Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Servicii stomatologice gratuite pentru studenti - Univ Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
SPQR88

SPQR88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.12.2010
Buna ziua,

Pe site-ul Universitatii Bucuresti  (http://unibuc.ro/n/d...la_gratuita.php) am gasit regulamentul privind asistenta stomatologica gratuita.

"Studenţii beneficiază de servicii gratuite cu excepţia unor intervenţii şi aparaturi sofisticate şi costisitoare (ex.: proteze, implanturi, etc.), cu condiţia ca aceştia să nu depăşească vârsta de 26 ani. De serviciile cabinetelor de medicină generală pot beneficia toti studenţii UB precum şi angajaţii, indiferent de facultatea şi departamentul de care aparţin."

In cazul in care sunt un student la UB sub 26 de ani si in nevoie de o plomba (posibil si canal) pot sa rezolv treaba la Kogalniceanu gratis? Nu am avut de-a face cu cabinetul medical al studentilor pana acum si nu stiu ce e pe acolo? Nu se platesc materialele care intra in compozitia plombei?

Va multumesc anticipat

Edited by ripper, 16 October 2012 - 07:32.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Inainte nu se platea. Acum din ce-am inteles, in Bucuresti se plateste jumate din costul manoperei, indiferent ca esti student sau nu.

#3
SPQR88

SPQR88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.12.2010
Salut, multumesc pentru raspuns.
Tocmai ce am fost azi pe acolo, dna stomatolog responsabila pt facultatea mea nu era la cabinet din motive personale. Cealalta dr stomatolog insa mi-a zis totul este inca gratuit doar ca "materialele folosite nu sunt de calitatea celor din cabinetele particulare", mentionand ca nu se pun pivoti si alte lucruri scumpe. Nefiind un caz de urgenta si nici repartizat ei nu m-a consultat.

Nu stiu cat de calitate sunt "materialele folosite la cabinetele particulare" unde o plomba ieftina m-a tinut (si inca tine de vreo 6 ani) in timp ce una scumpa s-a faramitat din 6 luni.
Am o intrebare, de cate ori se poate plomba un dinte? Dintele cu problema este un molar din partea de sus care necesita lucrare pe canal (durere cand intra mancare) iar peretii coroanei sunt in proportie de 30-40% distrusi.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai fi surprins sa afli ca nu-s chiar atat de calitate materialele prin cabinete. In clinicile mari, cu atat mai mult. Sunt materiale obisnuite.
O masea se poate plomba de cate ori trebuie, insa tot la fel de usor se distruge respectiva, pana la urma vei fi nevoit s-o imbraci. Daca este distrusa cum spui, ar fi mai bine s-o imbraci din prima. Daca apuca si se fractureaza, va fi mai rau apoi, mai costisitor, poate chiar extractie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate