Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

dati-mi idee unde sa pun tv-ul in camera

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Atasez schema camerei, sper sa se inteleaga cat mai bine.
Vreau sa pun pe perete un LCD care cel mai probabil va avea dimensiunile 1065 x 635 x 35 mm.
Ma tot gandesc unde sa-l pun si mi-e tare greu..
Cel mai ok mi se pare sa-l pun intre biblioteca si birou, ca sa pot sa ma uit de pe canapea. In cazul asta pierd avantajele un TV slim, pentru ca din anumite unghiuri va fi eclipsat de biblioteca si birou.
Daca il pun pe peretele cu usa, ar trebui sa mut canapeaua in dreptul ferestrei (am 2 calorifere pe toata lungimea ferestrei) plus ca lumina venita din spate de la fereastra nu stiu daca ar fi ok.
Pe peretele cu fereastra clar n-as avea unde sa-l pun, decat nitr-ul colt, ceea ce nu se poate
Ar mai fi o idee pe peretele unde e acum canapeaua, dar daca pun tv-ul acolo, unde mai mut canapeaua?
Nu stiu ce sa fac, astept sugestii si va multumesc anticipat! Posted Image

Attached Files


Edited by yesyesyesyo, 05 October 2012 - 12:48.


#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
iei un suport de perete cu brat si montezi televizorul in stanga biroului, dar nu lipit de perete, ci intors astfel incat se se vada si de pe canapea si de pe fotoliu..
sau alta varianta: pui televizorul in locul canapelei, iar canapeaua in mijlocul camerei, cu fata la tv (stil american) daca nu incurca...

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cumpara un suport de perete pentru tv si il poti pune suspendat pe ce perete vrei tu, il poti intoarce in orice unghi sus sau jos vrei, etc. Il poti pune si deasupra biroului, il poti prinde chiar si de tavan.
E bine ca lumina ferestrei sa nu bata in ecranul tv.

Edited by dan84, 05 October 2012 - 13:10.


#4
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Muti biblioteca langa fotoliu si LCD il montezi pe peretele unde ai vrut de la inceput dar acum nu mai este eclipsat de biblioteca .Posted Image

#5
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 khazar, on 05 octombrie 2012 - 13:06, said:

iei un suport de perete cu brat si montezi televizorul in stanga biroului, dar nu lipit de perete, ci intors astfel incat se se vada si de pe canapea si de pe fotoliu..
sau alta varianta: pui televizorul in locul canapelei, iar canapeaua in mijlocul camerei, cu fata la tv (stil american) daca nu incurca...
Daca il pun in stanga o sa fie destul de aproape de fereastra, si de pe canapea ma gandesc sa nu ma deranjeze lumina care intra pe geam, sa am senzatia aia ca tv-ul e prea intunecat. Ma gandisem si eu la un suport cu brat, imi pare rau ca nu pot sa profit de avantajul slim-ului, ar fi fost ca un tablou pe perete cu un suport subtire.

 dan84, on 05 octombrie 2012 - 13:09, said:

Cumpara un suport de perete pentru tv si il poti pune suspendat pe ce perete vrei tu, il poti intoarce in orice unghi sus sau jos vrei, etc. Il poti pune si deasupra biroului, il poti prinde chiar si de tavan.
E bine ca lumina ferestrei sa nu bata in ecranul tv.
Am uitat sa adaug ca pe birou am un monitor, la birou mai am un scaun de-ala directorial pe roti, si tot deasupra biroului aparatul de aer conditionat.

 clon@, on 05 octombrie 2012 - 13:15, said:

Muti biblioteca langa fotoliu si LCD il montezi pe peretele unde ai vrut de la inceput dar acum nu mai este eclipsat de biblioteca .Posted Image
Langa fotoliu inspre usa sau inspre canapea?
Sa mai adaug ca am o priza de curent + cablu tv chiar in stanga bibliotecii, cum ma uit la ea, deci ar fi ok sa-l pun in locul bibliotecii.
Mai ap 2 prize in coltul dintre canapea si peretele cu fereastra.

Edited by yesyesyesyo, 05 October 2012 - 13:23.


#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 clon@, on 05 octombrie 2012 - 13:15, said:

Muti biblioteca langa fotoliu si LCD il montezi pe peretele unde ai vrut de la inceput dar acum nu mai este eclipsat de biblioteca .Posted Image
+ 1! Mi se pare cea mai corectă variantă! Canapeaua puţin mai către geam şi biblioteca pe peretele cu uşa, între fotoliu şi canapea.

#7
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 crislacor, on 05 octombrie 2012 - 13:23, said:

+ 1! Mi se pare cea mai corectă variantă! Canapeaua puţin mai către geam şi biblioteca pe peretele cu uşa, între fotoliu şi canapea.

Da, si mie mi se pare cel mai ok.. doar ca iar trebuie sa dau 4 gauri in perete pentru sustinerea bibliotecii (am o biblioteca ikea expedit 4x4 si una 2x4 deasupra), si sa le astup pe cele de pe peretele unde va veni tv-ul.Posted Image

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
In dreptul ferestrei de ce nu merge? Si canapeaua in locul fotoliului.

#9
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
Pe tavan deasupra canapelei, asa poti sa stai intins pe spate si sa te uiti :)
Sau ia-ti suport cu brat.

#10
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 abancor, on 05 octombrie 2012 - 13:47, said:

In dreptul ferestrei de ce nu merge? Si canapeaua in locul fotoliului.
Cum adica in dreptul ferestrei? :) Sa-l atarn de la tavan in dreptul ferestrei, sau in fata caloriferului, sau cum? :)

#11
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
presupun ca se referea la o masuta pusa in dreptul ferestrei, iar tv-ul pe ea... nici asa nu merge ca nu mai vezi nimic daca bate soarele....

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cel mai bine merge pe peretele cu bibioteca,  pe care o vei muta pe peretele cu fotoliu. Ai grija insa la fotoliul de birou, cand te asezi, ridici sau deplasezi...
Gaurile nu sunt o problema de dat si de astupat...

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
O idee... Evident, o jaluzea din panza groasa si opaca la fereastra, ca sa poti face intuneric.
Attached File  cam.png   95.17K   42 downloads

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Cum sa fie cea mai buna ideea amplasarea unui tv de 40" la peste 5m de canapea ... Daca bugetul nu-ti permite decat un 40" incearca sa nu-l pui la mai mult de 2-2,5m de canapea !

#15
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda, era o chestie cu distanta in functie de diagaonala, dar nici sa stai la jumate de metru sau un metru in fata lui, ca nu esti la cinema. Si ce daca e prea departe, daca am vederea buna sau alte posibiltati nu am? Ma adaptez, nu?

Chestia cu mutarea si asezarea canapelei (cumva) in mijlocul camerei nu mi se pare o idee buna. Ia din spatiu si nici nu da prea bine. Separa oarecum camera; cei care stau pe canapea stau cu spatele la usa/intrare si la tine. Pare ca parca ar fi in Tom si Jerry, ca acolo e o cazemata, si stau acolo doi cu pusca in mana si cu grenade, iar restul camerei campul de lupta.

Pana la urma, e nevoia, parerea si gustul fiecaruia...

#16
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 MD, on 05 octombrie 2012 - 15:20, said:

Cum sa fie cea mai buna ideea amplasarea unui tv de 40" la peste 5m de canapea ... Daca bugetul nu-ti permite decat un 40" incearca sa nu-l pui la mai mult de 2-2,5m de canapea !

Dimensiunile pe care le-am dat sunt fix pentru un tv de 46". Nu voi sta lipit de perete astfel incat sa fie 5 metri, distanta va fi undeva la 4,5 cred. Am citit undeva ca la dimensiunea asta distanta maxima recomandata e de 5,3 metri. Poate imi spui si cum sa fac, nu doar cum sa nu fac :)

#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 colombo2003, on 05 octombrie 2012 - 15:34, said:

Chestia cu mutarea si asezarea canapelei (cumva) in mijlocul camerei nu mi se pare o idee buna. Ia din spatiu si nici nu da prea bine. Separa oarecum camera; cei care stau pe canapea stau cu spatele la usa/intrare si la tine. Pare ca parca ar fi in Tom si Jerry, ca acolo e o cazemata, si stau acolo doi cu pusca in mana si cu grenade, iar restul camerei campul de lupta.
Da, imparte spatiul dar nu mi se pare un lucru rau.
Cei care stau pe canapea evident ca stau cu fata la usa/birou/TV.  Ca-n poza din postul meu.
Sau total invers, TV-ul pe peretele opus, canapeaua intoarsa, fotoliul in fata canapelei (adica cealalta jumatate de pat) si in felul asta spatiul din spatele canapelei e cel pe unde circuli, mergi la fereastra, la birou, iar in fata canapelei oricum nu circuli ci decat privesti spre TV.

42 sau 46, tot mi se pare micut pentru 4.5m. Aici nu e vorba de vazut, ca vezi. E vorba de o experienta cat mai placuta, precum cea de la cinematograf.
Cu cat esti mai aproape e mai bine, vezi mai multe detalii din pixelii aia mici, e altceva.

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 khazar, on 05 octombrie 2012 - 14:51, said:

presupun ca se referea la o masuta pusa in dreptul ferestrei, iar tv-ul pe ea... nici asa nu merge ca nu mai vezi nimic daca bate soarele....

Bineînţeles că la o măsuţă mă refeream. Lumina nu deranjează, că vine din spate, invers e nasol, sa nu bată direct în ecran. Io am în 2 camere TV-ul în dreptul geamului şi e OK. Recunosc, am şi draperii, şi în general stau trase peste geam, mai ales cînd bate soarele, să evit pe cît posibil efectul de seră.

Edited by abancor, 05 October 2012 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate