Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Panou solar DIY -homemade, cu AER

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Parfum.   Era si de asteptat.  Se poate si mai bine, dar in detrimentul modificarii raportului cost/eficienta. Per total atat cat esti tu ( la general ) mutumit, nu mai conteaza altceva.

#56
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Ce imbunatatiri s-ar putea face?

#57
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postnonu, on 05 decembrie 2012 - 13:10, said:

gata .... am inceput....
Scuze nu am citit atent ce ai scris. LABIRINTUL nu cred ca e eficient. Eu as face doar canale pe lungime fara labirint. Doar sa treaca aerul dintr-o parte in alta.

#58
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010
@ dinpoplaca

daca nu deranjeaza as avea si eu 2 intrebari:
- in panoul montat pe perete cutiile(dozele de bere) sunt asezate pe orizontala sau pe verticala(una peste alta)?
- ce operatii se fac cutiilor? ..ma refer strict la decuparea lor (ca forma si dimensiune, nu vopsire),,,
multumesc

#59
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Iti voi raspunde si eu.Nu  are importanta cum le  pui, la primul panou le-am pus vertical la al doilea am incercat orizontal si este la fel.

CE SINT PUNCTELE DE AVERTIZARE? POATE CINEVA SA LE STEARGA?

#60
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postgstaetu, on 16 decembrie 2012 - 17:06, said:

@ dinpoplaca

daca nu deranjeaza as avea si eu 2 intrebari:
- in panoul montat pe perete cutiile(dozele de bere) sunt asezate pe orizontala sau pe verticala(una peste alta)?
- ce operatii se fac cutiilor? ..ma refer strict la decuparea lor (ca forma si dimensiune, nu vopsire),,,
multumesc

Scuze ca nu ti-am raspunsa mai repede.

La mine in panou sunt pe orizontala nu pentru ca asa am vrut eu , ci pentru ca numai asa se poate. Daca ai panoul pe lungime in picioare si tuburile merg tot pe lungime, adica sunt pe verticala atunci aerul circula singur prin panou. Aerul cald se ridica si iese prin gaura de sus in casa iar aerul rece intra pe jos in panou fara sa il impingi cu un motor. Deci circula singur dar nu are viteza mare si ai nevoie de un motor ca sa scoti toata caldura pe care o produce panoul. La mine, pentru ca nu pot aseza panoul decat pe orizontala, tuburile sunt si ele pe orizontala si aerul nu se misca singur decat incet, pentru ca aerul cald are tendinta sa urce in sus, iar la mine tuburile nu sunt verticale, asa ca toata miscarea aerului trebuie facuta de motor. Daca panoul meu ar fii pe verticala atunci motorul nu ar lucra asa greu, pentruca aerul cald oricum are tendinta de a urca in sus si e deja in miscare.

Cutiile doar le gauresti la ambele capete. Poti sa o faci cu ce scule ai la indemana. Nu trebuie sa arate frumos pentru ca nimeni nu o sa vada ce e inauntru. Poti doar sa faci gaura cu un patent sau cu ceva ascutit. Partea pe unde bei  are gaura aia mica. poti prinde cu patentul de acolo si sa rupi toata partea de sus. Celalalt capat poti sa-l gauresti cu ceva scule de gaurit, dar daca nu ai ceva de gaurit atunci poti folosi un cutit sa faci o gaura mai mare incat sa treaca aerul.
Idea e ca sa treaca aerul si nu cum arata.

Edited by dinpoplaca, 17 December 2012 - 15:30.


#61
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010
  • multumesc mult de raspunsuri..am de gand sa ma apuc si eu de facut unul cu dimensiuni aproximative de 1,5m x 2,5m.


#62
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
A venit vremea sa postez si rezultatele obtinute. Specific ca am panou din doze de bere ,izolat cu extrudat de 2 cm ,folie reflexiva  acoperit cu stica de 3 mm suprafata panou 2m2.Ca o prima  concluzie iarna sint putine zile insorite,dar daca este soare pot fi si grade minus ca da caldura mult peste asteptari .

#63
beldiman_marius

beldiman_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2013
am facut si eu un panou solar pentru incalzere aer; detalii complete ,realizare si probe gasiti aici:
www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=98&t=5349&hilit=noua+mea+rulota+fixa

acum lucrez la un nou proiect de panou solar mixt: incalzire apa calda si aer cald.
panoul va avea 14 coloane de cutii de bere dispuse una peste alta( 11 la numar) si va avea prin interiorul lor introdusa cate o teava de cupru moale de 10mm; capetele coloanelor vor fi din teava de 15mm.
[ http://img254.imageshack.us/img254/1922/panoumarius.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am si un boiler cu gas de 200 litri pe care vreau sa-l folosesc pentru acumularea apei calde(fara sa-l utilizez pe gas) de la panoul solar proiectat mai sus; nu m-am hotarat inca in ce fel sa fac legaturile, poate imi dati ceva sfaaturi, va rog!

-in prima imagine alimentarea cu apa rece se face la panou si are si un circuit de "recirculare", ca sa-i spunem asa
-in a doua imagine alimentarea cu apa rece se face la boiler
-in ambele imagini circuitul este proiectat prin termosifonare, boilerul fiind mai sus decat panoul

intrebare: circuitul fiind sub presiune termosifonarea functioneaza bine?


[ http://img255.imageshack.us/img255/6144/boiler.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img23.imageshack.us/img23/9381/39881161prdjpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Panoul solar mixt este proiectat astfel incat vara sa functioneze pentru incalzit apa, iar iarna se goleste circuitul de apa si se foloseste pentru incalzirea aerului din casa.
M-am gandit ca dispunind teava in interiorul coloanei din cutii de bere va sta ca si intr-un cuptor de aer cald; cutiile de bere din tabla de aluminiu foarte subtire se incalzesc foarte repede atunci cand sint vopsite in negru si in acelasi timp se mareste si suprafata de captare a soarelui.

#64
dell_ser

dell_ser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.01.2013
Nu vreau sa te descurajez, dar tevile de apa nu au nici un fel de „aripioare” asa ca o sa foloseasca la incalzire doar suprafata tevii si asta nu este mare deloc. Chiar vreau sa aud ce rezultate scoti pana la urma.

#65
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Schimbul de caldura teava -doze va fi foarte slab decit sa te chinui sa costruiesti alt panou mai bine il adaptezi pe cel care-l ai printr-un schimbator aer-apa pe care sal-l construiesti diy.

#66
beldiman_marius

beldiman_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2013
Ma puneti pe ganduri!Posted Image
Fiecare cutie de bere are in fund facute cate 5 gauri: una centrala(pentru teava de cu) si patru diametrale. Gaurile au fost facute cu spiral de 9mm astfel incat teava de 10mm sa intre putin presat; deci voi avea contact direct al tevii cu fiecare fund de cutie. Astfel incat teava se va incalzi odata in mod direct, prin contactul cu cutia si odata indirect prin aerul fierbinte care se formeaza in cuptorul-cutie.

de aici m-am inspirat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JQWKFYttKVg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Po_TOiANfvA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Pai vei avea contact direct doar la fundul cutiei si in rest? Vezi  cum este  este facut panoul de apa este cu contact total,daca vrei sa-ti faca apa trebuie sa gasesti o modalitate de contact total cu-al .Daca insisti putin  pe acel lik vei vedea testul  acelui panou vara si te vei convinge ca nu face apa calda ca lumea.

#68
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

View Postghitagheorghe, on 24 februarie 2013 - 11:12, said:

Pai vei avea contact direct doar la fundul cutiei si in rest? Vezi  cum este  este facut panoul de apa este cu contact total,daca vrei sa-ti faca apa trebuie sa gasesti o modalitate de contact total cu-al .Daca insisti putin  pe acel lik vei vedea testul  acelui panou vara si te vei convinge ca nu face apa calda ca lumea.

In rest este o temp de 90-100 de gr. Eu am 2 panouri din cutii de bere si in perioada asta cel putin temp atinge 100gr, iar iarna aprox. 60C (la minus 10-15grC).
Probabil ca ar merge. Eu m-am gandit sa bag teava prin cutii, dar inca nu am teava.

Edited by iulika, 25 April 2013 - 16:33.


#69
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Poate da rezultate cand soare arde tare si nu este pic de vant.
Daca acest panoul nu este bagat intr-o cutie (ex. din lemn vopsit negru) cu fata spre soare din sticla .... la orice adiere de vant sau soare printre nori   toate cutiile se racesc.
Contactul direct intre cutie si teava este foarte mic, asa ca ....... Posted Image
.


View Postiulika, on 25 aprilie 2013 - 16:33, said:

...........
Probabil ca ar merge. Eu m-am gandit sa bag teava prin cutii, dar inca nu am teava.

Edited by panoramic66, 25 April 2013 - 16:50.


#70
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

View Postpanoramic66, on 25 aprilie 2013 - 16:47, said:

Poate da rezultate cand soare arde tare si nu este pic de vant.
Daca acest panoul nu este bagat intr-o cutie (ex. din lemn) cu fata spre soare din sticla .... la orice adiere de vant sau soare printre nori toate cutiile se racesc.
Daca e panou normal ca e acoperit. Eu am pus policarbonat dublu.
Uite cum arata al meu de ex.

[ http://4.bp.blogspot.com/-6YcwF_JZ-xg/TviK4shJpWI/AAAAAAAAAzg/SWilW_2Cnao/s1600/DSCF8339_MIC.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Nu te contrazic, poate ca ai dreptate. Ma bucur ca a iesit cu ti-ai dorit.
In aceeasi masura ma gandesc cine ar strange atatea cutii de bere sau suc si mai apoi sa le pregatesti pentru a le trage pe teava.
Sincer, as merge tot pe aripioare din tabla de Al., dar ceva mai groasa.
Apoi, geamul frontal trebuie sa fie din sticla low-low, pe cand policarbonatul ...
.
Initiatorul este din Agigea.


.

View Postiulika, on 25 aprilie 2013 - 16:51, said:

Daca e panou normal ca e acoperit. Eu am pus policarbonat dublu.
Uite cum arata al meu de ex.



Edited by florin71_skoda, 26 April 2013 - 08:44.


#72
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Decit sa dai~ 500 de lei pe teava de cupru mai bine cumperi de la dezmembrari un radiator auto cu ~50 de lei faci un circuit inchis panou- radiator- panou ,iar restul la boiler.Vei avea si randament mai bun si de 10 ori mai ieftin .Iarna il decuplezi ca este mai importanta incalzirea casei decit apa calda .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate