Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Scene socante la Braila. O fata este batuta si umilita de o alta tanara, din cauza unui baiat

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#235
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 11:34, said:

Si chiar daca nu ai cum sa-i motivezi, macar ii poti face sa invete cat de cat de placere pentru ora ta.
Asta e ca mitul ala cu barbatii cu nas mare.

#236
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Ai zis bine "mit" .

#237
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Morpheus, daca nu iti convine salariul + o gramaaaada de vacanta + o gramada de timp sa te ocupi de copii (cine-i are)/familie, nu te angajezi in invatamant.
Atata timp cat medicii au salarii de toata jena, eu una nu ii plang pe profi, zau.

Dar daca te apuci de o treaba, apai fa-o ca lumea, mai ales cand in mainile tale e viitorul unor copii pana la urma.
Mi se pare dezgustator cand ii aud spunand ca elevii sunt imbracati mai bine ca ei, ca sunt prost platiti si ca n-au motivatie sa-si faca treaba. Ce vina au copiii, mai??
Astia care nu-si fac treaba fiindca, chipurile, nu sunt bine platiti, sunt genul care nu si-ar face-o ca lumea niciunde, indiferent de salariu.

Si-apoi, stii vorba aia: incepe prin a munci mai mult decat esti platit si vei sfarsi prin a fi platit mai mult decat muncesti Posted Image.

 lelali, on 17 octombrie 2012 - 11:45, said:

Asta e ca mitul ala cu barbatii cu nas mare.


Ia mai taci! Posted Image

Edited by Enigel, 17 October 2012 - 11:52.


#238
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Am mai spus-o si o mai spun pentru ca cred asta cu tarie: invatamantul este doar parte a procesului de educatie. Nu vad ce legatura este intre comportamentul violent al adolescentilor/oamenilor, sau al boilor, vitei adulti, si nivelul de cunostiinte in fizica, matematica sau orice alta disciplina scolara. In cazul asta poate "agresoarea" e foarte priceputa la fizica de exemplu. Aruncarea responsabilitatii si implicit a vinei pentru educarea odraslei pe sistemul de invatamant este un subrefugiu care mascheaza o incompetenta, un esec al parintilor.

#239
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 lelali, on 17 octombrie 2012 - 11:45, said:

Asta e ca mitul ala cu barbatii cu nas mare.
Nu e deloc mit. Dacă ştii cum să predai şi ştii cum să faci lucrurile interesante la oră, copiii vor fi atenţi. Uite, pe mine mă atrăgea chimia, numai că profa noastră ne dicta şi cam atât. N-am înţeles nimic din ea.
Singurul experiment pe care l-a făcut a fost să pună fenolftaleină într-o soluţie alcalină şi s-a făcut roşie. WOW!!!


 jeffy86able, on 17 octombrie 2012 - 11:45, said:

Ai zis bine "mit" .
Nu mai ştiu dacă ai nasul mare :lol:

#240
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 pierre_de_timp, on 17 octombrie 2012 - 11:52, said:

Am mai spus-o si o mai spun pentru ca cred asta cu tarie: invatamantul este doar parte a procesului de educatie. Nu vad ce legatura este intre comportamentul violent al adolescentilor/oamenilor, sau al boilor, vitei adulti, si nivelul de cunostiinte in fizica, matematica sau orice alta disciplina scolara. In cazul asta poate "agresoarea" e foarte priceputa la fizica de exemplu. Aruncarea responsabilitatii si implicit a vinei pentru educarea odraslei pe sistemul de invatamant este un subrefugiu care mascheaza o incompetenta, un esec al parintilor.


Legatura este partidul/partidele. Tztz.... Posted Image

#241
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 11:51, said:

Ia mai taci!

Nu pot, am lucrat in invatamant, e un subiect sensibil! Posted Image
Iar treaba asta cu pasiunea o auzeam des si ma enerva groaznic!

Adica noa, e ca si cum gasesti misto sa conduci o dacie, da' tu nici macar n-ai permis.

Edited by lelali, 17 October 2012 - 11:55.


#242
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 lelali, on 17 octombrie 2012 - 11:45, said:

Asta e ca mitul ala cu barbatii cu nas mare.

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 11:51, said:


Ia mai taci! Posted Image

De ce, ti-a spulberat un mit? O speranta naruita?Posted Image  Lasa, nu e nimic, tu stii cati inca mai cred in mos craciun si in "marimea nu conteaza"?

#243
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 m0rpheus, on 17 octombrie 2012 - 11:52, said:

Nu mai ştiu dacă ai nasul mare Posted Image

Am nasu' mare . Si atat ... Posted Image

#244
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 lelali, on 17 octombrie 2012 - 11:54, said:

Nu pot, am lucrat in invatamant, e un subiect sensibil! Posted Image
Iar treaba asta cu pasiunea o auzeam des si ma enerva groaznic!

Adica noa, e ca si cum gasesti misto sa conduci o dacie, da' tu nici macar n-ai permis.


Mai omule, NU e vorba de pasiune. E vorba de a-ti face treaba bine, odata ce ai acceptat un anumit job!! Daca nu0ti convine, pleci!

 pierre_de_timp, on 17 octombrie 2012 - 11:55, said:


De ce, ti-a spulberat un mit? O speranta naruita?Posted Image  Lasa, nu e nimic, tu stii cati inca mai cred in mos craciun si in "marimea nu conteaza"?


Nu mi-a spulberat nimic, doar ma enerveaza ca si-a bagat matura pe-aici :-))

#245
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 11:51, said:

Morpheus, daca nu iti convine salariul + o gramaaaada de vacanta + o gramada de timp sa te ocupi de copii (cine-i are)/familie, nu te angajezi in invatamant.
Atata timp cat medicii au salarii de toata jena, eu una nu ii plang pe profi, zau.

Dar daca te apuci de o treaba, apai fa-o ca lumea, mai ales cand in mainile tale e viitorul unor copii pana la urma.
Mi se pare dezgustator cand ii aud spunand ca elevii sunt imbracati mai bine ca ei, ca sunt prost platiti si ca n-au motivatie sa-si faca treaba. Ce vina au copiii, mai??
Astia care nu-si fac treaba fiindca, chipurile, nu sunt bine platiti, sunt genul care nu si-ar face-o ca lumea niciunde, indiferent de salariu.

Si-apoi, stii vorba aia: incepe prin a munci mai mult decat esti platit si vei sfarsi prin a fi platit mai mult decat muncesti Posted Image.
Complet de acord, când te angajezi la ceva, mai ales când ai o responsabilitate mare, ori o faci bine ori n-o mai faci deloc. Dar de câte ori se-ntâmplă asta? Am observat şi când făceam eu liceul, că foarte mulţi profesori (română, mate, geografie, istorie, chimie, fizică) aşteptau copii la meditaţii, ca să le explice mai bine. Lol.

Eh, asta cu "elevii sunt îmbrăcaţi mai bine decât ei" e o aberaţie de toată jena. Ce vină am eu că mama mă îmbracă doar în Burberry ( :bigwhitegrin: ) ?

În învăţământul public nu prea cred că se va ajunge foarte curând la a fi plătit mai mult decât munceşti. De fapt, cam în toate domeniile în care statul îţi dă salariu.

 jeffy86able, on 17 octombrie 2012 - 11:56, said:

Am nasu' mare . Si atat ... Posted Image
:lol: Dacă aveai nasul mai mic, nu dădeai speranţe false... :))

Ca să mai clarific ceva, nu le iau apărarea deloc. Este sub orice critică stadiul în care a ajuns învăţământul şi cei de sus care schimbă programele în fiecare an sunt la fel de bătuţi în cap.

#246
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 m0rpheus, on 17 octombrie 2012 - 11:59, said:

Posted Image Dacă aveai nasul mai mic, nu dădeai speranţe false... Posted Image)

Pai tocmai aia e problema . Sunt o iluzie optica umana . Iluzie cerebrala mai bine zis . Posted Image  Am nasu' mare si port 45 la picior . Femeile zambesc cand trec pe langa mine pe strada . Dac'ar stii ele ... Posted Image

#247
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
daca vreti neaparat, nah, invatamantul, ca si sofatul, de exemplu ,nu e pentru toti. E o abilitate pe care o ai sau nu. (nu am gasit alta rima in viteza si de aia am folosit sofatul. Posted Image )

#248
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 m0rpheus, on 17 octombrie 2012 - 11:59, said:

Complet de acord, când te angajezi la ceva, mai ales când ai o responsabilitate mare, ori o faci bine ori n-o mai faci deloc. Dar de câte ori se-ntâmplă asta? Am observat şi când făceam eu liceul, că foarte mulţi profesori (română, mate, geografie, istorie, chimie, fizică) aşteptau copii la meditaţii, ca să le explice mai bine. Lol.


În învăţământul public nu prea cred că se va ajunge foarte curând la a fi plătit mai mult decât munceşti. De fapt, cam în toate domeniile în care statul îţi dă salariu.




In invatamantul public inca se mai poate cu meditatii cu elevii de la clasa.
Daca iti faci treaba bine la clasa, esti contactat de parinti pentru meditatii.
Chiar sunt copii care nu pricep doar la ore, ai de unde sa castigi suplimentar.

 pierre_de_timp, on 17 octombrie 2012 - 12:02, said:

daca vreti neaparat, nah, invatamantul, ca si sofatul, de exemplu ,nu e pentru toti. E o abilitate pe care o ai sau nu. (nu am gasit alta rima in viteza si de aia am folosit sofatul. Posted Image )



Si ar fi pentru mult mai multi, daca ar fi informati si daca si-ar da putin silinta sa intelega ce au de facut pe acolo.
Dar cum sunt prost platiti, de ce sa se oboseasca?... Posted Image

#249
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 jeffy86able, on 17 octombrie 2012 - 12:02, said:

Pai tocmai aia e problema . Sunt o iluzie optica umana . Iluzie cerebrala mai bine zis . Posted Image  Am nasu' mare si port 45 la picior . Femeile zambesc cand trec pe langa mine pe strada . Dac'ar stii ele ... Posted Image
Dac-ar ști, nu știi. Ca să fim ontopic :bigwhitegrin:


 pierre_de_timp, on 17 octombrie 2012 - 12:02, said:

Daca vreti neaparat, nah, invatamantul, ca si sofatul, de exemplu ,nu e pentru toti. E o abilitate pe care o ai sau nu. (nu am gasit alta rima in viteza si de aia am folosit sofatul. Posted Image )
Rimă? Poate corelație sau asociere :P
Dar ca și șofatul, o fac și cei care nu-s "talentați".


 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 12:02, said:

In invatamantul public inca se mai poate cu meditatii cu elevii de la clasa.
Daca iti faci treaba bine la clasa, esti contactat de parinti pentru meditatii.
Chiar sunt copii care nu pricep doar la ore, ai de unde sa castigi suplimentar.
Da, și așa câștigi mai bine. Dar eu îmi mențin părerea - ar trebui salarii mai mari. Dacă s-ar putea implementa un sistem prin care să fie crescut salariul în funcție de competențele profesorului respectiv, ar fi perfect. Dar ar trebui să fie testări obiective și un triator corect care să-i evalueze și pe ei cum trebuie.

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 12:05, said:

Si ar fi pentru mult mai multi, daca ar fi informati si daca si-ar da putin silinta sa intelega ce au de facut pe acolo.
Dar cum sunt prost platiti, de ce sa se oboseasca?... Posted Image
Ştiu că profesorii fac şi pedagogie. Acolo oare nu-i învaţă nimic despre psihologie?

#250
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 m0rpheus, on 17 octombrie 2012 - 12:09, said:





Da, şi aşa câştigi mai bine. Dar eu îmi menţin părerea - ar trebui salarii mai mari. Dacă s-ar putea implementa un sistem prin care să fie crescut salariul în funcţie de competenţele profesorului respectiv, ar fi perfect. Dar ar trebui să fie testări obiective şi un triator corect care să-i evalueze şi pe ei cum trebuie.


Ştiu că profesorii fac şi pedagogie. Acolo oare nu-i învaţă nimic despre psihologie?


Bineinteles ca salariile sunt jalnice, nu incape discutie.
Ideea era ca unii nu s-ar descurca mai bine nici cu de 10-20 de ori mai mult.

Nu.

#251
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 m0rpheus, on 17 octombrie 2012 - 12:09, said:


Rimă? Poate corelaţie sau asociere Posted Image
Dar ca şi şofatul, o fac şi cei care nu-s "talentaţi".

dom' profesor, "n-am gasit alta rima" e o expresie standardizata aproape... deh... referinte culturale diferite... :P

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 12:10, said:

Bineinteles ca salariile sunt jalnice, nu incape discutie.
Ideea era ca unii nu s-ar descurca mai bine nici cu de 10-20 de ori mai mult.

Nu.

Tu esti in sindicat? Cu ce un salariu mai mare al profesorilor ar fi evitat "scenele socante"? Posted Image

#252
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 Enigel, on 17 octombrie 2012 - 12:10, said:

Bineinteles ca salariile sunt jalnice, nu incape discutie.
Ideea era ca unii nu s-ar descurca mai bine nici cu de 10-20 de ori mai mult.

Nu.
Ca în orice alt domeniu, dacă n-ai ce-ţi trebuie, degeaba primeşti şi teren pe lună ca să joci baschet.

Atunci ar trebui introdusă. Să ştii cum să atragi copiii, să-i faci să-şi dorească să-nveţe ceva în plus faţă de ceea ce le dai tu.

 pierre_de_timp, on 17 octombrie 2012 - 12:12, said:

dom' profesor, "n-am gasit alta rima" e o expresie standardizata aproape... deh... referinte culturale diferite... Posted Image
My greşeală, atunci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate