Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Amenajare birou cat mai ergonomic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Treaba suna simplu: lucrez in medie cam 8 ore la birou/calculator... si asta in fiecare zi. Trebuie sa imi amenajez un birou insa vreau sa pun mare accent pe ergonomie. Sa evit orice posibile probleme in timp, gen amorteli maini, dureri cap, coloana deformata. Momentan am un laptop si nu mi se pare ca e prea sanatos sa il folosesc din cauza pozitiei incomode pe care o am.

Ma gandesc ca as avea nevoie asa:
- las laptopul doar pentru treburi unde chiar am nevoie de mobilitate si imi iau un desktop. Ecran mare, posibilitate de a-l aranja la unghi/inaltime optime.  
- iau un birou care sa aiba masuta culisanta pentru tastatura, in acest fel mainile stau pe langa corp la inaltimea coatelor
- iau un scaun cat mai reglabil atat pe inaltime cat si la manere si spatar.

Voi ce parere aveti ? Daca aveti ceva sugestii privind dimensiuni, caracterstici, modele scaune, birou sau orice altceva, va rog sa ma sfatuiti.

#2
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Cel mai bine iei  monitor, tastatura si mouse externe si practic l-ai transformat intr-un desktop.
Avantaje:
   -  obtii confortul pe care l-ai avea si in cazul unui desktop
   -  salvezi banii de desktop
   -  ai un singur calculator si in felul asta eviti problemele legate de transferul de date intre ele
   -  ramane mai mult loc disponibil la birou
   -  in cazul in care ai nevoie ai avantajul de a putea lucra pe 2 monitoare simultan

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu te sfatuiesc sa-ti iei un scaun cu spatar inalt... sa-ti pori sprijini eventual si capul pe spatar... care se da putin pe spate... iar manerele sa nu te deranjeze la picioare... sa poti sta cu picioarele departate
biroul vine la inaltime standard
e util pentru ergonomie wrist rest atat pentru tastatura cat si pentru maus
forma tastaturii e si ea importanta... o tastatura "A shape" e mai comoda... de asemenea si un maus ergonomic e de preferat (mai mare... sa-ti umple causul palmei)
poti sa-ti iei un monitor SH sau refurbish
e bine si cu laptopul pentru ca deja il ai dar laptopul e limitat totusi fata de un desktop
daca vrei ceva pe care sa te bazezi... sa fie reliable... tot la desktop ajungi... un desktop il poti tine deschis non stop...pentru mailuri spre exemplu

Edited by Nero-d, 19 September 2012 - 17:07.


#4
iridium

iridium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.09.2004

 Nero-d, on 19 septembrie 2012 - 17:03, said:

e bine si cu laptopul pentru ca deja il ai dar laptopul e limitat totusi fata de un desktop
daca vrei ceva pe care sa te bazezi... sa fie reliable... tot la desktop ajungi... un desktop il poti tine deschis non stop...pentru mailuri spre exemplu
Ii trebuie un pc pentru treburi de birou, nu sa se joace. Un laptop e suficient. In zilele de astazi laptopurile au protectie la baterie, astfel incat in momentul in care ating 100% incarcare, bateria se blocheaza, drept urmare nu isi consuma "memoria" atat de repede ca in trecut si te poate tine si cativa ani.
Daca totusi tii neaparat, iti poti lua un docking station.
Cum spunea si cineva mai sus, banii de pe desktop baga-i intr-un monitor mare, preferabil pe led. Ia-ti o tastatura/mouse wireless, un wristpad cu gel/silicon de calitate. Nu iti face tavita pentru tastatura la birou, nu e confortabila. Ia-ti in schimb un scaun baban, care sa iti sprijine si capul; ai nevoie de suport de brate la scaun astfel incat atunci cand stai sprijinit pe speteaza acestea sa fie o prelungire a biroului.

#5
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Intre timp mi-am modificat biroul existent... fiind din pal, a fost destul de usor sa ii adaug o tavita pentru tastatura si mouse.Tavita e suficient de mare sa incapa lejer si mouse si tastatura. Mi se pare comod sa o folosesc asa, dacat direct pe birou. La laptop am pus o tastatura si un monitor extern. Pana acum e ok.

Sunt cateva lucruri la care trebuie sa am grija. Am un scaun directorial mai vechi insa nu e deloc ergonomic, asa ca v-a trebui sa imi iau altul. Are spatat din material textil si am observat ca daca stau cu spatele drept, sprijinit de spatar, transpir destul de tare la spate. Acum inteleg de ce sunt unele scaune cu spatar din material cu plasa, cred ca spre a evita incalzirea excesiva a spatelui. De asemenea pe diferite tutoriale video unii zic ca e bine sa fie scaunul cu manere ajustabile pe inaltime pentru a sprini coatele pe ele, in timp ce altii zic ca nu trebuie sprininite de nimic. Nu stiu ce sa mai inteleg. Poate ma indrumati voi spre vre-un model de scaun ergonomic cat mai bun si ieftin :)

Am urmarit mai multe discutii legate de tastaturi folosite de programatori si concluzia ar fi ca majoritatea recomanda asta: http://www.microsoft...-7000/WTA-00001 . Cred ca spre asa ceva ma voi orienta si eu. Ce ziceti ?

Va multumesc tuturor.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca e tavita din aia speciala pentru tastatura... e varza... e prea mica pentru tastatura aia pe care vrei s-o cumperi si nu iese destul de sub birou
nu prea poti lucra cu coatele sprijinite pe cotiere
un laptop, fie el si de marca... nu rezista la program de 8 ore pe zi... nu e facut pentru asa ceva... HDDul cedeaza, procesorul si GPU din cauza caldurii si prafului cedeaza...
o unitate centrala te tine 5 ani lejer... un laptop cedeaza dupa 6-10 luni... si functie de soft, nici datele nu mai pot fi recuperate de pe HDD :)

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi de sfaturi. Biroul l-am modificat iar tavita are in jur de 70 cm, eu zic ca o sa incapa tastatura.
Iti dau dreptate la partea cu laptop-ul.. nu sunt facute sa fie forjate atat de mult. Am inceput un thread de cautare a unui desktop cat mai mic: http://forum.softped...c-si-silentios/ sa vedem ce o sa iasa.

#8
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 Nero-d, on 21 septembrie 2012 - 21:13, said:

daca e tavita din aia speciala pentru tastatura... e varza... e prea mica pentru tastatura aia pe care vrei s-o cumperi si nu iese destul de sub birou
nu prea poti lucra cu coatele sprijinite pe cotiere
un laptop, fie el si de marca... nu rezista la program de 8 ore pe zi... nu e facut pentru asa ceva... HDDul cedeaza, procesorul si GPU din cauza caldurii si prafului cedeaza...
o unitate centrala te tine 5 ani lejer... un laptop cedeaza dupa 6-10 luni... si functie de soft, nici datele nu mai pot fi recuperate de pe HDD Posted Image

Depinde si de  calitatea laptop-ului. Eu am un Dell care din 2008 e folosit pe post de desktop, si merge bine-mersi.
Nu cedeaza laptop-ul, daca il intretii cum se cuvine, curatat de praf ventilatorul+radiatorul+orificiile de aerisire. Se aduna mult praf acolo, practic daca il lasi asa, ajunge ca praful+scamele sa obtureze aproape total orificiile de aerisire. La mine se adunase asa, si intr-o vara, incepuse sa se inchida singur. L-am curatat si a mers apoi ca nou.
Deasemenea, laptopul e bine sa fie suspendat putin in partea din spate(ridicat mai sus), tot pentru o mai buna aerisire.
Daca il tii direct pe birou,  sau mai ai si o fata de masa pe sub el, se supra-incalzeste si evident se va strica mai repede.
Cat despre silentiozitate, pe mine m-a enervat intotdeauna zgomotul ventilatorului la desktop, te "ia capul" dupa cateva ore.

Edited by anto84, 22 September 2012 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate