Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Control radio masina

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Rolilas

Rolilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2011
Buna ziua , as dori sa fac o masina care sa o controlez wireless si care sa execute anumite procese , intrebarea mea este urmatoarea :
Care ar fi cea mai buna modalitate de a face conexiunea intre pc si acea masina ?
M`am gandit la 1 programator AVR cu un microcontroller pe el , care sa fie conectat la pc prin usb , pe masina urmand sa pun un alt microcontroller programat iar cele 2 microcontrollere sa comunice intre ele dar nu stiu inca exact prin ce .
Ascult sfaturile voastre cu placere !
O zi buna.

#2
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
eventual cele 2 pot comunica prin bluetooth? ca idee, nu stiu exact.


AICI

#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Daca nu vrei bluetooth si vrei distanta mai mare, poti folosi module radio dedicate (RFMxx, ZigBee, Nordic RF, etc.). Depinde ce vrei sa faci si cat esti dispus sa investesti.
Bluetooth-ul este ok pentru ca poti face telecomanda din telefonul mobil dar mai mult de 10-15m nu cred ca poti obtine.

#4
Rolilas

Rolilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2011
Pe masina respectiva ar veni montate 2 senzori de distanta , 1 encoder , motor , driver pt motor respectiv 1 microcontroller .
As putea face asta prin folosirea a 2 Arduino Uno , 2 xbee shileds , respectiv  2 module xbee ?
1 parte dintre ele venint montate pe masina , iar celelalte conectate la calculator ?
Ar fi o modalitate destul de scumpa , dar ce alte optiuni mai putin costisitoare dar nu foarte complicate as avea ?
Sunt la inceput de drum cand vine vorba de aceste chestiuni ... asa ca unele intrebari vi s`ar putea parea usoare :)
Mersi pt reply`uri , o zi buna !

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate cu xBee-uri dar sunt mai scumpe. Vezi ca mai sunt si alte transceivere mai ieftine (RFM22/RFM23).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate