Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

[Sfat]Alegere sintetizator

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Buna seara!

Sunt un newbie in toata regula in ceea ce priveste pianul insa nu in ceea ce priveste si muzica. Acum 2 saptamani, la corul unde "profesez", am participat la o discutie, conform careia, odata ce treci de varsta de 12-13 ani, iti este foarte greu sa te mai poti apuca de pian.
Ceea ce am mai citit pe forum m-a facut sa sper ca poate nu e prea tarziu (am 17 ani Posted Image ). De anul trecut sunt un "fan" al pianului si pot spune cu mana pe inima ca devotament , ambitie si pasiune ar exista, mai putin insa cunostiinte tehnice.

Din cate am citit in topicurile anterioare, am realizat ca trebuie sa tin cont de cateva detalii tehnice in ceea ce priveste alegerea unui pian digital/sintetizator/orga etc (nu prea am inteles eu care e diferenta intre ele din cauza prea multor termeni tehnici Posted Image ).Acestea ar fi:
  • Asemanarea cat mai fidela a clapelor pianului digital cu cele ale pianului clasic;

  • Nr cat mai mare de clape.Din cate am inteles 88 ar fi ideal.

  • Sa aiba un slot ceva la care sa se poate conecta o pedala Sustain.

  • Un numar cat mai mare de tonuri.
Siii lista mea se termina aici... Rog ca cei care cunosc, sa imi mai ofere cateva detalii esentiale de care ar trebuie sa tin cont si sa explice ce ar semnifica fiecare

Mentionez ca as vrea sa inclin spre muzica clasica, cu toate ca pe la nunti nu ar strica sa ma acompaniez cu niste sarbe sau ceva de petrecere

Posted Image
Bugetul meu se incadreaza undeva la 1200 RON.
Eu am gasit aceasta orga. (Yamaha PSR-E423)
(Singurul lucru negativ ar fi nr mic de clape, 61...)
Mai astept pareri.

Multumesc, si o seara faina in continuare.Posted Image

#2
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Părerea mea este că pentru început este bun modelul pe care l-ai ales. Eu am exact acest model de 1 an de zile și sunt foarte mulțumit. Poți să încarci fișiere de tip ".mid", ".sty". Ca să fiu mai precis: vrei un negativ mai simpluț, îl cauți pe net și îl poți încărca în memoria ROM a orgii. Pentru a putea încărca melodiile trebuie să-ți instalezi driver-ul care îți vine cu orga.
Dacă meai vrei și alte detalii, contactează-mă.

#3
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012

 pui, on 21 octombrie 2012 - 18:59, said:

Părerea mea este că pentru început este bun modelul pe care l-ai ales. Eu am exact acest model de 1 an de zile şi sunt foarte mulţumit. Poţi să încarci fişiere de tip ".mid", ".sty". Ca să fiu mai precis: vrei un negativ mai simpluţ, îl cauţi pe net şi îl poţi încărca în memoria ROM a orgii. Pentru a putea încărca melodiile trebuie să-ţi instalezi driver-ul care îţi vine cu orga.
Dacă meai vrei şi alte detalii, contactează-mă.

Nu voi fi restrans de cele 61 de clape ?

#4
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 TorchMan, on 21 octombrie 2012 - 19:09, said:

Nu voi fi restrans de cele 61 de clape ?

Nu cred. Oricum, poţi să schimbi octavele (+ / -). Pentru uz "domestic" e ok. Nu ocupă nici mult spaţiu (claviatura mai mare, loc mai mult).

#5
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 TorchMan, on 21 octombrie 2012 - 18:31, said:

Buna seara!

Sunt un newbie in toata regula in ceea ce priveste pianul insa nu in ceea ce priveste si muzica. Acum 2 saptamani, la corul unde "profesez", am participat la o discutie, conform careia, odata ce treci de varsta de 12-13 ani, iti este foarte greu sa te mai poti apuca de pian.
Ceea ce am mai citit pe forum m-a facut sa sper ca poate nu e prea tarziu (am 17 ani Posted Image ). De anul trecut sunt un "fan" al pianului si pot spune cu mana pe inima ca devotament , ambitie si pasiune ar exista, mai putin insa cunostiinte tehnice.

Din cate am citit in topicurile anterioare, am realizat ca trebuie sa tin cont de cateva detalii tehnice in ceea ce priveste alegerea unui pian digital/sintetizator/orga etc (nu prea am inteles eu care e diferenta intre ele din cauza prea multor termeni tehnici Posted Image ).Acestea ar fi:
  • Asemanarea cat mai fidela a clapelor pianului digital cu cele ale pianului clasic;

  • Nr cat mai mare de clape.Din cate am inteles 88 ar fi ideal.

  • Sa aiba un slot ceva la care sa se poate conecta o pedala Sustain.

  • Un numar cat mai mare de tonuri.
Siii lista mea se termina aici... Rog ca cei care cunosc, sa imi mai ofere cateva detalii esentiale de care ar trebuie sa tin cont si sa explice ce ar semnifica fiecare

Mentionez ca as vrea sa inclin spre muzica clasica, cu toate ca pe la nunti nu ar strica sa ma acompaniez cu niste sarbe sau ceva de petrecere

Posted Image
Bugetul meu se incadreaza undeva la 1200 RON.
Eu am gasit aceasta orga. (Yamaha PSR-E423)
(Singurul lucru negativ ar fi nr mic de clape, 61...)
Mai astept pareri.

Multumesc, si o seara faina in continuare.Posted Image


Un pian nu se calculeaza dupa note ci dupa OCTAVE
Un pian standard are in jur de 7 octave
Un pian adevarat are 3 pedale
La bugetul de 1200 nu prea ai ce alege,recomand un Pian Electric Delson Allegro 8865

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate