Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Masina accelereaza singura!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Salutare! Din pacate revin cu noi probleme. Masina este Fiat Stilo 1.6 16v din 2002, 130mii km, si de putin timp...mai exact de vreo saptamana, dupa ce am lasat-o o zi la un service omologat revizii tehnice pt revizie, a inceput sa accelereze singura, se aud si zgomote ciudate in partea din fata! Initial am crezut ca or fi amortizoarele sau arcurile...insa nu. Zgomotul este ca si cum as fi avut teava de esapament fara suport si balangane dedesubt. Care sa fie motivul pt care accelereaza singura, sau ramane accelerata constant la 2000 turatii? Mai mult de 2500 nu a trecut! Iar asta nu se intampla tot timpul, ci uneori! Am facut la ea toate schimburile necesare, respectiv curea distributie, filtre, pompa apa, ulei, etc. Un amic a mirosit uleiul si mi-a spus ca parca miroase putin a benzina, si ca este prea fluid pt un ulei normal. Nu stiu care sa fie problema, insa am decis sa schimb din nou uleiul si sa pun cel recomandat de Fiat, Selenia 5w40. Maine il voi schimba. Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
clapeta de acceleratie ai curatat-o vreodata?

#3
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Este posibil ca ansamblul clapetei de acceleratie sa necesite o recalibrare cu softul de diagnoza sau dupa alta procedura specifica

#4
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
pai masina o am de 2-3 luni..nu am curatat-o ci doar am urmat reparatiile scrise mai sus. Am sa-i cer mecanicului sa faca si operatiunea asta! Daca mai spun si ca atunci cand apas pedala accelereaza cu putina intarziere... asta pare sa fie problema! Deci maine voi schimba uleiul din nou plus filtrul de ulei, si sa vad ce reusesc sa fac in privinta clapetei de acceleratie. Cam cat timp necesita treaba asta? Este complicat/usor?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
La  capatul cablului de acceleratie e motorasul pas cu pas. Se  curata, are  rol in functionarea la relanti. Probabil ai EGR pe masina, si ala se mai curata din cand in cand...

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ia-o la forje de raliu si vezi daca mai face.

Multi colegi de suferinta si-au curatat clapeta, senzoru de turatie, ala de pe volanta, eu n-am avut treaba in 110000 km, forja tata.

Edited by Octavian___, 17 September 2012 - 17:36.


#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu pe un Renault symbol am patit asa ceva . Sufa de la acceleratie s-a desfirat si astfel cablul a ramas blocat. Problema era ca se ambala la 7000 rtm. Am schimbat sufa si am rezolvat. Nu a fost nevoie sa merg la service . Am reusit sa o schimb singur , acasa .

Edited by emyboy, 17 September 2012 - 17:41.


#8
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Am amanat cu o zi vizita la mecanic pentru ca am hotarat sa ii schimb si uleiul din cutia de viteze, si trebuia sa faca comanda pentru asta! Astazi am observat ca atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj imi scapata putin. se simte un click.. de ce? care sa fie motivul?
si mai este ceva, atunci cand accelerez si ridic piciorul de pe acceleratie de tot masina nu merge lin ci are un balans! Asta se intampla de cand am cumparat-o, insa am fost prins cu alte imbunatatiri la ea si nu am insistat asupra acestei posibile probleme. Cu siguranta nu este normal,, zic eu! Astept ajutorul vostru, multumesc!

Edited by Omnia, 18 September 2012 - 14:04.


#9
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Ok, i-am schimbat uleiul din cutie si motor...si parca parca se simte o diferenta spre imbunatatire. insa treaba cu turometrul ramane aceiasi. uitasem sa specific si problema asta. are oscilatii, si la ralanti si in mers. de exemplu la ralanti se duce pana in 1100-1200 si coboara si iar urca si tot asa, iar in mers...daca sunt in viteza a 2-a si accelerez pana la 2300-2400 ridic piciorul si ramane acolo acul. Deocamdata nu am reusit sa ii curat clapeta de acceleratie cum ati zis voi.
Pt faza cu acceleratia care pot fi posibilele probleme?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate