Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ayatollah Fadlallah - perle ale intelepciunii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#73
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 09 octombrie 2012 - 18:57, said:

Pelerinajul dureaza mai mult timp, asa ca ei ramaneau in starea de sacralizare si ca sa poata intra in casa intrau prin alt loc. Sacralizati nu egal terminat pelerinajul. Esti in stare de sacralizare odata inceput pelerinajul, dar acesta dureaza zile intregi.
Deci esti in stare de sacralizare incepand pelerinajul ...adecatelea esti pe sfert sacral si urmeaza sa te completezi in restul de zile...da pe sfertul ala de sacral aveau permisiunea sa intre....
Cand despici firu in patru si ajungi la aberatii...iti dai seama ca dai cu capu`n zid indiferent pe ce usa intri.

View Postkaruna, on 10 octombrie 2012 - 00:31, said:

. Si fiindca sunt si fete evreice pe aici le intreb daca cumva s-au increstinat de nu mai condamna homosexualii. Posted Image
Si yo te intreb cum te-a strapuns aceasta intrebare...nu de alta dar cinstit sincer si uman vreu sa-ti fiu de folos sa nu Fer sangerezi de la ea si sa chem Crucea Rosie.

#74
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 01:21, said:

Deci esti in stare de sacralizare incepand pelerinajul ...adecatelea esti pe sfert sacral si urmeaza sa te completezi in restul de zile...da pe sfertul ala de sacral aveau permisiunea sa intre....
Cand despici firu in patru si ajungi la aberatii...iti dai seama ca dai cu capu`n zid indiferent pe ce usa intri.


Citeste despre sacralizare in pelerinaj, in orice religie. E o stare identica, nu graduala, care se pastreaza de la inceput pana la sfarsit. In fiecare religie sunt anumite reguli care trebuie respectate pentru a nu o pierde. Acum e clar?

#75
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 10 octombrie 2012 - 03:16, said:


Citeste despre sacralizare in pelerinaj, in orice religie. E o stare identica, nu graduala, care se pastreaza de la inceput pana la sfarsit. In fiecare religie sunt anumite reguli care trebuie respectate pentru a nu o pierde. Acum e clar?
Pai daca se pastra incepand de la inceput nu trebuiau sa mai faca o spartura prin spate, intrau pe usa din fata dupa ce intorceau.
La mine a fost clar mereu, explicatia ta insa este total ilogica, reciteste ce ai scris..de fapt..nu recitii, poti sa o lasi asa cum este.Posted Image

#76
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkaruna, on 10 octombrie 2012 - 00:31, said:



Nu stiu de ce tu in momentul asta imi amintesti de un proverb italian foarte misto, care zice asa: porcul si poetul sunt apreciati doar dupa moarte.
și proverbu nu zice nimic de scroafe? :huh:


Quote

  "ghici!". Posted Image
nici nu mă ostenesc. pagubă-n ciuperci :lol:

Quote

Cu ce e mai rau un atentat sinucigas decat un atentat pur si simplu?...
nu-i nicio diferență

Quote

  ai dat
vrei să-ți dau și ție? să știi că am standardele mele :lol:

Quote

Sau mai degraba tu citesti toate tampeniile
așa-i, îți mai citesc și ție posturile din vreme-n vreme


Quote

Si a cui zici tu ca e meritul pentru trebusoara asta, anume ca in vest homosexualii nu sunt "hacuiti"??
eu zic că al papei, ș-al călugărilor de prin mânăstiri -_-

#77
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 13:19, said:

Pai daca se pastra incepand de la inceput nu trebuiau sa mai faca o spartura prin spate, intrau pe usa din fata dupa ce intorceau.
La mine a fost clar mereu, explicatia ta insa este total ilogica, reciteste ce ai scris..de fapt..nu recitii, poti sa o lasi asa cum este.Posted Image

Nu stiu de ce pentru o explicatie atat de simpla trebuie irosite atatea postari. Unii inteleg din prima.

Mai simplu de atat nu se poate: pelerinajul tine mai multe zile (prima ta confuzie, credeai ca tine un interval scurt). Starea de sacralitate e constanta, de la inceput pana la final (nu o achizitie graduala cum iti imagineai). Cat timp sunt in stare de sacralizare, membrii tribului Quraish nu au voie sa intre in casa prin usa din fata si atunci au inventat povestea cu intratul pe o usa creata in spate. Cuviosia nu sta in respectarea cestor reguli ci in aspecte mai profunde, intelesul versetului.

#78
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 10 octombrie 2012 - 20:21, said:

Cuviosia nu sta in respectarea cestor reguli ci in aspecte mai profunde
just.

#79
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 10 octombrie 2012 - 20:21, said:

Nu stiu de ce pentru o explicatie atat de simpla trebuie irosite atatea postari. Unii inteleg din prima.

Mai simplu de atat nu se poate: pelerinajul tine mai multe zile (prima ta confuzie, credeai ca tine un interval scurt). Starea de sacralitate e constanta, de la inceput pana la final (nu o achizitie graduala cum iti imagineai). Cat timp sunt in stare de sacralizare, membrii tribului Quraish nu au voie sa intre in casa prin usa din fata si atunci au inventat povestea cu intratul pe o usa creata in spate. Cuviosia nu sta in respectarea cestor reguli ci in aspecte mai profunde, intelesul versetului.

atunci de ce exista aceste reguli ? de ce nu le reneaga ?
ai vorbit de reguli la timpul prezent ...

Edited by babalaul, 10 October 2012 - 20:28.


#80
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postbabalaul, on 10 octombrie 2012 - 20:26, said:

atunci de ce exista aceste reguli ? de ce nu le reneaga ?
ai vorbit de reguli la timpul prezent ...
Versetul le-a renegat, asta a fost concluzia.
Am folosit eu prezentul, ca in povesti, ca sa inteleaga mai usor Think About despre ce e vorba. N-am schimbat timpul ca sa nu se tulbure din nou. :)

#81
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Daca-l renega, cuviosenie ar fi fost ca chiar nu conta pe unde intri in casa, inclusiv pe geam daca pierzi cheia.

#82
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostThinkAbout, on 11 octombrie 2012 - 09:29, said:

Daca-l renega, cuviosenie ar fi fost ca chiar nu conta pe unde intri in casa, inclusiv pe geam daca pierzi cheia.
dacă pierzi cheia de la poarta cunoaşterii, gata, ţi-ai luat adio, nici pe fereastră, nici pe uşa din dos, nici pe horn, nimic. eşti om al străzii. numa bine, dabi atunci începi să te bucuri de viaţă, şi-ncepi să lauzi ziua-n care ai pierdut amărâta aia de cheie. ş-aşa eşti şi mai aproape de Dumnezeu, bucurându-te de lumea de-ţi fu dată spre stăpânire :thumbup:

#83
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 11 octombrie 2012 - 09:29, said:

Daca-l renega, cuviosenie ar fi fost ca chiar nu conta pe unde intri in casa, inclusiv pe geam daca pierzi cheia.

Astea erau regulile pelerinajul din jaihiliya. Textul e foarte clar, tafseerul si mai clar, interpretarea ta inutila. Trei propozitii si nu ai reusit sa le intelegi pentru iti lipseau cunostintele despre religiile preislamice si despre pelerinaj si starea de sacralizare in general. E destul de greu de discutat cu cineva care nu are un minim de pregatire in domeniul religiilor.

#84
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 14:46, said:

  E destul de greu de discutat cu cineva care nu are un minim de pregatire in domeniul religiilor.
ok, dar la ce-i folositoare pregătirea în domeniu religiilor? te face mai cult în cap? măi dăştept? la ce-ţi ajută să ştii de exemplu că maho a făcut sex cu aişa sau mai ştiu eu cine? cu ce mână are voie credinciosu să se şteargă la popou sau cu ce mână are voie să halească, pe care uşă să intre-n casă şamd? :lol:

eu zic că necesar, pentru un dialog civilizat cu cineva, e ca persoanele participante să fie instruite în tainele bunului simţ, religia şi-o ţine fiecare pt sine. sigur, îi excludem aici pe fanaticii care-şi fac din asta un ţel în viaţă, şi din 5 persoane noi întâlnite îşi doresc să convertească 20 :lol:

zilele astea se decernează nobelurile, e drept că nu pentru perlele înţelepciunii, perle pe care şi-un copil de doişpe ani le poate zămisli :lol:

#85
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 07 octombrie 2012 - 19:57, said:

The Jews call Ezra a son of God, and the Christians call the Christ a son of God. That is a saying from their mouth; (in this) they but imitate what the unbelievers of old used to say. May Allah destroy them: how they are deluded away from the Truth! (Quran 9:30)

Mie imi place ca Allah in Quran vorbeste cand la persoana intai cand la a treia ca si aici ! "May Allah destroy them" Pai daca Allah i-a dictat Quranul lui Mohamed, cum zice  Allah , Sa-i distruga Allah pe evrei si pe crestini ???  De ce nu zice am sa ii distrug eu pe crestini si pe evrei ?? Are Allah personalitate multipla sau mai degraba este Mohamed cel care vorbeste in Quran ??? Posted Image
Ca sa nu mai vorbesc de ura desprinsa din acest verset din pricina ca evreii si crestinii cred in altceva decat credea Mohamed ! Deci daca nu este silire la credinta De ce scrie in Quran sa -i distruga Allah pe evrei si pt crestini pt credintele lor ???
Ai vazut ce lucratura dracului e Quranul ? Exact ca in contractele alea facute de avocati perversi in care cu litere mari ti se promite marea si sarea dar la sfarsitul contractului scrie cu litere mici ca sa nu vezi , ca  de fapt ti-ai vandut tot pe nimic !

Edited by mihaela5, 11 October 2012 - 18:29.


#86
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 11 octombrie 2012 - 18:14, said:

ok, dar la ce-i folositoare pregătirea în domeniu religiilor? te face mai cult în cap? măi dăştept? la ce-ţi ajută să ştii de exemplu că maho a făcut sex cu aişa sau mai ştiu eu cine? cu ce mână are voie credinciosu să se şteargă la popou sau cu ce mână are voie să halească, pe care uşă să intre-n casă şamd? Posted Image

eu zic că necesar, pentru un dialog civilizat cu cineva, e ca persoanele participante să fie instruite în tainele bunului simţ, religia şi-o ţine fiecare pt sine. sigur, îi excludem aici pe fanaticii care-şi fac din asta un ţel în viaţă, şi din 5 persoane noi întâlnite îşi doresc să convertească 20 Posted Image

zilele astea se decernează nobelurile, e drept că nu pentru perlele înţelepciunii, perle pe care şi-un copil de doişpe ani le poate zămisli Posted Image

Daca discuti despre religie, e de bun simt sa stii macar ABC-ul, altfel irosesti inutil timpul interlocutorului.

View Postmihaela5, on 11 octombrie 2012 - 18:26, said:

Mie imi place ca Allah in Quran vorbeste cand la persoana intai cand la a treia ca si aici ! "May Allah destroy them" Pai daca Allah i-a dictat Quranul lui Mohamed, cum zice  Allah , Sa-i distruga Allah pe evrei si pe crestini ???  De ce nu zice am sa ii distrug eu pe crestini si pe evrei ?? Are Allah personalitate multipla sau mai degraba este Mohamed cel care vorbeste in Quran ??? Posted Image
Ca sa nu mai vorbesc de ura desprinsa din acest verset din pricina ca evreii si crestinii cred in altceva decat credea Mohamed ! Deci daca nu este silire la credinta De ce scrie in Quran sa -i distruga Allah pe evrei si pt crestini pt credintele lor ???
Ai vazut ce lucratura dracului e Quranul ? Exact ca in contractele alea facute de avocati perversi in care cu litere mari ti se promite marea si sarea dar la sfarsitul contractului scrie cu litere mici ca sa nu vezi , ca  de fapt ti-ai vandut tot pe nimic !

Cate texte sacre ati citit la viata dvs de va mirati de schimbarea persoanei? Depinde cine vorbeste, prin cine vorbeste, sunt povestiri in povestiri etc. Postarea dvs e plina de ura si dispretuitoare , nu cred ca asteptati un raspuns rational ci , ca dvs, tot unul emotional. Insa nu-l veti primi.

#87
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 18:38, said:


Daca discuti despre religie, e de bun simt sa stii macar ABC-ul, altfel irosesti inutil timpul interlocutorului.
eu cred că timpul interlocutorilor e irosit de persoane care se limitează la lecturi de clasa a 2-a. religia, dragu meu, nu ține seama de mâna cu care ne ștergem la ciur. astea-s tâmpenii pentru tâmpiți, să le țină "intelectul" ocupat :lol:


Quote

Cate texte sacre ati citit la viata dvs de va mirati de schimbarea persoanei? Depinde cine vorbeste, prin cine vorbeste, sunt povestiri in povestiri etc. Postarea dvs e plina de ura si dispretuitoare , nu cred ca asteptati un raspuns rational ci , ca dvs, tot unul emotional. Insa nu-l veti primi.
eu de par examplu am citit electrodinamica lui jackson, e o carte sacră. și am mai citit și simfonia a 3-a de mahler, și aia tot sacră e.
iaca, cărțile astea sunt de jde mii de ori mai sacre decât perlele demne de clasa a doua ale unui așa zis intelectual :D

#88
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 18:38, said:

Daca discuti despre religie, e de bun simt sa stii macar ABC-ul, altfel irosesti inutil timpul interlocutorului.



Cate texte sacre ati citit la viata dvs de va mirati de schimbarea persoanei? Depinde cine vorbeste, prin cine vorbeste, sunt povestiri in povestiri etc. Postarea dvs e plina de ura si dispretuitoare , nu cred ca asteptati un raspuns rational ci , ca dvs, tot unul emotional. Insa nu-l veti primi.

Mama draga nu ma prosti tu pe mine  ! Quranul nu este hadith sa povesteasca unul si altul ! Quranul este cuvantul lui Allah relevat direct lui  Mohamed fara intermediari si se pretinde a fi perfect !

Cat despre "ura"  si "dispretul" meu , nu cred le  intrece pe cele a lui Allah din Quran !

Ce convenabil ! Cand n-ai raspunsuri te dai ranita si nu raspunzi !  Si culmea ! Tot  tu acuzi  pe altii ca sunt emotionali ! Posted Image

Edited by mihaela5, 12 October 2012 - 07:10.


#89
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Dvs de fiecare data cand ati intervenit, ati facut afirmatii agresive care in final s-au dovedit toate, fara exceptie, false. De ce nu deschideti Coranul, oriunde, cititi cateva pagini, si vedeti cum relatarea se schimba, se trece de la o persoana la alta. Dumnezeu vorbeste destul de rar la persoana intai, de obicei se relateaza prin spusele altor oamenilor si adesea se trece la povestire in povestire.  E un text complex, cu multe conexiuni, repetari, intoarceri, reveniri, salturi la alte subiecte, in final toate inchegandu-se foarte armonios si profund.

#90
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Daca este asa, inseamna ca povestea cu Quranul o revelatie primita in mod direct, cade...de fapt este o colectie de spuse ale unuia sau altuia...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate