Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Licenta pentru tutoriale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Sa zicem ca vreau sa-mi fac un site si sa postez niste tutoriale facute de mine in Photoshop. Daca nu am licenta cumparata ci luata de pe net voi avea probleme cu legea , etc. ? Sfaturi cat mai multe despre acest domeniu si cum sa nu am probleme. Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Apare undeva programul in cauza ? Daca da atunci e normal sa ai licenta. Daca e vorba doar de imagini prelucrate acestea nu pot constitui o dovada ca au fost prelucrate cu X program.

#3
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

View Postneagu_laurentiu, on 13 octombrie 2012 - 10:37, said:

Apare undeva programul in cauza ? Daca da atunci e normal sa ai licenta. Daca e vorba doar de imagini prelucrate acestea nu pot constitui o dovada ca au fost prelucrate cu X program.

Nu inteleg,cum adica "apare undeva"? Eu ma  refeream la tutoriale video facute cu Photoshop pt.toti cei de pe net, interesati desigur. Eu am invatat sa lucrez in photoshop de pe youtube si vreau sa-i ajut si pe altii,dar nu stiu daca imi trebuie licenta,probabil ca da...

Edited by Aly07, 13 October 2012 - 10:45.


#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAly07, on 13 octombrie 2012 - 10:45, said:

Nu inteleg,cum adica "apare undeva"? Eu ma  refeream la tutoriale video facute cu Photoshop pt.toti cei de pe net, interesati desigur. Eu am invatat sa lucrez in Photoshop de pe youtube si vreau sa-i ajut si pe altii,dar nu stiu daca imi trebuie licenta,probabil ca da...

Licenta pentru ce? Nu se intelege bine. Licenta pentru Photoshop-ul ce folosesti sau licenta pentru realizarea de tutoriale?
Pentru Photoshop sau alte programe ce le folosesti si care necesita acest lucru, da ai nevoie de licenta, pentru ca sa faci tutoriale nu ai nevoie de o licenta anume. (asta daca nu gresesc cumva)

Edited by poadol, 13 October 2012 - 11:08.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hai sa o luam mai simplu: pentru Photoshop iti trebuie licenta si tu nu o ai, dar il folosesti, ceea ce nu-i bine.
Acum vrei sa te filmezi cind faci asta si sa pui video-ul pe net. Ti se pare o miscare buna?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAly07, on 13 octombrie 2012 - 10:45, said:

Nu inteleg,cum adica "apare undeva"?
Nu-mi era clar daca aplicatia in cauza e subiectul sau rezultatul/imaginile. Acum e clar, singur te dai de gol.

#7
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Probleme cu legea ai din momentul in care folosesti software-ul respectiv fara sa fi cumparat licenta pentru el. Ce faci mai departe e cancan..

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Poti utiliza programul in perioada de evaluare si poti crea atunci zeci de tutoriale...daca nu dormi.
Altfel se numeste piraterie.

#9
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

View PostYOUR_GOD, on 13 octombrie 2012 - 12:31, said:

Poti utiliza programul in perioada de evaluare si poti crea atunci zeci de tutoriale...daca nu dormi.
Altfel se numeste piraterie.

Si cum demonstrez ca l-am folosit in perioada de trial ? Cum se fac controalele astea ?

#10
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007

View PostAly07, on 13 octombrie 2012 - 14:19, said:

Si cum demonstrez ca l-am folosit in perioada de trial?
Nu trebuie să demonstrezi că ești nevinovat.

View PostAly07, on 13 octombrie 2012 - 14:19, said:

Cum se fac controalele astea ?
În general nu vor să te prindă în culpă, vor să cumperi.
Probabil au și alte protocoale, dar îți spun cum au procedat în cazul meu:
Mi-au trimis o scrisoare bădărănească în care mi-au cerut o listă cu softurile de la ei pe care le folosesc.
Mi-au dat un termen de două săptămâni.
Apoi, în funcție de răspunsul tău își fac niște calcule și vin sau nu în control.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cum demonstrezi ca l-ai cumparat? Daca ai vizitatori, deschizi PC-ul si ei vor gasi softul in perioada de evaluare. Pentru cele cumparate, se verifica licenta. As simple as that.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Decat sa pierzi timpul facand tutoriale moca (pe o nisa care-i plina de asa ceva), foloseste-l mai bine in scop productiv ca sa iti poti permite o astfel de licenta.

Edited by dani.user, 13 October 2012 - 15:34.


#13
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
nu o sa ai nici o problema.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

The trial version is fully functional and offers every feature of the product for you to test-drive.
Mai bine intreaba-i intr-un mail ce si cum. Eu inteleg ca e doar pentru tine trial-ul. Nimic din ce ar inseamna productie sau publicare.

#15
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmishpowerpuff, on 13 octombrie 2012 - 14:46, said:

În general nu vor să te prindă în culpă, vor să cumperi.
Probabil au și alte protocoale, dar îți spun cum au procedat în cazul meu:
Mi-au trimis o scrisoare bădărănească în care mi-au cerut o listă cu softurile de la ei pe care le folosesc.
Mi-au dat un termen de două săptămâni.
Apoi, în funcție de răspunsul tău își fac niște calcule și vin sau nu în control.

Stai stai stai, reinvii topicu de curiozitate.
Cine rahat isi da seama dintr-o inregistrare sau poze ca software-ul tau e piratat.
Cine ti-a trimis scrisoarea? Adobe ?

N-am mai auzit pana acum, am inteles eu ceva gresit din subiect? Omul vrea sa faca un site de tutoriale si cineva din poze/inregistrari isi va da seama ca e piratat?

#16
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostGh3r0m, on 16 octombrie 2012 - 17:06, said:

Sunt oameni corecți aici pe forum Posted Image

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGh3r0m, on 16 octombrie 2012 - 17:06, said:

Omul vrea sa faca un site de tutoriale si cineva din poze/inregistrari isi va da seama ca e piratat?
Nu de asta e vorba ci de faptul ca se expune daca-si da si datele (banuiesc ca nu face tutoriale anonime). Si "binevoitori" se gasesc.

Edited by neagu_laurentiu, 16 October 2012 - 17:24.


#18
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
@Gh3r0m
Eu i-am răspuns la întrebare lui Aly07 ("Cum se fac controalele astea"), nu am spus că mi-au trimis scrisoare pentru că am făcut eu tutoriale.
Da, a fost o campanie plătită de Adobe, dar mesajul a fost foarte neinspirat - dacă mă mai bătea câteodată gândul să cumpăr de la ei (nu că aș folosi eu, ci pentru că folosesc clienții mei), după scrisoarea aia nici nu am mai vrut să aud de ei.

@w3room
Oricine e corect când e mai ieftin așa :).

@Aly07
Stai liniștit că nu îți face nimeni nimic. Tu ești agentul lor de vânzări pe care nici nu trebuie să îl plătească.
Dacă te-ar întreba de licență acum nu te-ai mai atinge de ceva de la Adobe, pentru că nu ai puterea financiară și nici dorința de a plăti sute de euro pe ceva de la ei.
E mai bine pentru ei să înveți și să le arăți și altora pentru că dacă veți câștiga bani cu asta mai târziu, veți cumpăra vrând nevrând.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate