschid alt topic...anyway, ideea este ca daca mancam sanatos este si mai ecologic. Dar vegetarian inseamna nuci, alune, seminte,unele radacinoase, fructe, in nici un caz paine, dulciuri si alte prostii care le baga astia in ei si se mira ca sunt tot bolnavi. Nu fac parte din nici o secta, sau new age, etc...am fost carnivor si eu. La modul cel mai serios ma gandesc daca a creste animale e mai bine pentru ecosistem, sanatatea noastra, etc...Eu cred ca nu, exceptie  un pet ceva. Pe de alta parte stiu ca de foame omul are si alegerea asta, daca nu are nimic altceva. Dar in ziua de azi inca putem alege. Asta e parerea mea.

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Nevoile unui organism uman de 70 de ani sunt cu totul altele fata de cele ale unui organism de 7 ani, sau de 40.

In fine, dupa cum spune si dictonul ca "nu exista boli, ci bolnavi", tot asa metabolismul fiecaruia ii spune daca are dieta corecta sau nu.

Vroiam sa spun insa, ca proteina cea mai potrivita (ca si structura a aminoacizilor) profilului metabolic uman este cea din ou. Aceasta este proteina etalon folosita de nutritionisti in toate comparatiile facute cu alte proteine, de alte origini. Dupa ou, ca si bio-disponibilitate in aminoacizii necesari organismului uman, vine proteina din lapte. Proteinele de origine vegetala sunt pe departe foarte dezechilibrate ca necesar metabolic uman in aminoacizi... deci nu as recomanda deloc unui copil sau unui organism uman in crestere sa devina vegan. Doar daca tembelismul nu i se pare a fi ceva de evitat.

Referitor la "fiecare cu metabolismul sau", eu de exemplu chiar ma imbolnavesc daca ma tine cineva numai cu vegetale. Cel mai mult simt nevoia de lactate si de oua, iar o friptura in sange ma pune pe picioare...

Editat de horia66, 24 octombrie 2012 - 19:21.


#26
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 horia66, on 24 octombrie 2012 - 19:18, said:

Nevoile unui organism uman de 70 de ani sunt cu totul altele fata de cele ale unui organism de 7 ani, sau de 40.

In fine, dupa cum spune si dictonul ca "nu exista boli, ci bolnavi", tot asa metabolismul fiecaruia ii spune daca are dieta corecta sau nu.

Vroiam sa spun insa, ca proteina cea mai potrivita (ca si structura a aminoacizilor) profilului metabolic uman este cea din ou. Aceasta este proteina etalon folosita de nutritionisti in toate comparatiile facute cu alte proteine, de alte origini. Dupa ou, ca si bio-disponibilitate in aminoacizii necesari organismului uman, vine proteina din lapte. Proteinele de origine vegetala sunt pe departe foarte dezechilibrate ca necesar metabolic uman in aminoacizi... deci nu as recomanda deloc unui copil sau unui organism uman in crestere sa devina vegan. Doar daca tembelismul nu i se pare a fi ceva de evitat.

Referitor la "fiecare cu metabolismul sau", eu de exemplu chiar ma imbolnavesc daca ma tine cineva numai cu vegetale. Cel mai mult simt nevoia de lactate si de oua, iar o friptura in sange ma pune pe picioare...

Unul din fostii mei elevi e vegan si asa a fost crescut de parinti de mic.  Nu e mai putin inteligent decat altii. Dimpotriva. Dar e posibil sa existe diferente de la un om la altul in functie de ce au mancat mai multe generatii (pe linia lui genetica) si in felul acesta cum a "lucrat" selectia naturala.
In privinta savantilor, care vin cu tot felul de "dume" m-am convins...Pentru fiecare idee pentru care cineva a luat un doctorat, vine altul cu ideea opusa pentru a lua alt doctorat. Foarte multe somitati de referinta dintr-un domeniu s-au dovedit a fi mai mult sau mai putin sarlatani cu interese complicate...Din cauza asta, eu nu cred 100% in viziunea reductionista a celor care vorbesc de proteine si aminoacizi ca si cum ar fi "ulei si benzina" la o masina.
Dar asa se vand carti, se misca o gramada de bani...Evident, cel mai bine e sa inveti din propria exeprienta fiind foarte atent la fiecare schimbare din organism. Asa cum in situatii critice e mai bun un antibiotic decat nimic, e posibil sa fie valabil si cu carnea. O alta problema este si stressul indus de o dieta care nu iti place sau nu te satisface. O mare problema, care nu e deloc de neglijat ! Am prieteni care daca nu mananca bine devin nervosi, depresivi, etc..

Editat de ursudepadure, 24 octombrie 2012 - 20:21.


#27
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, sa zicem ca mancarea nu ar conta foarte mult, desi nu mi-l inchipui pe al mic mancand numai legume si alune, el de la 2 ani cere carne mai mult ca orice, inclusiv peste, iar acum, la 4 ani, inca bea lapte praf.
Este mult de dicutat aici, putem conchide insa ca o masa cu alimente cat mai variate este buna, inclusiv semintele, pestele, lactate, oua, carne alba si rosie, legume, fructe etc.
Nici eu nu sunt deacord cu o vaca la o familiea, insa la 10 familii poate fi o vaca si doua capre eventual.

Cred ca ceea ce vrei tu sa intrebi si sa explici pe aici, se refera la o alta organizare a vietii generale. Si asta la nivel de grup, mai degraba la nivel de tara sau oras macar, daca nu mondial. Aproape o utopie ! Si da, si eu cred in asa ceva, cred in functionarea mai buna a unei altfel de organizari ! Dar pana acolo mai avem mult, probabil 2-3 generatii.
Noi inca ne imbuibam ca spartii, aruncam tone de mancare, crestem animale pentru distractia proprie, consumam aiurea combustibili fosili, lasam aparatele in priza degeaba, construim case nerentabile energetic, taiem paduri si animale pentru profituri meschine, dam Snickers la copii, fumam, bem, injuram, etc.

Bineinteles, poate toate au rostul lor, este greu de spus unde este adevarul si dreptatea !

Editat de tavktm, 25 octombrie 2012 - 12:42.


#28
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 DDuras, on 24 octombrie 2012 - 16:08, said:


S-ar putea sa trebuiasca sa facem asta muuuult mai curand decat ne-am imagina ...

Asa este. Orasele sunt tot mai aglomerate, in toata lumea.  Ele nu mai ofera joburi stabile pentru toti.

#29
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 779
  • Înscris: 18.01.2006

 ursudepadure, on 24 octombrie 2012 - 16:53, said:

Eu ma gandeam la mai putin. Eu nu sunt chiar 100% raw vegan, mai gatesc cate ceva dar foarte rar. Adevarul e ca atat frigiderul cat si aragazul sunt folosite "abuziv". Gatind distrugem o mare parte din nutrienti iar de proteinele de origine animala nu avem nevoie (asa cum arata in filmul Forks Over Knives). Am observat la vecinii mei de la sat ca se spetesc muncind practic pentru animale, cam asta fac toata ziua: cosit, porumb (de care e nevoie in cantitati mult mai mari decat daca consuma sa zicem omu' pentru o mamaliga sau face copt vara). Dupa aia mananca carne in exces, paine, dulciuri si sunt multi dintre ei extrem de bolnavi. Intre timp livezi intregi de meri si nuci stau neculese dar si alte fructe. Doar copii ce mai au gusturile nepervertite inca de tot si se mai urca in copac. Pe altii ii intereseaza doar vinarsul facut din fructe...
Pai atunci pentru tine ar fi suficient si 3000 m patrati, dar nu cred ca vei locui singur toata viata. Ma gandesc ca trebuie sa te gandesti si la viitor ca poate intr-o zi o sa ai o familie.
Eu m-am gandit pana la 10000 m patrati deoarece nu concep sa nu am vita de vie in curte diferite soiuri. Nuci cel putin 2 sau 3 chestia e ca pana intra pe rod trebuie sa treaca ani buni. Idei ar mai fi.

#30
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.975
  • Înscris: 22.02.2009

 request, on 27 octombrie 2012 - 20:09, said:

Idei ar mai fi.

Posted Image
Ninemi nu poate gandi cu capul lui pentru alta persoana!

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006

 horia66, on 24 octombrie 2012 - 18:21, said:

Pentru unii aflati la "odihna" pe la Gherla, Aiud, Jilava, Canal, Periprava, Balta Brailei... Baragan, a cam fost.

Acuma, si "supravietuirea" asta, odata cu evolutia perceptiei morale a existentei umane in Europa, a mai evoluat si conceptul... nu mai e chiar ca-n Siberia. Supravietuirea nu mai are numai dimensiunea fizica, ci se mai disting si dimensiuni culturale, etnice, morale.

Pentru multi din cei amintiti de tine, da. Pentru cei mai buni si mai constienti dintre ei a fost insa jertfa asumata. Dar eu ma refeream la perioada din comunism prinsa de noi,nu la inceputuri. Credeam ca te referi la faptul ca viata aia nu tocmai roza a fost supravietuire - nici pe departe.

De acord si cu a doua parte. Doar ca in curand va fi vb.si de simpla supravietuire fizica ... la asta faceam referire

 ursudepadure, on 25 octombrie 2012 - 14:57, said:

Asa este. Orasele sunt tot mai aglomerate, in toata lumea.  Ele nu mai ofera joburi stabile pentru toti.

Nici pe departe nu ma refream la aspectul asta. Va fi vb. de lucruri mult mai drastice. Astea sunt copilarii.

 horia66, on 24 octombrie 2012 - 19:18, said:

Nevoile unui organism uman de 70 de ani sunt cu totul altele fata de cele ale unui organism de 7 ani, sau de 40.

In fine, dupa cum spune si dictonul ca "nu exista boli, ci bolnavi", tot asa metabolismul fiecaruia ii spune daca are dieta corecta sau nu.

Vroiam sa spun insa, ca proteina cea mai potrivita (ca si structura a aminoacizilor) profilului metabolic uman este cea din ou. Aceasta este proteina etalon folosita de nutritionisti in toate comparatiile facute cu alte proteine, de alte origini. Dupa ou, ca si bio-disponibilitate in aminoacizii necesari organismului uman, vine proteina din lapte. Proteinele de origine vegetala sunt pe departe foarte dezechilibrate ca necesar metabolic uman in aminoacizi... deci nu as recomanda deloc unui copil sau unui organism uman in crestere sa devina vegan. Doar daca tembelismul nu i se pare a fi ceva de evitat.

Referitor la "fiecare cu metabolismul sau", eu de exemplu chiar ma imbolnavesc daca ma tine cineva numai cu vegetale. Cel mai mult simt nevoia de lactate si de oua, iar o friptura in sange ma pune pe picioare...

Ca tot faceai referire la cei din inchisori: daca ai fost in randul lor,sigur te-ai fi descurcat si fara lactate,oua si friptura in sange. (asta daca nu ai fi sucombat din alte motive.:) )

#32
oil_peak

oil_peak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 16.08.2011
Constat cu bucurie ca-s din ce in ce mai multi oameni ce sunt preocupati de un trai sustenabil. De o tranzitie de la oras spre sat si un "trai sanatos", respingand oarecum "binefacerile" civilizatiei moderne. Ca-s cu permacultura, cu teoria conspiratiei sau pur si simplu "orasul ii strange de umeri". Va salut, sunt de-al vostru! :)

#33
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 11.03.2012

 ursudepadure, on 23 octombrie 2012 - 23:42, said:

Nimeni nu zicea ca e usor, dar ce vom face cand se va termina petrolul si se pare ca alte surse sunt atat de greu de gasit sau mult prea scumpe? Tocmai de asta ma intrebam si incepeam sa socotesc. Eu am stat la tara mult timp si am incercat  sa supravietuiesc chiar in conditii extreme (de multe ori si din curiozitate, sa vad de ce am nevoie cu adevarat si ce este doar un "lux" inutil). Intradevar, multi "corporatisti" nu pot rezista psihic muncii fizice si nici frigului, ei prefera sa stea in cubicles fara lumina naturala si pe pastile ca sa nu o ia razna...Sa mergi inapoi la tara si sa te asptepti sa ai totul sau sa fie ca atunci cand mergeai doar in vizita si faceau altii treaba e nebunie curata, tocmai de aceea ma gandeam care ar fi solutia, cum s-ar putea rezolva ecuatia extrem de grea: nutrienti in alimente, ceva de pus pe foc in soba iarna , natura sa fie cat de cat protejata, sa faci fata muncii, etc...Daca zicem tot timpul ca nu se poate atunci chiar nu se va puea. Eu cred ca anumite alimente sunt mai usor de obtinut decat altele, cu mai putina munca si mai putine chimicale.
Eu am avut tot timpul nuci, mere prune si struguri fara nici un efort. Doar un pic de taiat uscaturi, via, extrem de putin fata de bataia de cap cu graul si cartofii si alte cele la care treubuie sa "impingi" plugul. Da, eu fiind mai degraba vegan nu am nevoie de cereale pentru animale, dar asta nu inseamna ca nu traiesc "sanatos", dimpotriva...
Voluntar pentru plantat copaci? Nu e o idee rea...as veni, pana la urma este posibil ca asta sa fie o ultima solutie. Aici (in Canada), se fac multe lucruri pe baza de voluntariat desi oamenii sunt extrem de ocupati si ei.
Viata la tara nu-i chiar asa de usoara precum o descrii.Prefer sa cultiv grau,porumb si rapita( pentru biodiesel),binenteles mecanizat si toate celelalte(cartof,ceapa,rosii etc.) pt. consum propriu si  siguranta ca sunt cat de cat naturale.Dar profitul pt.existenta si a tine pasul cu prezentul il obtin din primele culturi.

#34
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Adica nu ne intereseaza ce facem dincolo de gard atata timp cat ceapa pe care eu o manc e sanatoasa?
Si tu manci doar cartofi ceapa si rosii, paine nu mananci? sau mamaliga?
Caci alea sunt facute din "ceea ce faci tu dincolo de gard". si aerul tot de dincolo de gard vine.
Foarte multa lume traiste cu gandul la viitor uitand  sa se bucure de prezent.
Si profitul pt. existenta este o discutie foarte ampla si care face diferenta in aceasta discutie si multe altele (precum si in cea despre permacultura).

#35
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Nu exista nici un ”gard”,nici-o diferenta intre consum si valorificare.Consum de toate (cereale,legume,fructe,carne etc) cat am nevoie si am satisfactia ca sunt produse de mine si mama natura.Valorific productia de pe cateva zeci de hectare de cereale,care-mi sunt mai usor de obtinut mecanizat, si-mi traiesc viata in prezent fara sa-mi fie frica de viitor si fara regrete din trecut.Ca o comparatie referitor la profit agricol,100ha de grau=10ha de legume in camp =1ha legume protejate (sere,solarii).

#36
salix_viminalis_energo

salix_viminalis_energo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 14.11.2012
Dupa cum vad unii ca vor evolua lucrurile ,in curand se va vorbi despre supravietuire urbana in orase.Ferice de cei ce au o bucata de gradina.
caci pot incepe cu Urban Farming,multe cazuri asemanatoare din Taiwan,Hong Kong,etc. pot fi luate in studiu.

Cat despre suprafata minima,depinde ce intelegem prin supravietuire.In mod sigur se va gasi cineva pe aici sa ne dea lamuriri despre Andrews' Scenic Acres,Ontario .
625 de acri sau 250 de Ha,in cazul acesta tot despre supravietuire se poate vorbi !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate