Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Renovati-mi camera

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salut!

Vreau sa-mi renovez 2 camere, sa fac ceva schimbari.
Idei..am, dar vreau sa vad/aud mai multe, pentru ca n-am de gand sa renovez iar in primavara.

As vrea sa astup arcada intre cele 2 camere, si in camera 2, intre geam si peretele din dreapta (perete cu camera 1) sa bag usa , mai exact, sa fie 2 camere cu 2 intrari separate.
In prima camera, voiam sa fac living + o mini bucatarie (ma rog, mai mult bar Posted Image ), iar in camera 2, si cea mai importanta, sa scot parchetul, dat glet din nou, schimbat tavanul, schimbata mobila, si pusa usa (dupa cum am zis)


De ce produse/materiale/firme sa fug?
Ce recomandati?
Habaaaaaar nu am. Aveam un amic care-mi tot renova pana acum 2 ani, dar s-a angajat si nu mai are timp.

Attached Files


Edited by tarantula21, 02 September 2012 - 21:25.


#2
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Ar fi de mare ajutor daca ai da mai multe detalii despre ceea ce vrei sa iasa, daca vrei sa aiba un aer modern, sau rustic, daca vrei gresie sau parchet pe jos, daca vrei sa modifici/schimbi metoda de incalzire, daca vrei sa refaci circuitele electrice, etc.
Sau vrei pur si simplu o schimbare din punct de vedere al aspectului?

#3
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Multumesc pentru raspuns!
Categoric merg pe o varianta moderna.
Vreau tot parchet in ambele camere (in prima, cel mai probabil o sa fie o mica chiuveta si eventual un aragaz incorporabil, dar vor fi folosite din an in paste)
Parchetul, as prefera sa fie cat mai inchis la culoare.
Circuitele electrice sunt facute recent, iar ultimul aspect si cel mai "dureros" pentru buzunar... metoda de incalzire :

Cu riscul de a suna ciudat, nu e nicio sursa de caldura in niciuna din camere. Era candva o soba de teracota dar am dat'o jos (urasc sobele, de orice fel, orice tip)
Pana acum nu am stat in casa iarna, ori eram plecat din Ro, ori la apartament.Acum as vrea sa bag si ceva de incalzit, ca vreau sa revin in iarna acasa pentru o perioada scurta si nu vreau sa dorm cu geaca in sacul de dormit.

Pentru dormitor (care e cel mai important), dispun de aproximativ 10.000 lei. Cu cat ies mai ieftin, cu atat mai bine.

#4
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Parchetul inchis la culoare, iti spun din experienta ca, in afara de faptul ca arata bine, nu e deloc practic. Niciodata nu o sa arate ca si cum ar fi curat, praful se vede pe el groaznic, orice urma, la fel, etc. As merge pe o nuanta de stejar auriu, il poti combina cu mobila de culoare wenge, sau prun, chiar si alba.
Pacat ca ai renuntat la soba, parerea mea e ca oamenii se vor intoarce la incalzirea pe lemne. Dar asta e o parere subiectiva. Ai gaze, in curte? In ideea in care o centrala pe gaze ar da randament, dar costurile cu instalarea sunt cam mari. Mai e varianta centralei electrice. Sau, cel mai simplu, dar cu facturi mai mari, lunar, calorifere bagate in priza, asta daca nu  sunt prea mari camerele.
Ar merge si un semineu, dar ai doua camere de incalzit care nu or sa comunice intre ele, deci asta e o problema. In functie de buget, exista intotdeauna solutii.
In acei 10000lei aferenti dormitorului, intra si mobila, si zugravitul, si parchetul, si tot, nu?

Ca idee, ce suprafata au cele doua camere, aproximativ?

E un motiv anume pentru care vrei sa astupi arcada dintre cele doua camere, chestii de genul "o sa stea bunica in camera alaturata"?

Edited by alexandru_oprea, 02 September 2012 - 22:00.


#5
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Vreau sa astup arcada, deoarece sunt fumator si am un complex, o fobie ... cu fumul de tigara in dormitor. Plus de asta, in cazul musafirilor (si am destul de des), nu trebuie sa-mi vada dormitorul (lucru inevitabil cu arcada)
Gaz am in curte, dar centrala nu.
Pentru apa calda am instant + boiler.
Semineul e splendid, dar casa e foarte joasa, si din cate stiu, trebuie horn inalt rau de tot pentru a trage fumul..
(Ce parere ai de semineu cu gura in ambele camere? )

Ma gandeam si eu la caloriferele electrice, dar ma inspaimantam la facturi. Camera 1 are...aproximativ 5x4m, iar dormitorul aproximativ 4.5x4m. Sunt destul de joase.Am 1.70 inaltime, si daca ma ridic pe varfuri ating tavanul .
Varuitul il voi face eu, deci scadem asta. Mobila, da, este inclusa in suma respectiva.

Apreciez ajutorul !

P.S. Nu stiu cat de alba o sa fie mobila, sunt genul caruia ii plac culorile inchise. Fara nicio cacialma, gandeste-te ca eram la un pas sa-mi varuiesc peretii albastru inchis inchis (aproape negru) acum vreo 2 ani :D

#6
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Sunt mari camerele, cade din start varianta cu caloriferele bagate in priza. O centrala costa undeva la 2000lei, poate chiar mai putin, avand in vedere ca ai doar doua camere de incalzit. Doua calorifere costa 600lei. Restul instalatiei, plus manopera, in functie de oras, si de instalator, 5-6sute de lei. Aproximativ 3000-3500lei ar insemna sa-ti pui o centrala pe gaze, cu avize, cu tot ce trebuie.
Pentru treaba cu fumul si cu vazutul in dormitor, poti sa pui usa exact unde e arcada, sa nu mai fi nevoit sa spargi zidul exterior ca sa pui usa de acolo. Exista posibilitatea ca zidul exterior sa fie "subred", si o perforare a lui pe o suprafata cat o usa, sa-i afecteze structura.
Spuneai ceva si despre schimbarea tavanului. Tavanul actual din ce material e construit? Deasupra lui sunt grinzi "sanatoase", care sa nu fie roase de carii, sau putrezite? Daca da, rezolvarea e simpla, combinatia rigips + vata minerala nu da gres niciodata.
Daca vrei finisaje la un nivel mediu, eu zic ca suma aceea de 10000lei iti e de ajuns. Dar sa nu te arunci la centrala+calorifere de la brand-uri mari, sa nu vrei mobila din lemn masiv, pe comanda, etc.
O finisare in limita bunului simt, cu respectarea bunului gust, nu e intotdeauna scumpa, doar ca trebuie gandita mai mult.

#7
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Daca vrei, iti pot face o schita 3D, pe care ti-o pot trimite pe mail, si o deschizi cu google sketchup, e gratuit programul, si poti folosi si tu pe urma, are o interfata foarte simpla. Am nevoie doar de o schita cat mai exacta, din punct de vedere al proportiilor, un desen in paint, de genul celui din primul post.

#8
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Scuze pentru intarziere, atipisem aseara, iar astazi am fost sa ma uit de mobilier.
Ma apuc de o schita, sa vad ce-mi iese. Fac ceva masuratori si ti-o trimit. Da-mi, te rog, pe PM emailul tau!
Multumesc pentru ajutor ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate