Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Allview Alldro Speed S

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am achizitonat de curand aceasta tableta.
De la bun inceput vreau sa precizez ca am cumparat-o pentru GPS si nu imi pare rau.
Caracteristici:
procesor Cortex A8 1.20GHz, 7", 512MB DDR3, 4GB, Wi-Fi, Android 4.0, Black
Porturi: 1 x Micro USB, 1 x 3.5 mm (merg puse casti normale), 1 x mini HDMI
Wireless 802.11 b/g/n; 3G: Da, prin dongle (neinclus)
Baterie:Li-Polymer 2800 mAh / 3.7 V; Autonomie de lucru: Pana la 4 ore (real)
G-Sensor
Receptor GPS incorporat
FM Transmitter
Video Call - WI FI
Streaming FullHD la rezolutie 1080p
Browser cu suport Flash
Player / HTML 5
Suporta aplicatii Office
Dimensiuni (W x D x H): 191 x 118 x 9 mm
Camera WEB: In fata: 0.3 MP (pentru apeluri video - probat cu Skype functioneaza ok, totusi calitatea imaginii lasa de dorit)
Sistem de operare:
Android 4.0
Vine cu Android market (google play) preinstalat.
Mai multe detalii gasiti pe site-uri de profil.

In pachet am gasit: Suport tableta pt masina, Incarcator 220v + auto, Cablu OTG, cablu conectare tableta PC, casti stereo. Cardul l-am achizitionat separat (8 Gb - 35 lei - trebuia sa iau unul mai mare.)
Ca sa o iau in ordinea functiunilor descrise de E-mag : Video Call - am testat merge cu Skype (aplicatie downlodata din market - free) pe YM nu am incercat inca, calitatea filmarii nu este una extraordinara (camera are "doar" 0.3 Mpx)
Navigare GPS - Am incercat softul nativ cu care vine tableta (NDrive) cel putin la nivel de oras, in Iasi e mult sub alte softuri (vezi Igo Primo) are strazile dar nu afiseaza denumirea, nu am vazut POI...etc, nu stie sa te duca la nivel de numar cladire ci doar intersectie de strazi. Eu am mers pe un Kit de Igo Primo special pentru tableta (800x480) pot sa zic ca sunt super multumit de IGO.
FM transmitter - calitate mult mult mult mult INFERIOARA.....se aude cu fasait...nasol e degeaba
HDMI - nu am incercat
Suport si incarcator pentru masina - sunt foarte OK, GPS-ul isi face treaba super bine, se vede bine si ziua.
Remarci personale:
- face "unde" cand apesi pe ecran (de vina este capacul de plastic din spate)
- fm transmitter este doar o functie pusa acolo, cel putin la mine nu functioneaza cum trebuie (semnal foarte slab si prost cu fasait)
- navigatorul web nativ este destul de greu de folosit, paginile se incarca destul de greu (o fi netul meu de vina), daca deschid mai multe taburi ma chinui de ma ia ...... pana nimeresc "X" -ul sa inchid din ele. In descriere este precizat "Browser cu suport Flash " nu am reusit sa intru pe jocuri online (Ikariam) imi spune ca trebuie sa upgradez flashul sau ceva de genul...
- am instalat cateva aplicatii pe ea care functioneaza OK, cu jocurile inca nu am reusit imi tot zice ca nu am spatiu pe SD card desi am peste 5 GB liberi...ramane sa mai sap
- nu am reusit sa mut aplicatiile din memoria interna pe card
- din punctul meu de vedere cei 512 MB nu sunt suficienti, la mine nu raspunde foarte prompt la comenzi as fi optat pentru o varianta cu 1G de memorie dar nu am vazut cu GPS si pe mine asta ma interesa.
- procesorul isi face treaba bine, Gps-ul cu Igo merge perfect, ruteaza repede, gaseste satelitii in cateva secunde (sub 1 min), recalcularea traseului se face aproape instant
- am vizionat ceva filme care se vad super bine cu playerul nativ, nu am incercat insa un film cu subtitrare dar din ce am butonat prin setarile playerului am vazut ca ai posibilitatea sa selectezi o subtitrare
- are multitasking (ruleaza mai multe aplicatii instantaneu)
- muzica se aude bine in difuzorul tabletei si mai bine in castile incluse in pachet
Un minus as da la memorie 512 MB se misca destul de incet, la memoria interna de doar 4GB (se rezolva cu un card MicroSD), Fm trasmitter - degeaba si lipsei 3G incorporat dar sa nu uitam de pretul la care este comercializata tableta.
Un mare plus pentru GPS (inca odata precizez ca acesta este motivul pentru care am cumparat-o si isi face treaba cu BRIO), o navigatie GPS costa in jur de 4-500 Ron cu 600 Ron am si GPS si tableta.
Per total sunt MULTUMIT si recomand celor care isi doresc un GPS care "stie" sa mai faca si altceva.
Pro: GPS cu Igo Primo
Display ok
Wireless
Andriod 4 (ICS)
Contra: lipsa 3G
Memorie RAM mica 512 Mb
FM transmitter - calitate foarte proasta
Lipsa MicroSD card in pachet

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Legat de memoria ram, de ce nu ai optat pt evolio evofun? Are de asemenea gps, fm transmitter dar vine cu 1 Gb ram.

#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ma tot intreb si eu de ce?
Din cauza ca nu am vazut ca are GPS cand m-am uitat pe site la Emag.....acum am vazut si am cerut sa o schimb pe asta cu EvoFun....

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Bine macar ca poti face schimbul.

#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mda...am schimbat-o....cu un Nexus 7, ma bucur de alegerea facuta...pe langa AllView asta e naveta spatiala...

#6
cdaniela13

cdaniela13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2007
Buna, sunt noua in postari si nu stiu daca postez bine aici, dar am si eu nevoie de ajutor.
Am o Tableta Allview Alldro Speed S, GPS, Full Europa, am descarcat NDrive din marketul android dar cand sa bag harti erau contra cost, intrebarea mea era daca ma poate ajuta cineva sa pun harti gratis :D
Se poate?
Multumesc anticipat.

#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 cdaniela13, on 21 martie 2013 - 11:07, said:

Buna, sunt noua in postari si nu stiu daca postez bine aici, dar am si eu nevoie de ajutor.
Am o Tableta Allview Alldro Speed S, GPS, Full Europa, am descarcat NDrive din marketul android dar cand sa bag harti erau contra cost, intrebarea mea era daca ma poate ajuta cineva sa pun harti gratis Posted Image
Se poate?
Multumesc anticipat.

Cumpara-le sau cauta pe forumurile de Warez. Ceea ce ceri tu este contrar regulilor acestui forum.

#8
cdaniela13

cdaniela13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2007

 filip.serban, on 21 martie 2013 - 11:25, said:


Cumpara-le sau cauta pe forumurile de Warez. Ceea ce ceri tu este contrar regulilor acestui forum.

Posted Image Imi cer scuze daca am incalcat regulile....multumesc!!!

#9
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Poți să întrebi la Alview,s-ar putea să fie gratuite.dar mai bine e IGO.e mult mai detaliat

#10
-Heroes-

-Heroes-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.08.2010
Salut,

Am si eu o problema cu modelul acesta de tableta (allview alldro speed s EU), deoarece nu functionau unele aplicatii (youtube, de exemplu) am incercat sa fac un update de firmware. Problema este ca ceea ce am gasit functioneaza perfect fara touch screen, acesta nu raspunde.
Ma poate ajuta cineva cu un firmware original al tabletei sau ceva informatii despre driver-ul de touch screen.
Orice informatie imi poate fi de folos.
Va multumesc!

#11
-Heroes-

-Heroes-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.08.2010
Salut,

As avea si eu nevoie daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu firmware original sau chiar custom functional pentru tableta Allview Alldro Speed S EU 7 inch. Va multumesc anticipat!

Precizez ca in momentul de fata am testat un firmware (ales din intamplare, m-am uitat gresit la modelul de tableta) problema cu acesta este ca nu raspunde touch screen-ul, in rest functioneaza perfect. Am testat tableta cu un mouse conectat pe cablu OTG.

#12
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
unde ai gasit firmware ?

#13
-Heroes-

-Heroes-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.08.2010

 lache1, on 31 august 2015 - 13:37, said:

unde ai gasit firmware ?
Un site chinezesc ceva, numai tin minte. Am cautat pentru tableta Allwinner A10, LY-F1, crezand ca se potriveste.

#14
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
mai vezi pe aici http://alldro.forumer.com desi multe link-uri nu mai functioneaza ca sunt prea vechi

#15
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007
Pana la urma ai gasit ceva ? Ma intereseaza si pe mine. Am versiunea cu 1GB RAM.

Edited by Mur, 30 November 2015 - 18:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate