Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Instalare windows 8 pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Buna ziua,
Mi-am achizitionat un SSD Kingston pentru sistemul de operare si cand dau sa instalez windows 8 pe SSD imi copiaza fisierele initiale si isi da restart, dau sa booteze de pe SSD ca instalez windowsul de pe stick, dupa care imi da o eroare de boot si sta acolo (am uitat sa-mi notez eroarea dar era ceva de genul C:/boot... si am vazut ca au mai fost oameni care au avut probleme de cest gens si se repara cum am zis eu dar mi se pare putin ciudat...). Trebuie sa ii dau sa booteze de pe stick dupa care sa ii dau sa repare windowsul si apoi trebuie sa ii dau sa booteze de pe SSD ca sa-si continue instalarea. Este normal? am nevoie de alte drivere? trebuie sa fac ceva SSD-ului ?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Modificat titlu din "instalare windows 8".

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Ai incercat sa scrii imaginea pe un DVD si sa incerci sa instalezi de acolo?

#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 flegma, on 19 octombrie 2012 - 12:10, said:

Ai incercat sa scrii imaginea pe un DVD si sa incerci sa instalezi de acolo?

Multumesc mult pentru sugestie. Inainte sa-mi fac DVD-ul cu windows 8 am facut update de firmware la SSD. Nu stiu care a fost cauza dar tind sa cred ca era din cauza stick-ului.
Acum am alte nelamuriri. Dupa ce mi-am reinstalat windowsul mi-a scazut nota la SSD de la 7.6 la 7.4
Este normal? acum ceva timp aveam note mai mari si la placa video si procesor, tot pe windows 8. Inainte aveam 7.0 la procesor iar acum am 6.9 iar la placa videa aveam 7.1 iar acum am 6.9. De la ce poate sa fie ?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lasa exact textul erorii ca nu sunte la loto/bingo si nici mama Omida nu scrie pe noi.

#5
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 gumball3000, on 19 octombrie 2012 - 21:01, said:

Lasa exact textul erorii ca nu sunte la loto/bingo si nici mama Omida nu scrie pe noi.

Colegul tau, flegma, mi-a dat o sugestie care a functionat si ii multumesc. Nu mai tin minte cum suna eroarea dar era ceva cu C:/boot si nu mai stiu ce iar sub era o eroare de genul cx00000f.
Stiu ca am cautat de la celalalt calculator dupa eroarea respectiva si am gasit ca trebuie sa introduc cd-ul cu windows si sa ii dau reparare. Aplicand sugestia lui flegma nu am mai primit eroarea respectiva. Acum nu inteleg de ce am obtinut un scor mai mic la SSD.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu prea au relevanta scorurile acela calculate de windows.
Dar ca idee este posibil sa fi setat IN BIOS IDE in loc de AHCI.

#7
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 gumball3000, on 19 octombrie 2012 - 21:27, said:

Nu prea au relevanta scorurile acela calculate de windows.
Dar ca idee este posibil sa fi setat IN BIOS IDE in loc de AHCI.

Este pe AHCI dar incerc sa nu ma mai uit la scorurile respective deoarece nu au relevanta si nu simt o incetinire a sistemului de cand a scazut scorul respectiv. :)
Acum am o alta problema: daca stau si lucrez numai pe SSD cred ca HDD-ul secundar intra in stand by si cand intru pe el sau vreau sa rulez ceva de pe el parca atunci o ia din loc, se aude cum incep platanele sa se invarta, parca atunci primeste curent.
Pot sa fac vreo setare ca sa nu mai intre in stand by ? cred ca nici HDD-ului nu ii este prea bine si este deranjant deoarece dureaza 1 secunda pana deschide ceva...pana acceseaza fisierul respectiv, apoi merge normal.
Model HDD SECUNDAR : WDC WD5000BEVT-22A0RT0
Firmware Revision: 01.01A01

Multumesc.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti sa muti fisierul de pagefile pe HDD ca sa-l tina ocupat. Sau te mai poti uita prin windows la setarile de power.
Nu am gasit mare lucru depsre acel HDD, dar stiu ca exista niste HDD-uri de au viteza variabila de la 5400-7200.
Ceva cu intelli nu stiu cum.

#9
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 gumball3000, on 23 octombrie 2012 - 11:27, said:

Poti sa muti fisierul de pagefile pe HDD ca sa-l tina ocupat. Sau te mai poti uita prin windows la setarile de power.
Nu am gasit mare lucru depsre acel HDD, dar stiu ca exista niste HDD-uri de au viteza variabila de la 5400-7200.
Ceva cu intelli nu stiu cum.

Am rami destui si am dezactivat pagefile-ul. M-am uitat prin setarile windows-ului si nu am gasit nimic, nici la power. Am gasit un program inseresant, Hard Disk Sentinel, care are setari interesante, printre care si Power Management Avansat si acolo pe implicit HDD-ul este setat la Curent APM Level la 96 (intermediate power management levels with standby is 96) si pot sa-l ridic la Curent APM Level la 254 (maximum performance and power consumption 254) si vad ca nu mai intra in standby (cel putin cat am butonat la calculator, inainte intra in timpul asta). Nu stiu daca nu mai intra sau a marit intervalul de timp. Vad ca nu ramane setat asa si dupa restart dar nu-mi pica mana sa dau manual. :)
HDD-ul asta are 5400 RPM.

#10
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 cilibiu, on 23 octombrie 2012 - 10:35, said:

Pot sa fac vreo setare ca sa nu mai intre in stand by ?
Da, in Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\Edit Plan Settings\Change advanced power settings\Hard disk\Turn off hard disk after
Pune acolo 0 Minutes

#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 654321, on 23 octombrie 2012 - 20:57, said:

Da, in Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\Edit Plan Settings\Change advanced power settings\Hard disk\Turn off hard disk after
Pune acolo 0 Minutes

Am setat. Multumesc pentru sugestie. Acum sa vedem daca mai intra sau nu ...:)

#12
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
ma ajuta si pe mine cineva sa instalez windows8 pe ssd(kingston hyperX 3K)
instalez de pe stick sau cd,copiaza fisierele,iar dupa restart nu booteaza.... dupa stick la fel!!!

Edited by mihaiLLL, 30 October 2012 - 10:27.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cum ai setat ordinea de boot ? Daca ai setat ca primary stick-ul sau CD-ul normal ca dupa restart tot al ele se duce sa booteze.
La restart intra in BIOS si vezi ca SSD-ul sa fie Primary.

#14
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
ordinea de boot este cdrom,hdd iar dupa restart nu am mai apasat orice tasta sa booteze dupa cd,si asa a bootat dupa ssd dar nu incarca decit 10-20% dupa care isi da restart,intra iar pe ssd si gata,apare ca si cum monitorul este aprins si atit.
Acelasi windows l-am instalat pe un laptop lenovo fara probleme!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate