Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Ce nu stii despre contractul tau de tip unit-linked / investitional ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#91
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu in continuare nu inteleg unde vrei sa ajungi.

ai transmis foarte clar ca ai tu o parere despre cum vrei sa mearga lucrurile. dar mai departe ce faci in afara de a-ti manifesta nemultumirea?

probabil cineva va deschide un topic prin care sa-si exprime nemultumirea ca preseditele tarii nu participa in cota parte la deficitul bugetar (deci tot o aberatie)...ce facem?
lasam discutia sa ajunga in panzele albe sau incepem sa ne intrebam ce sens are daca si-asa e o fictiune?...

#92
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postspare-me, on 22 septembrie 2014 - 08:18, said:

eu in continuare nu inteleg unde vrei sa ajungi.

ai transmis foarte clar ca ai tu o parere despre cum vrei sa mearga lucrurile. dar mai departe ce faci in afara de a-ti manifesta nemultumirea?

probabil cineva va deschide un topic prin care sa-si exprime nemultumirea ca preseditele tarii nu participa in cota parte la deficitul bugetar (deci tot o aberatie)...ce facem?
lasam discutia sa ajunga in panzele albe sau incepem sa ne intrebam ce sens are daca si-asa e o fictiune?...

Fiecare cu părerile lui. Ceva ce unora li se pare o aberație, are sens pentru alții. Am zis o dată ce cred, am încercat să fiu mai clar a doua oară. A treia oară nu mai zic că nu mai am ce adăuga.
Deocamdată n-am nicio idee despre ce altceva s-ar putea face.

#93
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai nu se poate face nimic.
tu esti ofuscat ca nu poti schimba lumea si ca de maine (dupa ce citesc acest topic pe softpedia) nu incep consultantii/agentii sa cotizeze la pierdere pentru ca ei sunt profesionisti si te pacalesc, chipurile, pe tine, care esti amator.

pe tot globul aceste servicii functioneaza la fel. contractele sunt, in mare, la fel si acest topic nu va schimba nimic.


in schimb eu am o problema cu oamenii ofuscatii care posteaza agresiv si in mod futil.
acest gen de topic, care trateaza fix o aberatie, nu duce la nimic bun.

#94
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Clientii platesc comisioane de administrare iar capitalul lor este administrat (bine sau rau) de firma la care au apelat.
De aici si riscul care ii revine clientului.
Pentru ca firma sa participe cu 50% la pierderi, ar trebui ca pe langa comisioanele de administrare sa participe cu 50% la castiguri, la alegerea directionarii investitiilor.......

Nu cred ca cineva poate sa acopere 50% din pierderile suferite de un client. Poate doar o asigurare pe investitia facuta (daca exista).

#95
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postalexxxxyy, on 19 septembrie 2014 - 18:44, said:

@retele
Ai dreptate in masura in care ceea ce spui se refera la perioada 2000-2009. De la criza si pana acum s-au schimbat extraordinar de multe lucruri in domeniul financiar.
Și atunci, si acum, la fel funcționau fondurile, băncile de investiții. Oamenii pun banii, managerii își stabilesc salariile grase și comisioanele de administrare, care sunt intangibile, chiar dacă firma face investiții proaste. Pierderile sunt în sarcina investitorilor, care semnează pentru asta chiar de la aderare.
Chiar foarte recent, în 2013, criza cipriotă a arătat clar cine plătește oalele sparte. S-a întâmplat și o să se mai întâmple, important e ca sa înțelegi corect fenomenul, și să-ți asumi consecințele.

#96
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
@spare-me
E, cu ideea că nu se poate face nimic nu sînt de acord. Ce e de făcut nu se află de azi pe mîine, dar asta nu înseamnă că nu te poți gîndi la ceva și nu poți să deschizi gura să spui ce gîndești. Dacă omul pleca de la premiza că nimic nu se poate schimba am fi și acum în pom halind banane...

@murgaco
Într-adevăr... Înțeleg că e normal ca o firmă să ia comision chiar dacă administrează rău.

E clar că vedem diferit problema și sînt de acord că discuția pe subiectul ăsta nu mai are rost.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate