Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Vânzare apartament și gestionarea viitorului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Salutare.

Dacă aveți puțin timp și pentru mine, v-aș ruga să-mi răspundeți și mie la întrebări.

O familie - prietena mea, părinții și bunica ei (4 inși), într-un apartament în zona diham. Zonă liniștită, toate bune și frumoase. Nu știu câte împrumuturi la nu știu câte bănci cu datorii în jurul la 15 mii de lei (150 de milioane vechi).

Bunică-sa pensionată, taică-su nu mai aduce bani în casă, și totul a rămas pe umerii lu mă-sa, care nu-și permite să plătească băncile.

Acum, ei s-au gândit la următoarele :

Să se separe de bărbatul casei și să rămână 3. Să se mute într-un apartament cu două camere, de pe urma banilor de pe apartamentul ăsta (ăsta e cu 3 camere).

Cum vedeți situația ? Ce s-ar rezolva dacă se despart părinții prietenei mele ? Dacă își vând apartamentul și își ia în alta parte cu 2 camere, credeți că și-ar putea plăti datoriile ?

Cu divorțul cum e ? Are nevoie de avocat ? Cum se procedează, cât costă toată harababura (divorț, vânzarea casei, altele) ?

PS : Se presupune că împuternicitul casei este bunica.

Mulțumesc pentru eventuale răspunsuri, și dacă nu m-am exprimat ok, întrebați vă rog. Sunt cam obosit...

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Deci ei vor sa divorteze doar sa-si plateasca datoriile? Posted Image Am mai auzit de casatorii din interes, dar e prima data cand aud de divort din interes Posted Image

Acum, serios: ar putea sa traiasca toti 4 intr-un apartament mai mic. Nu va fi usor, dar trebuia sa se gandeasca la asta INAINTE sa faca atatea imprumuturi la banci. Sau, daca e o chestie serioasa intre tine si prietena ta si va mutati voi in alta parte, raman doar 3 si stau mai bine in 2 camere. Se gasesc solutii si fara sa mai dai bani pentru divort.

Edited by pufonel, 23 September 2012 - 00:36.


#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pana la urma care e legatura intre divort si mutarea intr-un apartament mai mic cu mai putine camere?

#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Mama prietenei mele nu-i convine situația în care e. Are datorii la bancă, iar bărba-su a zis că-l doare în cur. Mă rog, mai sunt și altele la mijloc, dar ideea principală e că vrea să se despartă de ăsta, și să se mute din casa asta într-una cu două camere.

Ei (de fapt ele, prietena, mă-sa și bunică-sa) vor fi trei, ceea ce înseamnă că s-ar acomoda cât de cât într-un apartament cu 2 camere.

Problema e :

1. Cât costă divorțul (actele, avocat, etc) ?
2. Cum sună treaba dpdv al banilor dacă se muta dintr-un apartament cu 3 camere într-unul cu 2 camere ?
3. Ce bani îi ramân.?

Legătură există, e vorba de bani. Dacă lucrurile nu se leagă, se anulează divorțul și mutatul...

#5
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Adică divorţul e determinat de faptul dacă găseşte o soluţie financiară bună sau nu în privinţa apartamentului? Sună bizar.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ce o tot dati prin balarii, ca nu stiu ce si nu stiu cum, omul a pus o intrebare concreta, asteapta un raspuns concret, nu e singura femeie in situatia cu pricina, sunt destule
despre daca mai raman bani, logic ar fi sa ramana, evident ca depinde de suma cu care reusesti sa vinzi si ce gasesti sa cumperi, logica elementara zice ca trebuie sa ramana mult peste 4000 de euro adica echivalentul datoriei ca diferenta intre 3 si 2 camere, acelasi confort ar trebui sa fie mai mare de 4000 - macar 10.000 euro.
acum despre partea legata de costurile unui divort cu un eventual partaj (si daca se poate face fara avocati) si alte chestiuni, poate raspude cineva la obiect, fara sa o mai tot ocoleasca aiurea

Edited by onlyone, 23 September 2012 - 01:59.


#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Cam așa ceva.

Dar nu e nimic în avantaj. E chestia că nu există bani nici de un avocat pentru divorț, iar dacă mutarea nu are ca avantaj plata datoriilor la bancă și altor împrumuturi pentru divorț (acte, plm), atunci nu mai divorțează și nu se mai mută.

Știind cât o costa un avocat ca să întocmească actele de divorț, cât o costă un apartament cu 2 camere, și de fapt câți bani îi rămân dacă își vine apartamentul actual, așa își face și planurile....

Deci...

Câți bani îi rămân dacă își vinde apartamentul cu 3 camere și își ia un apartament cu 2 ?
Și cât ar costa un avocat pentru partea de divorț ? Nu există nimic de împărțit între soți.

View Postonlyone, on 23 septembrie 2012 - 01:58, said:

poate raspude cineva la obiect, fara sa o mai tot ocoleasca aiurea
Exact. Mulțumesc pentru răspuns.

Edited by w3room, 23 September 2012 - 02:05.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
la prima intrebare iti pot raspunde si eu: nu stie nimeni exact ce diferenta iti ramane, depinde foarte mult de zona celor 2 apartamente, de starea celor 2 apartamente, de finisaje, de proximitate, de existenta parcarilor in zona, de etaj, pana si de vecinii pe care ii ai in bloc la o adica ... deci nu te astepta sa iti zica cineva o suma exacta, si nici macar una aproximativa.
uita-te la anunturi si vezi intre cat si cat variaza pretul la 3 camere in zona ta sau apropiata, si verifica si preturile apartamentelor cu 2 camere din zona in care vor sa se mute. o sa iti faci o parere in mare, totusi realitatea din teren poate sa fie diferita spre foarte diferita de diferenta asta teoretica pe care o vei calcula tu.

la intrebarea 2 raspunsul e mai simplu de dat pentru cei care se ocupa cu asa ceva, sau ptr cineva care a trecut prin experienta neplacuta a divortului

Edited by onlyone, 23 September 2012 - 02:16.


#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cred ca mai tine si de mostenitori.

#10
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Iti spun eu fix cu cati bani o sa ramana fiecare: datorii si mai mari decat au acuma. Problema nu este divortul in sine (asta daca o sa fie de acord sa il faca amandoi) ci partajul. Se plateste un timbru la judecatorie ce reprezinta un procent din valoarea apartamentului. In al doilea rand tu pleci de la premiza ca ala o sa fie aruncat in strada si ea ramane cu toti bani...lucru care arata multa naivitate din partea ta. In fine, sa trecem peste asta.
Deci, la partaj, vor face jumi-juma. Fie ea ramane cu locuinta, dar trebuie sa ii dea lui jumatate din valoarea apartamentului si fie el o sa ii dea jumatate (dar din ce zici nu are de unde).
Asa ca in final, o sa se trezeasca divortati, cu datorii si mai mari si nu o sa aiba ce sa faca pentru ca niciunul nu poate cumpara jumatate din locuinta celuilalt.

#11
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Daca casa e pe numele bunicii, nu vad de ce el ar primi ceva la divort.

Divortul, daca e de comun acord e ieftin.
Da' sotul stie de planul asta? Adica, nu prea inteleg cum vine asta cu divortez daca-mi ies bani si il las in strada, insa nu fac asta daca nu-mi iese matematica.

150 de milioane ar trebui sa-i iasa din vanzare si cumpararea unui apartament cu o camera in minus.
Da' sa n-o mire daca iar ajunge la asemenea datorii, ca nu vad cine sa aduca bani in plus la familie in afara de mama si daca dispare sotul din ecuatie.

Nu ti-e asa, un pic groaza la gandul ca gagica-ta ar face la fel cu tine intr-un viitor ipotetic, daca n-are nicio problema s-o faca cu ta-su' si sa fie de acord cu planul lui ma-sa?

Edited by FCBK, 23 September 2012 - 03:54.


#12
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postsandel_u, on 23 septembrie 2012 - 03:31, said:

Din câte știu eu, casa e pe numele bunicii. Dacă e așa, mai ia ceva dânsu' ?

View PostFCBK, on 23 septembrie 2012 - 03:54, said:

Divortul, daca e de comun acord e ieftin.
Da' sotul stie de planul asta? Adica, nu prea inteleg cum vine asta cu divortez daca-mi ies bani si il las in strada, insa nu fac asta daca nu-mi iese matematica.

150 de milioane ar trebui sa-i iasa din vanzare si cumpararea unui apartament cu o camera in minus.
Da' sa n-o mire daca iar ajunge la asemenea datorii, ca nu vad cine sa aduca bani in plus la familie in afara de mama si daca dispare sotul din ecuatie.

Nu ti-e asa, un pic groaza la gandul ca gagica-ta ar face la fel cu tine intr-un viitor ipotetic, daca n-are nicio problema s-o faca cu ta-su' si sa fie de acord cu planul lui ma-sa?
Divorțul nu cred că o să fie de comun acord...

Dacă vrei îți povestesc.

Prietena mea s-a uitat la tac-su în telefon si din ce credem noi, ar avea și amantă. Dar nu e asta o problemă atât de mare, cât înțelegerile dintre ei în familie, soț-soție, tată-copil. Nu e nici pe departe un tată model, un cap de familie. Pe scurt, îl cam doare în 14 de ce se întâmplă. El când vine acasă, vrea mâncarea caldă și în rest face regulile în casă dar el n-a bătut un cui în toată casa aia. Mă rog, motivele divorțului sunt destul de întemeiate, e ceva mai lunga povestea, dar n-are rost s-o împrăștii aici pe toată. Ideea e că a întrecut limita de mult, iar nevastă-sa (mama prietenei mele) e cam bleagă. Bleagă la modul că pune capul jos de fiecare data când țipă, și acum văzându-se și cu datoriile băncilor pe cap, a zis hopa hopa penelopa, stai că nu-i așa. Pe dânsu' nu-l interesează, deși bănuiesc că s-au pus de acord la returnarea împrumutului.

Eu bănuiam că o să se ajungă aici cu datoriile, dar eu nu pot să fac nimic. Când am auzit că vor sa facă iar un împrumut, mi-am dat seama că se adâncesc și mai rău, dar nu puteam să le impun eu nimic. Ei s-au aruncat dintr-un pom mic într-un pom mai mare cu gândul că poate coborâ. Adică ultimul împrumut a fost făcut ca să plătească o altă bancă. Ulterior cheltuind banii și banca care trebuia plătită nu a mai plătit-o. Deja astea sunt lucruri prostești, de pe urma cărora va trebui să suporte consecințele într-un fel sau altul.

Nu. Eu cu prietena mea avem niște principii destul de clare. Eu cred că nu clădesc o relație în care să nu vorbim și s-o pun la picioarele mele. Iar dacă facem ceva, o facem de coumun acord.

În schimb, dacă o femeie vrea să te facă, te face oricum vrea ea. De asta nu trebuie să-mi fie frică Posted Image

Hai că am deviat de la subiect. În ce circumstanțe ar avea și el o parte din casă ?

Dacă e pe numele lu bunică-sa, el ia ceva ?
Dar dacă e pe numele lu mama soacră ?
Sau sau ?

Mulțumesc pentru răspunsuri. Destul de clare.

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In principiu daca apartamentul e pe numele batranei, ginerele nu pupa nimic.

Acum doar la un singur lucru sa aveti grija: sa nu schimbe apartamentul si sa faca praf diferenta de bani fara sa plateasca bancile. Ca dupa aia deschizi topic despre mutatul la garsoniera, scenariu in care mai trebuie sa plece o persoana din casa.

Apropo, 3 oameni in doua camere este foarte-foarte incomod. Dar e mai bine decat homeless.

Si pot sa fac o incercare despre locatia povestii? Moldova.

Concluzia este data de adresarea cu "dansul". In Ardeal si Muntenia rar spre niciodata se foloseste acest apelativ spre o persoana pe care nu o respecti.

#14
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostArkouda, on 23 septembrie 2012 - 06:31, said:


Aaa, nu. Bucharest - România :D

M-am exprimat cu "dânsul" mai mult în sictir.

Mulțumesc pentru răspuns.

#15
Sort

Sort

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2012
Daca sunt credite luate inainte de casatoria batranilor, are o oarecare logica divortul...
Cum sigur nu sunt,,,
:)

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Mai bine ii faceti o asigurare pe viata betivanului, si dupa o saptamana il accidentati mortal :)
Si inca ceva e vorba aia romaneasca "ce naste din pisica soareci mananca" chestia asta o sa ti-o faca si tie candva prietena asta a ta. Posted Image

#17
Sort

Sort

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2012
Daca se mai fac asigurari fara persoana de fata...
:)

Edited by Sort, 23 September 2012 - 07:32.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Eu sunt curios pe ce s-au cheltuit banii, ca poate femeile i-au spart pe tampenii, caz in care e si normal ca omul sa se spele pe maini...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate