Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Unde schimbam foarte foarte multa valuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Unde schimba casele de schimb valutar? Cum faci sa intri in mod direct pe piata de schimb valutara?

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Mai Becali , fii atent , casele de schimb valutar lucreaza direct cu BNR-ul . Intra la ei pe site si citesti mai multe acolo .E ca o bursa doar ca sunt anumite criterii .In primul rand piata interbancara joaca mult mai divers ...Sper ca ma intelegi ...

#3
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se numeste FOREX... totusi nu cred ca e parazitul de Forex de la noi intretinut de Saxxo bank

#4
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
la o casa de schimb valutar este cursul mai bun decat la banci. Din ce am vazut la banci, cel mai bun curs la cumparare il are banca romaneasca. De asemenea, cursul depinde si de zona geografica unde se afla casa de schimb valutar. Si daca ai multa valuta atunci poti sa negociezi pretul.. iesi super bine.

#5
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Banii de la casele de schimb se duc la alimentarea pietei conduse de interlopi .Bani cu camata cu o dobanda mare .Ce ramane se liciteaza la BNR  si in functie de joul pietei se fac depozite . Este un circuit simplu dar eficient .

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ar mai fi de precizat:
- ce înseamnă foarte multă valută?
- de care valută?
- vânzare sau cumparare?

De principiu, licitația valutară interbancară presupune participanți bancari.

#7
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006
daca vorbim de multa valuta cash, ceva de genul - un apartament cotat binisor (40k cel putin), poti cere o negociere directa cu banca - e o notiune care mi-a trecut pe la ureche, intereseaza-te!

#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Aujisem la Moise Guran ieri ca cel mai bine e sa mergi la banca si sa le spui ca vrei sa cumperi  valuta la licitatie, angajatul e obligat sa-ti dea un curs care de cele mai multe ori e apropiat de cel BNR.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Vorbea prostii, sub 10.000 €/$ nu te bagă nimeni în seamă, și prețul negociat nu e neapărat unul apropiat de BNR.

#10
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Ca sa obtii raspunsuri multumitoare ar mai trebui informatii: care-i valuta ( ca si Botswana are moneda proprie care-i tot valuta ) , pe unde se invarte "foarte multa" , dar "foarte foarte multa valuta" si ce vrei sa faci , sa vinzi sau sa cumperi.

#11
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Sa zicem ca am 300 mil euro in cont, si vreau sa ii investesc in Romania, deci sa ii cheltui aiai, deci sa ii schimb in Lei!
Sau invers, sa zicem ca am 1mld de lei din astia grei, si vreau sa investesc in zona Euro sau in SUA...

#12
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Am scris la mai multe banci pentru ca si eu sunt interesat de acest lucru si mi-au spus ca se poate negocia cursul pentru sume de peste 10.000 euro.

#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Josef_Mengele, on 24 noiembrie 2012 - 23:50, said:

Sa zicem ca am 300 mil euro in cont, si vreau sa ii investesc in Romania, deci sa ii cheltui aiai, deci sa ii schimb in Lei!
Sau invers, sa zicem ca am 1mld de lei din astia grei, si vreau sa investesc in zona Euro sau in SUA...
Te duci la orice bancă, și te rezolvă ei.
Dar înainte de a îți face griji că n-ai unde schimba 300 mil.€, întâi fă rost de banii ăștia, și odată ce i-ai obținut, o să obții rezolvare, fără să mai apelezi la ajutorul nostru.

#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 Josef_Mengele, on 24 noiembrie 2012 - 23:50, said:

Sa zicem ca am 300 mil euro in cont, si vreau sa ii investesc in Romania, deci sa ii cheltui aiai, deci sa ii schimb in Lei!
Sau invers, sa zicem ca am 1mld de lei din astia grei, si vreau sa investesc in zona Euro sau in SUA...

Trebuie sa ajungi sa vorbesti la trezoreria bancii pentru ca acolo iti pot da cel mai bun curs. Insa la o suma asa de mare, daca vrei sa o schimbi dintr-o data s-ar putea sa influentezi piata cu totul, nici nu cred ca iti pot da un curs ferm, decat daca schimbi cate 50 milioane pe zi.

Iar la trezorerie, poti obtine un curs mai bun, cu cat vorbesti cu o persoana mai sus ierarhic, pentru ca un trader are o limita anume de cat poate sa-ti dea el, dar seful lui poate sa-ti dea chiar mai bine. Insa traderul nu o sa-ti faca aceasta legatura, ca ii convine sa te tina la el.

Deci daca faci chestia asta o singura data, o sa dureze mult timp ca sa obtii cel mai bun curs, dar pentru cei de la Sidex sau Alro, care schimba milioane de euro in fiecare zi, totul ii costa o apasare de buton si vor avea un curs mai bun decat vei avea tu vreodata cu toate interventiile si discutiile pe care le poti face.

#15
snowly

snowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.06.2006

 Josef_Mengele, on 24 noiembrie 2012 - 23:50, said:

Sa zicem ca am 300 mil euro in cont, si vreau sa ii investesc in Romania, deci sa ii cheltui aiai, deci sa ii schimb in Lei!
Sau invers, sa zicem ca am 1mld de lei din astia grei, si vreau sa investesc in zona Euro sau in SUA...

ii schimbi in cateva luni, incet incet; se ocupa trezorieru' corporatiei...

Habar n'am care's market makerii pe eur/ron(cine dracu' ar specula pe gunoiu' asta?).

Sau, in pungi; ii pui mata in multe pungi de un leu. Te scoli dis de dimineata, si iei casele de schimb la rand. Vei reusi in fo' 20 de ani.

#16
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Casele de schimb valutar fac tranzactii cu persoanele fizice si cu bancile . Casele de schimb valutar (personaliate juridica) cit si persoanele fizice avind conturi deschise la respectiva banca in ron si alte valute pot face tranzactii cu bancile la licitatie prin trezoreria bancii cu o platforma de tranzactionare sau prin telefon la cursuri ferme spot sau la prin plasare de ordine la limita .
Diferenta dintre cumparare si vinzare (spread) poate fi mai mica pentru o casa de schimb valutar decit la o persoana fizica motivata de un anumit cotract asumat
(referitor la volum tranzactionat)

#17
bengabenga

bengabenga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.01.2013
Uhm , daca ai multi bani de schimbat.. se poate negocia cu banca, nu e nevoie sa intrebi pe forum .

Cum era si bancul :

Un om de afaceri roman intr-o banca elvetiana:
- Vreau sa depun niste bani in cont.
- Ce suma?
Omul in soapta:
- Trei milioane de euro.
- Puteti vorbi cu voce tare. La noi saracia nu se considera un defect.

#18
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Cu banca nu ai ce negocia , in fiecare moment al zilei de tranzactionare este alt pret ce se poate oferi de catre banca si in functie de client se practica acel spread ,
Daca tu client vrei un anume pret de tranzactionat atuci lasi un ordin de tranzactionare scris cu suma , data valutei , termenul ordinului si pretul la care vrei sa se efectueze tranzactia . Tranzactia se va face efectiv numai daca cotatia respectivei valute a banci va ajunge la pretul indicat de tine in ordin .
Bancile nu o sa-ti spuna tie , oricarui client , anumite oportunitati pe care le poti avea ca sa ai un cistig cit ar fi el de mic !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate